کد خبر 1213063
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۰
موشک قاره پیما

نیروی هوایی آمریکا به شکستی دیگر در آزمایش یک موشک بالستیک قاره پیما اذعان کرد.

به گزارش مشرق، رسانه‌ها از شکست ارتش آمریکا در آزمایش یک موشک بالستیک قاره پیما خبر دادند. نیروی هوایی آمریکا غروب چهارشنبه به وقت تهران تایید کرد که آزمایش یک موشک قاره پیما با شکست مواجه شد. نیروی هوایی آمریکا در بیانیه‌ای بدین منظور اعلام کرد که موشک بالستیک «مینت من ۳» هنگام پرتاب از پایگاه هوایی «واندنبرگ» در کالیفرنیا  با مشکل مواجه شد.

نیروی هوایی آمریکا به جزئیات بیشتری از شکست در این پروژه اشاره نکرده است. موشک‌های  سه مرحله‌ای سطح پایه مینت‌من در جریان جنگ سرد بین آمریکا و شوروی سابق به عنوان بازدارنده اتمی تولید شدند. این موشک قادر به اصابت به اهدافی در فاصله ۸۱۰۰ مایلی است.

چندی قبل نیز رسانه‌ها از شکست آزمایش موشک ابرفراصوت نیروی هوایی آمریکا خبر دادند و  نوشتند شلیک یک موشک ابرفراصوت آمریکا در پنجم آوریل (دوشنبه ۱۶ فرودین) شکست خورد. قرار بود این موشک از یک فروند هواپیمای بمب افکن «بی-۵۲ استراتوفورترس» شلیک شود.

نشریه آمریکایی «درایو» در این بیاره نوشت که اولین آزمایش شلیک موشک ابرفراصوت آمریکا حین پرواز با شکست مواجه شد. این موشک «ای جی ام -۱۸۳» نام داشت و دلیل شکست آن نقص فنی در هواپیمای بمب افکن بوده است. این آزمایش ناموفق موشکی در تاسیسات آزمایش موشکی آمریکا در اقیانوس آرام نزدیک سواحل کالیفرنیای جنوبی انجام شد.

نیروی هوایی آمریکا با تایید شکست در این پروژه اعلام کرد که قرار بود در این ماموریت یک تقویت کننده موشک آزمایش شود.

این در حالی است که رئیس جمهور روسیه چندی قبل به ساخت موشک‌های ابر فراصوت از سوی کشورش اشاره کرد و افزود که نیروهای مسلح این کشور به پیشرفته‌ترین سلاح‌ها مجهزند. «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در این باره گفت، روسیه پس از تصمیم دولت «جورج بوش» در سال ۲۰۰۲ برای پاره کردن توافقنامه موشکی در سال ۱۹۷۲، که ایجاد پدافند موشکی را ممنوع کرد، چاره‌ای جز پیگیری توسعه سامانه‌های تسلیحاتی مافوق صوت با توانایی اتمی نداشت.

پوتین گفت: «خروج آمریکا از پیمان موشکی در سال ۲۰۰۲ روسیه را مجبور به تولید سلاح‌های مافوق صوت کرد. ما مجبور شدیم این سلاح‌ها را در پاسخ به استقرار سامانه دفاع موشکی راهبردی آمریکا بسازیم.»

‌روسیه در سال ۲۰۱۸ از جنگ افزارهای جدید از جمله سامانه موشکی ابرفراصوت «کنژال» و موشک‌های قاره پیمای «آوانگارد» در پاسخ به اقدام آمریکا در ساخت سپر موشکی رونمایی کرد.

 رسانه‌های روسیه چهارشنبه اعلام کردند که نیروهای مسلح این کشور قصد آزمایش سه موشک بسیار پیشرفته «سرمت» را دارد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha