عطریانفر

عطریان‌فر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران گفت: ظریف، جهانگیری و پزشکیان سه نامزدی هستند که روی آن‌ها ممکن است اجماع شود.

به گزارش مشرق، محمد عطریان فر، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفتگویی با روزنامه شرق به بیان نکاتی درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات ۹۸، رد صلاحیت اصلاح‌طلبان، گفتگو با شورای نگهبان و انتخابات ۱۴۰۰ پرداخته است.

عضو حزب کارگزاران گفت: برخی از دوستان معتدل هم بودند احساسشان این بود که تا زمانی که این قانون اساسی و این رویکرد از سوی شورای نگهبان حاکم باشد، یکی از کارهایی که برای احقاق حق خود می‌توان در پیش بگیریم و گام درستی برداریم، معجزه گفت‌وگو است. اگرچه بعضی مدعی تحقق‌اند بااین‌حال ما فقط حرف این مسئله را زده‌ایم و رفقا کاری در این زمینه نکرده‌اند. ما یک سرزمین مشترک داریم که به‌صورت نهادهای نظارتی هم در آن وجود دارد. اگر درروند فعالیت‌های قانونی بخواهیم کرسی‌های قدرت را از آن خود کنیم، باید واقعیت مماشات و گفت‌وگو را به‌عنوان امر واقع و روی زمین که رقیب یا گروه‌های مرجع حقوقی چندان هم‌نظر مثبتی به اندیشه چپ ندارند را بپذیریم.

عطریان فر با تشریح از دست دادن زمان در جبهه اصلاحات ادامه داد: در دقیقه ۹۰ نمی‌شود مذاکره و جبران مافات کرد. اگر واقعاً چنین توصیه‌ای به دوستان اصلاح‌طلب داشته باشیم که بخواهند آینده را بهتر از گذشته رقم بزنند، باید بنای انتخابات ۱۴۰۴ را از الآن بچینند و فرصت‌ها را غنیمت بشمرند. اینکه ما دو سال اخیر را بدون هیچ‌گونه عمل سیاسی به بطالت گذراندیم و به سمت نهادهای مرجع نرفتیم و فرصت را از دست دادیم و الآن بخواهیم در دقیقه ۹۰ فقط حرف بزنیم، هیچ برون‌رفت مؤثری صورت نخواهد گرفت.

رئیس کنگره حزب کارگزاران درباره نامزد مطلوب اصلاح‌طلبان گفت: اگر اصلاح‌طلبان با یک کاندیدای توانمند و موجه و کسی وارد شوند که جامعه نسبت به آن شناخت کافی داشته باشد و رأی منفی او حداقلی باشد و بتواند نماد اجماع همه نخبگان سیاسی اصلاح‌طلب باشد و بتواند اعتماد رهبری برای حضور در انتخابات را جلب کند، یک انتخابات قطبی و دارای پیام شکل می‌گیرد. به نظر من چنین چهره‌ای رد صلاحیت نخواهد شد. این مسئله را درگذشته در مشی رهبری دیده‌ایم که ایشان قائل به این هستند که این دو گروه سیاسی اصیل در انقلاب باید حضور سیاسی داشته باشند اما اگر دچار تکثر نامزدها شدیم، ممکن است عمده نیروها رد صلاحیت شوند و یک اصلاح‌طلب فرعی تأیید صلاحیت شود که دچار آسیب می‌شویم. عرصه سیاست عرصه ممکنات است و باید متکی بر گمانه‌زنی درست، کارها را سامان دهیم؛ اینکه این‌طور فکر کنیم که یک نفر را انتخاب کردیم و اگر رد صلاحیت شد چه کنیم، البته به لحاظ ذهن ریاضی باید احتمال را داد اما نباید روی این احتمال ضعیف تمرکز کرد. اگر بر اساس درک درست به این رسیدیم که یک شخصیت ممتاز را معرفی کنیم، باید امیدواری کامل داشته باشیم که صلاحیتش مورد تأیید قرار خواهد گرفت.

عطریان فر خبر داد که ظریف، جهانگیری، پزشکیان سه نامزدی هستند که اجماع نخبگانی روی این افراد بعید نیست. او درباره وضعیت وزیر خارجه گفت: اصلاح‌طلبی مهری بر پیشانی افراد نیست. عملکرد آن‌ها را که نگاه می‌کنیم با ظرفیت‌های اصلاح‌طلبی سازگاری تام‌وتمام دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  32 2
  ظریف پزشکیان عارف لاریجانی ، از عوامل وضع موجود
  • IR ۱۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
   3 0
   خخخخخخخخخخخخخخ
  • IR ۱۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
   11 2
   اسحق راموس باید کاندید بشه. ما منتظر راموس تایم ۱۴۰۰ هستیم تا اسحق با شنل خودش دلار رو تا ۳۵۰۰ تومن بیاره پایین!
  • IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
   16 1
   آقا رئیس جمهور مگه هیچ کاره نبود؟! یعنی پرروتر از اینا بخصوص اون خانم سلحشوری که تو مجلس شورای نگهبان رو عامل مشکلات میدونست، ندیدم! کسی نیست بگه خانم سلحشوری تو خودت محصول همون شورای نگهبانی!
 • IR ۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  9 0
  واسه ۱۴۰۴ هم برنامه دارین واسه پستی که اختیارات نداره؟!!!
 • سید IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  10 0
  آرزوی سلطه طولانی بر قوه مجریه توسط اصلاح طلبان تهوع آور به همراه این نحله به فضل خدا در سال جاری به گور سپرده خواهدشد!
 • IR ۱۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  4 0
  این پیر و پاتال ها. از امتحانات. اخر عمری هم رد شدن ... شما کاندید مثلا معرفی میکنید .... هوای ۸۸ را دارید
 • IR ۱۸:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  6 0
  ظریف باید بره آب خنک بخوره
 • IR ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  12 0
  جالبه جهانگیری ؟؟!!! وجدانا به کسانی که به جهانگیری میخوان رای بدن چه لقبی باید داد ؟ ۸ ساله این آقا بر مسند قدرته و برادرش چه اختلاس هایی که نکرد ! لاریجانی شریک شماره یک روحانی در برجام و وضع موجود با کارنامه ی درخشان تصویب برجام نخوانده در ۲۰ دقیقه !
  • IR ۰۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
   4 0
   سال 96 هم وقتی به روحانی رای دادن گند نجومی و دادش دزدش در اومد ولی باز رای دادن
 • IR ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  11 0
  اعتماد به سقف!؟
 • وطن پرست DE ۱۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  11 0
  نامزدهاشون رو نگاه کن. برادر اقای جهانگیری رو هم نامزدم نیمکت نشین می کردید تا تیمتون کامل می شد.
 • IR ۱۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  2 1
  در انتخابات خرداد ١۴٠٠، اصلاح طلبان دزد و خائن را برای همیشه از سیاست کشور حذف خواهیم کرد و پوزه سران این احزاب غرب پرست را به خاک می مالونیم. خیانت احزاب اصلاح طلب به نظام و ملت ایران را فراموش نخواهیم کرد. لعنت خدا بر اصلاح طلبان
 • نادری IR ۲۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  7 2
  یعنی میشه اصلاحات نماینده بده با 200 هزار عدد رای بره کنار چون نه کارنامه داذن نه عملکرد ونه رزومه
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  2 0
  بنظرم افسادطلبان در پیشگاه افکار عمومی جایگاهی ندارند.
 • IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  2 0
  واقعاخجات نمیکشن کشوررانابودکردن مردم مخصوصاجوانان رابه انقلاب ونظام ودین بدبین کردن.بجای اینکه توبه استخفار وطلب عفوازمردمکاندیدهم معرفی میکنند.باید محاکمه ومجازات بشوند واگرشورای نگهبان اصلاح طلبهاراتاییدکندخائن به مردم.انقلاب .وشهداست
 • IR ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  6 0
  حتی اگه همه شون باهم تیم ریاست جمهوری تشکیل بدن عرضه اداره یک روستارو ندارن!
 • IR ۲۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  5 1
  مگر کسی عقلش را از دست داده که به اصلاح طلبان رای بده