صندوق ذخیره فرهنگیان

نماینده اراک در مجلس با انتقاد از به کارگیری افراد بازنشسته و بی صلاحیت در صندوق ذخیره فرهنگیان در دوران دولت تدبیر و امید گفت: این صندوق 4 هلدینگ بزرگ دارد و کلیه فرهنگیان شریک سودها هم هستند.

به گزارش مشرق، علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی امروز (سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰) در جلسه علنی و در تشریح سؤال خود از محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش درباره علت به کارگیری افراد بازنشسته و بی صلاحیت در صندوق ذخیره فرهنگیان در طول عمر دولت تدبیر و امید اظهار داشت: صندوق ذخیره فرهنگیان در سال ۷۴ تاسیس شده و کلیه فرهنگیان می‌توانند تا حداکثر ۵ درصد حقوق ماهیانه خود را به این صندوق ریخته و دولت هم موظف است معادل این مبلغ را به صندوق ریخته در پایان اشتغال فرهنگیان به آنها سودهای مختلفی دهد. لذا فرهنگیان در تمامی سودهای این صندوق شریک هستند.

بیشتر بخوانید:

تحلیل امنیتی غرب از وین تا هفت‌تپه

کریمی گفت: پیش از شهریور ۹۹ ، ۹۰۰ هزار معلم  عضو صندوق ذخیره فرهنگیان بودند که این میزان تا پایان شهریور ۹۹ به ۷۵۴ نفر رسیده است.

نماینده مردم اراک در مجلس تصریح کرد: صندوق ذخیره فرهنگیان ۴ هلدینگ بزرگ دارد که این هلدینگ‌ها در موضوع مالی و سرمایه گذاری، پتروشیمی و انرژی، ساختمانی و همچنین خدماتی و رفاهی فعالیت دارند و عملا ۶۷ شرکت تابعه و وابسته دارد.

وی گفت: فرهنگیان در ارزش افزوده صندوق شریک هستند و سهم آنان باید در این سود محاسبه شود، کل مانده حساب و سود انباشته سال های قبل صندوق از بدو تاسیس آن ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است و در شرایط کنونی تسویه حساب با فرهنگیان باید براساس این مبلغ صورت گیرد.

کریمی افزود: اگر ملاک تسویه حساب فرهنگیان ارزش افزوده صندوق قرار گیرد به جای ۳۰ الی ۴۰ میلیون معلمان چند صد میلیون دریافتی خواهند داشت

وی ارزش دارایی های صندوق در حال حاضر را نیز بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: ارزش افزوده دارایی صندوق در هر مقطع زمانی باید مبنای محاسبه تسویه حساب فرهنگیان صورت گیرد. اگر این مبنا اعمال شود هر فرهنگی در زمان تسویه حساب با صندوق به جای دریافت ۳۰ الی ۴۰ میلیون باید چند صد میلیون تن دریافت کند که این مبلغ می تواند گره های بزرگی را از فرهنگیان که کمترین سطح دریافتی در میان کارکنان دولت را دارند باز کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ تا سال ۹۷ که دولت تدبیر و امید در کشور مستقر شد هیچ اقدامی برای احقاق حقوق فرهنگیان صورت نگرفت و نهایتا در سال ۹۷ به جای حق تضییع شده فرهنگیان اساسنامه جدیدی برای صندوق به تصویب رسید، این اقدام بزرگ ترین خیانت و جنایت در حق یک میلیون و ۷۰۰ هزار فرهنگی عضو صندوق است.

کریمی افزود: همین اقدامات موجب کاهش انگیزه برای ادامه عضویت فرهنگیان در صندوق ذخیره فرهنگیان شد. قرار بوده است که ۸۵ درصد از دارایی های صندوق وارد بورس شود و سهام به فرهنگیان اختصاص یابد ولی این مهم نیز اتفاق نیفتاد.

وی در بخش دوم اظهارات خود با تاکید بر اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان امانت بزرگی در دست مسئولان است، تصریح کرد: متاسفانه اولین انتصاب دولت تدبیر و امید در صندوق ذخیره فرهنگیان پس از ۳ سال به واسطه وجود یک پرونده مفاسد اقتصادی بازداشت شد و هنوز هم افرادی که در تیم آن فرد بودند در صندوق مشغول به کارند که یکی از پرونده هایی که در آن مقطع مطرح شد فساد بزرگ در بانک سرمایه بود.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی مدیریت فعلی صندوق ذخیره فرهنگیان را فرد محترمی دانست ولی در عین حال گفت: این فرد و همکارانش عمدتا افرادی هستند که در صنعت خودرو فعالیت داشتند و هیچ قرابتی با اداره یک بنگاه اقتصادی بزرگ مثل صندوق ذخیره فرهنگیان را ندارند، اگرچه این افراد عمدتا منتسب به باند بهزاد نبوی و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور هستند.

وی با بیان اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان به مدرسه پیرمردها و بازنشسته ها تبدیل شده است، تصریح کرد: در ستاد صندوق مدیرعامل، قائم مقام و جمع کثیری از مدیران صندوق همگی بازنشسته هستند. همچنین از ۴ هلدینگ زیرمجموعه صندوق مدیرعامل سه هلدینگ بازنشسته بوده؛ چه توجیحی دارد این امانت بزرگ به دست این افراد بازنشسته سپرده شود.

بیشتر بخوانید:

پذیرش ۵۷ شرکت در فرابورس از ابتدای سال

کریمی با استناد به نظر معاونت قوانین مجلس، گفت: معاونت قوانین صراحتا اعلام کرده است قوانین منع به کارگیری بازنشستگان به صندوق تسری دارد و بازنشستگان نباید در این صندوق مشغول به کار باشند، متاسفانه صندوق به بهانه خصوصی بودن فاقد حراست بوده و در جایی که هزاران میلیارد تومان اموال فرهنگیان در آن جا وجود دارد نظارتی وجود ندارد.

وی خطاب به وزیر آموزش و پرورش، عنوان کرد: شما چطور فردی را که مملو از تخلفات مالی، اخلاقی و سیاسی است و از ابتدای دولت تدبیر و امید در هیچ سمتی در وزارت اطلاعات تائید نشده است بدون هرگونه استعلامی در سمت مدیرعاملی شرکت انرژی سپهر که میلیاردها دلار اموال صندوق را در قالب طرح های بزرگ پتروشیمی مدیریت می کند منصوب کردید.

نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی افزود: نامه وزارت اطلاعات در سال ۹۸ که مبنی بر عدم صلاحیت این فرد بود وجود دارد اما شما تا پایان سال ۹۹ برای عزل این فرد مقاومت کردید و هنوز هم این فرد در یکی از شرکت های تابعه صندوق مشغول به کار است.

وی با اشاره به انتصاب داماد وزیر سابق آموزش و پرورش در ماشین سازی اراک، عنوان کرد: در سال ۹۴ که استیضاح وزیر وقت مطرح بود همین آقای داماد قراردادی با شرکت چوب و کاغذ مازندران برای توزیع کاغذ در کشور منعقد کرد تا وزیر از بند استیضاح رهایی یابد، آیا سپردن اموال فرهنگیان به این افراد بی صلاحیت توجیح دارد؟

کریمی تصریح کرد: از ابتدای دولت تدبیر و امید ۷۳ درصد از پرسنل صندوق با وجود سابقه ۱۸ ساله در صندوق پاکسازی سیاسی شدند. سال ۹۲ سود صندوق ۱۱۵۷ میلیارد تومان بوده در حالی که از سال ۹۲ تا ۹۶ روند سود نزولی شده و به ۳۳۸ میلیارد تومان کاهش یافته است البته طی ۲، ۳ سال اخیر با توجه به افزایش نرخ ارز و نرخ تورم سود صندوق طی ۱۰ سال فقط سه برابر شده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: متاسفانه صندوق با ادعای غیرمنطقی خصوصی بودن نظارت پذیر نبوده و افراد فاقد صلاحیت در قالب رانت و ارتباطات سیاسی سمت های مدیریتی صندوق را اشغال کردند و از اعمال هرگونه نظارت جلوگیری می کنند.

کریمی عنوان کرد: طرحی در مجلس برای اینکه نام صندوق در فهرست موسسات عمومی غیردولتی اضافه شود تهیه شده تا نظارت بر این صندوق افزایش پیدا کند و با نظارت مجلس شاهد حفظ حقوق حقه فرهنگیان در صندوق باشیم. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 2
  • غیر قابل انتشار: 0
  • عباس معتمدی فرد IR ۰۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
    1 0
    سلام بنده ازابتدای شروع کار صندوق فرهنگیان عضویت داشتم درزمانی که خواستم بازنشست بشوم تقاضا کردم که بازهم میخواهم عضویت داشته باشم که قبول نکردند وبامبلغی ناچیزمن راازعضویت صندوق منع کردند درصورتی که تمام سرمایه صندوق از آن کل فرهنگیان عضو میباشد وهیچوقت تورم سالیانه را برای اعضا منظور نکرده اند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس