اخبار ویژه روزنامه‌ها نمایه

شهرداری و شورای شهری که بودجه هنگفتی در اختیارش بوده، باید در ماه‌های پایانی چهار سال فعالیت خود توضیح دهد این بودجه هنگفت کجا خرج شده است؟

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

از تکرار ذوق‌زدگی کودکانه درباره برجام پرهیز کنید/ شورای شهر را آباد کردید که می‌خواهید نامزد ریاست‌جمهوری شوید؟!/ بازداشت دوباره شهردار سابق ارومیه

کیهان

وعده رونق اقتصادی دادند حالا می‌گویند جلوی قحطی را گرفتیم!

در حالی که سوءمدیریت دولت در ۸ سال گذشته، سفره مردم را کوچک کرده، عجیب است که روحانی و جهانگیری منت نیامدن قحطی را سر مردم می‌گذارند! وعده دولتمردان در انتخابات، رونق اقتصادی و سرشار کردن مردم از درآمد در حد بی‌نیاز شدن از یارانه بود، یا جلوگیری از قحطی؟!

روزنامه وطن امروز در گزارشی در این‌باره نوشت: با وجود شرایط بغرنج و آزاردهنده تورم اقلام خوراکی و ناتوانی بخش قابل توجهی از مردم در تامین نیازهای اولیه خود، هفته گذشته اسحاق جهانگیری و حسن روحانی در تعابیری نزدیک به هم، منت ونزوئلایی نشدن و نبود قحطی را بر سر مردم گذاشتند.

به طور کلی روایت شرایط «بدتر» در وضعیت «بد»، از استدلال‌های دولت روحانی برای توجیه عملکرد است. شاید انتظار هم این است که مخاطب از شرایط کنونی با این استدلال راضی باشد. با این دست‌ فرمان اگر در کشور قحطی هم می‌شد، روحانی خطاب به مردم می‌گفت اجازه ندادیم آفریقا شود؛ البته تمام این موارد در حالی بیان می‌شود که قرار بود آنچنان رونق اقتصادی ایجاد شود که...

در ۸ سال گذشته نرخ تورم عمومی کالاها به بالاترین میزان خود پس از دهه ۷۰ رسید، رتبه اول تورم مربوط به دولت مرحوم اکبر هاشمی‌رفسنجانی است که حالا دولت حسن روحانی با تورم ۳۶/۵ درصدی یک پله پایین‌تر قرار دارد.  البته این دولت با ثبت رکورد تورم نقطه به نقطه بیش از ۶۰ درصدی اقلام خوراکی در اسفندماه سال گذشته، رتبه نخست تورم اقلام خوراکی را نصیب خود کرده است.

غیر از تورم و گرانی، عجز در توزیع کالاهای اساسی مانند روغن و مرغ و حتی در برخی موارد نان و اقلام کنسروی باعث ایجاد صحنه‌های تلخی شد. کالاهایی که بدون تاثیر از تحریم‌های اقتصادی، مشمول ارز ترجیحی بوده و به میزان کافی و حتی بیشتر از سنوات گذشته برای آنها اعتبار در نظر گرفته شده بود.  برای درک این موضوع می‌توان به ریز آمار مصرف اقلام خوراکی مرکز آمار مراجعه کرد. طبق گزارش‌های این مرکز، سرانه مصرف برنج در کشور از سال ۹۲ تا ۹۹ از ۳۸ به‌ ۳۳ کیلوگرم، گوشت دام از ۱۱ به ۷ کیلوگرم، لبنیات از ۱۱۵ به ۱۰۶ کیلوگرم، روغن از ۲۲ به ۱۹ کیلوگرم و قند و شکر از ۲۲ به ۱۶ کیلوگرم کاهش یافته است.

در این ۸ سال درآمد مردم کاهش یافت. درآمد سرانه در یک دهه اخیر از ۹/۲ میلیون تومان در سال ۹۰ به ازای هر نفر، به ۸/۴ میلیون تومان در سال ۹۸ کاهش یافته است.

آسیب بی‌تدبیری کرونایی به اقتصاد کشور و کارگران

یک کارشناس اقتصادی می‌گوید سوء تدبیر کرونایی دولت، خسارت هنگفتی به اقتصاد کشور وارد کرد.

وحید شقاقی شهری به روزنامه آرمان گفته است: بهترین فرصتی که می‌توانستیم کرونا را مدیریت کنیم تا کمترین تبعات اقتصادی و تبعات منفی را به کسب‌وکارها وارد کند،‌ همان تعطیلات نوروز بود. خود به خود در تعطیلات عید نوروز بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد کسب‌وکارها همیشه تعطیل هستند و ما می‌توانستیم در همین تعطیلات ۱۵ روزه کشور را قرنطینه کنیم و چون فوتی‌های ناشی از کرونا به کمتر از ۶۰ نفر در روز رسیده بود اگر قرنطینه می‌شد احتمال داشت حتی فوتی‌ها به زیر ۲۰ نفر در روز هم برسد و با شروع سال جدید از ۱۵ فروردین به بعد، با کمی مراعات و هشدارهای لازم کسب‌وکارها می‌توانستند فعالیت خودشان را ادامه بدهند. این حداقل‌ترین تصمیم‌گیری‌ای بود که در شرایط عادی می‌توانست گرفته شود، اما متوجه نمی‌شوم چرا ۱۵ روز تعطیلات کشور را قرنطینه نکردیم،‌ حالا هم می‌خواهند مشاغل گروه‌های ۲ و ۳ و ۴ را دو هفته تعطیل کنند، مفهوم این تصمیم این است که در مجموع یک ماه کسب‌وکارها تعطیل خواهند شد و تعطیلی یک ماهه در این شرایط وخیم اقتصادی که بسیاری از بنگاه‌ها به دلیل کاهش قدرت خرید مردم موجودی انبارشان افزایش پیدا کرده و درآمد آنها هم راکد شده است. در این شرایط سیاست‌گذاری که مدیریت این مسئله را در دست دارد باید به مردم و کارشناسان اقتصادی و اجتماعی ایران پاسخ بدهد که دلیل این تصمیم چیست؟ باید بگویند چه شد که ۱۵ روز فرصت طلایی‌ای را که ۶۰ تا ۷۰ درصد کسب‌وکار هم تعطیل بودند، از دست دادیم؟ حالا که کسب‌وکارها می‌خواهند بعد از دو هفته تعطیلات شروع به کار کنند به دلیل گسترش کرونا و افزایش فوتی‌ها و سرایت‌ها دوباره باید همه کشور به تعطیلی و قرنطینه فرو برود که بزرگ‌ترین ضربه را به کسب‌وکارها وارد کرده که در سال‌های اخیر هم به دلیل تحریم‌ها و کاهش قدرت خرید مردم آسیب‌دیده است. چه کسی امروز پاسخگوی زیان‌های این کسب‌وکارها خواهد بود؟ علاوه‌بر اینکه افراد شاغل و حقوق‌بگیر در این مشاغل زندگی‌شان تعطیل خواهد شد، البته این تعطیلی‌ها برای سه میلیون کارمند دولت که با خانه‌نشینی هم حقوقشان را دریافت خواهند کرد، لذت‌بخش است، اما زندگی ۱۷ یا ۱۸ میلیون کارگر و فعال در بخش خصوصی دچار مشکل خواهد شد. هیچ برآوردی هم از خسارت‌های وارده به کسب‌وکارهایی که از تعطیلات آسیب می‌بینند وجود ندارد، تولید ملی ناخالص ایران سال گذشته بالغ بر دو هزار و پانصد هزار میلیارد تومان بوده است که ۷۰ درصد آن تقاضای مصرفی بخش خصوصی است، در حدود پنج تا ۱۰ درصد آن هم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است و عملا زمانی که کسب‌وکارها تعطیل می‌شود به شدت تقاضای مصرف و هزینه‌های مصرفی بخش خصوصی کاهش می‌یابد، یعنی ۷۰ درصد ۲۵۰۰ هزار میلیارد تومان با مشکل مواجه می‌شود. یعنی کسی قرار بوده کالایی را خرید کند حالا باید دو هفته صبر کند و این باعث آسیب به تولید ناخالص داخلی است.

از تکرار ذوق‌زدگی کودکانه درباره برجام پرهیز کنید

نایب رئیس اتاق بازرگانی می‌گوید؛ فعالان اقتصادی نگران هستند که به خاطر مذاکرات، مجدداً اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید اصلاحات اقتصادی ضروری به فراموشی سپرده شود.

حسین سلاح‌ورزی که در گذشته از حامیان برجام بوده، در روزنامه همشهری می‌نویسد: توافق ایران و طرف‌های برجام حتما برای فعالان بخش خصوصی مایه خوشحالی و امیدواری است؛ اما در کنار این خوشحالی و امیدواری سایه‌ای از ترس و نگرانی هم نسبت به تبعات منفی این تحولات وجود دارد که باید جدی گرفته شود.

حبل‌المتین سیاستگذاری اقتصاد ایران، برای خروج از این شرایط دشوار و بحران‌های پی‌درپی، بی‌هیچ تردیدی سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی است و مهمترین نگرانی فعالان واقعی بخش خصوصی اقتصاد کشور در مورد توافق جدید این است که مبادا گشایش‌های بین‌المللی موجب بی‌توجهی مجدد سیاستگذاران و کارگزاران حاکمیتی عرصه اقتصاد به اصول اقتصاد مقاومتی شود.

اگر بخواهیم کل آموزه‌ها و توصیه‌های نهفته در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی را در یک عبارت خلاصه کنیم؛ آن عبارت «ساختن اقتصادی درونزا و برونگرا» است.

وی می‌افزاید: آنچه فعالان اقتصادی را نگران می‌سازد؛ بی‌توجهی احتمالی مدیران حاکمیتی به موضوع درونزایی اقتصاد، پس از تسهیل دسترسی به دلارهای نفتی و سایر درآمدهای ارزی ناشی از خام فروشی‌هاست.

ترس فعالان اقتصادی بخش خصوصی مشخصا از این است که با دسترسی به منابع آسان و ارزان ناشی از خام‌فروشی، مدیران حاکمیتی عرصه اقتصاد، گرفتن تصمیم‌های سختی که برای بازسازی ساختاری اقتصاد مورد نیاز است را باز هم به تعویق بیاندازند و به نمایش‌های مبتنی بر پول‌پاشی و خلق رفاه بادکنکی با توزیع  یارانه و توسعه گلخانه‌ای و دستوری صنایع غیر بهره‌ور و غیر مولد روی بیاورند.

همشهری همچنین از قول سید حمید حسینی دبیر اتاق بازرگانی ایران و عراق نوشت: در دوره قبلی به محض حضور شرکت‌های چندملیتی در حوزه صادرات فرآورده‌ها، شرکت‌های بخش خصوصی را کنار گذاشتند و از آنها خواستند تا با رقبای بین‌المللی‌شان وارد رقابت شوند و وقتی اعتراض شد، اعلام کردند دست‌کم همانند شرکت‌های خارجی، نسبت به فاینانس و تامین مالی جهت صادرات فرآورده‌ها کمتر از میزان تعیین‌شده برای خارجی‌ها اقدام کنید؛ یعنی به‌طور محترمانه همه شرکت‌های داخلی را از بازار بیرون کردند و وقتی تحریم‌ها برگشت، دوباره سراغ داخلی‌ها آمدند و گفتند چرا همکاری نمی‌کنید و از فرصت بهره نمی‌برید، درحالی‌که زنجیره ارزش بخش خصوصی از بین رفته بود.

محمدرضا حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین هم خواستار پرهیز از تکرار ذوق‌زدگی بچه‌گانه درباره برجام شد.

شورای شهر را آباد کردید که می‌خواهید نامزد ریاست‌جمهوری شوید؟!

شهرداری و شورای شهری که بودجه هنگفتی در اختیارش بوده، باید در ماه‌های پایانی چهار سال فعالیت خود توضیح دهد این بودجه هنگفت کجا خرج شده است؟

به گزارش جهان نیوز، اگرچه همه نگاه‌ها به روزهای پایانی دولت معطوف شده است، اما اخبار و گزارشات از وضعیت شوراهای شهر بخصوص در شورای شهر تهران چندان مطلوب نیست. شهرداری تهران نیز اگرچه بودجه مطلوبی دریافت می‌کند اما کارایی لازم را ندارد تا جایی که «محسن هاشمی» رئیس‌شورای شهر تهران نیز لب به انتقاد گشوده و عنوان کرده است: «بودجه شهرداری تهران در چهار سال قبل دو برابر بودجه شهرداری لندن بود که این بودجه با احتساب ارزش پول ملی از دو برابر به یک سوم رسیده؛ به دلیل کمبودها و ضعف‌هایی که در اجرا توسط شهرداری و هم عملکرد شورا وجود داشته از شهروندان تهرانی عذرخواهی می‌کنیم!»

اگرچه رئیس‌پارلمان شهری تهران از وضعیت بوجود آمده در مدیریت خدماتی پایتخت عذرخواهی می‌کند اما موضوع اصلی اینجاست که با وجود کم کاری مشهود شهرداری، چرا شورای شهری‌ها «پیروز حناچی» را مورد بازخواست قرار نمی‌دهند و به انتقادات رسانه‌ای و پشت تریبونی بسنده می‌کنند.

از سوی دیگر سؤال اینجاست پولی که هاشمی به آن‌اشاره کرده، اگر در تهران به خوبی خرج نشده پس به کجا رفته است و مدیریت هزینه و فایده شهرداری تهران چگونه بوده که کارایی چندانی نداشته است؟ این سؤالاتی است که با یک عذرخواهی ساده حل و فصل نمی‌شود و بایستی شورای شهری‌ها برای توبیخ شهردار دست به کار شوند. اما نگاهی به فعالیت این روزهای شورای شهر تهران نشان می‌دهد که برخی از اعضاء به دنبال امور دیگری هستند و برای استعفا و رفتن به پست‌های جدید فعالیت می‌کنند.

محسن هاشمی اظهار امیدواری کرده است که مطالبات و انتظارات در دوره آینده شورا حل شود. جالب اینجاست که وی با اینکه رئیس‌شورای شهر تهران بوده، اما این بار برای شورا ثبت‌نام نکرده است. این استعفاهای نمایشی تا جایی بوده است که «پرویز سروری» عضو سابق شورای شهر تهران به این موارد واکنش نشان داده و وی این استعفاها را فرافکنی و رفع مسئولیت عنوان کرده است که در روزهای آخر شورای شهر دردی از مشکلات مردم دوا نمی‌کند. سروری در این باره بیان کرده است: «در چند ماه پایان شورای پنجم تازه یادشان افتاده مشکلاتی در خدمت رسانی است و باید استعفا دهند. البته این استعفاها شویی بیش نیست و به جایی هم نمی‌رسد و باید گفت که اعضای فعلی به جای کارهای نمایشی بروند در چند ماه باقیمانده مشکلات را حل کنند.» درباره اظهارات محسن هاشمی مبنی بر اینکه بودجه ۴ سال قبل ۲ برابر بودجه لندن بوده‌اما ارزش آن اکنون به یک سوم بودجه لندن کاهش یافته گفته است، این سقوط ارزش پول ملی نیز هنر ائتلاف حاکم بر دولت و شورای شهر است.

خدعه موازی آمریکا برای وین و یمن

در مذاکرات وین دقیقا چه خبر است؟ خبرگزاری دولتی خبر آنلاین تیتر غلط‌اندازی زده با این مضمون: «خبرهای خوب از وین؛ از گشایش برجام تا لغو تحریم.» اما واقعیت چیست؟ آقای عراقچی گفته «ما هنوز چالش‌ها و جزییات سختی در پیش داریم و برای آنها راه‌حلی نیافته‌ایم.»

اولیانوف نماینده روسیه هم می‌گوید: «هنوز موضوع لغو تحریم‌ها مشخص نشده است. هر دو طرف ایرانی و آمریکایی برای احیای کامل برجام تمایل دارند، اما هنوز مشکلات زیادی وجود دارد و موضوع لغو تحریم‌ها مشخص نشده است. مقامات واشنگتن، البته به‌طور مبهم، فهمانده‌اند که ممکن است نخستین گام را بردارند، ولی به‌طور دقیق هم گفته‌اند که لغو تحریم‌ها فقط در صورتی ممکن است که ایران شروع به بازگشت به انجام تمامی تعهدات خویش کند.»

شبکه آمریکایی بلومبرگ می‌گوید قدرت‌های جهانی در تلاشند تا برجام را تا پیش از اول خرداد، موعد پایان توافق موقت ایران و آژانس احیا کنند. و خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات آمریکایی می‌نویسد «دولت بایدن در حال بررسی عقب‌نشینی از برخی تحریم‌های اعمال شده دوره ترامپ است تا تهران را به بازگشت به توافق متقاعد کند. با این حال این مقامات عنوان کرده‌اند که (صرفا) آماده لغو تحریم‌های ناسازگار با برجام هستند».

 در این میان، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: «ما به دنبال بررسی برداشتن تحریم‌هایی هستیم که با توافق هسته‌ای هماهنگ و سازگار نیست. اما حتی اگر ما به برجام بپیوندیم (که همچنان مسئله‌ای فرضی است)، ما همچنان به اجرای تحریم‌های دیگر، از جمله تحریم‌های برنامه موشکی ایران، فعالیت منطقه‌ای، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر ادامه خواهیم داد»

همزمان آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا پس از ملاقات با رئیس ‌موساد تصریح : «چالش‌هایی در مورد ایران، از جمله در ارتباط با فعالیت‌های ثبات‌زدا، حمایت از تروریسم، حقوق بشر و برنامه هسته‌ای وجود دارد. در حالی که با ایران مذاکره می‌کنیم، همزمان، به اتخاذ اقدامات لازم علیه فعالیت‌های این کشور نیز ادامه می‌دهیم.»

این خبرها در حالی منتشر می‌شود که پریروز، خبر «توافق آمریکا و اسرائیل برای تشکیل کارگروه ضدایرانی» در رسانه‌های آمریکا منتشر شد. بر اساس این خبر، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی بایدن، در دیدار با «مئیر بن شبات» همتای صهیونیست خود، ضمن تشریح آخرین وضعیت مذاکرات وین، توافق کردند کار گروهی را برای بررسی تهدیدهای ایران تشکیل دهند. بنا بر اعلام رسمی کاخ سفید، «آمریکا و اسرائیل توافق کردند یک گروه کاری بین آژانسی ایجاد کنند تا توجه ویژه را به تهدیدهای فزاینده ایران تشکیل دهند. دو طرف همچنین به مذاکره درباره نگرانی‌های جدی مشترک‌شان نسبت به پیشرفت‌های اخیر برنامه هسته‌ای ایران پرداختند. آمریکا، اسرائیل را در جریان مذاکرات وین قرار داد و بر علاقه شدید واشنگتن در رایزنی نزدیک با اسرائیل در موضوع هسته‌ای تأکید کرد. طرفین در مورد تهدید قابل توجه رفتارهای تهاجمی ایران در منطقه توافق کردند و مقامات آمریکایی بر حمایت بی‌دریغ رئیس‌جمهور بایدن از حق دفاع از اسرائیل تأکید کردند. ایالات متحده در تعهد خود به امنیت اسرائیل تسلیم‌ناپذیر است.»

از سوی دیگر، آمریکا هیئتی را هم برای بررسی تحولات عراق و یمن، به این دو کشور فرستاده و به نظر می‌رسد در تلاش است از طریق برخی دولت‌های همسو، روند پیشروی پیروزی‌ها و پیشروی مقاومت یمن در مارب را کُند نماید.

آنها که تاکنون در آتش جنگ یمن می‌دمیدند، حالا درصدد اعلام آتش‌بس فریبکارانه برای توقف پیروزی مقاومت یمن و بازسازی توان مضمحل شده رژیم سعودی هستند. وزارت خارجه باید احتیاط لازم را به خرج دهد. به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها در حال تله‌گذاری برای برجام دو- به موازات وعده درمانی فریبکارانه آمریکا درباره اصل برجام در وین- هستند! و حال آنکه در حقیقت، با ژست «امکان برداشتن تحریم‌های هسته‌ای»، در تدارک تشدید تحریم‌ها با بهانه‌های گوناگون هستند.

یادآور می‌شود برخی روزنامه‌های مدعی اصلاح‌طلبی، در روز پنج‌شنبه در تیترهای مشابه، به استقبال اظهارات تاکتیکی ولیعهد جنایتکار عربستان رفتند؛ و این در حالی است که تحرکات مشترک آمریکا و عربستان صرفا، سناریویی برای کشیدن ترمز پیشروی‌های مقاومت یمن و بازسازی توانایی فرسوده سعودی‌ها ارزیابی می‌شود.

تیتر برخی از نشریات و رسانه‌ها به این شرح است؛

- همشهری: عربستان، مسافر جدید قطار دیپلماسی.

- سازندگی: پایان دوئل، ایران و عربستان به سوی عادی‌سازی در روابط پیش می‌روند.

- دنیای اقتصاد: راز چرخش عربستان.

- اعتماد: نسیم عقلانیت در ریاض، بن‌سلمان به لحن آشتی‌جویانه در ریاض روی آورد.

- انتخاب: برجام، بن‌سلمان را وادار کرد به مذاکره از موضع پایین تن دهد(!)

- خبرآنلاین: ظریف در منطقه و تغییر لحن عربستان، پیام ایران چه بود.

- زمینه‌های تقابل ایران و عربستان از بین رفته و به سمت نزدیکی پیش می‌روند(!)

از تکرار ذوق‌زدگی کودکانه درباره برجام پرهیز کنید/ شورای شهر را آباد کردید که می‌خواهید نامزد ریاست‌جمهوری شوید؟!/ بازداشت دوباره شهردار سابق ارومیه

ایران

تکذیب ادعای بازرسی از دفاتر مقام‌های دولتی

   خبر اول اینکه، شایعات منتشر شده درخصوص بازرسی از دفاتر مقام‌های دولتی به‌دلیل سرقت فایل صوتی مصاحبه وزیر امور خارجه تکذیب شد. یک مقام آگاه در دفتر سخنگوی دولت شایعات منتشر شده در فضای مجازی درخصوص بازرسی از دفاتر مقام‌های دولتی را به‌دلیل سرقت فایل صوتی مصاحبه وزیر امور خارجه کاملاً کذب و بی‌اساس دانست و تأکید کرد: این شایعات کذب در ادامه عملیات روانی گسترده رسانه‌های معاند پیرامون سرقت گفت‌وگوهای پروژه تاریخ شفاهی دولت است و هدفی جز تشویش مردم و اختلاف افکنی میان مسئولان نظام ندارد.به گزارش «ایران» وی تصریح کرد: با دستور ریاست محترم جمهور مسئولیت پیگیری این پرونده با وزارت اطلاعات است و بدیهی است هرگونه اطلاع‌رسانی در این زمینه با شفافیت تمام صورت خواهد گرفت.

استقبال عمران خان از مواضع عربستان درباره ایران

  خبر دیگر اینکه،  نخست‌وزیر پاکستان در پیامی توئیتری از اظهارات اخیر ولیعهد عربستان سعودی درباره «روابط خوب» با ایران استقبال کرد.به گزارش ایسنا، عمران خان در پیامی توئیتری گفت: ما از پیش قدم شدن عربستان سعودی برای صلح با ایران استقبال می‌کنیم. ایران همسایه ما است و عربستان دوست نزدیک ما. این اقدام صلح جویانه موجب تقویت امت اسلامی خواهد شد. بر اساس این گزارش، اظهارات نخست‌وزیر پاکستان در پی این مطرح می‌شود که ولیعهد عربستان روز سه‌شنبه در گفت‌وگویی اظهار کرد کشورش خواهان روابط خوب با ایران است.

بازداشت ۱۰ تکفیری در استان کرمان

  شنیدیم که، دادستان مرکز استان کرمان گفت: ۱۰ نفر از عناصر تکفیری و ضدانقلاب با رصد اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) در کرمان بازداشت شدند. به‌گزارش تسنیم دادخدا سالاری اظهار داشت: ۱۵ قبضه سلاح جنگی نیز با تلاش اداره‌کل اطلاعات استان کرمان در سال گذشته کشف شده است که این سلاح‌ها مربوط به عناصر تکفیری و ضدانقلاب و عاملان جرایم سازمان‌یافته بوده است. وی با اشاره به جزئیات بیشتر این پرونده‌ها گفت: عناصر تکفیری دستگیرشده قصد اقداماتی از جمله ترور، اقدامات ایذایی، ایجاد ناامنی و تحرکات و اقدامات خشن نظامی به‌قصد ناامن جلوه دادن کشور و القای ناامنی در ایران را داشتند که با هوشیاری سربازان گمنام امام زمان(عج) شناسایی شدند.وی افزود: تعدادی از این عناصر تکفیری از خارج کشور به‌قصد ایجاد ناامنی وارد استان شدند و تعدادی نیز در داخل کشور تحت هدایت و آموزش اقدامات خرابکارانه از خارج از کشور قرار داشتند.

نادران: تغییرات بودجه با هماهنگی شورای نگهبان بوده است

  دست آخر اینکه،   رئیس کمیسیون تلفیق مجلس گفت: بودجه دستکاری نشده است. به‌گزارش خبرگزاری صداوسیما، الیاس نادران افزود:​ همه تغییرات اعمال شده بر بودجه، با هماهنگی شورای نگهبان انجام گرفته است. او ادامه داد: شورای نگهبان روی برخی اعداد و ارقام و جداول نظر داشتند که نظرات آنها در کمیسیون تلفیق و هم در صحن علنی مجلس باید مورد اعمال نظر قرار می‌گرفت.نادران تصریح کرد: متأسفانه در روزهای اخیر در فضای مجازی بی‌اخلاقی‌هایی صورت گرفت مبنی بر اینکه مجلس مصوبه‌ای داشته و کمیسیون تلفیق، مصوبه مجلس را تغییر داده است.به اطلاع مردم شریف ایران می‌رسانم که آنچه در فضای مجازی پخش شده کذب محض است اطمینان می‌دهم آن چه انجام می‌شود در چارچوب اختیارات قانونی بوده است.

از تکرار ذوق‌زدگی کودکانه درباره برجام پرهیز کنید/ شورای شهر را آباد کردید که می‌خواهید نامزد ریاست‌جمهوری شوید؟!/ بازداشت دوباره شهردار سابق ارومیه

آرمان ملی

بازداشت دوباره شهردار سابق ارومیه
روابط عمومی اداره کل اطلاعات آذربایجان غربی اعلام کرد: «محمد حضرت پور» شهردار سابق ارومیه، دوباره بازداشت و روانه زندان شد. شهردار سابق ارومیه در اواخر دی ماه سال گذشته به علت تخلفات مختلف، دستگیر و با دستور مقام قضایی روانه زندان شده بود. وی طی هفته‌های گذشته با وثیقه چندصد میلیونی تا تعیین‌تکلیف پرونده از زندان آزاد شده بود. علاوه‌بر شهردار سابق، معاون فنی و عمرانی سابق شهرداری، شهردار سابق و اسبق منطقه یک ارومیه و چندین نفر از مدیران شهرداری طی ماه‌های اخیر توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر شده‌اند.

محکومیت ۶ پزشک به خدمت مجانی
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان کارون خوزستان گفت: ۶ پزشک در شهر کوت‌عبدا... به دلیل مدیریت نکردن پسماندهای عفونی به ارائه خدمات رایگان به ۱۰۰ نفر از مددجویان این منطقه به مدت ۲ سال محکوم شدند. عباس ظاهری شهماروندی افزود: رای نهایی در پی شکایت سال گذشته اداره محیط‌زیست کارون، علیه ۶ مطب پزشکی در شهر کوت‌عبدا... به دلیل عدم‌مدیریت صحیح پسماند با رای قاضی دادگاه اهواز عفونی صادر شده و متخلفان محکوم به ارائه خدمات رایگان به یکصد نفر از مدد جویان کمیته امداد و بهزیستی ظرف مدت ۲ سال شدند.


بازداشت ۱۰ داعشی در کرمان
دادستان مرکز استان کرمان گفت: ۱۰ نفر از عناصر تکفیری و ضدانقلاب با رصد اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) در کرمان بازداشت شدند. دادخدا سالاری با بیان اینکه در راستای امنیت پایدار برای استان کرمان در سال گذشته مجموعه اداره‌کل اطلاعات استان کرمان با همکاری دستگاه قضایی قریب ۱۰ نفر از عناصر تکفیری و ضدانقلاب رصد اطلاعاتی، شناسایی و با دستور قضایی دستگیر شدند، اظهار داشت: ۱۵ قبضه سلاح جنگی نیز با تلاش اداره‌کل اطلاعات استان کرمان در سال گذشته کشف شده است که این سلاح‌ها مربوط به عناصر تکفیری و ضدانقلاب و عاملان جرائم سازمان‌یافته بوده است.

نزاع مرگبار ملکی در سنندج
رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی کردستان گفت: نزاع ملکی در روستای حسن‌آباد سنندج منجر به درگیری با سلاح گرم و کشتن یک نفر و زخمی شدن نفری دیگر شد. عبدا... فاتحی اظهار کرد: مأموران با بررسی‌های اولیه در محل وقوع حادثه دریافتند که دو نفر از ساکنان روستای حسن‌آباد سنندج با همدیگر نزاع و مشاجره لفظی کردند که متأسفانه یکی از آنان طرف مقابل را با تفنگ مورد اصابت قرار می‌دهد و سپس اقدام به خودزدنی می‌کند. وی خاطرنشان کرد: متأسفانه در این درگیری یک نفر جان خود را از دست می‌دهد و یک نفر هم زخمی می‌شود.


واکنش کروبی به آمدن تاجزاده
سیدمحمدعلی ابطحی نوشت: «‌آقای کروبی از بیمارستان به خانه رفته است. بعد تلفن آقای خاتمی، من هم با این مرد نازنین صحبت کردم. خاطراتی گفت شیرین. با حافظه مثال‌زدنی. هر دفعه در این چند ماهه که صحبت می‌کردیم شوخی، جدی از من می‌خواست که من هم بروم‌ ثبت‌نام کنم برای ریاست‌جمهوری. تا اینجا که شوخی‌های همیشگی بود. نکته مهمش این بود که بلافاصله گفت نه. این دفعه واقعا نمی‌گم بروی برای ثبت‌نام. چون تاجزاده ثبت‌نام کرده و شوخی‌اش هم ممکن است برداشت شود که من توصیه کرده‌ام که در برابر تاجزاده قرار بگیری.خیلی ابراز خوشحالی از آمدن تاجزاده می‌کرد.»

ممنوع الخروجی ۱۵ نفر درباره فایل ظریف
۱۵ نفر از عوامل مرتبط با مصاحبه اخیر خبرنگار ریاست‌جمهوری با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در پرونده انتشار صوت اظهارات ظریف از سوی دستگاه قضایی ممنوع‌الخروج شدند. اخیرا در اقدامی غیرمنتظره بخش‌هایی از گفت‌وگوی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که در اسفند ماه ۱۳۹۹ انجام شد و بر اساس اعلام مقامات دولت قرار بر انتشار این سلسله‌مصاحبه‌ها - که با عنوان «آن سوی دولت» انجام شده - نبوده است، منتشر شد. در عین حال سخنان تا حدودی بی‌پرده و صریح وزیر امور خارجه در تعاملات سیاست خارجی و داخلی واکنش‌هایی را به همراه داشت.

ارسال پیامک‌ جعلی «شکایت علیه شما»
معاون اجتماعی پلیس استان همدان اعلام کرد: در روزهای اخیر برای برخی از شهروندان پیامکی ارسال شده با مضمون «ابلاغ الکترونیک قضایی» و در متن آن اعلام شده علیه شما شکایتی در سامانه ثنا ثبت شده است. حسین بشری گفت: در این پیام از کاربر خواسته می‌شود تا به یک لینک مراجعه کرده و با پرداخت کارمزد (معمولا مبلغ ناچیز ) اقدام به پیگیری شکایت کنند. وی بیان کرد: افراد در صورت کلیک به درگاه های جعلی وارد می شوند و با وارد کردن اطلاعات بانکی خود بلافاصله حساب بانکی آنها خالی می‌شود.

تکذیب بازرسی از دفاتر مقام‌های دولتی
یک مقام آگاه در دفتر سخنگوی دولت شایعات منتشر شده در فضای مجازی درخصوص بازرسی از دفاتر مقام‌های دولتی را به دلیل سرقت فایل صوتی گفت‌وگو وزیر امور خارجه کاملا کذب و بی‌اساس دانست و تاکید کرد: این شایعات کذب در ادامه عملیات روانی گسترده رسانه‌های معاند پیرامون سرقت گفت‌وگوهای پروژه تاریخ شفاهی دولت است و هدفی جز تشویش مردم و اختلاف افکنی میان مسئولان نظام ندارد.

به نفع رئیسی هم کنار نمی‌روم
فریدون عباسی گفت: آقای رئیسی در دور قبل که به دعوت برخی از جریانات سیاسی وارد عرصه انتخابات شد ورود خوبی نداشت، دیر آمد، و آن تسلط لازم در کار را نداشت. با این تفاسیر رئیسی نیم‌نگاهی به قوه مجریه دارد، می‌توانم استنباط کنم و احتمال می‌دهم ایشان فکر می‌کند قوه قضائیه را می‌تواند از طریق قوه مجریه اصلاح کند. موافق جمع‌آوری امضا برای حضور رئیسی در انتخابات نبودم، مجلس باید استقلال خود را از قوه مجریه حفظ کند. به نفع هیچ‌کسی کنار نمی‌روم حتی رئیسی.

برای انتخابات فتنه تدارک دیده‌اند
استاد حوزه علمیه با یادآوری بیانات مقام معظم رهبری درمورد فتنه اکبر و صحبت‌های منتشر شده ظریف، خاطرنشان کرد: طراحی‌های عجیبی برای انتخابات داشتند. مقام معظم رهبری، چندسال پیش فرمودند فتنه اکبر در راه است. فتنه عجیب برای انتخابات ۱۴۰۰ را تدارک دیدند. تمام این فسیل‌های امنیتی، تمام آمریکایی‌ها نشستند و طراحی آتش برای انتخابات ۱۴۰۰ داشتند. حرفی که منتشر شد از عمق دلی بود که بیرون ریخت.

ستاد رستم قاسمی عذرخواهی کرد
دبیر هماهنگی ستاد رستم قاسمی در توئیتی نوشت: بر خود لازم می‌دانم از حدود ۳۰ خبرگزاری‌ِ شبکه‌های داخلی وخارجی که ضمن حضور در نشست خبری مهندس رستم قاسمی، اخبار مربوطه را منتشر کرده‌اند، تشکر کنم. همچنین از ناهماهنگی به وجود آمده توسط برگزارکننده برنامه در استفاده از لوگوی ۵ خبرگزاری عذرخواهی می‌کنم. برخورد لازم با عاملین انجام شد.

۵۰۰۰  از فرزندان مسئولان در آمریکا

محمد غرضی گفت: ۵ هزار نفر از فرزندان مسئولان کشور در آمریکا سکونت دارند و دلارهای مردم را بردند و فکر می‌کنند که زندگی می‌کنند، اما من مطمئنم آن‌ها خفت دنیا و آخرت را با خود و پدرانشان حمل می‌کنند. وی در خصوص میزان حضور مردم افزود: اگر به مردم اطلاع‌رسانی کافی شود که شخصی اعلام کاندیداتوری کرده و این شخص قصد دارد حقوق عامه را احیا کند و درآمد ملی را در جیب مردم می‌گذارد، قطعاً مردم مشارکت خوبی خواهند داشت.

برکناری مدیر دولتی به دلیل سگ‌گردانی

دادستان شهرستان اهواز در رابطه با سگ‌گردانی فردی با خودرو پلاک دولتی در اهواز، گفت: برای این فرد پرونده قضائی تشکیل و با حضور در دادسرا در خصوص سگ گردانی با خودرو دولتی باید پاسخگو باشد و با وی برخورد می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • علی حقجو IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
    0 0
    جناب آقای ابطحی دشمنان ایران و سرویس های جاسوسی آنها و سیاستگذارهای دولت های متخاصم شناخت کافی از ملت ایران ندارند.آیا شما در میان این مردم و از میان آنها نبودید که هر آنچه را آنها دیکته می کنند شما هم می نویسید؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس