کد خبر 1217693
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۰
جلیلی

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه کشور را با نمایش نمی‌توان اداره کرد، گفت: ۸ سال گذشته این تجربه را به خوبی نشان داد.

به گزارش مشرق، سعید جلیلی عصر امروز پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در نشست خبری با اشاره به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری، گفت: در آستانه یک انتخاب مهم و سرنوشت ساز برای کشور هستیم و حتماً تصمیمی که برای چهار سال آینده گرفته می شود، نمی تواند بی تاثیر از اتفاقاتی باشد که در ۸ سال گذشته رخ داده است.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری متذکر شد: ۸ سال در این کشور گذشت و در این ۸ سال برخی راه های غلط و پرهزینه ارائه شد که متاسفانه فشار آن بر مردم آمد. راه هایی که متاسفانه برخی از آنها نه تنها فشاری را از مردم کم نکرد بلکه فشارها را مضاعف کرد.

وی تصریح کرد: امیدوارم این انتخابات بتواند انتخاباتی پرشور و بی اضطراب باشد. به این معنا که عرصه ای باشد برای اینکه مردم ما بتوانند با نامزدها و برنامه های آنها به خوبی آشنا شوند. امیدوارم عرصه این انتخابات عرصه اقناع مردم برای برنامه ها باشد نه اینکه عرصه ای برای اغوای مردم باشد.

جلیلی ادامه داد: بنده فکر می کنم مردم ما خودشان باید فضای انتخابات را اداره کنند. بهترین کسی که می تواند فضای انتخابات را اداره کند، خود مردم هستند. مردم مانند معلمی هستند که نامزدهای انتخاباتی باید برنامه های خودشان را در معرض امتحان و آزمایش آنان بگذارند و این عرصه باید برای مردم همراه با آرامش، شور و نشاط باشد و برای نامزدها هم باید فضایی توام با تلاش باشد.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: مساله مهم دیگر آن است که در این عرصه رقابت هایی که صورت می گیرد باید ناظر بر مساله های واقعی کشور باشد. همچنین باید پاسخ های معتبری به این مسائل داده شود.

در انتخابات مسائل موهوم جای مسائل واقعی را نگیرند

وی گفت: بسیار حائز اهمیت است که در میان مسائل مختلف و متعددی که در کشور وجود دارد، آن مساله های مهم و اولویت های اصلی تعیین شود. این مساله به این جهت اهمیت دارد که فضای انتخابات نباید فضایی باشد که مسائل موهوم جای مسائل واقعی را بگیرد و حتی مسائل فرعی نباید جای مسائل اصلی را بگیرد.

جلیلی تاکید کرد: امروز موضوعات مهم و اساسی در زندگی مردم وجود دارد. به عنوان مثال مسائلی چون اشتغال، گرانی، تورم، بی اثر کردن تحریم ها و چنین موضوعاتی وجود دارد و در این عرصه باید پاسخ هایی که ارائه می شود، پاسخ هایی معتبر باشد.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: آن چیزی که در فضای انتخابات باید شکل گیرد این است که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در کنار اینکه می گویند چه می خواهند کنند و چه برنامه ای دارند، باید به مردم بگویند که فرجام این برنامه ها چه خواهد بود و چه نتایجی در بر خواهد داشت؟ همچنین باید توضیح دهند چه چیزی در چهار سال آینده برای مردم اتفاق خواهد افتاد.

وی اظهار داشت: اگر ما به مسائل اصلی به خوبی نپردازیم، برخی لفاظی ها می تواند جای آن مسائل و پاسخ های معتبر را بگیرد. باید این انتخابات، انتخاباتی باشد که لفاظی های ضعیف و بی اعتبار نتواند بر برنامه محوری و پاسخ های متقن به مسائل واقعی مردم غلبه کند.

 در ۸ سال گذشته، کشور را با نمایش اداره کردند

جلیلی تصریح کرد: یکی از بحث هایی که بسیار اهمیت دارد این است که کشور را با نمایش نمی توان اداره کرد و نمایش با اداره واقعی کشور متفاوت است و این امر بسیار مهمی است. در ۸ سال گذشته، کشور را با نمایش اداره کردند.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: هشت سال گذشته این تجربه را به خوبی نشان داد نمایش نمی تواند جای کار واقعی را بگیرد، در انتخابات نتایج برنامه ها اهمیت دارد، اگر ما نگوییم به چه نتایجی می خواهیم برسیم، خود نمایش می شود.

تمایلات مقطعی جانشین مصالح واقعی نشود

وی بیان کرد: اگر صحبت می کنیم که باید یک کار جدی و اساسی انجام شود و مردم باید این فضا را به خوبی اداره کنند، به این علت است که در فضای انتخابات نباید اجازه داد افراد با برخی حرف های ضعیف و سست و موضوعات و تمایلات مقطعی، مصالح واقعی مردم را بپوشانند. بسیار اهمیت دارد تمایلات مقطعی جانشین مصالح واقعی نشود.

جلیلی گفت: مردم انتظار دارند مصالح واقعی آنها به خوبی طرح شود و مبتنی بر مصالح واقعی و نه شعارهای ضعیف و سست، پاسخ های معتبر ارائه شود. بر همین مبنا یکی از موضوعاتی که بسیار اهمیت دارد این است که چهار سال آینده نباید حرکت کشور به صورتی باشد که کشور فقط اداره شود. ایران باید پیشرفت کند و جهش یابد و به ارتقا برسد.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: باید در عرصه انتخابات بیان شود که قرار است به چه نقطه ای و چه مختصاتی از پیشرفت برسیم. این یک بحث مهم است که ان شاءالله در فضای مباحثات انتخاباتی برای مردم به خوبی باز شود.

دو قطبی های کاذب جای راه حل های جامع را نگیرد

وی اظهار داشت: از بحث های مهم دیگری که باید در عرصه انتخابات مورد توجه قرار گیرد این است که نباید راه حل های تک بعدی و یا دو قطبی های کاذب جای راه حل های جامع را بگیرد. کشور ما در ۸ سال گذشته تجربه تلخی داشت مبنی بر اینکه راه حل های تک بعدی ارائه می شد و کشور را معطل یک راه حل می کردند.

جلیلی تاکید کرد: ایران مزیت های نسبی فراوان دارد، در ابعاد مختلف سخت افزاری و نرم افزاری ظرفیت های زیادی داریم و باید مبتنی بر این مزیت های نسبی، راه حل های جامع را ارائه کرد.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  15 18
  اگه شهامت داری تا آخر وایسا تا مشخص بشه چقدر رای داری
 • IR ۱۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  5 7
  امیدوارم مثل ۹۲ وحدت شکن نباشید و کنار بکشید
  • IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
   1 0
   وحدت با کی
 • IR ۱۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  3 7
  نکنه رئیسی به نفع جلیلی بره کنار
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
  3 0
  جلیلی سرباز راستین خداست .با برنامه صاحب اندیشه اهل بصیرت و صبر و علم بمواضع حق.با فاصله بسیار اصلح و افضل است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس