سعدالله زارعی نمایه

متأسفانه رئیس‌جمهور در واکنش به اقدام تروریستی مشترک رژیم اسرائیل، سه دولت اروپایی و آمریکا علیه تأسیسات نطنز به گونه‌ای سخن گفت که خیال آنان را از واکنش ایران آسوده کرد.

به گزارش مشرق، سعدالله زارعی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت:

موضع ایران و غرب در پرونده هسته‌ای و برجام کاملاً مشخص است. بر این اساس «مذاکره» کمکی به ایران نمی‌کند و این در حالی است که براساس تجربه‌های فراوانی که در این زمینه وجود دارد، می‌تواند برای غرب موقعیت تازه‌ای پدید آورد. کما اینکه مذاکراتی که از سال ۱۳۸۲ میان ایران و غرب انجام شد، برای ما دستاوردی نداشت اما برای غرب موقعیت‌های زیادی پدید آورد. جالب این است که خود افراد مذاکره‌کننده ایران بارها اذعان کرده‌اند که غرب در برابر امتیازاتی که می‌گیرد، تعهدی نمی‌پذیرد و اگر هم بپذیرد به آن پایبند نیست.

حرف ما روشن و موضع ما حق است به گونه‌ای که حتی بعضی از دیپلمات‌های غربی - البته سالوسانه - به آن اذعان می‌کنند. ایران مذاکرات را انجام داده و تعهداتش را نیز انجام داده است و طرف‌های غربی تقریباً به هیچ‌کدام از تعهداتشان عمل نکرده‌اند؛ یکی با گردن‌کلفتی و دیگری با عذرتراشی‌های غیرموجه. بنابراین حضور دوباره ایران در میز مذاکره با آنان معنای درستی ندارد. وقتی طرف غربی به تعهداتش عمل نکرده و ایران را به مذاکره دوباره فرامی‌خواند و طرف ایرانی فراخوان غرب را قبول می‌کند، برای طرف غربی مفهومی غیر از این ندارد که ایران آمادگی دارد، امتیازات تازه‌ای بدهد. بر این اساس اگر حتی طرف ایرانی در پی وادار کردن طرف غربی به انجام تعهداتش باشد، حضور در مذاکرات به این هدف آسیب می‌زند. در حالی که ایران با عدم مذاکره و دنبال کردن اقدامات عملی استیفای حقوق ازدست رفته خود، می‌تواند طرف غربی را وادار به انجام تعهداتش کند و این به طور واقعی به احیاء برجام هم که مورد تأکید فراوان دولت روحانی است، منجر می‌شود.

غربی‌ها به «مذاکره» و آراستن دوباره میز توافق احتیاج مبرم دارند چرا که از نظر آمریکا و اروپا اگر توافق هسته‌ای، «نقطه آغاز» تن دادن ایران به سایر باج‌خواهی‌های غرب نباشد، هیچ ارزشی ندارد. آنان در نهایت فعالیت‌های محدودشده هسته‌ای ایران را تجدیدپذیر و قابل احیا می‌دانند کما اینکه در طول پنج سال گذشته هیچ اقدامی برای زنده نگه داشتن برجام نکردند. غرب معتقد است جمهوری اسلامی باید در حدی تضعیف شود که نتواند در هیچ معادله‌ای اثر تعیین‌کننده داشته باشد. درست به همین دلیل آمریکا رسماً و اروپایی‌ها عملاً از برجام خارج شدند و حالا بازگشت به آن را منوط به پذیرش «مذاکره جامع» از سوی ایران کرده‌اند. حضور تیم ایرانی در مذاکرات جدید این معنا را منعکس می‌کند که مذاکره جامع را قبول دارد و برای پای میز آمدن فقط با مشکل داخلی مواجه است و آن منظر ملی ایرانیان مبنی بر بی‌فایده بودن برجام است که اروپا و آمریکا باید با درصدی عمل به برجام این منظر ملی را تغییر دهند. این یک استراتژی صددرصد غلط و زیانبار و در واقع خسارت محض است که متأسفانه وزارت خارجه ما به آن سرگرم می‌باشد. درخصوص این موضوع نکاتی وجود دارد:

۱- استراتژی آمریکا و اروپا در مواجهه با ایران، بدون هیچ تردیدی «مذاکره» است. متأسفانه دو روز پیش، آقای حسن روحانی در تریبون عمومی اعلام کرد که از تن دادن به آن واهمه ندارد و بعضی از چهره‌ها و رسانه‌های وابسته به دولت اعلام کردند راهی جز مذاکره فراروی ایران نیست و نباید آن را ترک کند. تیم مذاکراتی بایدن و شخص بلینکن وزیر خارجه هم به صورت مستقیم و رسمی و هم از طریق پیام‌هایی که در یک ماه گذشته، باواسطه به ایران داده‌اند، اعلام کرده‌اند مابه‌ازای لغو بعضی از محدودیت‌ها، پذیرش «مذاکره» از سوی جمهوری اسلامی است. جالب این است که بایدن علی‌رغم آنکه اذعان می‌کند هزینه ایران در پذیرش مذاکره «بسیار زیاد» و «استراتژیک» است اما مابه‌ازایی که پیشنهاد می‌دهد «بسیار ‌اندک» و «تاکتیکی» است. تیم بایدن حفظ ساختارهای تحریمی برای وادار کردن ایران به مذاکره و دادن امتیازات بزرگ حین مذاکره را لازم می‌داند. به همین دلیل می‌توان بدون هیچ تردیدی گفت ایران حتی اگر مذاکره دوباره با آمریکا را بپذیرد و امتیازات بزرگی در بحث‌های فی‌مابین - هسته‌ای، موشکی، منطقه‌ای و ساختار حقوقی نظام - بدهد، تحریم‌ها حتی کم هم نمی‌شوند چه رسد به اینکه لغو شوند.

کاملاً واضح است که آمریکا مذاکره را برای رفع اختلافات خود با ایران نمی‌خواهد که اگر این هم بود به معنای وادار کردن ایران به تنازل در پرونده‌های چهارگانه مذکور و نتیجه آن تضعیف شدید جمهوری اسلامی بود. آمریکا مذاکره را از یک‌سو برای بازگرداندن اقتدار فروپاشیده خود در دنیا و به‌خصوص در منطقه و از سوی دیگر برای فروپاشی قدرت سرسخت‌ترین دشمن خود می‌خواهد. کما اینکه مذاکره‌ای که منتهی به انعقاد برجام شد، آمریکا را در اعمال تهدیدات ضدایرانی خود توانمندتر کرد که فقط یک فقره از آن به شهادت رساندن نام‌آورترین سردار مؤثر ایرانی، سپهبد شهید قاسم سلیمانی است و در نقطه مقابل آن، عملیاتی کردن کامل توافق برجام از سوی ایران حتی منجر به رفع تهدید از تأسیسات مجاز هسته‌ای ایران - که صحت آن در ۵ سال گذشته ۱۵ بار مورد تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واقع گردید - نشد! این چگونه توافقی است که دست آمریکایی را که به هیچ بخشی از تعهداتش عمل نکرده، باز می‌گذارد تا آن همه خسارت به ایران بزند و دست جمهوری اسلامی که به صورت افراطی به تعهداتش عمل کرده است را می‌بندد و این همه خسارت به او می‌زند! پس ماهیت مذاکره‌ای که آمریکا و اروپا دنبال می‌کنند معلوم است اما چرا این موضوع بدیهی را رئیس‌جمهور و وزارت خارجه ما درنمی‌یابند و ایران را ناگزیر به تن دادن به آن می‌کنند و بعضی هم آن را تأمین‌کننده منافع ملی ایران معرفی می‌نمایند؟

۲- در این میان رهبر معظم انقلاب دو روز پیش - چهارشنبه - فرمودند فرسایشی شدن مذاکره با اروپایی‌ها -که این روزها در وین جریان دارد- را قبول ندارند و اضافه کردند که «خب حال تشخیص مسئولان این است که مذاکره کنیم و سیاست اعلام‌شده کشور را اعمال کنیم. ما در این زمینه بحثی نداریم منتها باید مراقبت شود که مذاکره فرسایشی نشود و کش پیدا نکند چرا که این مسئله برای کشور ضرر دارد.» بعضی ممکن است گمان و یا ادعا کنند رهبری با مذاکرات تیم ایرانی در وین موافق است در صورتی که بیان رهبری ناظر بر بدبینی ایشان نسبت به این مذاکرات است کما اینکه در سال ۱۳۹۸ پس از آنکه رئیس‌جمهور محترم اعلام کرد علی‌رغم خارج شدن آمریکا، برجام را با کمک کشورهای اروپایی اجرایی کرده و تحریم‌ها را برمی‌دارد، رهبری صراحتاً بدبینی خود را بیان کردند و البته مانع مذاکرات دولت با طرف‌های اروپایی نشدند. دست آخر دو سال پس از مذاکرات بی‌حاصل وزارت خارجه با طرف‌های اروپایی، محق بودن رهبر معظم انقلاب در ابراز بدبینی و خطا بودن دیدگاه رئیس‌جمهور در ابراز خوش‌بینی مشخص شد و داد خود این‌ها را هم درآورد. الان هم آنچه رهبری بر آن تأکید دارند اجرای مصوبه مجلس و عدم توجه به وعده‌های پوچی است که طرف‌های اروپایی مطرح می‌نمایند.

۳- درست در کشاکش بحث مذاکرات وین، جمهوری اسلامی با دو ماجرا که توسط صهیونیست‌ها طراحی و به اجرا درآمدند، مواجه گردید؛ یکی حمله موشکی به یک کشتی ایرانی در دریای سرخ و دیگری انفجار در تالار سانتریفیوژهای نطنز بود. اگر کسی تصور کند صهیونیست‌ها بدون همکاری آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان به این اقدمات دست زده‌اند، حتماً باید در فهم سیاسی او شک کرد. اروپایی‌ها حتی این اقدامات را محکوم هم نکردند و طرف آمریکایی گفت وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در سفر روز یکشنبه خود به واشنگتن، مقامات آمریکایی را در جریان اقدامی که اسرائیل فردای آن روز علیه ایران به اجرا گذاشت، قرار ‌داده است. این دو اقدام خود پوچ بودن مذاکره با طرف اروپایی و آمریکایی و پرخطا بودن خط مشی دولت آقای روحانی در پیگیری مذاکره را به اثبات رساند. در واقع آفتاب آمد دلیل آفتاب. کما اینکه همزمان با مذاکرات وین، اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی علیه ایران به اجرا گذاشت که متأسفانه باید گفت اگر این مذاکرات و استقبال تعجب‌آور دولت ایران از آن نبود، به احتمال خیلی زیاد هیچ‌کدام از این سه اتفاق علیه ایران به وقوع نمی‌پیوست. کما اینکه درست در روز انفجار نطنز، یک مقام آمریکایی در یادداشتی با صراحت نوشت: «ایران امروز در ضعیف‌ترین وضع خود است و ایستادن نشان توانمندی او نیست». چرا این تحلیل به محافل آمریکا، اروپا و رژیم صهیونیستی راه می‌یابد؟ آیا غیر از این است که دولت آقای روحانی و تیم کنونی وزارت خارجه جمهوری اسلامی با رفتار غلط، «ایران قدرتمند» را موجودی محتاج مذاکره نشان داده‌اند؟ اشتباه نشود این قلم نمی‌خواهد مسئولیت این اتفاقات را متوجه روحانی و ظریف و عراقچی کند. ما دشمن خود را می‌شناسیم و تردیدی در خباثت‌آمیز بودن تحلیل‌های آنان نداریم و خود را برای زدن ضربه‌های اساسی به آنها هم آماده کرده‌ایم کما اینکه هفته‌ای نیست که به آنان ضربه نزنیم.

متأسفانه رئیس‌جمهور در واکنش به اقدام تروریستی مشترک رژیم اسرائیل، سه دولت اروپایی و آمریکا علیه تأسیسات نطنز به گونه‌ای سخن گفت که خیال آنان را از واکنش ایران آسوده کرد. ایشان گفت پاسخ ایران، نصب سانتریفیوژهای نسل ششم به جای نسل اول در نطنز و حرکت به سمت غنی‌سازی ۶۰ درصد است. این در حالی است که از یک‌سو این دو گام دقیقاً در قانون دو ماه پیش مجلس شورای اسلامی آمده بود و این مربوط به اقدامات جبرانی ایران در برابر بدعهدی غرب در اجرای تعهدات برجامی خود بود و از قضا زمان اجرای آن هم در همین روزها فرارسید و سازمان انرژی اتمی ایران موظف بود این دو اقدام را از روز بیستم فروردین شروع کند و از سوی دیگر پاسخ اقدام عملی علیه تأسیسات اتمی ایران، انجام اقدام عملی علیه تأسیسات اتمی رژیم صهیونیستی است. نه اینکه ما استفاده از حقوق و صلاحیت‌های داخلی را به عنوان واکنش ایران به اعمال دشمنی اسرائیل سند بزنیم. متأسفانه رئیس‌جمهور با طرح این مسئله که پاسخ ما نصب موتورهای نسل ۶ و آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصد است، در واقع اعلام کرد اقدام متقابلی علیه اسرائیل در کار نخواهد بود! این پالس غلط می‌تواند منشأ اقدامات ضدامنیتی جدید دشمنان علیه تأسیسات حساس و افراد متخصص ایرانی باشد.

البته جمهوری اسلامی دست‌بسته نیست و پاسخ متناسب را دنبال می‌کند. نظر این قلم این است که براساس فرمول «چشم در برابر چشم» و «تهدید متقابل و هم‌طراز»، در پاسخ به حادثه نطنز، ایران باید اقداماتی را علیه تأسیسات «دیمونا»ی اسرائیل به اجرا بگذارد چرا که واکنش در هیچ سطح دیگری هم‌طراز و بازدارنده نخواهد بود. واکنش ایران باید اولاً داخل رژیم اسرائیل و ثانیاً تأسیسات هسته‌ای آن را هدف قرار دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 42
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 24
 • IR ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  4 3
  اقای ظریف التماس بسه، امریکا اکه میخواست برگرده همونطور که با یه امضا از معاهده ی پاریس خارج شد، و بعد با یه امضا دوباره به معاهده ی پاریس برگشت، همونطور که با یه امضا از برجام خارج شد با امضا هم به برجام بر میگشت. انقد التماس نکن
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  88 8
  دولت شده مثل دولت بنی صدرباید بیرونش کرد
  • IR ۰۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
   12 45
   تو خوبی افراطی. اون 8 ساله دولت افسانه ایتون خوب بود که استارت تمام مشکلات کشور رو زد
  • TR ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
   10 36
   مهم این است که دوباره ظریف به عنوان فرد پیروز از مذاکرات بیرون خواهد آمد و 8 سال رییس جمهور خواهد شد. این خط و این هم نشان. مگر اینکه شورای نگهبان دست به معجزه بزند و او را رد صلاحیت کند.
  • بهروز IR ۰۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
   8 26
   اینکه روحانی گفته پاسخ همین ۶۰ درصد ونصب سانترفیوژ است کذب محض است درست گوش میکردی گفت بخشی از واکنش اینکارها. آقای کارشناس لطفا انصاف داشته باش
  • IR ۰۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
   11 33
   کجای دیمونا را بزنیم ؟ بعد از زدن دیمونا چه اتفاقاتی خواهد افتاد ؟ دشمنان ایران چه پاسخ هایی خواهند داد ؟ سه سوالی است که باید جواب انرا بدانیم. و بعد تصمیم بگیریم
 • IR ۲۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  32 3
  انشالله هرچی بنفع مردم باشد انجام شود
 • IR ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  59 8
  به نفع کشور است که مجلس مذاکرات رامتوقف کندتابرجام توسط دولت منتخب بعدى هرکه باشد تکلیف تعیین شود.
  • IR ۰۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
   14 32
   من موندم مجلستون چرا برجامو پاره نکرده ؟ اگه واقعا برجام بد بود چرا حتی یک رای گیری صوری هم علیه برجام تو مجلس جهادیتون انجام نشد؟
  • IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
   2 6
   ۰۰:۱۶ شما از حال و هوای آلبانی تعریف کنی بد نیست. بیشتر بهت میاد.
 • محمدبهرامى بلوچ IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  65 7
  موافقم بايدكارى كنيم كه اسراييل هاج واج بماند بايدقدرتمان رابه رژيم فاسداشغالگر در دل اسراييل نشان بدهيم تاديگه همچنين غلطى نكند
  • IR ۰۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
   21 5
   موضوع فقط نمایش قدرت واقعی ایران نیست! مسئله اینه که اسرائیل خیلی دوست داره ایران رو با بمب اتم بزنه ولی می سگ می‌ترسه.. واسه همین با این حرکات تدریجی میخواد مسئولین ما رو تست و حتی بی‌تفاوت کنه تا وقتی اینها خوب لمس و بی‌عار شدن ضربه اصلی رو بزنه. لازمه ضرب‌شست و وحشت واقعی رو بهشون بچشونیم وگرنه توهمشون و جامه عمل میپوشونن... یادمون نره ما هیچوقت حتی تصور اینکه سردار سلیمانی رو بزنن نمی‌کردیم ولی اتفاق افتاد!
  • رضا IR ۰۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
   16 2
   اسرائيل هاج و واج بماند ؟! بايد نفس تو سينه اون نتانياهوى دزد حبس شه ، بايد چنان ضربه وحشتناك و سنگين باشه كه تا عمر دارند آه بكشند ، به خداوندى خدا سوگند اگر ايران چنين ضربه سنگينى وارد نكنه بايد هر روز منتظر يه انفجار باشه
 • DE ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  17 3
  کَأَنِّی بِقَوْمٍ قَدْ خَرَجُوا بِالْمَشْرِقِ یَطْلُبُونَ الْحَقَّ فَلَا یُعْطَوْنَهُ ثُمَّ یَطْلُبُونَهُ فَلَا یُعْطَوْنَهُ فَإِذَا رَأَوْا ذَلِکَ وَضَعُوا سُیُوفَهُمْ عَلَی عَوَاتِقِهِمْ فَیُعْطَوْنَ مَا سَأَلُوهُ فَلَا یَقْبَلُونَهُ حَتَّی یَقُومُوا وَ لَا یَدْفَعُونَهَا إِلَّا إِلَی صَاحِبِکُمْ قَتْلَاهُمْ شُهَدَاءُ أَمَا إِنِّی لَوْ أَدْرَکْتُ ذَلِکَ لَاسْتَبْقَیْتُ نَفْسِی لِصَاحِبِ هَذَا الْأَمْرِ. [۶] قومی در مشرق خروج می‌کنند. حق خویش را از دشمن مطالبه می‌کنند ولی به آنان داده نمی‌شود، برای بار دوم، حق خویش را از دشمن مطالبه می‌کنند اما به آنان داده نمی‌شود، وقتی چنین می‌بینند، سلاح های خویش را بر گردن خویش می‌افکنند (کنایه از قدرت نمایی نظامی یا حمله به دشمن)، پس آنچه می‌طلبند به ایشان می‌دهند ولی از پذیرفتن آن خودداری می‌کنند تا اینکه قیام کرده و پرچم حکومت خویش را به امام عصر تحویل می‌دهند و کشته های این انقلاب و قیام، شهید محسوب می‌شوند، بدانید اگر من آن زمان را درک کنم، حتماً خود را برای امام مهدی نگاه می‌داشتم. غیبت نعمانی، ص 273 سلاح تنها راه چاره هست. نه مذاکره احمقانه.
 • IR ۰۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  25 5
  باید این کار را انجام داد.
 • IR ۰۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  22 2
  آقا این کار باید بشه و حق ایران هست که تاسیسات هسته ای اسراییل رو مورد ضربه قرار بده ولی شما چرا رسانه ای میکنی و آتو دست دشمن میدی؟؟!! بزار مسئولین مربوطه به موقع خودشون اقدامات لازم رو عملیاتی کنن. اینکه روحانی چی گفته هم مهم نیست، اصلا حرفهای روحانی رو هیچ ایرانی نباید جدی بگیره....
 • ش. AE ۰۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  12 5
  از این دولت هیچ بخاری بلند نمیشه بعداز مرگ سهراب بی هوش داری مگر با انتخاب سردار اقتدار محمد سعید بتونیم جواب این صهیونیست ها رو بدیم
 • IR ۰۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  21 4
  بعد از انتخابات باید مراحل استیضاح روحانی توسط مجلس انجام شود. رها کردن او اشتباهی بزرگ است... نباید گذاشت داستان محمد خاتمی دوباره تکرار شود.
 • IR ۰۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  14 3
  مذاکره برای دولت روحانی شده رگ حیات.انهم به ذلیلانه ترین وجه.واگرمذاکرات قطع شود.او لین سئوال اینه که عملکرد۸ساله دولت چیه؟بنظرملت صفر.پس بازی مذاکره مصرف داخلی .خارجی وانتخاباتی داره والا بچه های ایرانم میدانن مذاکره وقت تلف کردنه
 • IR ۰۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  11 3
  مذاکره برای دولت روحانی شده رگ حیات.انهم به ذلیلانه ترین وجه.واگرمذاکرات قطع شود.او لین سئوال اینه که عملکرد۸ساله دولت چیه؟بنظرملت صفر.پس بازی مذاکره مصرف داخلی .خارجی وانتخاباتی داره والا بچه های ایرانم میدانن مذاکره وقت تلف کردنه
 • CA ۰۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  16 0
  آقای سعدالله، شما هر وقت تکلیف انتقام خون شهید فخری زاده رو مشخص کردی بعد بیا در مورد دیمونا صحبت کن، هنوز انتقام خیلی کارای قبلی اسراییل روی میزه
 • IR ۰۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  7 5
  کوچکترین اقدام حتی کوچک ولی حساس با عث نابودی اسرائیل میشه ولی اگر بشود اینکاررا کرد واگردرداخل خائنین ومفسدان خودی اموال انباشت کرده ها نجومیبگیر وامتیازی مترجم زبان سلیس آمریکایی...جاسوسی واطلاعات را به آمریکا ندهند
 • الحسینی IR ۰۴:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  9 3
  با توجه به مقاله آقای زارعی، بهتر است مذاکرات ایران با اروپایی ها به بعد از انتخابات ریاست جمهوری موکول گردد، و فعلا همان برجام امضا شده قبلی!! بعنوان خورشید تابان!! عملکرد دولت روحانی باقی بماند،، ترس از این است که نور خورشید تابان!! دوم، چشم ملت و مملکت را کور نماید،،
 • IR ۰۴:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  14 3
  مشخصه که زور هیچکس به روحانی و تیم مذاکره اش و حامیان او در کشور که بسیاری از مناصب اقتصادی سیاسی و... رو در دست دارند نمیرسه! الکی هم دست و پا نزنید، این اقا تا زمانی رییس جمهور هست دست از مذاکره بر نمیداره و خدا میدونه به این راحتی هم نمیگذاره طیف فکری دیگری غیر از خودش تو انتخابات پیروز شوند، این خط ،این نشان
 • IR ۰۵:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  12 3
  تلافی رو باید در زمان خودش انجام داد. نه اینکه بزاری دو سه سال دیگه. همین انفعال کار دست ما داده. انفعال در مقابل دشمن و خائنین داخلی. بجای انفعال و توجیه هر مسئله ای کاری بکنید. مردم عملکرد شما را می‌بینند. شهید حاج قاسم اهل عمل بود، مرد میدان. هیچ کس حاج قاسم نمی شود اما سعی کنید از ایشان الگو بگیرید. مردم از حرف های تو خالی خسته شدند.
 • US ۰۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  6 1
  اگر توانش را داشت انجام میداد.
 • IR ۰۵:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  6 4
  حسن روحانی و ظریف با مطرح کردن این بحث بی جا و بی مورد که ما با غنی سازی 60 درصد از اسرائیل انتقام گرفتیم خیال اسرائیل را از پاسخ انتقامی ایران هم در این حمله و هم در حملات آینده حداقل تا پایان عمر دولت روحانی راحت و آسوده کردند. پاسخ دردناک و متقابل باید بدون وقفه و بدون هیچ ملاحظه ای داده شود و هرکس به هر بهانه ای مانع شود خائن و جاسوس است.
 • IR ۰۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  6 4
  تا این دولت واداده برسر کار باشد،اسراییل جواب متناسبی دریافت نمیکند.
 • رضا IR ۰۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  7 4
  درود به شرفت سعدالله ، در گرفتن انتقام حرف دل ما را ميزنى ، كاش زودتر اين مقاله را مى نوشتى ، من توى اين چند روز با مخالفان مذاكرات مخالفت ميكردم چون دليلى ارائه نميكردند، اما الان مى بينم انصافا پر بيراه هم نميگى ، ما نبايد خيال صهيونيست ها و حتى امريكا رو راحت كنيم ، همين اروپائى هاى بيشرف خدا نكنه تقى به توقى بخوره چنان عليه ايران و حكومت موضع ميگيرند كه نگو و نپرس ، اما در برابر اين خرابكارى هسته اى كه ميونست به فاجعه اى بزرگ هم ختم بشه لام تا كام حرفى نزدند ، مخصوصاً انگليس و اوم ماكرون حروم زاده ، ما بايد از نو نقشه اقتدار مونو بجينيم
 • IR ۰۷:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  3 2
  دوست عزیز آدم دزدی هم میکنه قبلش اعلام نمیکند شما برای اعلام وجود کشور را پرخطر می اندازید بروید در خود اسرائیل یک کاری بکنید ‌ مثل خود اسرائیل بگویید کی بود کی بود من نبودم ایران باید درخور اسرائیل پاسخ دهد حمله سایبری راحت‌ترین کار است بطوری که همه بدانند اما نتوانند اثبات کنند
 • شهروند ارومیه IR ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  1 5
  سلام شورای امنیت ملی یا مجلس تصویب بکند و توان و امکانات در اختیار صداو سیما گذاشته شود شبکه تلویزیونی عبری زبان جهت روشن سازی افکار مردم داخل اسراییل که چندین سال است فریب خورده صهیونیستها خورده اند و حال نیز در اسارت رسانه های صهیوتیستها هستند توسط افسران جنگ نرم بسیج راهندازی شود و بخصوص با همکاری سپاه قدس تولید محتوا ومدیریت شود واین از ضروریات دفاع از امنیت ملی است که سالها از آن غافل شده ایم رسانه دیده بان و تک تیرانداز در جیهه جنگ امروز است و پشتیبانش قدرت نظامی و فرهنگی و اقتصادی می باشد باشد که این حرکت گام دومی باشد برای توسعه رسانه های انقلاب انشاالله و توکل الله.
 • IR ۰۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  5 8
  این شیخ بیشتر رییس جمهور امریکاست تا ایران
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  4 4
  جناب زارعی ضمن تشکر از مقالاتی که می نویسید و برای خود بنده بسیار مفید بوده است باید این نکته را به حضرت عالی یاد آور شوم که فاصله بسیار زیاد است بین مقاله نوشتن در مورد اینکه دیمونا را بزنیم و اینکه در موقعیتی باشی که دستور بدهی دیمونا را بزنند
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  3 0
  مگر اونها اقدام نظامی کردن میز کار برای تعمیر رفته توش بمب گذاشتن کدوم کشور با کدوم سند ما باید توان عملیات در داخل دیمونا بدون رد را داشته باشیم که تو اسراییل هم نداریم بد با موشک بزنیم!؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  4 0
  میتونی بسم الله!!!!
 • امید IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  2 4
  این دولت دولت منفعل است. این دولت دولت به ظاهر تدبیر برای برخی آقایون و آقازاده است نه برای مردم این دولت خود شیفته است . این دولت اصلاح طلبان کت شلواری نئو طاقوتی است. پس ما هیچ انتظار و ابتکاری از این دولت امید دروغین نداریم. خدا را شکر کهدر حال حاضر قوه قضاییه و مقننه درست عمل می کند .ان شاءالله دولت بعدی از مومنین و متعهدین و مردان جهادی و نترس تشکیل خواهد شد و مشکلات با یاری از خداوند و مشارکت مردم حل می شود.
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  0 3
  متاسفانه به دو.نکته دقت نمی شود. یکی اینکه اقدام اسرائیل با توجه به امکان حادثه اتمی و آلودگی و آسیب اقلا ثلث جمعیت ایران یک جمله نظامی اتمی باید تلقی و با این عنوان مورد مطالبه قرار گیرد که حمله نظامی مستقیم ایران به عنوان یک حق مسلم پذیرفته شود. اما اینکه ما بخواهیم هر اقدام را با اقدامی مشابه پاسخ دهیم فکری بدوی و بچگانه است. مجازات حریف باید برای وی غیر قابل تحمل باشد . اقدام خرابکاری در نیروگاه اتمی و به خطر انداختن حرث و نسل و حیوانات و طبیعت یقینا مخالف شرع مقدس است . تاریخ پر است از مراعات شرع در اوج جنگهای ناجوانمردانه دشمن توسط اولیا . حالا هک نیروگاه یا سیستم برق و خاموشی گسترده مثل شیکاگو که انجام شد یا هک اقتصادی اسرائیل که خیلی بیشتر آنها را آزار می دهد می تواند به عنوان یک سیلی انجام شود. اما افشای رسانه ای گوشه ای از خیانت های اسرائیل و نقش سران کشورهای حامی در خیانت به مردم خود به نفع اسرائیل و ورود مستقیم ایران در تقویت جبهه مقاومت و اسیب زنی نیابتی به آن برای تسریع در سقوط نظام رژیم صهیونیستی می تواند معقول ترین انتقام از اسرائیل باشد.
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  0 3
  با لیبرالها. از این صحبتها نکنید .... دیمونا را انقلابیون ببرن هوا
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  0 3
  مذاکره بدون دادن کوچکترین باجی به غربیها لازم است ادامه یابد ولی شعار موشک جواب موشک باید بلافاصله به مرحله اجرا در آید برای دادن درس عبرت به اسرائیل تاسیسات هسته ای دیمونا قطعا باید مورد اصابت قرار گیرد و به ازای هر خرابکاری اسرائیل چند برابر پاسخ داده شود
 • US ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  0 3
  اقا چرا نمي زنيد اين اقا ميگويد ديمونا را بزنيد حاج حسين هم ميگويد بزنيد چرا نمي زنيد مگر قرار نبود يكي بزند ده تا ميخورد حالا در دولت جوان انقلابي بعدي اين بهانه ها قبول نيست بايد تلافي اينمهه سال سكوت و اهمال را را در بياريد.
 • احمد IR ۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  0 3
  ب نظرم آمریکایی هاخودشونم تو دست اسرائیل موندن که چه کنن باهاشو.
 • جسن IR ۱۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  1 3
  آقای زارعی به هیچ وجه از دولت دوستدار غرب چنین انتظاری نداشته باش .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس