کد خبر 1215530
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۴
ارزش یوان چین در برابر دلار به بالاترین رقم طی ۳ سال گذشته رسید

ضعف دلار، روند ورود سرمایه به چین و مازاد تجاری بالای این کشور باعث شده ارزش یوان به بالاترین رقم در برابر دلار طی سه سال گذشته برسد.

 به گزارش  مشرق به نقل از راشاتودی، ارزش یوان چین به بالاترین رقم در برابر دلار طی سه سال گذشته رسیده است. این افزایش به دنبال رشد ضعیف اشتغال در آمریکا و تاثیر منفی آن بر دلار و همچنین بهبود قدرتمند چین از بحران کرونا صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید:

یوان دیجیتال چین تهدیدی برای دلار آمریکا

 ارزش یوان ۰.۳ درصد در روز دوشنبه افزایش یافته و به ۶.۴۱۱۴ در برابر دلار رسیده است. این بدان معناست که ارز چین تمام افتی را که طی یک سال گذشته داشته جبران کرده و به قدرتمندترین وضعیت از ژوئن ۲۰۱۸ در برابر دلار رسیده است. ارزش یوان در برابر سایر ارزهای برتر دنیا هم بالا رفته است.

 اطلاعات ناامیدکننده در مورد وضعیت اشتغال در آمریکا باعث افزایش ارزش یوان بوده است. ۲۶۶ هزار شغل در آوریل در آمریکا ایجاد شده که تنها یک چهارم رقمی است که تحلیلگران انتظار داشتند. بنابراین نگرانی در مورد سرعت رشد اقتصادی در آمریکا افزایش یافته و بر ارزش دلار تاثیر منفی گذاشته است. ارزش دلار در روز جمعه به پایین‌ترین رقم طی دو ماه گذشته رسید.

 علاوه بر ضعف دلار، روند ورود سرمایه به چین و مازاد تجاری بالای این کشور از عوامل قدرت گرفتن یوان بوده است.

 البته تحلیلگران عقیده دارند بانک مرکزی چین تلاش می‌کند با مداخله غیر مستقیم روند افزایش ارزش یوان را آهسته کند. اگر ارزش یوان به سرعت افزایش یابد، بر رقابت‌پذیری صادرات چین تاثیر می‌گذارد.

 روند سریع بهبود اقتصاد چین از بحران کرونا، بر جذابیت ارز این کشور افزوده است. آخرین اطلاعات گمرک چین نشان می‌دهد تجارت خارجی چین ۲۸.۵ درصد در ۴ ماه اول ۲۰۲۱ در مقایسه با سال قبل افزایش یافته و اقتصاد این کشور۱۸.۳ درصد در سه ماهه اول رشد داشته است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha