کد خبر 1202305
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۵
سیاست یک بام و دو هوای ستاد کرونا درباره ترکیه و عراق / تداوم فعالیت تورهای گردشگری ترکیه/ به ابهام مردم پاسخ دهید

عدم سیاست‌گذاری دولت در کنترل و لغو پرواز ایران به ترکیه، عاملی منطقی‌تر در شروع موج چهارم کرونا نسبت به کشوری مثل عراق است.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام حسن روحانی در شصت و چهارمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا  طی گزارشی اولین عامل گسترش موج چهارم کرونا را ورود ویروس انگلیسی از عراق معرفی کرد و گفت: اولین عامل ورود ویروس انگلیسی از عراق بود؛ این بزرگ‌ترین عامل بود. آنچه که امروز خانواده‌ها را گرفتار کرده و بیمارستان را پر کرده است. اگر از خوزستان و ایلام، ویروس انگلیسی وارد این استان‌ها و وارد بقیه استان‌ها نمی‌شد، حتما این موضوع را نداشتیم.

این سخنان رئیس جمهور در حالی مطرح می‌شود که قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان امروز در گفت و گو با تسنیم این ادعا را دروغ خواند و گفت: به‌دروغ به خوزستان این اتهام را می‌زنند که خوزستان مبدأ ورود کرونای انگلیسی به کشور است که این اتهام غلط است، به‌محض اطلاع از شیوع کرونای انگلیسی مرزها را در استان بستیم.

وی سفرهای نوروزی را عامل جدید موج جدید کرونا خواند و افزود: در بهمن سال گذشته با بستن مرزها جلوی شیوع کرونای انگلیسی در استان گرفته شد، اما متأسفانه پس از عید و سفرهای نوروزی موج جدید کرونا در کشور بیشتر شد.

متأسفانه این سخنان رئیس جمهور در پی گزارشی بود که وزارت بهداشت نسبت به ورود کرونای انگلیسی از کشور عراق به ایران ارائه داده بود. در این باره سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تاریخ (۴ اسفند ۱۳۹۹)  گفته بود متأسفانه کانون اصلی گرفتاری ما در خوزستان با ویروس انگلیسی مسافرینی بودند که از کشور همسایه ما عراق می‌آمدند. ما مرزها را بستیم و تا اطلاع ثانوی عبور و مروری از مرزها نخواهیم داشت. از طرفی از وزیر کشور تقاضا کردم که به عنوان فرمانده قرارگاه عملیاتی ابلاغ کنند که مرزهای ما به عراق از مسیر استان‌های غربی مانند کرمانشاه و ایلام به سرعت بسته شود و تردد نداشته باشیم. همچنین تصمیم گرفتیم که پروازها به استان خوزستان را مدیریت کنیم.

این گزارش ستاد کرونا در شرایطی اعلام می‌شود که مهد اصلی کرونا در آسیا کشور ترکیه است، اما در عین حال در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ لغو سفر به این کشور اعلام شد. در این باره سخنگوی وزارت کشور سه‌شنبه ۱۷ فروردین‌ اعلام کرد که با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران قرار شده است که کلیه تورهای گردشگری به مقصد شهرهای ترکیه لغو شود. این تأخیر در اعلان لغو پرواز به ترکیه در حالی صورت می‌گیرد کهبا مرروی بر گزارش سایت رسمی وزارت بهداشت ترکیه مشاهده می‌کنیم  از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ مارس یعنی (۳۰ اسفند ۹۹ تا ۶ فروردین۱۴۰۰) اکثر شهرهای این کشور در وضعیت قرمز به سر می‌بردند.

نکته قابل تأمل اینجاست که طی تماسی که با آژانش‌های مسافرتی از تهران به مقصد ترکیه داشتیم، اذعان داشتند سفرها همچنان ادامه دارد و هنوز ابلاغیه‌ای به آنها مبنی بر لغو سفرها صادر نشده است. با مروری در سایت‌های فروش بلیط تورهای مسافرتی به راحتی می‌توان بر این حقیقت تلخ پی برد. 

کرونا , حسن روحانی , کشور عراق , کشور ترکیه ,

وضعیت قرمز شهرهای ترکیه در آستانه عید نوروز

همچنین بر اساس تازه‌ترین گزارشی که وزارت بهداشت ترکیه ارائه داده، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در روز گذشته در این کشور ۵ هزار و ۷۹۱ نفر و تعداد فوتی‌ها به ۲۵۳ نفر رسیده و جایگاه این کشور در رتبه جهانی در تعداد مبتلایان به این ویرس به رتبه ۷ رسیده است. از دیگر سو گزارش‌ها از افزایش روزافزون کرونای انگلیسی در ترکیه خبر می‌دهند.

کرونا , حسن روحانی , کشور عراق , کشور ترکیه ,

اما وضعیت کرونا در عراق مدت‌هاست در حالت سفید قرار دارد. بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت این کشور، تعداد مبتلایان در عراق ۹۰۲ نفر و تعداد فوتی‌ها، ۹ نفر به ثبت رسیده است. در این بین ۴۶۹ نفر وضعیت‌شان بهبود یافته است. آماری که غیر قابل مقایسه با کشوری مثل ترکیه است.

کرونا , حسن روحانی , کشور عراق , کشور ترکیه ,

آمار کرونا در عراق (۲۶ شعبان)

حال باید ستاد کرونا به این سؤال پاسخ شفاف دهد: چرا درباره لغو سفر به کشوری که وضعیتی به مراتب خطرناک‌تر از سایر نقاط آسیا و حتی جهان دارد و اکثر شهرهای آن در وضعیت قرمز به سر می‌برند، باید سهل‌انگاری صورت گیرد و در مقابل، فلش ماجرا را به سمت کشوری مانند عراق برد که در وضعیتی سفید سپری می‌کند؟ بر اساس گزارش‌های مستندی که ارائه شد، عدم سیاست‌گذاری دولت در کنترل و لغو پرواز ایران به کشوری مثل ترکیه، عاملی منطقی‌تر در شروع موج چهارم کرونا نسبت به کشوری مثل عراق است؛ مضاف بر اینکه از زمان اعلان لغو پرواز به ترکیه (۱۷ فروردین) تا بستن مرزهای عراق (۴ فروردین) ۱۱ روز اختلاف است.

ذکر این نکته ضروری است که ما خدشه‌ای بر گزارش وزارت بهداشت وارد نمی‌کنیم بلکه از سیاست‌های یک بام و دو هوای دولتمردان انتقاد داریم. جالب است که علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت قبلاً طی توییتی در انتقاد به سیاست ستاد کرونا درباره عدم لغو سفر به ترکیه نوشته بود:

«تقریباً تمام مناطق ترکیه در وضع قرمز کرونایی قرار دارد، اما تمام پروازها و تورهای گردشگری به این کشور در جریان است. با توجه به اینکه تمام مدل‌های تست کرونا با ضریب خطا و منفی کاذب همراه است، همین گردشگران می‌توانند ناقلان خاموش کرونای انگلیسی و زمینه ساز بحران تازه در کشور باشند

کرونا , حسن روحانی , کشور عراق , کشور ترکیه ,

این نوع رفتارهای دوگانه و تبعیض‌آمیز دولت و ستاد کرونا همواره ابهاماتی را برای عموم مردم در پی داشته است و تاکنون پاسخ شفافی به این ابهامات ارائه نشده است. همچنان که در ماجرای اعلان شیوع ویروس کرونای انگلیسی در پاییز سال گذشته شاهد سهل‌انگاری‌هایی از سوی مسئولان امر بودیم که این امر با واکنش نمایندگان مجلس و برخی رسانه‌ها همراه بود. ایسنا طی گزارشی در ۴ دی سال گذشته و با ارائه مستنداتی رسمی نوشت «در حالی که پروازهای ایران به مقصد انگلستان و بالعکس به دلیل شیوع ویروس جهش یافته کرونا در این کشور لغو شده است، برخی از آژانس‌های مسافرتی اقدام به فروش بلیت هواپیما کردند که البته با ایرلاین‌های خارجی و پروازهای غیرمستقیم مردم را در مسیر تهران-لندن و لندن-تهران جا به جا می‌کنند. با وجود تکذیب انجام پرواز بین ایران و انگلیس از سوی تورج دهقان زنگنه،  رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، مشخص نیست مجوز انجام این پروازها با وجود هشدارهای وزیر بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی چگونه و از سوی کدام مرجع صادر شده است.»

یا پیش از آن، در بیست و سوم بهمن، زهره الهیان، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی طی تذکری به رئیس جمهور، درباره عدم لغو پرواز از کشورهای اروپایی به ایران در بحران کرونا و در زمان شیوع کرونا به انگلیسی انتقاد کرد و طی نامه‌ای نوشت «با توجه به اوج شیوع کرونا و میزان مرگ و میر و میزان بالای ابتلا در کشورهای اروپایی را به ویژه شیوع ویروس کرونا با قدرت سرایت بسیار بالاتر علت لغو ممنوعیت پروازهای کشورهای اروپایی چیست؟ این تصمیم موجب شروع کرونا انگلیسی در ایران خواهد شد و می‌تواند سلامت آحاد مردم را به خطر بیندازد.»

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  9 2
  اوضاع کرونا تو ایران از ترکیه بدتره این ترکیه ایی ها باید نگران باشن نزدیک به هفتاد درصد تجارت ایران از مرز ترکیه انجام میشه بسته شدن مرز ترکیه بیشتر به ضرر ماست تا ترکیه
  • US ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
   1 9
   نخیر اوضاع ترکیه بدتره و مراعات پروتوکل های بهداشتی هم ضعیف تر
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  9 0
  خود عراقی ها ادعا می کنند وضعیت عراق قرمزه .از عراق کرونا وارد کشور بشه مشکلی نداره ؟
 • محسن IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  0 0
  شما که اشاره دارید بسته شدن مرز ایران و ترکیه و لغو پروازها به ضرر ایران است: اول اینکه هیچ چیزی به اندازه جان انسان اهمیت نداره؛ دوم اینکه بنا شد تورهای گردشگری بسته بشوند نه سفرهای تجاری. تورهای گردشگری هم که الان فعالیت دارند !
  • IR ۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
   0 1
   عبدل ایران جلوی گردشگرها به ترکیه رو بگیره ترکیه هم مرز با ایران رو میبنده
  • IR ۱۷:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
   0 1
   اگه ایران جلوی گردشگر به ترکیه رو بگیره ترکیه هم مرز با ایران رو به طور کامل میبنده و اجازه ترانزیت از خاکش رو به ایران نمیده
 • نگار IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  0 1
  گزارش خوب و مستدلی بود. واقعاً اگر بناست منصفانه نگاه بشه، ترکیه که وضعیتش قرمزه اما عراق عادی. عراق هم که همون اول عید بستید اما ترکیه رو هفدهم. الان هم که تورها دارن مسافر برای ترکیه میگیرن. مردم را سر کار گذاشتید .... این دولت همیشه رفتارای مشکوک داشته. خدا به ما رحم کنه از دست اینا. اون از سفر اربعین دو سال پیش که ارز دولتی به مردم ندادن و به جاش به ترکیه و ... دادن، این هم از این قضیه.
 • دولت عشقی IR ۱۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  1 0
  اون دوست مون میگه وضعیت کرونا در ایران بدتر از ترکیه است. خب این امار رو از کجا اوردی. ترکیه هفتم دنیاست ایران سیزدهم و چهاردهم. برو یک بار امار خودت را بروز کن. میدونستید هزینه یک هفته اقامت در هتل سه چهار ستاره ترکیه 20 میلیونه؟ خود ستاد به این فهم رسیده سفر به ترکیه خطر داره. فقط بذاری قشر مرفه رو راضی نگه داره جون مردم برای اینا چند گام جلوتره.
  • IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
   0 1
   ترکیه چهارمین کشوری که بیشترین واکسینه را انجام داده در ضمن به امارهای اصلاح طلبان باور نکن طبق امار روحانی اقتصاد ایران از انگلیس بهتره
 • مریم IR ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  1 0
  تا وقتی تفکر امثال شما در این جامعه هست که جون مردم رو با پول و تجارت معامله میکنن این جامعه پیشرفت نمیکنه. اون اقا یا خانم میگه اگر جلوی گردشگرها رو بگیره، اونها اجازه ترانزیت نمیدن. اول اینکه این استدلال من در آوردی شماست دوم اینکه مردم برن کرونا بگیرن بعد بمیرن بهتره یا تجارت؟ خدا نکنه خودت یه روز کرونا بگیری و از گفتت پشیمون بشی.
  • US ۰۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
   0 0
   اگه تجارت قطع بشه دولت ورشکست میشه و نظام سقوط می کنه برای اینکه بدهی های مان را بدهیم مجبور می شویم تاوان سنگینی بدیم مثل از دست دادن خاک اداره کردن کشور مسخره بازی نیست
  • IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
   0 0
   یارو پانتورچه و وطن فروش و حقوق بگیر میت و جاسوس ترکیه در ایران .. الان داری نصیحتش میکنی .. و خدا نکنه ؟؟؟
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  دولت تدبیر و امید نه بلکه دولت تحقیر و شیوید برگ شیوید می کاشتن خاصیتش از اینها بیشتر بود. بازم کشور یک سر و سامونی می گرفت. اینها اجازه بدی برگ شیوید هم وارد میکنن به خاطر خوش خدمتی شون به غرب
 • IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
  0 0
  تا 1400 با روحانی !! وزیر بهداشت دیروز اومده میگه اظهارات غیر کارشناسی نکنن یه عده. گفتیم عید را ببندید اما نبستند. مشاور وزیرشون میگه اگر جلوی سفر ترکیه را نگیرید ویروس وارد این مملکت میشه؛ بعد یه عده میان کاسه داغ تر از آش میشن. ول کنید دیگه این دولت نکتب رو. اینا یه عده طرفدار نظام سرمایه داری ان. چه دفاعی میکنید؟؟!!! جون و مال مردم براشون ارزش داشت برادرای فاسدشون رو محکوم میکردند و بلکه به قول خودشون دو برابر مردم عادی مجازات میکردن. الان دفاع کنید بهتون فحش میدن. جرات دارید برید بیرون و بگید من دولت رو دوست دارم. ببینید چه بلایی مردم سرتون میارن. هی توجیه بی مورد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس