سعید نمکی نمایه

وزیر بهداشت گفت: ما برای فدا شدن و روی مین رفتن آمده‌ایم نه برای ارتقای درجه و پست؛ سیاست باز نیستیم، بلدیم اما اهلش نیستیم.

به گزارش مشرق، سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست کمیته امنیتی انتظامی ستاد ملی کرونا با اشاره به رعایت اکثر قریب به اتفاق مردم در مراسم‌های مذهبی، نماز جماعت جمعه، اظهار داشت: در آمریکا ۱۱۱ میلیارد دلار برای مدیریت کرونا خرج شده در حالی که به ما یک میلیارد دلار اختصاص دادند اما مقدار قابل توجهی از آن را نگرفتیم.

ببینید:

فیلم/ واکنش وزیر بهداشت به صحبت‌های روحانی

وی ادامه داد: بعد از دفاع مقدس این همدلی و وفاق را تجربه نکرده بودیم و این را در آن دوران تجربه کردیم و بیرقی به نام بیرق رهبری را داشتیم. دوره‌ای را به شدت خوب کنترل کردیم. مجموعه معاونان بنده ۱۴ ماه کار را رصد کردند.

*ما برای فدا شدن و روی مین رفتن آمده‌ایم نه برای ارتقای درجه و پست

وزیر بهداشت اظهار داشت: اتفاقی افتاد که هیچ ربطی به این کمیته ندارد و هرچه بگویند بی انصافی است. این کمیته انتهای وقت‌گذاری و تدبیر به موقع را داشته است. درست است موج جدید بیماری ایجاد شده اما ما برای فدا شدن و روی مین رفتن آمده‌ایم نه برای ارتقای درجه و پست. سیاست باز نیستیم، بلدیم اما اهلش نیستیم.

نمکی تاکید کرد:‌در بهاری که قول داده‌ام واکسن داخلی را خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید:

وزیر بهداشت: منتظر خیز سنگین تر کرونا در هفته آینده هستیم/شرایط بدتر می‌شود

وزیر بهداشت اظهار داشت: تا قبل از عید راهی را رفته بودیم که راه پرسرعتی بود و با دست‌های بسته و با چشمان باز در اقیانوسی پربلا حرکت کردیم. در زمانی که مرگ در کشور ما ۱۲۰۰ نفر را پیش بینی کرده بودند، مرگ دو رقمی رسیدیم. در حالی که یک ماه بود ویروس جهش یافته در خوزستان وجود داشت، ما مرگ‌ها را دورقمی داشتیم؛ در حالی که اروپا احساس عجز کرد.

*نمی‌توانم با سلامت مردم مصالحه کنم

نمکی گفت: قرار هم نیست با مردم در پس پرده صحبت کرده و اعتماد مردم را  حراج کنم. ۳۰ سال پیش بنده معاون بهداشت بودم و مرحوم هاشمی گفت مدیرکل تو چنین حرفی زده که از دیشب رسانه‌های بیگانه آن را می‌گویند اما بنده گفتم من از روزی می‌ترسم که مردم ما را قبول نداشته باشند و از بی اعتمادی مردم هراس دارم.

وی افزود: بنده وزیر بهداشت مردم ایران، شیعه و لامذهب، سنی، مسیحی، کلیمی و زندانی محکوم به اعدام هستم و اگر مردم به این برادر کوچک طبق ارزیابی‌ها اعتماد کردند دلیلش این است که با مردم  شفاف بودم.

نمکی ادامه داد: حرف دو صدایی و یک صدایی را باید لفظ دو صدا و یک صدا را ارزیابی کنیم. در زمینه حرف غیرکارشناسی از محل مورد اعتماد کارشناسی مردم، اگر انتظار تک صدایی داریم، اشتباه است. من نمی‌توانم با سلامت مردم مصالحه کنم.

*کسی پرسید چطور وزیر ۴۷۵۰ قلم دارو را چگونه مدیریت کرد؟

وزیر بهداشت تصریح کرد: یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو ارز کمتری نسبت به سال ۹۷ داشتیم، آیا کسی پرسید چطور وزیر ۴۷۵۰ قلم دارو را چگونه مدیریت کرد؟ چطور اتاق‌های عمل به اندازه ۵ دقیقه که داروی بیهوشی نباشد کنسل نشد. شما چه کرده‌اید که یک استنت در اتاق جراحی قلب کم نبود. چطور اداره کردی که هم مریض کرونا و هم مریض تصادفی را مدیریت کردی؟ و چگونه خوزستان را مدیریت کردی که هم بیمار ضربه مغزی و هم کارگر افتاده را مدیریت کردی؟

نمکی بیان داشت: این کمکی که وزارت بهداشت کرد مغفول مانده و جایی نمی‌گویند و یکی از کمک‌هایی که انجام می‌شود القای آرامش به جامعه است. درست است، موج جدید بیماری ایجاد شده است.ما برای نیستی و دفاع از خون شهداء آمده‌ایم و برای ارتقاء درجه و سیاست نیامده‌ایم.

وی افزود: در این مملکت اتفاقی افتاد که اگر دقت می‌شد و اگر نگاه کارشناسی خریدار داشت، ما در طوفانی به نام موج چهارم کرونای موتاسیون یافته نمی‌افتادیم. بنده مکتوبات زیادی دارم که جزو اسناد طبقه بندی شده است و بنا نداریم آن را منتشر کنیم. بنده گفتم  ویروسی آمده که قابلیت آن به مراتب خشن‌تر است و این موضوع را به رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام کردم که خود را برای سهمگین‌ترین مبارزه اپیدمی آماده کنید. بنده مدیریت بیماری سرخک،‌ ریشه‌کنی فلج اطفال و کزاز را دارم و آن را اجرا کرده‌ام.

*در اپیدمی زرد، قرمز، آبی و نارنجی نداریم

وزیر بهداشت تصریح کرد: در اپیدمی زرد، قرمز، آبی و نارنجی نداریم؛ ‌مگر می‌توان گفت با وجود ویروس موتاسیون یافته ویروس را از جایی به جای دیگر ببریم. مدیریت اپیدمی باید دورتر را ببیند نه امروز را. بنده در اتاق فرمان کشور نشسته‌ام.

نمکی با اشاره به ضرورت ممنوعیت‌های پروازی، خاطرنشان کرد: وقتی می‌نویسم پروازهای خوزستان لغو شود برای این که می‌دانم بمب ویروسی به اقصاء نقاط کشور می‌رود و اگر حتی همه پروتکل‌ها هم رعایت شود، حداقل ۲۵ درصد از آنها در پروازها از دست می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: بنده مکتوب نوشتم یا یک برزیل دیگر گردنم بگذارید به من مهلت بدهید، که اگر از شرایط خبر داشتید با یقه جرزده حمایت می‌کردید. گفتیم دو کار باید کنید؛ ۱- باید با نیروهای طرح شهید سلیمانی تا ۱۸ فروردین شعله‌های کوچک را در منازل و محله خاموش کنیم و اعلام کردیم با جمعیت سیال و غیرساکن نمی‌توانیم بیماریابی کنیم.

* نوشتم تاب‌آوری مردم مهم است اما تاب‌آوری نظام سلامت مهم‌تر است

وزیر بهداشت اظهار داشت: دوم گفتیم سفر در هر صورتی عامل انتقال بیماری است و نوشتم تاب‌آوری مردم مهم است اما تاب‌آوری نظام سلامت مهم‌تر است و مازندران تازه از پیک ووهان درآمده بود که درگیر پیک کرونای انگلیسی شد.

نمکی افزود: ‌وقتی گفتیم پروازهای ترکیه را ببندید برای این است که خبر دارم ویروس غیر انگلیسی در ترکیه نیز می‌چرخد. این وزیر می‌تواند برود اما نمی‌تواند حرف غیرکارشناسی قبول کند و اگر قصد خدمتی نباشد این منصب از آب بینی بزی که حضرت علی  گفت کمتر است؛ ضمن این که بنده شرمسار مرد بزرگ (رهبر معظم انقلاب)‌هستم که هیچ وقت من را تنها نگذاشت.

وی ادامه داد: بنده خدمت مقام معظم رهبری نوشتم که تصمیمات قرارگاه نیاز است که اجرا شود و ایشان نوشتند نگران نباشید و در آنجا تعیین کردند و گفتند مصادیق را وزارت بهداشت تعیین می‌کند. اصلاً ستاد ملی مقابله با کرونا بدون مصادیق وزارت بهداشت معنایی ندارد.

*در دام یکی از سهمگین‌ترین اپیدمی‌ها افتاده‌ایم

وزیر بهداشت با بیان این که در دام یکی از سهمگین‌ترین اپیدمی‌ها افتاده‌ایم، گفت: این تیم غیرتمندانه ایستاده و  تا آخر کرونا نیز ایستادگی می‌کند تا یک نفر پشت در اتاق نماند. اکنون ۸۰ هزار تخت آماده کرده‌ایم؛ ضمن اینکه در سال گذشته نیز ۳ هزار تخت آی سی یو آماده کردیم اما پول آن را ندادند. گفتیم کمک کنیم ۱۳ هزار تخت را آماده کنیم و اخیراً رئیس جمهور دستور آن را داده‌اند.

نمکی تأکید کرد: مردم باید بدانند هیچ بیماری پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نخواهد شد و جان و آبروی خود را گرو قرار می‌دهیم تا آبروی ایران را حفظ کنیم و امکان ندارد شهروندی در جمهوری اسلامی ایران سوژه رسانه‌ها و مطبوعات معاندی شود که بگویند پشت در بیمارستان بیماری معطل مانده و آن افتضاح در چمن ماندن بیماران در کشورهای اروپایی را هرگز نخواهیم داشت.

*بیش از سه هزار مکاتبه برای واکسن

نمکی در ادامه صحبت‌هایش درباره وضعیت واکسن نیز، گفت: برای واکسن بیش از ۳۲۱۳ مکاتبه داریم. از اردیبهشت ماه گذشته من با وزیر بهداشت روسیه صحبت کردم، با چین و کوبا مذاکره کردیم.

وی افزود: من می‌دانستم که واکسن با توجه به ظرفیت تولید دنیا و با توجه به اینکه سرمایه‌داران اصلی و استعمارگران اصلی روی این جریان به عنوان یک جریان سیاسی افتاده‌اند، به راحتی نمی‌گذارند که واکسن به سایر کشورها برسد. اکنون ۸۵ درصد از واکسن دنیا را هفت کشور دارد مصرف می‌کند.

نمکی ادامه داد: حال ما دو راه داشتیم؛ یکی اینکه همین راه را رویم و مذاکرده و خواهش و لابی کنیم و دوم اینکه به تولید داخلی برگردیم. یک روز خواهید دید که چه کسی محور این حرکت شد، چه کسی برکت، پاستور و رازی را به این عرصه آورد که بیایید بسازید. حتی اگر این حقیر زیر خاک باشد، این‌ها را خواهند گفت که چه کسی این دل به دریا زدگی را در کشور شروع کرد.

تاخیر در تحویل واکسن‌های خریداری شده ایران

وی ادامه داد: پیش از عید قرار بود ما ۴.۵ میلیون دوز واکسن دریافت کنیم. دو میلیون از روسیه و ۲.۵ میلیون از سایرین. روس‌ها به جای دو میلیون گفتند یک میلیون و بعد یک میلیون را هم کردند ۴۰۰ هزار دوز. خیلی هم تلاش کردیم. سفیر ما را در روسیه خدا حفظ کند که شبانه روز کار کرد. در عین حال هندی‌ها هم گفتند دو میلیون دوز به ما واکسن می‌دهند که بعد شد ۵۰۰ هزارتا و پولش را پرداختیم، ۱۲۵ هزار دوزش را حمل کردند و ۳۷۵ هزار دوز در فرودگاه توسط دستور دادستان هند، بلوکه شد و گفتند حتی یک واکسن هم نباید از هند خارج شود.

وزیر بهداشت افزود: قرار بود از کوواکس که پولش را داده بودیم برای ما سه میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن بیاید که این تعداد شد ۱ میلیون و ۲۰۰، اما آنقدر تعلل که نهایتا توانستیم چند روز قبل ۷۰۰ هزار دوز دریافت کنیم. از چینی‌ها به جای دو میلیون هم ۲۰۰ هزار دوز دریافت کردیم. نهایتا واکسیناسیون یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت هدف را با ۲۰ روز تعطیل طبق قولی که دادیم، عملیاتی کنیم. از این به بعد هم شفافیت در عدد و رقم بیشتر می‌شود و تعداد واکسن که تزریق شده اعلام می‌شود.

*مسوولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه است

وزیر بهداشت با بیان اینکه، طبق مصوبه ۵۲ ستاد ملی مسئولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه است. من این را نمی‌گویم که مسئولیت را از دوش خودم بردارم اما بدانید که مصوبه ۵۲ ستاد ملی اعلام می کند که مسئولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه است و وزارت بهداشت باید لیست دهد تصریح کرد: اما واقعااینطور نیست. ما اینطور نمی‌خواهیم همدیگر را بزنیم تا خدایی نکرده برادر من در وزارت کشور آسیب ببیند هر کس آسیب ببیند همه با هم و جمهوری اسلامی آسیب دیده است.

نمکی گفت: من یک چیز را از روز اول پذیرفتم که برخی هم مسخره کردند و آن هم تولید واکسن داخلی است و تا پای جانم هم پای آن ایستادم و در بهاری که قول دادم واکسن تولید داخل را روی میز جمهوری اسلامی ایران خواهیم گذاشت.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  5 3
  از این که صاقانه و شجاعانه اقدام کردید متشکریم خدا به کادر درمان سلامتی وعزت دهد که جان برکفانه شبانه روز برای سلامتی مردم در بیمارستان ها دور از خانواده جنگیدید
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  2 3
  جمع کن بابا ! تو که واکسن زده ای کجا روی مین می روی ؟! الکی ادای مظلوم نمایی و شهید نمایی درنیار که خیلی زشته که کسی که واکسن زده ادای جان فشانان را دربیاره
 • FR ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  5 5
  دست وردار . تو هم وزیر همین دولت هستی. مگه تو نبودی دو سه ماه پیش از دستاوردهای جهانی خودت می گفتی . کو واکسن. کو درایت؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  7 4
  بیخود قهرمان بازی در نیار. خیلی سوالات است که پاسخ نمیدهی. ثانیا جان مردم مهم است . اگر نمی توانی کار کنی استعفا بده. پس معلوم میشه تقسیم کار با رئیست کردی
 • داریوش IR ۲۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  4 6
  درود یک ضرب المثل هست که میگه بزک نمیر بهار میاد بله واکسن بهار سال دیگه می آید...پس مردم نمیرید نوش دارو بعد مرگ سهراب
  • IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
   4 2
   حرف الکی ممنوع
  • DE ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
   0 0
   نامردی به این میگن دور گود بشینی و بگی گردش کن! شمااگه ازت برمیاد میتونید لطفا بیا واکسن درست کن و بده دست مردم! اروپایی ها با هزاران صنعت و افتابه و لگن و متخصصین بهداشتی و درمانی ، مدیران متخصص صنعتی وتولیدی. با اینهمه سیاستمداران و متخصصان و ویروس شناسان و دانشمندانشون یا تو باتلاق کرونا گیر افتادن یا از ناتوانی شون از کنترل کرونا من من کنان ! رفتن تو سوراخ موش. درحالی که هیچکدام از تحریم ها و اینهمه حجم فشارهای اقتصادی کشور مارو اصلا نداشتند و ندارند. تو همین آلمانش تا همین حالا بالای 700000 هفتاد هزار و خورده ای انسان از کرونا با اینهمه تدابیر و واکسن فوت کردند! تعداد کثیر بیماران کرونایی دیگر نگو.................
 • IR ۲۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  4 3
  شما قرار بود جهان را شگفت زده کنید و خبر خوش به مردم ایران بدهی پس کو؟؟؟؟؟؟؟؟ هی ناله هی فغان هی حرف هی فلان ...آقا جان عمل باید کرد عمل فقط مثل سردار سلیمانی و فخری زاده ...
 • IR ۲۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  3 0
  اصلا اعضاستاد کرونا هیچ اضهار نظر می کنند خوب پخش کنند که چی می گویند تا بفهمیم چگونه تصمیم سازی می شود ...... فکر کنم فقط هرچه ریس می گوید همان است برداشت من از صحبتهای وزیر بهداشت
 • IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
  0 0
  وزیر محترم بهداشت قبل از تعطیلات نوروزی به صراحت مخالفت خود را با سفرهای نوروزی اعلام کرد ولی ساختار ستاد کرونا طوری است که به درخواستهای کارشناسانه وزارت بهداشت اهمیت نمی دهد و رئیس ستاد همه کاره است. حالا یک عده هم آمدند چشم و گوش بسته از وزیر بدبخت تو این ستون انتقاد کردن ! چرا خودتونو گول میزنین و می خواین مقصر اصلی رو بی گناه جلوه داده و قضیه رو ماست مالی کنین ؟ وزیر دروغ می گوید یا مسئله روشن نیست ؟! مقام معظم رهبری هم در آستانه تعطیلات نوروزی همه را نصیحت کردند که به سفرهای نوروزی نروند و صراحتا هم فرمودند بنده به هیچ سفری نخواهم رفت. ایشان پیش از این هم از همه مسئولان و ارگانها هم خواسته بودند به نظرات کارشناسی وزارت بهداشت توجه کنند . حالا این وزیر در انجام وظایف خود چه کوتاهی کرده است که این چنین بی منطق در این ستون از ایشان انتقاد شده ؟!
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
  2 0
  اخه نمکی بی نمک تو بهار سال آینده راس کاری دگه کنار رفتی !!! سال بعد تورو از کجا پیدا کنیم بگیم پس چیشد واکسن؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس