کد خبر 1203565
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶
پیشنهاد یک نماینده مجلس برای ارائه لایحه‌ای در حمایت از محیط‌بانان

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد که دولت لایحه‌ای برای حمایت از محیط‌بانان ارائه دهد.

به گزارش مشرق، جلال محمودزاده، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ضرورت حمایت‌های قانونی از محیط‌بانان، اظهار کرد: طی روزهای گذشته شاهد به شهادت رسیدن دو تن از محیط‌بانان زنجانی  بودیم که با ضرب گلوله شکارچیان غیرمجاز از بین رفتند.

وی افزود: باید حمایت‌های قانونی از محیط‌بانان وجود داشته باشد و در جاهایی که قانون نیازمند اصلاح است، حتما اصلاحات قانون صورت گیرد، زیرا این قشر زحمتکش برای حفاظت از طبیعت و محیط زیست کشور جانشان را فدا می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

آیا «قوانین بد» عامل شهادت محیط‌بانان هستند؟

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست مجلس ادامه داد: نباید شرایط برای شکارچیان غیرمجاز به‌گونه‌ای باشد که آنها احساس کنند قانون از جانِ محیط‌بانان حمایت نمی‌کند و با اقدامات شنیع دست به جنایت و یا کشتن محیط‌بانان و حتی جنگلبانان بزنند.

محمودزاده همچنین با اشاره به وضعیت قرارداد محیطبانان و حقوق و مزایای آنها، تصریح کرد: امروزه شرایط قراردادی نیروهای محیط‌بانان به عنوان حافظان اصلی محیط زیست و عرصه‌های طبیعی و جانوری کشور به گونه‌ای است که با یک چهارم قرارداد فعالیت می‌کنند.

ببینید:

عکس/ تشییع شهدای محیط‌بان در زنجان

وی در تشریح جزئیات بیشتری از نحوه فعالیت محیط‌بانان به صورت یک چهارم قرارداد، افزود: در این نوع فعالیت به ازای هر ۴ نیروی محیط‌بان، فقط یک نیرو به صورت رسمی فعالیت می‌کند و مابقی نیروها نیز روزمزد، شرکتی، پاره‌وقت و یا به اشکال دیگری هستند.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست مجلس همچنین پیشنهاد کرد که لایحه‌ای از سوی دولت در حمایت از حقوق محیط‌بانان به مجلس ارائه شود تا حمایت‌های جدی‌تری از محیط‌بانان صورت گیرد.

محمودزاده تصریح کرد: به طور قطع  نمایندگان مجلس از بهبود وضع معیشتی محیط‌بانان حمایت می‌کنند، شرایط باید به‌گونه‌ای باشد که محیط‌بانان در شرایط قانونی مساعد توان مقابله با شکارچیان غیرمجاز را داشته باشند و در شرایط لازم که محیط زیست و گونه‌های جانوری در خطر هستند، از اسلحه استفاده کنند.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست مجلس در پایان خاطرنشان کرد: سازمان امور استخدامی وعده‌ای مبنی بر استخدام نیروهای جدید محیط‌بانی داده است، البته قانون استخدام محیط‌بانان نیز نیازمند اصلاح است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس