کد خبر 1202621
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۲
تا کنون کدام ویروس جهش یافته وارد ایران شده است؟

به گفته یک متخصص ویروس شناسی تعداد ویروسی که ما برای توالی یابی می‌فرستیم نسبت به کشورهای دیگر کم است و ممکن است ما چند نوع از ویروس‌های جهش‌یافته را در کشور داشته باشیم.

به گزارش مشرق، حسین کیوانی،  متخصص ویروس شناسی در خصوص انواع ویروس‌های جهش یافته کرونا گفت: ویروس‌ها درهمه جای دنیا نظیر هند، انگلیس، برزیل، آفریقای جنوبی و حتی ایران می‌توانند، جهش پیدا کنند و این جهش‌ها الزما به این معنی نیست که ویروس خطرناک‌تر شده است، البته ویروس انگلیسی قدرت سرایت بیشتری دارد و اینکه به سرعت می‌تواند جمعیتی از افراد را آلوده کند، در موردش اثبات شده است، اما اینکه بیماری‌زاییش با بقیه ویروس‌های موجود بسیار متفاوت باشد، هنوز به طور کامل به اثبات علمی نرسیده است.

بیشتر بخوانید:

راهکار قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا برای مهار موج چهارم

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص ویروس جهش یافته هندی و این امر که گفته می‌شود که این ویروس حتی از ویروس انگلیسی هم خطرناک‌تر است، توضیح داد: هنوز برای اینکه بگوییم این ویروس خطرناک‌تر است، زود است؛ ممکن است سرایت و سرعت انتقال ویروس هندی بیش از سایر ویروس‌های کووید باشد، اما در مورد مرگ‌ومیر آن به نسبت جمعیت نمی‌توانیم بگوییم بیشتر است چرا که طبیعی است که هنگامی که افراد بیشتری به یک ویروس مبتلا می‌شود، مرگ‌ومیرهم افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: اگر تعداد ثابتی از افراد را در نظر بگیریم که به ویروس هندی مبتلا شده اند و برای مثال ۱۰۰ نفر را در نظر بگیریم که دو نفرشان فوت شده باشند و چنانچه از این تعداد بر اثر ابتلا به ویروس انگلیسی یک نفر از دنیا برود می‌توانیم بگوییم میزان مرگ‌ومیر در ویروس جهش یافته هندی بیشتر است که در مورد این ویروس چنین دلایل علمی وجود ندارد.

تا کنون کدام ویروس جهش یافته وارد ایران شده است؟

این متخصص ویروس شناسی در پاسخ به این سوال که تا کنون کدام ویروس جهش یافته وارد ایران شده است؟، بیان کرد: در خصوص ورود ویروس‌های جهش یافته به داخل کشور مطالعه خاصی صورت نگرفته است و مطالعات ما در خصوص شناسایی جهش‌ها محدود است و ممکن است برخی از این جهش‌ها در کشور ما وجود داشته باشند و یا به وجود بیایند چرا که این وضعیت آب‌وهوایی نیست که موجب جهش می‌شود بلکه تکثیر ویروس است که در جهش اثر دارد و هر چه قدر ویروس افراد بیشتری را مبتلا کند احتمال ایجاد جهش در آن بالاتر است.

وی ادامه داد: به همین دلیل است که تاکید می‌شود ویروس اشخاص کمتری را درگیر کند و به طور کلی در کشور ما مانند کشورهای دیگر در خصوص جهش‌ها مطالعه نمی‌شود و این اقدام که تعداد زیادی ازویروس جمع‌آوری و توالی سنجی شوند و جهش‌های آن‌ها مشخص گردد در کشور ما کم انجام می‌شود و تعداد ویروسی که ما برای توالی یابی می‌فرستیم نسبت به کشورهای دیگر کم است و ممکن است ما چند نوع از ویروس‌های جهش‌یافته را در کشور داشته باشیم.

کدام ویروس جهش‌یافته از بقیه خطرناک است؟

معاون پیشین مرکز مدیریت و هماهنگی امور اقتصادی و بازرگانی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه که کدام ویروس جهش‌یافته از بقیه خطرناک است؟، اظهار کرد: همه آن‌ها به نحوی خطرناک اند و از این جهت تقریبا شبیه به هم هستند و فقط برخی از آن‌‍‌ها نظیر ویروس انگلیسی و هندی قدرت سرایت بیشتری دارند و بنابراین تعداد بیشتری از افراد آلوده می‌کنند و هنگامی افراد بیشتری درگیر شوند، تلفات هم به همان نسبت بالا می‌رود.

آیا واکسن‌های ساخته شده، روی ویروس‌های جهش یافته موثر هستند؟

این متخصص ویروس شناسی در پاسخ به این سوال که آیا واکسن‌هایی که تا کنون در دنیا برای مقابله با کرونا ساخته شده اند، روی ویروس‌های جهش یافته هم موثر هستند؟، توضیح داد: همه واکسن‌هایی که تا کنون در دنیا برای مقابله با کرونا ساخته شده اند، روی ویروس‌های جهش یافته تاثیر دارند.

جهش‌ها تا چه زمانی ادامه دارند؟

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه جهش‌های ویروس کرونا تا چه زمانی ادامه دارند؟، گفت: تا هر وقت که ویروس بتواند در بدن اشخاص تکثیر پیدا کند، جهش‌های ویروس کرونا ادامه دارند.

موج‌های کرونا تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کنند؟

وی در خصوص این موضوع که موج‌های کرونا تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کنند؟، افزود: اگر ما دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنیم این موج همچنان ادامه دارد تا چند سال دیگر این ویروس به یک ویروس عادی هم مانند سایر کرونا ویروس‌ها تبدیل شود و تا زمانی افراد به این ویروس آلوده می‌شوند این ویروس در حال چرخش است و تکثیر پیدا می‌کند مگر اینکه تعطیلی کامل صورت گیرد و مردم هم پروتکل‌ها به طور دقیق رعایت کنند تا این موج فروکش کند که البته در صورتی که مجددا مردم رعایت نکنند و تعطیلی‌ها برداشته شود، مجددا موج جدید به وجود می‌آید.

منبع: میزان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
  2 0
  ویروس جهش یافته از گلاسکو
 • DE ۰۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
  1 0
  لطفاً نمایندگان دلسوز مجلس و قوه قضائیه به این تخلف مهم فروردین سال 1399 هم رسیدگی کنند. مسئول اشتباهات در مقابله با شیوع کرونای وارداتی با مخالفت کردن با تصمیمات وزارت بهداشت در فروردین سال 1399 کیست؟ خبر قدیمی و مهم مشرق نیوز (کد خبر 1062880 ) با عنوان زیر که یک تخلف را گزارش کرده را مطالعه کنید : "چرا ظریف حرف وزارت بهداشت را گوش نمی‌دهد؟"
  • IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
   1 0
   در کشور ما حتما باید یک نفر با تفنگ کسی را بکشد تا دستگیر شود و الا تصمیمی که منجر به کشته شدن هزاران نفر شود ظاهرا مجازاتی ندارد در حد یک تذکر شاید
 • US ۰۷:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
  3 0
  اسقاطیل و عامریکا 20-30 نوع ویروس کرونا ساخته اند و هر چند وقت که برای یکی از آنها درمان پیدا میشود یکی دیگر را منتشر میکنند
 • IR ۰۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
  0 0
  4 ویروس اصلی داره برزیلی ، چینی ، آفریقایی ، انگلیسی و ورژنی در میانه اینها نیویورکی هست. ورژن آفریقایی از همه خطرناک تره که هنوز باید به شدت کنترل بشه
 • CH ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
  1 0
  با کرونا میتونیم کنار بیاییم اما با روحانی نه خدایا تاوان چه گناهی و داریم پس میدیم تمومش کن
 • ناشناس IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
  0 0
  کرونا هرکاری بکنید جهش ژنتیکی رو انجام میده الانم شانس آوردیم که کرونای برزیلی که در بدن راسو جهش یافته شده شیوع پیدا نکرد
 • T IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
  0 2
  جمع کنید این بساط بیماروبیماری را. مردم ازبیکاری وفقردارندجون میدهند. هرروزیه کیلوکیلویه نوع جدیدمدمیادبیرون. اقساط بانکها وامهامونده. طلبکار چه میدونه کروماست چیه...
 • ۱۶:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  0 0
  عامل اصلی جهش در کارکرد ناقص تمامی واکسنهای کرونا در دنیاست. که به دروغ میگویند بالای ۹۰ درصد جاییکه در بهترین شرایط و کیفیت ۵۰ درصد موثر می باشد و بعضا حتی صفر درصد.