اخبار ویژه روزنامه‌ها نمایه

یک روزنامه اصلاح‌طلب حامی دولت در گزارشی اقتصادی تصریح کرد: دولت، آینده‌فروشی کرده است.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

تورم 45 درصدی سوغات پایان دوره دولت به مردم!/ آفتاب یزد: دولت بزرگ‌ترین کاسب تحریم است/ دستور برای رفع شبهات واکسیناسیون کرونا

کیهان

وقتی متهم تورم ۶۸۰ درصدی ژست نامزدی می‌گیرد

روزنامه‌های زنجیره‌ای اعتماد و شرق در اقدامی عجیب، برنامه ارائه شده وزیر مستعفی راه و شهرسازی به «جبهه اصلاحات» برای نامزدی انتخابات را منتشر کردند.

در این نوشته که مشتی کلی‌بافی تحت عنوان «تشکیل دولت ملی مدرن»، «حقوق شهروندی»، «ترمیم مرجعیت دولت»، «سیاست‌گذاری اقتصادی» و «سیاست خارجی» است، هیچ اشاره‌ای به کارنامه پرخسارت وی طی ۵ سال وزارت یا دست‌کم تفاوت‌های نگاه وی با رویکرد عقیم دولت روحانی در ۸ سال گذشته نشده است.

با توجه به کارنامه مردودی عباس آخوندی به عنوان یکی از بدترین وزرای دولت، به نظر می‌رسد خود اصلاح‌طلبان و رسانه‌های آنها نیز، وی را به هیچ وجه جدی نمی‌گیرند اما در عین حال احتمالا روی دارایی چندصد میلیارد تومانی - و بنابر برخی روایت‌ها چندهزار میلیاردی - حساب می‌کنند.

یادآور می‌شود در اثر سوءمدیریت بی‌سابقه آخوندی، قیمت مسکن طی دولت روحانی تورم ۶۸۰ درصدی را تجربه کرد که رکوردی بی‌سابقه است.

گفتنی است ۷۰ درصد ۱۴ نامزد مطرح در نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان، به اعتبار کارنامه یا محکومیت و اتهامات قضایی، قابلیت نامزدی را به لحاظ سیاسی یا حقوقی ندارند و بنابر اعلام موسوی‌لاری، چهار پنج نفر از این افراد به‌طور جدی مطرح هستند.

برخی محافل سیاسی رسانه‌ای معتقدند ژست‌های سیاسی و انتخاباتی کسانی چون عباس آخوندی با پرونده مفصل ترک فعل و سوءمدیریت و ایراد خسارت‌های هنگفت به مردم بیشتر و به خیال ایجاد حاشیه امنیت برای فرار از محاکمه و پاسخگویی است. نام پسر آخوندی در یکی از پرونده‌های فساد اقتصادی مطرح است.

صدور ۷ مجوز جدید بدون ارزیابی خسارت‌های مناطق آزاد تجاری

صدور مجوز تشکیل ۷ منطقه آزاد تجاری جدید، دور زدن اقتصاد مقاومتی است.

این تحلیل را روزنامه فرهیختگان منتشر کرد و نوشت: براساس مصوبه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، علاوه‌بر مناطق آزاد و ویژه فعلی، هفت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی در کشور ایجاد خواهد شد. در این میان این سوال مطرح می‌شود که با تاسیس مناطق آزاد قرار است در این مناطق چه تحولاتی رخ دهد و منفعت آن برای مردم این مناطق چیست. بررسی اسناد بالادستی ایجاد مناطق آزاد در کشورمان و همچنین تجربیات جهانی نشان می‌دهد این مناطق با هدف تقویت تولید، توسعه صادرات، ایجاد اشتغال و جذب سرمایه‌گذاری خارجی و... تاسیس می‌شوند. حال که مجمع تشخیص مصلحت نظام ایجاد ۷ منطقه آزاد و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی را به تصویب رسانده، این سوال قابل‌طرح است که آیا اهداف مربوط به تاسیس مناطق قبلی نظیر رشد و توسعه اقتصادی، رشد صادرات، سرمایه‌گذاری، حضور فعال در بازارهای منطقه‌ای و جهانی، اشتغال جوانان و... تاکنون محقق شده‌اند که سیاستگذاران در پی تاسیس مناطق جدید هستند؟

سهم مناطق آزاد از کل صادرات کشور حدود ۲درصد است و واردات آن ۲/۵ برابر صادرات. همچنین ۵۰ درصد واردات مصرفی است و مجموع سرمایه‌گذاری خارجی جذب‌شده در این مناطق طی دوره ۱۴ساله حدود ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و سهم مناطق آزاد از کل سرمایه‌گذاری خارجی حدود ۵ درصد است. همچنین حدود ۵۰ درصد از منابع این مناطق از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و عوارض ورود کالاهای تجاری از مسیر منطقه به سرزمین اصلی و درآمد حاصل از فروش زمین و مستحدثات است. اعطای غیرهدفمند معافیت‌ها و امتیازات، وابستگی منابع درآمدی مناطق آزاد به واردات، نبود زیرساخت‌های متناسب با اهداف مولد، تعیین نامناسب وسعت و مکان‌یابی غیردقیق مناطق آزاد، عدم تمرکز بر وظایف تخصصی و رواج فعالیت‌های سوداگرانه در بخش‌های زمین و مسکن و... مواردی است که مناطق آزاد را از اهداف اولیه دور کرده است. افزایش شکاف طبقاتی، رواج سوداگری در بخش زمین، مسکن و خودرو، افزایش فرارهای مالیاتی، توسعه حاشیه‌نشینی، افزایش قاچاق کالا و... نتایجی است که این مناطق به آن دست‌ یافته‌اند. درمجموع گسترش تعداد مناطق آزاد بدون بازنگری در سیاست‌ها و بدون انتخاب مدل مطلوب اداره این مناطق از سوی سیاستگذار، جز شکست، نتیجه دیگری نخواهد داشت.

واردات و کیفیت اقلام آن یکی دیگر از موضوعات مورد بررسی در ارزیابی عملکرد مناطق آزاد کشور است. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ درمجموع ۱۲ میلیارد و ۹۷۹ میلیون دلار کالا برای تولید کالا و مصارف وارد این مناطق شده است. نگاهی به آمارهای تجارت خارجی ایران نشان می‌دهد در همین مدت کل کالای وارداتی به کشور ۳۹۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است. یعنی طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ حدود ۳/۳ درصد از واردات به کشور مربوط به مناطق آزاد بوده است. این نکته قابل‌توجهی است که واردات نزدیک به ۱۳ میلیارد دلاری مناطق آزاد طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ درحالی صورت می‌گیرد که کل صادرات این مناطق حدود ۵ میلیارد و ۲۴ میلیون دلار بوده و البته ۲/۵ میلیارد دلار مربوط به صادرات مجدد و ۲/۵ میلیارد دلار نیز از تولیدات این مناطق بوده است. بنابراین آمارها نشان می‌دهد واردات مناطق آزاد حدود ۲/۶ برابر صادرات این مناطق است.

موسوی‌لاری: از بین این ۴-۵ نفر یکی نامزد اصلاح‌طلبان می‌شود

عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون می‌گوید: کاندیدای دقیقه نود اصلاح‌طلبان واقعیت ندارد و احتمالا یکی از میان چهار، پنج نفر، نامزد نهایی این طیف می‌شود.

موسوی‌لاری که پیش از این نایب‌رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بود، به خبرآنلاین گفت: اجماع مسئله اصلی است. چه زمانی اجماع حاصل می‌شود وقتی احساس می‌شود یک کاندیدایی زمینه رأی‌آوری‌اش از سایر کاندیداها بیشتر است. آقای پزشکیان، آقای عارف، ظریف و جهانگیری نیروهای خوبی هستند و هر کدام از اینها فرهیخته هستند. چه زمانی می‌توانیم به این نتیجه برسیم که کدام کاندیدا زمینه رأی‌آوری‌اش بیشتر است؟ زمانی که این افراد شروع به فعالیت انتخاباتی کردند.

وی افزود: تکرار سال ۸۴ فاجعه‌بار است بدین‌معنا که اگر اصلاح‌طلبان نتوانند خودشان سامان بدهند و شبیه به آنچه در سال ۸۴ رخ داد مجدداً رخ دهد نشانگر کم و کاستی در ذهنیت اصلاح‌طلبان است و آن ذهنیت اصلاح‌طلبی‌شان مخدوش می‌شود. کاندیداهای اصلاح‌طلب باید دور هم بنشینند و بگویند ۴، ۵ نفر کاندیدا هستیم و از دوره ‌ترامپ عبور کردیم باید ببینیم مردم به کدام یک از ما گرایش بیشتری دارد اگر مشخص شد آقای عارف است معرفی کنند یا اگر معلوم شد آقای ظریف، جهانگیری یا پزشکیان است به نفع او کنار بروند و از او حمایت کنند.

موسوی‌لاری درباره ادعای کاندیدای پنهان اصلاح‌طلبان که از سوی حسین مرعشی مطرح شده بود، گفت: آیا اصلاح‌طلبان با افرادی که دارای وجاهت هستند گفت‌وگو کرده‌اند؟! فضای عمومی جامعه اقتضا می‌کند یک فردی که تاکنون مطرح نشده به یک‌ باره خودش را مطرح کند و به پدیده تبدیل کند؟  به هر حال زمان کم است و ۲۱ اردیبهشت ثبت‌نام کاندیداها است. کاندیدای پنهان به چه معناست دیگر کسی پنهان نمانده است. حالا شاید آقای مرعشی، در ذهنش کسی را مدنظر داشته باشد اما همان کسی که پنهان است تا بیاید در جمع اصلاح‌طلبان و مطرح شود به بیشتر از ۱۵ روز زمان نیاز دارد چه برسد به اینکه بخواهد به جامعه معرفی شود. از این رو بنده فکر نمی‌کنم کاندیدایی ورای کسانی که مطرح هستند، مطرح باشد.

یادآور می‌شود نهاد اجماع‌ساز فهرست ۱۴ نفر را به‌عنوان نامزد محتمل تهیه کرده که شماری از آنها محکومان و متهمان امنیتی هستند و برخی هم راسا گفته‌اند که نامزد نمی‌شوند.

آفتاب یزد: دولت بزرگ‌ترین کاسب تحریم است

یک روزنامه اصلاح‌طلب حامی دولت در گزارشی اقتصادی تصریح کرد: دولت، آینده‌فروشی کرده است.

روزنامه آفتاب یزد در نقد سخنان چندی پیش روحانی مبنی بر اینکه «اتکای دولت در بودجه به نفت، فقط ۲ درصد بوده»، نوشت: تامین ۹۲ درصد بقیه بودجه از کجا و کدام منبع بوده است؟ در محافل اقتصادی بحث‌های دیگری مطرح بود و آن این که؛ «دولت دست خود را بیشتر در جیب مردم فرو می‌برد» یا این که؛ «نزدیک به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان تنها از بازار سرمایه نصیب دولت شده است که یا از محل مالیات بوده یا فروش سهام شرکت‌های دولتی که فروش مایملک و دارایی‌های دولت نیز به‌گونه‌ای دست در جیب مردم کردن است.» بحث دیگر دخالت در بازار ارز است همانی که «محمود واعظی» گفت و خیلی‌ها تلاش کردند آن سخنان «درست» اما «ناسنجیده» را به اصطلاح «درز» بگیرند اما کار از کار گذشته بود. مباحثی چون «چاپ اسکناس» به صورتی بی‌حساب و کتاب، عدم شفافیت در درآمدها و هزینه‌ها و آمار و ارقامی که نمی‌توان بدان اعتماد کرد هیچ تردیدی باقی نمی‌گذارد که از زاویه‌ نگاه یک کارشناس اقتصادی به این موضوع بنگریم.

میثم مهرپور کارشناس و پژوهشگر حوزه‌ اقتصاد به آفتاب یزد می‌گوید: «عرف دنیا این است که کشورها بر اساس درآمدهای مالیاتی اداره می‌شوند در ایران طبیعتاً این اتفاق نیفتاده است. طبیعتا درآمدهایی که دولت می‌گوید بدون اتکا به نفت بودجه کشور را تامین و اداره کردیم از طریق مالیات نمی‌تواند باشد. پس چگونه در تمام این سال‌ها تامین شده است؟ یا دست کردن در جیب مردم بوده است یا آینده‌فروشی و چاپ پول و استقراض.» که حال باید پرسید: «چگونه؟» پاسخ را می‌توان با چند عدد و رقم به دست آورد؛ خیلی از شرکت‌های دولتی فروخته شدند که به نوعی دست در جیب مردم کردن است چون وقتی سهم شرکت دولتی را واگذار می‌کنیم و به مردم می‌فروشیم اما مدیریت آن همچنان با دولت است یعنی هیچ به مردم فروخته شده و از این هیچ کسب درآمد شده و بنگاه‌های اقتصادی همچنان در اختیار دولت است. مجموعه این عوامل را وقتی کنار هم می‌گذاریم می‌بینیم اگر واقعا دولت به این سمت رفته باشد که وابستگی ما به نفت ۲۰ درصد هم شده باشد عالی است اما نکته اینجا است که آیا این روند سال بعد می‌تواند ادامه پیدا کند؟ یعنی آیا درآمدهای پایدار جایگزین درآمدهای نفتی شده است؟ یا نه قرض کردیم.

وی می‌افزاید: «تناقض شدیدی بین صحبت‌های مدیران دولت وجود دارد. آقای واعظی می‌گفت اگر ما نرخ ارز را گران نکنیم نمی‌توانیم کشور را اداره کنیم در طرف دیگر رئیس‌جمهور و رئیس بانک مرکزی عنوان می‌کردند که ما جلوی افزایش نرخ ارز را گرفتیم و اگر ما نبودیم نرخ ارز به پنجاه هزار تومان می‌رسید همین موضوع در بورس وجود دارد و همین‌طور در حوزه‌های دیگر تناقض‌های بسیار آشکار بین مسئولین وجود دارد که مشخص نیست چه کسی حرف درست را می‌زند. به نظر من ریشه این کار این است که دولت یک سخنگو و فرمانده‌ مشخص اقتصادی ندارد و هرکس از ظن و نگاه خود صحبتی می‌کند. اما در مورد اینکه درآمدهای کشور کم شده و به تبع آن مصرف هم باید کم شود، به نظر بنده اتفاقا مصرف دولت کم نشده (مصرف دولت مثلا بودجه شرکت‌های دولتی است) مسئله‌ای که باعث شده کشور به این نقطه برسد این است که درآمدهای کشور طبیعتا کم شده اما هزینه‌های کشور کم نشده است. این قدرت خرید مردم است که کم شده و سرانه مصرف‌شان کاهش پیدا کرده است.»

مهرپور در ادامه می‌گوید: «نفتی که فروخته شده هم پولش به کشور برنگشته است. اگر ما ده میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم اندازه بیست میلیارد دلار اسکناس چاپ کردند و این روندی که تاکنون داشتیم دارند ادامه می‌دهند. دولت به‌طور کلی کشور را از طریق آینده‌فروشی اداره کرد. چاپ پول بدون پشتوانه یعنی همین. چون هیچ پشتوانه‌ای برای این پول‌ها نیست. اتفاقی که در یکی - دو سال اخیر افتاده این است که ما حقوق بازنشستگان را همسان‌سازی کردیم نمی‌گویم نباید انجام می‌شده اما منابع آن از کجا تامین شده است؟ دولت منابع کشور را تا یکی دو سال آینده خرج کرد.»

میثم مهرپور با دست گذاشتن بر عارضه‌ای به نام «تحریم‌ها» می‌گوید: «نظر شخصی بنده این است بزرگ‌ترین کاسب تحریم خود دولت است. چون هر چقدر تحریم وجود داشته باشد و هر چقدر فضا غیرشفاف شود دولت‌ها در پاسخگویی می‌توانند فرار کنند و اذهان عمومی را منحرف سازند.»

مهرپور تاکید می‌کند: «رئیس جمهور بعدی که کار را تحویل می‌گیرد کار بسیار بسیار سختی دارد چون این دولت بدون حتی یک اقدام مثبت، دولت را تحویل می‌دهد و مقدار بسیاری بدهی و آینده‌فروشی از خود به جای گذاشته است. دولت بعدی از صفر نباید شروع کند باید از منفی شروع کند و چندین سال آواربرداری خسارات اقتصادی نیاز است.

تورم ۴۵ درصدی سوغات پایان دوره دولت به مردم!

روزنامه همشهری می‌گوید وزارت کار، نرخ تورم ۴۵ درصدی را برای چند ماه آینده پیش‌بینی کرده است.

در حالی که دولت روحانی، رکورددار نرخ تورم پس از دولت‌ هاشمی محسوب می‌شود، روزنامه همشهری نوشت: وزارت کار می‌گوید: نرخ تورم تا پایان دولت فعلی همچنان صعودی خواهد بود و در نقطه اوج آن به ۴۵ درصد در پایان مرداد خواهد رسید و پس از آن به‌تدریج از درجه حرارت قیمت‌ها کاسته خواهد شد و در پایان امسال به ۲۹/۸ درصد می‌رسد؛ یعنی ۱۰درصد کمتر از نرخ تورم در فروردین امسال. درصورت تحقق این پیش‌بینی، حسن روحانی در حالی دولت را تحویل دولت بعدی خواهد داد که نرخ تورم از سالی که آن را تحویل گرفته بود، بالاتر است. براساس اعلام بانک مرکزی ایران، نرخ تورم ایران در پایان مرداد ۱۳۹۲ و آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید ۳۹ درصد بوده است. صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود اعلام کرده بود انتظار می‌رود نرخ تورم ایران در پایان سال ۱۴۰۰ به ۳۹درصد برسد که ۱۰درصد بالاتر از نرخ تورم برآورد شده وزارت کار ایران است. هنوز بانک مرکزی جزئیاتی از نرخ تورم هدف‌گذاری خود در سال ۱۴۰۰ را اعلام نکرده است.

طبق گزارش وزارت کار، از بین ۱۲ گروه عمده هزینه‌ای، ۴ گروه «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها»، «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها»، «بهداشت و درمان» و «حمل‌ونقل» به ترتیب دارای بیشترین وزن در سبد خانوار هستند؛ و ۷۶ درصد از ضریب اهمیت سبد کالاها و خدمات مورد نیاز خانوارها و نیز مناطق شهری و روستایی را به خود اختصاص داده‌اند که البته از این میان، سهم ۲ گروه «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها» و «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها»، بیش از ۵۹ درصد است.

افزایش حجم نقدینگی، افزایش قیمت دلار، افزایش نرخ تورم انتظاری و رشد تقاضای یکباره برای برخی اقلام مانند مرکبات، مواد شوینده و... به علت شیوع بیماری کرونا از جمله دلایل قیام تورم از نگاه وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی است.

همشهری در این گزارش خاطرنشان کرد: بیش از نصف تورمی که مردم ایران در فروردین امسال تحمل کرده‌اند، ناشی از رشد تنها ۵گروه کالاها و خدمات به‌ویژه رشد اجاره‌بها بوده؛ به‌نحوی که رشد شاخص اجاره‌بها به تنهایی درجه حرارت تورم در اقتصاد را یک پنجم افزایش داده است. پس از اجاره‌بها، به‌ترتیب رشد قیمت کالاها و خدماتی چون؛ حمل‌ونقل، نان و غلات، گوشت قرمز و سفید و بهداشت و درمان، بیشترین فشار را بر سفره خانوارهای ایرانی وارد کرده است.

تورم 45 درصدی سوغات پایان دوره دولت به مردم!/ آفتاب یزد: دولت بزرگ‌ترین کاسب تحریم است/ دستور برای رفع شبهات واکسیناسیون کرونا

ایران

اسرائیل از امریکا ناامید شده

خبر اول اینکه، روزنامه العربی الجدید در مطلبی به قلم رنده حیدر نوشت: آیا اسرائیل قادر به تأثیرگذاری روی توافق ایران است؟ این همان سؤال اساسی است که در بین فرماندهان نظامی و سیاسی در اسرائیل مطرح می‌شود، آن هم در شرایطی که دغدغه داخلی در اسرائیل، ناتوانی نتانیاهو در تشکیل دولت پس از چهارمین انتخابات بوده و مذاکرات بین عربستان و ایران و عملیات نزدیکی ایران به تعدادی از دولت‌های عربی در حال انجام است؛ دولت‌هایی که اسرائیل برای تأیید مخالفت خود با توافق هسته‌ای، روی آنها حساب باز کرده بود. به گزارش «انتخاب»، در بخش دیگری از این مطلب آمده: علاوه بر این، اسرائیل مهم‌ترین حامی خود در کاخ سفید در مقابله با برنامه‌های هسته‌ای ایران، یعنی دونالد ترامپ را از دست داد و کمترین چیزی که در مورد دولت دموکرات فعلی در امریکا می‌توان گفت آن است که روابط دوستانه‌ای با نتانیاهو ندارد و بعید نیست تحریم‌های اقتصادی ایران را به خاطر بازگشت سریع به توافق هسته‌ای اصلی، لغو کند. در این مطلب با اشاره به تلاش‌های اسرائیل علیه توافق هسته‌ای، آمده: صهیونیست‌ها در حال آماده شدن برای مقابله به تنهایی با تبعات ایستادگی در برابر توافق هسته‌ای جدید با ایران هستند. اما آیا مرحله بعدی شاهد تجدید مقابله‌ها و جنگ‌های پنهانی بین ایران و اسرائیل در خشکی، هوا و دریا خواهد بود؟ این مسأله منوط به عوامل متعددی است که در مقدمه آنها، طبیعت دولت آینده اسرائیل و گرایش‌هایی که خواهد داشت، تحولات امنیتی در منطقه و چگونگی رابطه بین دولت جدید اسرائیل و دولت جو بایدن قرار دارد.

 تکذیب ادعای اعزام نیرو از سوریه به یمن توسط ایران

 خبر دیگر اینکه، ‏سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا خبر منتشر شده توسط خبرگزاری آناتولی مبنی بر  انتقال جنگجو از سوریه به یمن توسط نیروهای نظامی ایران را ‎تکذیب کرد. به گزارش ایرنا، سفارت ایران در ترکیه در صفحه توئیتر خود نوشت: ‏«سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا خبر منتشره توسط خبرگزاری آناتولی مبنی بر  انتقال جنگجو از سوریه به یمن توسط نیروهای نظامی ایران را از اساس ‎تکذیب می‌کند  و خاطرنشان می‌سازد چنین ادعایی نشانه کم اطلاعی از واقعیت‌های میدانی است. این ادعای ساختگی با رویکرد جمهوری اسلامی ایران نسبت به جنگ فاجعه‌بار و غیر انسانی علیه مردم یمن تعارض دارد. جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان پایان این جنگ بوده و از تلاش‌های سازمان ملل در جهت دستیابی به راهکار سیاسی حمایت کرده است.»

 بدون رفع تحریم‌ها، رفاه نسبی مقدور نیست

  شنیدیم که، علی مطهری، نماینده پیشین تهران تأکید کرده که تأمین رفاه نسبی برای مردم منوط به برداشتن تحریم‌هاست. به گزارش خبرآنلاین، مطهری در بخشی از گفت‌وگوی خود در کلاب‌هاوس گفت: باید در داخل، برای بخش خصوصی امنیت اقتصادی ایجاد کنیم سرمایه‌هایشان را وارد کشور کنند. چه تحریم‌ها برداشته شود و چه در این شرایط باقی بمانند. اگر می‌خواهیم به رفاه نسبی برسیم، بدون برداشته شدن تحریم‌ها مقدور نیست.  وی افزود: هر مدیر قوی‌ای در کشور بیاید و شرایط این طور باشد حداکثر ۱۰ تا ۲۰ درصد می‌تواند وضع مردم را بهتر کند. نمی‌شود شعار داد تحریم‌ها به این حد باشد و می‌شود وضع را بهتر کرد. ضمن این که تولید را افزایش می‌دهیم باید حتماً دنبال رفع تحریم‌ها باشیم. هر قدر تولید ما بالا باشد ولی تحریم باشیم نمی‌توانیم کالا صادر کنیم یا ارز را وارد کنیم. به گفته این نامزد انتخابات، شرکت بالای مردم در انتخابات برای رفع تحریم‌ها و اجرای برجام خیلی مهم است. اگر مشارکت مردم ۷۰ درصدی شود، دنیا روی پشتوانه مردمی نظام اسلامی حساب می‌کند.

بازداشت کلاهبردار ۲۵ هزار میلیارد تومانی  در خارج از کشور

دست آخر اینکه، رئیس پلیس بین‌الملل ناجا از بازداشت فردی به اتهام کلاهبرداری ۲۵ هزار میلیارد تومانی خبر داد.
به گزارش ایلنا، سردار «هادی شیرزاد» در تشریح جزئیات این خبر گفت: این متهم به همراه دیگر همدستان خود با تشکیل چند شرکت هم گروه در داخل و خارج از کشور و با مراجعه به نظام بانکی و ارائه اسناد جعلی و صوری، تسهیلات ارزی و ریالی کلانی را به مبلغ ۲۵ هزار میلیارد تومان کلاهبرداری و به حساب وابستگان خود منتقل می‌کرد. در بررسی‌های اولیه، مشخص شد متهم پس از ارتکاب جرم به یکی از کشورهای منطقه متواری شده است که پس از وصول درخواست مرجع قضایی ضمن هماهنگی با سازمان اینترپل علیه وی اعلان قرمز صادر شد.سردار «شیرزاد» با اشاره به تلاش مأموران اینترپل تهران در ردیابی و بازداشت این متهم و همچنین همکاری پلیس مهاجرت و گذرنامه گفت: متهم پس از بازداشت، جهت ادامه روند رسیدگی به پرونده، تحویل مراجع قضایی شد.

تورم 45 درصدی سوغات پایان دوره دولت به مردم!/ آفتاب یزد: دولت بزرگ‌ترین کاسب تحریم است/ دستور برای رفع شبهات واکسیناسیون کرونا

خراسان

دستور برای رفع شبهات واکسیناسیون کرونا
بر اساس ابلاغیه روزهای گذشته یک مقام مسئول در نهاد ریاست جمهوری به تعدادی از اعضای کابینه، وزارت بهداشت موظف شده است به منظور شفاف سازی و اطلاع رسانی به مردم در خصوص واکسیناسیون کرونا، برای ایجاد سامانه الکترونیک مناسب در اسرع وقت اقدام کند. طبق بند دیگر این ابلاغیه، وزارتخانه های ارتباطات و اطلاعات و نهادهایی چون ثبت احوال، تامین اجتماعی و بیمه سلامت باید با این وزارتخانه همکاری لازم را به عمل آورند.
تهیه کارنامه خرید کالاهای اساسی توسط مردم 
یک نهاد مسئول در امور اقتصادی با ارسال نامه ای خطاب به تعدادی از دستگاه های دولتی و تشکل های صنفی، از آن ها خواسته با توجه به اهمیت دستیابی به یک گزارش تحلیلی در خصوص نحوه ارزیابی رفتار و خرید کالاهای اساسی توسط مصرف کنندگان طی سه ماه اخیر در کشور، برای تهیه و ارسال این آمار اقدام کنند و استان ها و شهرهای مرزی را در اولویت تهیه این گزارش قرار دهند تا از نتایج به دست آمده برای پیشگیری از قاچاق کالا به خارج از کشور نیز استفاده شود.

تورم 45 درصدی سوغات پایان دوره دولت به مردم!/ آفتاب یزد: دولت بزرگ‌ترین کاسب تحریم است/ دستور برای رفع شبهات واکسیناسیون کرونا

آرمان ملی

وضیعت سلامتی ناطق چگونه است؟
در پی انتشار خبری غیرموثق درباره سلامتی حجت الاسلام علی‌اکبر ناطق نوری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس دفتر ایشان ضمن تکذیب، از صحت و سلامتی وی خبر داد.

بدهکاری سپاه به شهرداری تهران
 رئیس شورای شهر تهران در خصوص مصوبه تحقیق و تفحص درباره قرارداد شهرداری با یکی از بخش‌های سپاه گفت: برخی قراردادهای شهرداری با سازمان‌ها وجود داشت و شهرداری از این تشکیلات طلبکار بود که هنوز هم این طلب وصول نشده است. محسن هاشمی افزود: از قبل هم گفته شده بود که شهرداری ۵ هزار میلیارد تومان طلب از یکی از نهادها دارد که هنوز هم پرداخت نشده است. از شهرداری تقاضای پیگیری این طلب شده بود و اعلام کردیم که در صورت عدم امکان وصل طلب، موضوع از طریق شکایت پیگیری شود.

ممنوعیت صدور شناسنامه
سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: یکی از اقلام مورد نیاز در انتخابات، اصل شناسنامه است و کسانی که به هر دلیلی شناسنامه خود را مفقود کرده‌اند در کمترین زمان ممکن شناسنامه خود را با مراجعه به سازمان ثبت احوال دریافت می‌کند.کسانی که دو روز مانده به انتخابات مطلع بشوند که شناسنامه خود را گم کرده‌اند، سازمان ثبت احوال برای آنها شناسنامه جدید صادر نخواهد کرد و صدور شناسنامه به بعد از انتخابات موکول می‌شود.

انحصار چه بر سر کشور خواهد آورد؟
محمد جواد آذری‌ جهرمی وزیر ارتباطات با انتشار ویدئویی در اینستاگرام خود نوشت: نسل انقلابیون (با بیش از ۵۵ سال سن) سهم‌شان به حدود ۱۵درصد از کل جمعیت ایران رسیده است؛ هنوز حدود ۸۵درصد پست‌های مدیریتی را در کشور در اختیار دارند.به غیر از قدرت، در ثروت هم غلبه سهم‌شان چشم‌گیر خواهد بود.نسل انقلابیونی که نه حاضرند صندلی‌ها را به دیگر نسل‌ها و فرزندان خود بدهند و نه سهمی برای ارزش‌ها و نگرش‌های آنان قائل شوند.این انحصار چه بر سر کشور خواهد آورد؟

منع کارمندان از «پوشیدن کُت»
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان گفت: منع کارمندان از «پوشیدن کُت» کارکردی در کاهش مصرف برق ندارد. سید کریم حسینی در واکنش به درخواست مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان در خصوص منع پوشیدن کت برای مدیران و کارمندان برای صرفه‌جویی در مصرف برق، در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: رفع مشکلات خوزستان نیازمند ارائه راهکارهای کاربردی است. طرح مباحث حاشیه‌ساز، فقط فرصت و انرژی را از مدیران خواهد گرفت. «پوشیدن کت» برای همه مدیران و کارمندان استان خوزستان از ابتدای خردادماه تا پایان شهریورماه ممنوع اعلام شود.

 تجمع فرهنگیان «کارنامه سبز»
گروهی از فرهنگیان «کارنامه سبز»ی با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار استخدام خود شدند. ایسنا نوشت؛گروهی از فرهنگیان «کارنامه سبز»ی با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی و با در دست داشتن پلاکاردهایی و سر دادن شعار خواستار جذب و به کارگیری همه کارنامه سبزهای سال ۹۹ طبق تبصره یک ماده ۲۴ قانون استخدامی کشور بودند.

 درخواست عجیب بازیگر احضار
بازیگر سریال « احضار»اعتقاد دارد مخاطب باید منتظر غافلگیری جذابی باشد که به همه حدس و گمانه‌زنی‌های اشتباه درباره روح محسن کامرانی پایان می‌دهد. میلاد میرزایی گفت: خیلی شوخی‌ها می‌شود و استقبال می‌کنم. مردم ما واقعاً خلاق‌اند و بامزه شوخی می‌کنند. اما عده‌ای واقعاً این قضیه را جدی گرفته‌اند و فکر می‌کنند منِ میلاد میرزایی می‌توانم یکسری کارهای ماوراء الطبیعه بکنم. حتی چند تا خانم سالخورده این درخواست را از من در خیابان داشتند که من مشکل‌شان را به این وسیله برطرف کنم.


 هشتگ مادر بلند شو را ترند شد
از روز گذشته با انتشار تصویری از یک مادر که در انفجار کشته شده است و کودکانش بالای سر او ایستاده اند در توئیتر با هشتگ #مادر_بلند_شو ترند شده است. افغانستان در غم دخترکانی است که با آرزوی فردایی بهتر با آینده ای روشن راهی مدرسه شده بودند.کودکانی که آرزوی آنها جوی خون شد و بهای آن را هیچکس نخواهد داد. در میان تصاویر عکس دیگری که در توئیتر بازتاب گسترده ای داشته در کنار جسد دخترک خردسال، کتاب کمپیوتر (کامپیوتر)صنف یازدهم(سال یازدهم) بود. روی جلد آن نوشته بود: «از معلم کمیا پرسیدم که عشق چیست؟ گفت که عشق عنصر است.»

کار ارزشمند علی دایی
علی دایی که برای یک کار شخصی به بیمارستانی در تهران رفته بود، از طریق رئیس بیمارستان متوجه شد که یک فرد معلول مادرزاد که قدرت تکلم هم ندارد، می‌خواهد او را ببیند. رئیس بیمارستان به دایی گفت هر وقت فرصت کردید سری به منزل این فرد معلول بزنید و او را خوشحال کنید. جالب اینکه علی دایی بلافاصله گفت همین الان به منزل آنها برویم تا من او را از نزدیک ببینم. رئیس بیمارستان هم بلافاصله دایی را به منزل فرد معلول برد و این نوجوان با دیدن چهره محبوب خود غرق در شادی و سرور شد و اشک همه را درآورد.

بازداشت یک عضو بلندپایه داعش
درحالی‌که سال‌ها از شکست داعش در عراق و سوریه می‌گذرد، مقامات استرالیایی اعلام کردند یکی از اعضای شناخته شده این گروه تکفیری و تروریستی را در بدو ورود به خاک این کشور بازداشت کرده‌اند. محمد ذهبی از اعضای استرالیایی داعش و مسئول جذب سرباز برای این گروه اهل سیدنی است که در سال ۲۰۱۳ برای پیوستن به تکفیری‌ها به ترکیه و سپس به سوریه رفت. این تروریست ۳۰ ساله روز شنبه از ترکیه وارد فرودگاه ملبورن شد و در بدو ورود با اتهامات تروریستی بازداشت شد.

واکنش سفارت ایران به ادعای آناتولی
سفارت ایران در ترکیه در صفحه توئیتر خود نوشت: ‌«سفارت ایران در آنکارا خبر منتشره توسط خبرگزاری آناتولی مبنی بر انتقال جنگجو از سوریه به یمن توسط نیروهای نظامی ایران را از اساس ‎تکذیب می کند و خاطر نشان می سازد چنین ادعایی نشانه کم اطلاعی از واقعیت های میدانی است. ‌این ادعای ساختگی با رویکرد جمهوری اسلامی ایران نسبت به جنگ فاجعه بار و غیر انسانی علیه مردم یمن تعارض دارد. ایران همواره خواهان پایان این جنگ بوده و از تلاش‌های سازمان ملل در جهت دستیابی به راهکار سیاسی حمایت کرده است.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس