غلامحسین اسماعیلی

سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد به مناسبت ماه مبارک رمضان از سوی رئیس قوه قضائیه، بخشنامه‌ای برای اعطای مرخصی ۲۰ روزه به بخش قابل توجهی از زندانیان صادر شده است.

به گزارش مشرق، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در شورای عالی قضائی که امروز دوشنبه ۳۰ فروردین برگزار شد، با اشاره به شیوع موج چهارم کرونا در کشور اعلام کرد؛ به مناسبت ماه مبارک رمضان از سوی رئیس قوه قضائیه، بخشنامه‌ای برای اعطای مرخصی ۲۰ روزه به بخش قابل توجهی از زندانیان صادر شده و این بخشنامه در روزهای آینده ابلاغ و اجرایی خواهد شد.

وی در عین حال متذکر شد که این بخشنامه شامل مجرمین پرخطر، سارقین و محکومین جرائم خشن نخواهد شد و این تصمیم با هدف حفظ امنیت شهروندان اتخاذ شده است.

همچنین در این جلسه علی باقری‌کنی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با اشاره به اقدام اخیر اتحادیه اروپا در به‌روزرسانی فهرست افراد تحت تحریم خود ذیل عنوان حقوق بشر گفت: دو روز پس از اعلام تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ۱۱ شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی، ستاد حقق بشر با دعوت از سفیر پرتغال که کشورش ریاست دوره‌ای این اتحادیه را بر عهده دارد، نامه‌ای ۱۱ صفحه‌ای دبیر ستاد حقوق بشر ایران را به وی ارائه کرد و سفیر پرتغال قول داد که در اسرع وقت نامه مذکور را به مقامات اتحادیه اروپا تسلیم خواهد کرد.

وی افزود در این نامه با اشاره به فهرستی از نقض حقوق شهروندان ایرانی و ملت ایران توسط کشورهای عضو اتحادیه، از مقامات اتحادیه اروپایی خواسته شده تا کشورهای عضو را به رعایت حقوق شهروندان و ملت ایران و نیز جبران خسارت‌های وارده ملزم کند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه همچنین گفت: در نامه مذکور تصریح شده که عملکرد برخی از کشورهای اروپایی در نقض حقوق ملت ایران به مثابه جنایت علیه بشریت بوده و موجب قتل برخی از شهروندان ایرانی به ویژه کودکان مبتلا به بیماری‌های خاص شده است.

باقری‌کنی افزود: با توجه به وضعیت أسف‌بار شهروندان ایرانی زندانی در زندان‌های کشورهای اروپایی و با عنایت به اینکه عملکرد اروپایی‌ها در اعمال غیرقانونی تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران به ویژه در حوزه‌های غذا، دارو و تجهیزات پزشکی موجب سلب حیات برخی از شهروندان ایرانی شده است، از دبیرکل شورای اتحادیه اروپا و نیز نماینده عالی این اتحادیه در امور خارجی و سیاست امنیتی خواسته شده تا کشورهای عضو را ملزم به همکاری با دو گزارشگر ستاد حقوق بشر ایران در زمینه‌های «بررسی وضعیت زندانیان ایرانی، در زندان‌های کشورهای اروپایی» و «بررسی نقش شخصیت‌های حقیقی و حقوقی کشورهای اروپایی در وضع و اجرای تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران به ویژه در حوزه‌های غذا، دارو و تجهیزات پزشکی» کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس