آیا برجام 2 در وین در حال نگارش است؟!

طرف آمریکایی صراحتا اعلام کرده که حاضر نیست مطالبه ایران درباره لغو تحریم ها را اجرا کند. آمریکا در پی بازگشت بدون هزینه به برجام و در ادامه کلیدزدن برجام ۲ با حفظ ساختار تحریم هاست.

سرویس سیاست مشرق - «عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیئت ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین در روزهای گذشته در اظهارنظری قابل تأمل گفت:«به‌نظر می‌رسد یک تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است و اشتراک در هدف نهایی الان بین همه وجود دارد. مسیری که باید طی شود، الان یک مقدار شناخته‌شده است».

عراقچی در ادامه گفت:«مذاکرات الان به مرحله‌ای رسیده که طرف‌ها می‌توانند روی یک متن مشترک شروع به کار کنند. نگارش متن، حداقل در حوزه‌هایی که ‌اشتراک نظر وجود دارد می‌تواند شروع شود و به همین منظور هیئت ایرانی متون مورد نظر خودش را در حوزه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها آماده کرده و این را به همه طرف‌ها ارائه کرده است و این متون می‌تواند مبنای مذاکرات و رسیدن به توافق نهایی باشد».

آیا برجام ۲ در وین در حال نگارش است؟!/تقویت شائبه تحرکات انتخاباتی دولت در پرونده برجام

اظهارنظر عراقچی از آن جهت عجیب و قابل تأمل است که اصلا قرار نبوده که در وین «توافق نهایی» و «متن مشترک» تنظیم شود. خواسته ایران کاملا آشکار و واضح است و آن اینکه آمریکا ابتدا باید تمامی تحریم های ضدایرانی را به صورت کامل و دائمی لغو کند و این اقدام توسط ایران راستی آزمایی شود و در صورت تایید، در ادامه ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی بازگردد.

پیش از این در حدفاصل سالهای ۹۲ تا ۹۴ مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ برگزار شد. در ادامه در سال ۹۴ توافق هسته ای تحت عنوان برجام امضا شد. با اینکه قریب به ۶ سال از امضای برجام سپری شده است، آمریکا و اعضای اروپایی برجام(انگلیس،فر انسه و آلمان) به هیچ عنوان به تعهدات خود عمل نکرده اند.

طبق گفته دولتمردان، آمریکا به واسطه برجام موظف شده تا تمامی تحریم های ایران را یکباره لغو کند. همچنین باز هم براساس اظهارات دولتمردان، اروپا نیز ۱۱ تعهد برجامی دارد و موظف است که این تعهدات را اجرا کند.

بر همین اساس با توجه به موارد مذکور، اظهارنظر آقای عراقچی مبنی بر تنظیم متن مشترک و تنظیم توافق نهایی به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. چرا که دولتمردان پیش از این به دفعات اعلام کرده بودند که برجام قابل مذاکره جدید نیست.

متاسفانه اظهارات اخیر برخی دولتمردان در کنار سابقه این افراد، شائبه «تحرکات انتخاباتی دولت در پرونده برجام» را تقویت کرده است.

آیا برجام ۲ در وین در حال نگارش است؟!/تقویت شائبه تحرکات انتخاباتی دولت در پرونده برجام

در روزهای گذشته، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه در اظهارنظری عجیب خطاب به طرف آمریکایی و اروپایی تاکید کرد:«تروریسم هسته‌ای در نطنز چرخه خطرناکی را شروع کرده که تنها با پایان دادن به تروریسم اقتصادی که ترامپ پایه نهاده می‌تواند مهار شود. بایدن/ هریس انتخاب واضحی پیش روی خود دارند: یا توافق اوباما/ بایدن و یا کمپین شکست حداکثری ترامپ. جایگزین دیگری وجود ندارد. زمان زیادی نیز باقی نمانده است».

کارشناسان تاکید کردند که ظریف با این توئیت به طرف آمریکایی این پالس را داد که زمان برای احیای برجام کوتاه است، چرا که ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد.  

البته این رفتار در ظریف مسبوق به سابقه است. ظریف در جریان مذاکرات سعدآباد در دولت اصلاحات در گوشه‌ای از سالن مذاکرات از «محمد البرادعی» رئیس وقت آژانس انرژی اتمی خواست تعریف خود از موضوع تعلیق را به گونه‌ای ارائه دهد که جریان اصلاحات در انتخابات ریاست‌جمهوری نهم بازنده نشود

ظریف همچنین- شهریور ۹۳- در شورای روابط خارجی آمریکا و درپاسخ هاله اسفندیاری-ضد ایرانی فعال در حوزه جنگ نرم- در اظهارنظری تأمل برانگیز گفت:«ما روندی را شروع کرده‌ایم که هدف از آن تغییر فضای سیاست خارجی کشور است. اگر با وجود تلاش‌های ما برای تعامل، این تلاش‌ها بی‌نتیجه بماند، مردم ایران این فرصت را خواهند داشت تا ۱۶ ماه دیگر که انتخابات پارلمانی (مجلس دهم) برگزار می‌شود، به این عملکرد ما پاسخ دهند. وقتی قبلاً در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵، توافق‌هایی کردیم و تلاش‌های ما برای عملکرد شفاف، از جانب اتحادیه اروپایی رد شد، مردم جواب ما را با انتخاب رئیس‌جمهوری متفاوت دادند که مرا هم زود بازنشسته کرد (!) حالا بار دیگر من زنده شده‌ام. به نظر من غرب در انتقال پیامی که می‌خواهد به ایران منتقل کند باید بسیار دقت کند»!

محمدجواد ظریف در روزهای گذشته بجای ارائه توضیح به افکارعمومی درباره شائبه انتخاباتی بودن تحرکات دولت در وین، با حمله به منتقدان تاکید کرد:«فروتنانه تقاضا می‌کنم مخالفان دریابند که زمان و مدت مذاکره را تنها منافع ملی تعیین می‌کند و نه فرصت‌های تبلیغاتی و مبارزات انتخاباتی. همگان را به تعمق در فرمایش رهبری دعوت می‌کنم و از مخالفان می‌خواهم که آرزوی فرسایندگی مذاکرات، تعویق گره‌گشایی از تحریم و تأخیر در احیای برجام را کنار بگذارند».

آیا برجام ۲ در وین در حال نگارش است؟!/تقویت شائبه تحرکات انتخاباتی دولت در پرونده برجام

اما این اظهارنظر ظریف در حالی است که طرف آمریکایی صراحتا اعلام کرده که حاضر نیست مطالبه ایران درباره لغو تحریم ها را اجرا کند. آمریکا در پی بازگشت بدون هزینه به برجام و در ادامه کلیدزدن برجام ۲ با حفظ ساختار تحریم هاست.

برای نمونه، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در روزهای گذشته در نشست خبری با نخست‌وزیر ژاپن گفت:«برای بازگشت به برجام، «امتیازات عمده» به ایران نمی‌دهیم».

همچنین در ماه‌های گذشته، «دانیل بناییم» از مشاورین «جو بایدن» در مصاحبه با ماهنامه جاکوبین گفته بود: «خروج ‌ترامپ از برجام به اعتماد ایرانی‌ها ضربه‌ای ویرانگر زد و به منظور بازگرداندن آنها به میز مذاکره، باید امتیازات جذاب اما غیرراهبردی به ایران داده شود. دادن «امتیازات جذاب اما غیرراهبردی به ایران» باید با حفظ ساختار تحریم‌ها و کارزار فشار حداکثری صورت گیرد».

در شرایط فعلی ایران به واسطه قانون مصوب مجلس یازدهم تحت عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» در موقعیت برتر قرار گرفته و این قانون، دست دولت و وزارت خارجه در مقابل طرف غربی را پُر کرده است.

اما اظهارات مقامات ارشد دولت و مدیران وزارت خارجه این شائبه را به وجود آورده است که دولت به دلیل نزدیک بودن به انتخابات ریاست جمهوری در پی «امضای هر توافق، بهتر از عدم توافق» است و قصد دارد تا اقدامات نمایشی و فریبکارانه طرف آمریکایی و اروپایی را در قالب «امتیاز ویژه» و «فتح الفتوح برجامی» جا بزند.

این رفتار علاوه بر شرطی سازی اقتصاد و معیشت مردم، کاملا مغایر با منافع ملی و عزت مردم ایران است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 53
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  42 1
  آیا انتظار داری کسانی که برجام(خسارت محض) رو بستند، ایندفعه خوب عمل کنند، محض اطلاع شما با تعلیق گام به گام تحریم ها موافقت کردند و لغو تحریم‌ها رو آمریکا نپذیرفت
  • IR ۲۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
   10 0
   از نظر من قضیه خیلی ساده است روحانی دارد به سرعت دولت بعدی ایران را در باتلاقی می اندازد که نتواند از آن خارج شود دولت روحانی خودش به غرب متعهد بود حالا که کارش تمام شده دارد برای دولت بعدی ایران در برابر غرب تعهد ایجاد می کند که اصلا نتواند از تعهد خود خارج شود آمریکا هیچ زمانی را بهتر از الان برای مهار کامل جمهوری اسلامی ندارد
  • IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
   2 0
   دولت لیبرال حسن روحانی حداکثر امتیاز را به امریکا خواهد داد. امتیاز های جدید به امریکا تاوان عدم برکناری حسن روحانی است.
  • سوخته IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
   2 0
   خیانت از چهره نحس شان می بارد کی میشود پای دار اعدام ببینم شان
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  13 1
  من فکر میکنم این سمت دادستان کل کشور یک سمت فرنایشی در جمهوری اسلامی ایران است چون وقتی فرمایشات رهبری مشخص است ، خواسته مردم که اجرای تدابیر رهبری است مشخص است اما این مدعی العموم اینها را تشخیص نمی دهد و بر علیه یک مشت ادم متخلف اعلام جرم نمیکند!!!!
 • علی IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  8 10
  جوری در مورد عراقچی می نویسی انگار مملکت صاحب نداره و خون شهیدا رو رها کردیم و از روی اجبار مردی به اسم عراقچی رفته وین کسی هم زورش نمی رسه بگه برگرد تهران و داره مملکت رو می فروشه. بس است این بازیهای سیاسی به فکر مردم باشید. جریان غرب زده اصلاحات و جریان راست تشنه قدرت دست از سر مردم بردارید ریس جمهوری جوان انقلابی باید طومار این پیران را برای همیشه از سیاست کشور برچیند و جوانانی مومن و عاشق خدمت را به جای این فرسودگان تشنه قدرت بر سرکار آورد.
 • IR ۱۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  14 0
  مردم بایددقت کنندکشوربا وضع فعلی نیازمندمسئولی فدارکاربمانندشهید سلیمانیست
 • IR ۱۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  12 0
  در دنیا کشوری مداخله گر و سلطه طلب بنام امریکا وجود دارد. چرا ما باید با چنین کشور بد نامی وارد گفتگو شدیم؟ چرا ثروت ایران را که بلوکه نمود از را قانونی از او نخواستیم؟ چرا سعی نکردیم با کمک علم ودانش در داخل تا حد امکان مشکل را حل کنیم؟ چرا با دوستان دیگر که از فشار و زیاده خواهی امریکا در عذاب هستند همکاری نکردیم؟ چرا پیمان های تجاری و امنیتی با روسیه و هند و ویتام و کره شمالی و0000 که حدود 4 میلیارد جمیعت می شویم نبستیم ؟ چرا 8 سال است فقط اویزان دامن امریکا شده ایم؟ چرا مجلس بصورت قانونی دولت را ملزم به ترک هر گونه رابطه با امریکا نمی کند؟ چون این دولت تا سر کار باشد فکر وذکری غیر امریکا ندارد.
 • GB ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  7 0
  پس تکلیف ماده 7 قانون راهبردی هسته ای چه می شود ؟ ایا مجلس دور می خورد؟ یا همه این ها بازی است؟مشرق اگر عرضه داری تکلیف این ها را روشن کن
  • DE ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
   9 0
   سلام عزیز ما نیروی متخصصی داریم که مذاکره ما را انجام می دهند مذاکره کنندگان ما هم فرق بین مکانیسم ماشه و برنج ماش نمی دهند چه برسد ماده 7 قانون راهبردی هسته ای مجلس کار خودش می کند و مذاکره کنندگان ما هم کار خودش
 • ،،، IR ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  12 0
  مردم باید آنقدر از کرونا بترسند که پای صندوق رآی نیایند. آرزوی دیرینه اصلاح طلبان
 • CA ۱۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  11 0
  بنظرم مجلس بایستی به این موضوع ورود کند و اجازه ندهد افتضاح برجام تکرار شود و کشور را برای چند دهه در زیر فشار تحریمی دیگری ببرد. نیاز به یک مصوبه هست که اجازه ندهد هیچ توافقی بدون لغو تمامی تحریم ها حتی جهت تفاهم اولیه تالیف گردد. بایستی تمامی تحریم ها ابتدا لغو گردد و راستی آزمایی شود. هیچ گونه توافقی نبایستی بدون لغو تمامی تحریم بدون راستی آزمایی ها نگارش گردد
  • IR ۱۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
   7 1
   ار روحانی فقط برای انتخابات شوی وین رو راه انداخته هم نزدیک انتخابات شد تازه یادش اومده دوباره مذاکره کنن باوجود روحانی رئیس جمهور بعدی یه فرد مستقل نخواهد بود روحانی آخرش یه سر سپرده میاره
  • SE ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
   9 1
   هیچ توافقی قبل از انتخابات نباید صورت بگیرد.
  • علی US ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
   6 0
   مجلس بارها ثابت کرده کاره ای نیست . مجلس در خصوص مداکراتی که در جریان است قانون تصویب کرد و حتی مجازات هم برای کسانیکه طبق قانون مصوب مجلس مذاکره نکنند یعنی لغو کلیه تحریمها و راستی آزمایی از طرف ایران چی شد ظریف تحت فرمان روحانی با سرعت همان مسیر غلط مذاکرات برجام در زمان اوباما رومیره البته با دادن امتیازهای بیشتر و وحشتناک تر به دشمن و اماده کردن کشور برای برجام موشکی و فعالیتهای منطقه ای ایران . اینها را خود امریکاییها دارند میگند که نتیجه این مذاکرات بدون دادن امتیاز اساسی ومهم به ایرانیها باید شروع مذاکرات موشکی برای نابودی آن باشد امید داشتن به مجلس منفعل ویا نظرات فلان تحلیلگر وفلان مسئول و... بی ارزش است و زمان به نفع امریکا با سرعت جلو میرود.
  • IR ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
   7 0
   از نظر من قضیه خیلی ساده است روحانی دارد به سرعت دولت بعدی ایران را در باتلاقی می اندازد که نتواند از آن خارج شود دولت روحانی خودش به غرب متعهد بود حالا که کارش تمام شده دارد برای دولت بعدی ایران در برابر غرب تعهد ایجاد می کند که اصلا نتواند از تعهد خود خارج شود آمریکا هیچ زمانی را بهتر از الان برای مهار کامل جمهوری اسلامی ندارد
  • IR ۱۸:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
   10 1
   مجلس قالیبافی داره تنه میزنه به تنه مجلس لاریجانی ! رفتن تعطیلات !اونم توی این اوضاع بحرانی !صدایی هم از هیچکدومشون درنمیاد!‌واقعا عجیبه !
  • IR ۰۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
   3 0
   مجلس زورش به سازمان سنجش نرسید چه برسه به دولت اونم دولت به این زبون....بعضی وقتا میگم بعضیا راست میگن که همشون سر و ته یه کرباسن
 • مهران JP ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  9 1
  با سلام باید اختیارات ریاست جمهوری و وزارت خارجه از هدایت مذاکرات وین سلب شود. آنان صلاحیت این مذاکرات را ندارند. از مجلس شورای اسلامی بعنوان یک شهروند تمنا دارم که این اختیارات هر چه زودتر از این اشخاص سلب شود و به نمایندگان مجلس شورای اسلامی سپرده شود.
 • IR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  8 0
  مذاکره ای ک درونش چندین جاسوس دربیادایانفعی بکشورما میرسه؟؟ چطورتمام متن مذاکره غربی هاوهمه جهان میدونن چیه ودشمنان ایران متن برجام دستشون باشه اماما ملت ایران ک طرف قراردادیم برامون محرمانه باشه؟توهین به ملته این محرمانه بودن متن وجزییات برجام.. مگه دولت پادشاهی هست ومادامالعمرمیخوان حکومت کنن؟؟ دولت یادش رفته نماینده مردم هستن وازطرف مامیرن مذاکره مگه برای خودشون ک نهایتا 4سال سرکارن رفتن قراردادننگین نوشتن؟؟ مردم این وسط چی شد؟ برجام راشخصی کردن ومحدودبه تیم مذاکره کننده
 • IR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  10 1
  ظریف وروحانی از جانب ملت هیچ اختیاری ندارند وانان که از راه قانونی میتوانند جلو این ....هارا بگیرند لحظه ای دریغ نکنند ملت هیچ پشتوانه ای به این دولت بی عرضه نمیدهد
  • محسن ZA ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
   1 1
   عزیزم، بنده از رفتارهای روحانی دلِ خوشی ندارم اما واقعیت اینست که ایشان رییس جمهور منتخب ملت است و طبق قانون تا آخرین روزی که دوره اش تمام شود نمایندۀ ملت ایران است. رهبری هم که فرمودند این دولت باید تا آخرین روز به کارش ادامه دهد. پس شما بر چه اساس می گویید روحانی از طرف ملت ایران اختیاری ندارد؟ اگر اینطور باشد پس طبقِ منطقِ شما می توان گفت نمایندگان مجلس هم هیچ اختیاری از طرف ملت ندارند!
 • IR ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  8 0
  واقعا این دست نوشته جدید چیه، مگر روحانی صدبار نگفت که یک کلمه به برجام نه اضافه نمی شود و نه کم ولی الان چی شده به جای یک کلمه چندین صفحه در حال نوشتن است. احتمال دیگه هم هست با این مذاکره و نوشته دنبال آن هستند جلوی رد صلاحیت های جدید را بگیرند و با فشار از خارج اول کاندیدای خود را تایید صلاحیت کنند بعد هم هر جوری هست با تهدید و تطمیع به خیال خودشان رای بیارن، اما زهی خیال هنوز شورای نگهبان را نشناختن.
 • IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  5 0
  «امضای هر توافق، بهتر از عدم توافق» این جمله مانند این که بگید «هدف وسیله را توجیه می کند» بر عکس «هیچ توافقی بهتر از امضای توافق است» این توافقات در آینده بهانه ایی بسیار خوبی برای جنگ ها خواهد بود. اگر نگاهی به جنگ های اخیر بندازید همه بر اساس پاره کردن توافق نامه ها بود، صدام توافق الجزایر بر سر شط العرب را پاره کرد و جنگ راه انداخت، هیتلر توافق با لهستان را پاره کرد جنگ جهانی براه انداخت.
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  4 1
  متاسفانه مجلس اجازه ورود ودخالت درامورمهم رانداردوعملاروحانی بااختیارکامل وهرجوربخواهدتوافق میکندامادراصل انچه که نباید میشود پس نگران نباشید اوضاع اگربدترنشودبهترنخواهدشد
 • پوریا IR ۱۷:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  دکتر ظریف شما که دیگه دکتر سیاستی یک تقسیمات جدید کشوری ایجاد کنید با مطالعه ببنید تقسیمات کشوری205کشور چه جوری بر مبنای اون انشالله
 • پوریا IR ۱۷:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  3 0
  مجلس باید ورود کند و نگذارد بدون لغو کامل و یک مرحله ای تحریم های امریکا و راستی آزمایی حقیقی توسط ایران و تایید مجلس ، ایران به تعهدات فرجامی خود برگردد ، هرگونه سهل انگاری و اهمال پشیمانی دارد، مجلس هیچ عذری در اعمال نظارت خود ندارد، نباید گذاشت این فرصت لغو تحریمها که در سایه قانون مجلس بدست آمده با سیاسی بازی غربگرایان تبدیل به چالشی جدید در آینده نزدیک کشور شود، وظیفه رسانه ها و نخبگان و صاحبان تریبون و البته مسوولان در شورای امنیت ملی و مجلس این است که از راهبرد لغو کامل تحریمهای امریکا پشتیبانی کامل کنند و رهبری و نظام را بدون پشتوانه نگذارند وگرنه برجام جدیدی شکل خواهد پذیرفت
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  4 0
  مجلس باید ورود کند و نگذارد بدون لغو کامل و یک مرحله ای تحریم های امریکا و راستی آزمایی حقیقی توسط ایران و تایید مجلس ، ایران به تعهدات برجامی خود برگردد ، هرگونه سهل انگاری و اهمال پشیمانی دارد، مجلس هیچ عذری در اعمال نظارت خود ندارد، نباید گذاشت این فرصت لغو تحریمها که در سایه قانون مجلس بدست آمده با سیاسی بازی غربگرایان تبدیل به چالشی جدید در آینده نزدیک کشور شود، وظیفه رسانه ها و نخبگان و صاحبان تریبون و البته مسوولان در شورای امنیت ملی و مجلس این است که از راهبرد لغو کامل تحریمهای امریکا پشتیبانی کامل کنند و رهبری و نظام را بدون پشتوانه نگذارند وگرنه برجام جدیدی شکل خواهد پذیرفت
 • IR ۱۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  3 0
  آقا این مملکت مگه صاحب نداره، مجلس نداره که این ها برند هر کاری دلشون خواست بکنند بعد شما هی میگید ...کردن و فلان . **** اگه واقعا این اتفاق داره می افته سوال اینجاست که چرا کسی کاری نمیکنه .*** این جوری که حرف و عمل نظام در نظر مردم ارزشی نخواهد داشت *** اگر نظر من را هم منتشر نکنی برای من مهم نیست ولی نباید خودمان را به خواب بزنیم .
 • محمدایوب IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  11 0
  مجلسیان بابا یک کم از کنگره آمریکا یاد بگیرید. جلوی یکه تازی وطن فروشان رابگیرید. نگذارید دوباره عزت ملت رابفروشند.
 • IR ۱۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  1 3
  سوال اینجاست که اگه نظام مخالف است چرا جلو گیری نمیکنه . اگه نظام موافق است چرا شرط و شروطی که به آن عمل نمی شود گذاشت .
 • IR ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 1
  همش بازی است .....
 • IR ۱۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  5 0
  اگر ازابتدا نظر رهبری مد نظر می بود و از خطوط قرمز ترسیم شده از سوی رهبری عبور نمیشد کار به اینجا کشیده نمیشد الان نیزهمین گونه است...واللازم لهم لاحق
 • IR ۱۸:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  5 0
  من اعتقاد دارم یک گروه در راستی آزمایی شکست خورد و آن گروه، تیم مذاکره کننده ی ایرانی بود که هر چه در سال های 92-94 گفتند بعدا برعکس آن به وقوع پیوست. من به ظریف، عراقچی، صالحی و کمالوندی بی اعتمادم.
 • IR ۱۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  اینا به هر شکلی شده برجام امضا میکنن تا خودرو ،دلار ،مسکن،طلا،برخی اجناس ارزان بشه تا برداشت انتخاباتی کنن
 • پوریا IR ۱۹:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  می خواهند نتیجه مذاکرات ویا نفس خود مذاکرات و ادامه دادن آن پلی باشد برای پیروزی غربگرایان با نامزدی کسی مثل ظریف ،
 • DE ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  2 0
  بزرگترین اشتباه که ایران پیشنهاد مذاکره دوباره قبول و به میز مذاکره رفت
 • منبع مطلع IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  آره هم برجام را میخواهن به هر قیمتی با کمک کدخدا احیا کنن هم به بهانه کرونا انتخابات امسال را لغو یا یکسال به تاخیر بیندازن
 • IR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  تورا به خدا بس کنید گند زدید با این برجامتون.
 • jjb IR ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  خیلی بیجا کردن برجام دو راه بندازن. همون خسارت محض اولی کافی بود برامون.
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  نظر بنده این است که چه توافقی بهتر از توافق قبلی است هم برای جهان وهم برای ما،دوما اینکه ،به قول تیتر این مقاله یعنی برجام ۲ ،اگر باشد خیلی‌،بد خواهد شد ،چه تظمینی است که ،رئیس جمهور بعدی کشور فروپاشیده شده آمریکا اگر باشد،زیر این برجام رو هم بزند،نظر بنده این است ،که برای تظمین برجام دولت آمریکا مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار در خزانه ایران به عنوان تظمین ،عدم خارج شدن از برجام باید بگذارد،درصورت خروج آمریکا از برجام این مبلغ توسط ایران بلوکه شود.
  • IR ۰۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
   0 0
   آمریکا باید ،حق خسارت ۴ سالی که تحریم به اقتصاد ، ما زده را بدهد،اینجا ما هستیم که مطالبه گری می‌کنیم نه آنها،برای چینین توافقی آمریکا باید مبلقی به عنوان ضمانت به ما بدهد،در صورت خروج مبلق به نفع ایران مصادره شود.
 • IR ۰۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  2 0
  چرا مجلس کاری نمیکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!! این بیخیالی وکوتاهی ترک فعل نیست؟؟؟؟!!!
 • US ۰۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  شک نکنید همینطوره
 • IR ۰۵:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  آقای ظریف در برجام موفق بود، ‌توانست داریهای زیاد ایران را ،آزاد کند،ولی نمی‌دونم این ترامپ از کجا پیداش شد،آقای ظریف ان شاالله خیر ببینید.
  • IR ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
   0 0
   کدوم دارایی ها؟، از نظر شما صف مرغ موفقیت آمیزه، تازه از ایشون پرسیده بودن اگر رئیس جمهور بعدی آمریکا بزنه زیر توافق، مم جواد گفته بود امکان نداره
  • IR ۱۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
   0 0
   به اون آقا یا خانم که میگه صف گرفتن مرغ موفقیت آمیزبوده ،سوال دارم از شما ،جنابعالی اگر جای آقای ظریف بوده اید چکار می‌کردید،که ما برای خرید مرغ صف نگیریم ،راهکار بده جزائک الله خیرا.
 • r IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  1 0
  چرا مجلس انقلابی هیچکار انجام نمیده لااقل اگر روحانی را نمیشه عزلش کنه این ظریف را استیضاح کنند تا دوباره با ساده لوحیش گند نزده به همه چیز در وین.و مملکت را به باد بده.
 • محمد IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  عنوان مطلب اشتباه است چون برجام 2 در حال نگارش نیست بلکه مانند برجام 1 قبلا توسط گروه بین المللی بحران وابسته به اسرائیل نوشته شده فقط شکل زورچوپونی اش در حال اجرا است
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  آقا تیم مذاکره کننده اصلا نفوذی. ببخشید مجلس انقلابی چرا ظریف و روحانی رو استیضاح نمیکنه؟؟؟؟؟ مگه مجلس از خودتون نیست؟؟؟؟نکنه اونام تو یه سال گذشته نفوذی شدن خبر ندارید؟؟؟؟؟بعد شما چرا راه پیمایی نمی کنید؟؟؟؟
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  وقتی در موازنه قدرت جهانی نمی دونیم کجا وایستادیم وتو توهمیم ........
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  2 0
  جواد و عباس فقط می خواهند سر وته قضیه را زود به هم بیاورند تا سری دوم سکه های طلا را قبل از رفتن بگیرند . علی برکت الله .
 • DE ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  0 3
  زنده باد رئیس جمهور عزیز و محبوب ایران آقای روحانی همراه با تیم زحمتکشان مخصوصا آقای عراقچی که با صبر و حوصله و از خودگذشتگی جلوی جنگ، درگیری و تنش را در منطقه می گیرند. ایران به موشک احتیاج ندارد و باید به جایی انرژی هسته ای از نیروی پاک تجدید پذیر انرژی خورشیدی و نیروی بادی، منابع ارزان استفاده کند شایدعربستان سعودی راه را برای مسافرین خانه خدا باز کند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس