انتخابات

حسین کنعانی مقدم:در حال حاضر تنها نامزدی که اگر وارد شود حتما بر روی او اجماع خواهد شد آیت الله رئیسی است، اما وی هنوز قصدی برای نامزدی در انتخابات ندارد.

سرویس سیاست مشرق - سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ هم‌زمان با انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد. در ستون  «صندوقچه انتخابات» به بررسی روزانه اخبار و حواشی انتخاباتی و رصد رسانه‌های داخلی و بررسی رسانه‌های معاند می‌پردازیم.

********

اصغرزاده: ممکن است انتخابات ریاست جمهوری مهندسی شود

«ابراهیم اصغرزاده» فعال سیاسی اصلاح طلب در مصاحبه با سایت خبرآنلاین گفت: «یک فرصتی برای کشور وجود دارد برای اینکه انتخابات پیش رو را مثلا معنادار کند و بگوید که هم قانون اساسی به این انتخابات معنا می بخشد و هم این ظرفیت وجود دارد که گروه هایی که مشابه آن هسته سخت قدرت نمی‌اندیشند،  بیایند. به نظر می‌رسد همین مسئله را هم مهندسی می‌کنند هم تحمل نمی‌کنند که یک انتخاباتی معنادار برگزار شود و باید حتما انتخابات ریاست جمهوری معطوف به یک نتیجه دولت جوان حزب اللهی باشد که از نظر آنها شک و شبهه ای هم در آن نباشد».

اصغرزاده: ممکن است انتخابات ریاست جمهوری مهندسی شود/ ظریف هیچ نسبتی با کارکردهای صندلی ریاست جمهوری ندارد

اصغرزاده در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «جامعه دچار بی آیندگی است و طبقه متوسط سرد و متلاشی شده، بخشی از طبقه متوسط به سمت طبقه پایین دست مهاجرت کردند و طبقات فرودست ناامید و وضعیت معیشتی بر هر چیز دیگر آنها اولویت دارد و دیگر اساسا برای طبقات محروم و محتاج یک معیشت حداقلی، مسائل حقوق بشری و برادری و هم بستگی ملی و  یا این مباحث که پرچم کشور، مهم است و یا کشور باید موشک داشته باشد و امثال آن مهم نیست حتی دموکراسی هم مسئله اصلی آنها نیست».

این فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: «به نظر من بدون اینکه به دنبال یک سازمان آهنین برویم، با یک الیگارشی که جبهه اصلاحات را رهبری کند و بعد بگوید چه کسی اصلاح طلب است و چه کسی نیست و خودی و غیرخودی کند، من این مسیر را قبول ندارم. ما به سمت جبهه‌ای شدن و یک طیف با مرزهای سیال می‌رویم ولی ثقلمان به سمت اصلاحات ساختاری خواهد رفت نه اصلاحات محافظه کاری، نه اصلاحات حداقلی و پفکی».

ظریف هیچ نسبتی با کارکردهای صندلی ریاست جمهوری ندارد

«محمدعلی وکیلی» نماینده اصلاح طلب مجلس دهم در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «در اینکه اصلاح‌طلبان خیلی به آمدن ظریف برای ریاست جمهوری امیدوار هستند شکی وجود ندارد و شاید ظریف تنها گزینه‌ای باشد که بتواند اردوگاه مایوس اصلاح طلبان را امیدوار و جمع آنها را حفظ کند؛ بنابراین او تنها ناجی اردوگاه اصلاح طلبان است».

اصغرزاده: ممکن است انتخابات ریاست جمهوری مهندسی شود/ ظریف هیچ نسبتی با کارکردهای صندلی ریاست جمهوری ندارد

وکیلی در ادامه گفت: «اما معتقدم که آقای ظریف باید به عواقب ریاست جمهوری در کشور توجه کند و بداند که از نظر شخصیتی هیچ نسبتی با کارکردهای صندلی ریاست جمهوری در کشور ندارد و به همین دلیل احتمالش بسیار ضعیف است که خود را وارد چنین معرکه و مهلکه‌ای کند».

اصغرزاده: ممکن است انتخابات ریاست جمهوری مهندسی شود/ ظریف هیچ نسبتی با کارکردهای صندلی ریاست جمهوری ندارد

کاندیداتوری لاریجانی جدی تر شد؟

پایگاه خبری جماران در مطلبی با عنوان «کاندیداتوری لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ جدی تر شد؟» نوشت: «بهروز نعمتی که به عنوان یکی از چهره‌های نزدیک به علی لاریجانی شناخته می‌شود، در یک نشست مجازی درباره احتمال کاندیداتوری لاریجانی گفته است:"علی لاریجانی چه بخواهد چه نخواهد، کاندیدای بالقوه انتخابات ریاست‌جمهوری است".»

اصغرزاده: ممکن است انتخابات ریاست جمهوری مهندسی شود/ ظریف هیچ نسبتی با کارکردهای صندلی ریاست جمهوری ندارد

این سایت اصلاح طلب در ادامه نوشت: «نعمتی با تاکید بر نامشخص بودن اوضاع و احوال اصولگرایان به ‌خصوص وضعیت کاندیداتوری رییسی و قالیباف، گفته که "هفته آینده تکلیف بسیاری از بزرگان مشخص می‌شود" و در واکنش به اینکه برخی ناظران لاریجانی را "لابی‌منِ قهار" می‌خوانند، گفته که "من می‌دانم لاریجانی هرگز مثلا با رییس فراکسیون رقیب یک روز درمیان به استخر نمی‌رفت که بتواند رای بگیرد! " نعمتی همچنین گفته که هیچ ‌یک از دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب و البته آن‌طور که او گفته معتدلان، نمی‌توانند به سادگی از کنار نام لاریجانی عبور کنند.»

اصغرزاده: ممکن است انتخابات ریاست جمهوری مهندسی شود/ ظریف هیچ نسبتی با کارکردهای صندلی ریاست جمهوری ندارد

اگر آقای رئیسی بیاید، حتما بر روی او اجماع خواهد شد

«حسین کنعانی مقدم» فعال سیاسی اصولگرا در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «یکی از بحث‌های مهم در جریان اصولگرایی موضوع اجماع اصولگرایان بر روی یک نامزد است. در حال حاضر تنها نامزدی که اگر وارد شود حتما بر روی او اجماع خواهد شد آیت الله رئیسی است، اما وی هنوز قصدی برای نامزدی در انتخابات ندارد و از همین رو یک رقابت درون جریانی در بین اصولگرایان وجود دارد».

اصغرزاده: ممکن است انتخابات ریاست جمهوری مهندسی شود/ ظریف هیچ نسبتی با کارکردهای صندلی ریاست جمهوری ندارد

اختلاف اصلاح طلبان درباره کاندیدای نهایی؛ از پزشکیان تا ظریف

پایگاه خبری انصاف نیوز در گزارشی با عنوان «پزشکیان گزینه‌ی افزایش مشارکت است نه ظریف» نوشت: «ایسپا، مرکز افکارسنجی جهاد دانشگاهی در چند روز گذشته نتایج یک نظرسنجی جدید در مورد انتخابات ۱۴۰۰ را منتشر کرده است... از میان ۱۲ کاندیدایی که در نظرسنجی ایسپا حضور دارند، ۵ گزینه ممکن است در لیست اصلاح‌طلبان باشند. «سید حسن خمینی» از کاندیداتوری انصراف داده است. از میان رای دهندگان آنهایی که ممکن است رای بدهند: ۴۲٫۵% گفته اند اصلا به لاریجانی رای نمی‌دهند، ۳۶٫۶% اصلا به ظریف رای نمی‌دهند. ۲۷٫۵% اصلا به مطهری رای نمی‌دهند و ۱۹٫۵%گفته اند  اصلا به پزشکیان رای نمی‌دهند».

اصغرزاده: ممکن است انتخابات ریاست جمهوری مهندسی شود/ ظریف هیچ نسبتی با کارکردهای صندلی ریاست جمهوری ندارد

این سایت اصلاح طلب در ادامه نوشت: «به ترتیب جامعه آماری بیشتری تحت هیچ شرایطی به لاریجانی، ظریف، مطهری و پزشکیان رای نمی‌دهند. پس پزشکیان کمترین میزان مخالف را دارد. این نیز یکی از پارامترهایی است که رای خاکستری را می‌تواند به صحنه بکشد. چون میزان مخالف بیشتری دارد».

انصاف نیوز در ادامه تصریح کرد: «ناشناخته بودن پارامتری است که می‌تواند به رای مثبت یا منفی تبدیل شود. این ظرفیت مانند یک شمشیر دو لبه است. این ظرفیت ناشناخته بودن پزشکیان متاثر از فعالیت تبلیغاتی او است. پزشکیان بیش از تمام گزینه‌های اصلاح‌طلب و تقریبا بیش از تمام کاندیداها می‌تواند به ظرفیت رای خود بیافزاید یا از آن بکاهد».

اصغرزاده: ممکن است انتخابات ریاست جمهوری مهندسی شود/ ظریف هیچ نسبتی با کارکردهای صندلی ریاست جمهوری ندارد

۶ میلیون بیکار مطلق را در دولت اول تعیین تکلیف خواهم کرد

«سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی» نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفت: «مسئله مهم ما افرادی هستند که بیکار مطلق هستند، دولت می گوید ۲و نیم میلیون بیکار مطلق وجود دارد، بررسی های ما حاکی از آن است که ۶ میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد. در دولت اول تلاش می کنم برای آن ها شغلی در  حد معیشت معمول فراهم کنم، این کار ۱۰۰ هزار میلیارد هزینه دارد. برنامه بلند مدت برای اشتغال دارم».

اصغرزاده: ممکن است انتخابات ریاست جمهوری مهندسی شود/ ظریف هیچ نسبتی با کارکردهای صندلی ریاست جمهوری ندارد

قاضی زاده هاشمی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «کسانی که در جمهوری اسلامی مسئولیت قبول می کنند باید از طبقه محروم یا متوسط باشند. با نظام مالیات و شفافیت از شکل گیری طبقه اشرافی جلوگیری می کنم. نظام مالیاتی درست فاصله طبقاتی را کنترل می کند. مدیران ما نباید در طبقه ای باشند که با مردم فاصله زیادی داشته باشند».

روایتی از پروژه انتخاباتی دولت با چاشنی برجام

روزنامه فرهیختگان در گزارشی با عنوان «به تله دوقطبی هسته ای شب انتخابات نزدیک شدید» نوشت: «امروز که عملکرد بسیار ضعیف دولت در افکارعمومی انباشته شده و همه آمارهای اقتصادی از تورم و نقدینگی گرفته تا ضریب جینی روایت از ناکارآمدی بزرگ دولت‌های یازدهم و دوازدهم دارد، ورود اشتباه به مساله مذاکرات برجامی به‌نوعی افتادن در یک دام خطرناک و قرار گرفتن در همان دوقطبی‌های کاذب تدارک دیده شده ازسوی حامیان تداوم وضع موجود است. حامیان دولت تمام تلاش خود را خواهند کرد که مساله مذاکره و دوقطبی موافقان و مخالفان آن در آستانه انتخابات موضوع اول افکارعمومی باشد و همه مسائل کشور در این چارچوب دیده شود. این راهکار احتمالا اصلی‌ترین دستورکار برای پوشش ناکارآمدی ۸ساله دولت‌های یازدهم و دوازدهم خواهد بود».

اصغرزاده: ممکن است انتخابات ریاست جمهوری مهندسی شود/ ظریف هیچ نسبتی با کارکردهای صندلی ریاست جمهوری ندارد

فرهیختگان در ادامه نوشت: «از این‌رو منتقدان دولت باید با دقت تمام و در نظر گرفتن واقعیات جامعه نقشه بازی خود را تغییر داده و زمین بازی جدیدی تعریف کنند. همان‌طور که گفتیم تعریف توافق خوب و بد یکی از این موضوعات است و درکنار آن تاکید بر مسائل حل‌نشده و چالش‌های تعمیق‌یافته‌ای که در این سال‌ها ایجاد شده موضوع دیگر».

در ادامه این گزارش آمده است: «برای تغییر اساسی در کشور و تغییر در ریل حرکت کشور الزاما باید نگاه حاکم بر قوه مجریه و طبیعتا افراد حاضر در آن از اساس عوض شود. چنین اتفاقی نیاز به رای مردم دارد و ایستادن مقابل خواست آنها باعث تداوم وضع موجود ولو به تغییر برخی افراد خواهد شد. از این‌رو اصلی‌ترین و مهم‌ترین اقدامی که باید امروز در مواجهه با دولت در دستورکار قرار داد مطالبه حداکثری در زمینه رفع تحریم و اثبات آن است. باید از دولت خواسته شود لیست همه ۱۸۰۰ تحریم برجامی و فرابرجامی که از اردیبهشت۹۷ تاکنون اعمال شده‌اند منتشر و به وضوح اعلام شود درصورت توافق کدام‌یک از آنها لغو خواهد شد. علاوه‌بر این باید فرآیند روشن و دقیقی برای راستی‌آزمایی هم تعریف شود».

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  9 5
  با سردار محمد بازی مسخره ی چپ و راستتون رو در هم می پیچیم و میریم برای یه ایران قوی از هر نظر.
  • ساسان IR ۱۶:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
   4 0
   اگر انقلابها دچار آفت محافظه کاری و صلاح مصلحت بشن رو به زوال خواهند رفت انقلاب جدیدی لازمه در دل انقلاب کهن نیروی جوان و شجاع که پا گذارد روی مصالح ابن زبیرهای چپ و راست
 • DE ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  7 0
  اصغرزاده: ممکن است انتخابات ریاست جمهوری مهندسی شود به نظر می‌رسد همین مسئله را هم مهندسی می‌کنند هم تحمل نمی‌کنند که یک انتخاباتی با خروجی غرب گراها برگزار شود و باید حتما انتخابات ریاست جمهوری معطوف به یک نتیجه دولت جوان حزب اللهی باشد که شک و شبهه ای هم در آن نباشد».البته ما اصلاح طلبان اجازه نمیدهیم زیرا ما خودمان 35 است در انتخابات مهندسی کرده ایم والان معمار ماموریم .میخواهند ما پیر پاتالهای موروثی را کنار بیندازند تا جوانان بیایند سر کار باز کشور را انقلابی کنند ما سالهاست مدیریت کشور را داده ایم دست غرب و هرچه میگویند ما اصلاحطلبان اجرا میکنیم. دشمن با ما مشکلی ندارند.
  • IR ۱۵:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
   4 0
   تنها مهندسی از طرف اصلاح طلبان برای فرار از پاسخگویی و محاکمه هست
 • IR ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  11 0
  شماها این رو رو نداشتید چی داشتین؟هم اظهارات کواکبیان هم امثال اینا دقیقا معنای پررویی رو میرسونه رسما دولت هشت سال دستشون بوده بعد انگشت اتهام به اینو اون میگیرن.این همه دروغ این همه چاپیدن مردم نمیدونم والا خدا دست این نامحرمان را از سر ایران کم کنه
  • IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
   7 1
   ۸ سال نه، ۳۲ سال سرطان اصلاحات.
 • احمدی IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  3 5
  رویارویی با این جماعت زر و زور تزویر که قدرت و اجرای انتخابات دست شون هست کار آقای رئیسی نیست.... فقط احمدی نژاد را می خواهد که فتیله پر مدعایی و خیانت این آقایان را پایین بکشد و شرشان را برای همیشه از سر مردم و کشور و انقلاب کوتاه کند
  • IR ۲۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
   1 2
   فقط سعید محمد
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  3 0
  وقتی خنجر ۸۸ هنوز در کمر ملت است باید اصغر زاده و‌هر خیانت کار دروغ گوی دیگری که بدون دلیل شیپور تقلب و مهندسی انتخابات را کرد را فوری باید محاکمه کرد و تز او دلیل خواست ... کاش این هوش دار را جدی بگیریم
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  4 1
  ایت الله رئیسی را نباید به انتخابات ورود کند و قوه قضایه رو ترک کنند امیدمون به ایشون است برای به زندان انداختن فاسد های اصلاحاتی خائن و مال مردم خوران آقای رئیسی مردم دوستت دارند
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  5 0
  کاندید های اصلاحاتی رد صلاحیت باید شوند وطن فروش ها باز دارن نقشه می ریزن چطور مردم رو گول بزنند
 • IR ۱۶:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  1 0
  اقاى اصغر زاده همانطور نام شما اصغر زاده است نه اكبر زاده مشى سياسى شما نئو ليبرال است نه اصلاح طلب خودرا حداقل خود را درست به مردم معرفى كنيد چرا از دست دل بى كناه تان مى تاليد شما با اين عملكرد وبى شعورى خود دچار بى ايندگى شده ايد دوستان سابقتان دشمنان فعلى تان شده اند شمارا دارد اب ميبرد ولانه هايتان خراب ميكند بودن اولويت اول است وشما داريد حذف سياسى ميشويد
 • علی IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  1 0
  پراکندگی آرای انقلابیون به خاطر گروه گرایی و حزب بازی ، تجمیع آرای غربگراها از هر گروه و حزب ، همه آنها متمرکز می شوند روی موانع مشترک « انقلابیون فعال » . نمونه انتخابات گذشته ، به راحتی اصلاح طلب و سلطنت طلب و دراویش ، خواننده و.....خلاصه خودی و غیر خودی دست به دست هم دادند برای تخریب رقیب روحانی . مهندسی انتخابات از دفتر بی بی سی و من و تو . در این انتخابات هم همین رویه خواهد بود . متاسفانه شاهد دو اتفاق تلخ خواهیم بود . تکرار ... + مشارکت پایین مردم = آغاز فتنه شیوخ عربستان و اسرائیل و آمریکا .
 • IR ۱۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  3 0
  ۴۰ ساله که شماها رای بیاری مهندسی نشده شما که رای نیاری مهندسی شده تازه بعد هشت سال روحانی هم میگید که این از ما نبود شاید این هم مهندسی بود رو دارید سنگ پای قزوین
 • IR ۱۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  1 0
  از نظر امریکا و نوکران امریکا هر وقت هر اتفاقی در نیا بر خلاف باور و خواسته ان ها شد . غیر واقعی ومنهدسی شده است. شاه هم از این غلط ها می کرد
 • IR ۱۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  2 0
  فعلا تمام بدبختی هایی که بر سر کشور آمده بر اساس همان تفکر شما است و این دولت هم شالوده تفکر کارگزران گرانی و اصلاح طلب رکود و رانت است، هر چی می گی و سیاه نمایی می کنی بخاطر کارهای شما است این همان بلایی که بر سر دولت سازندگی و گفتگوی تمدن ها انجام دادید. البته به نظرم شما نا امید هستید که بعد از این مدت هیچ چیز جز شکست نصیبتان نشد، آینده ندارید چون تفکرتان پوسیده است و دیگر کارایی ندارد و الان هم شکست را با تمام وجود احساس کردید این یک شکست مهندسی شده است که برای خود بوجود آوردیده اید که به نام ملت و نظام گذاشته اید.
 • NL ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  3 0
  خوب اینها که این طوری صحبت میکنند رو باید به دادگاه معرفی کرد تا اونجا حکم داده بشه که چرا علیه امنیت ملی اقدام می کنند با شایعات؟
 • SE ۲۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  3 2
  فقط سعید محمد میتواند چرخ اقتصاد و تولید ایران را به حرکت در بیاورد
 • IR ۰۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  4 0
  اب خوردن و نفس کشیدن ما هم مهندسی شده هست کجای کاری
 • ۰۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  0 1
  دبدن چهره های کریه و فاسد این اصلاح طلبان علی الخصوص روباه خاتمی انسان باید کفاره بدهد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس