زاکانی نمایه

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام در آستانه یک آزمون ملی قرار دارد، به تبیین چرایی مخالفت با تصویب لوایح FATF پرداخت.

به گزارش مشرق، علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به احتمال بررسی دو لایحه باقی مانده مربوط به گروه اقدام مالی (FATF) در نشست فردای مجمع تشخیص مصلحت نظام و در خصوص دلیل مخالفت با الحاق به این دو کنوانسیون (CFT و پالرمو) اظهار داشت: برای اینکه ماهیت این کنوانسیون‌ها و دلیل مخالفت کارشناسان و دلسوزان برای الحاق به چنین کنوانسیون‌هایی روشن شود، باید کمی عقب‌تر برویم و شرایط نبرد در دوران دفاع مقدس را تجزیه و تحلیل کنیم.

وی در توضیح این مسئله گفت:‌ در آن دوران به دلیل کمبود امکانات و مهمات و ضعفی که در حوزه آتش داشتیم و نیز به دلیل حمایت علنی و ناجوانمردانه قدرت های سلطه‌گر با دشمن متجاوز، روشی ابداع کردیم که به جای حمله متعارف به دشمن، از عنصر اختفاء و بهره‌گیری از شب به عنوان محیط عملیات و پیشروی بهره‌گیری کنیم و همه سازمان رزم سپاه و ارتش در آن سالها بر مبنای این دکترین و اصل غافلگیری طراحی شد و به این ترتیب توانستیم در یک جنگ نابرابر هشت ساله، از خاک و شرفمان دفاع کنیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به شرایط کنونی عنوان کرد: امروز هم که تحت شدیدترین و غیرقانونی‌ترین محاصره اقتصادی هستیم و هیچ راهی نداریم جز اینکه با ایستادگی و مقاومت هوشمندانه تحریم‌ها را خنثی کنیم، در مسیر تحقق این هدف نیازمند بهره‌گیری از عنصر اختفاء برای دور زدن تحریم‌های غیرقانونی دشمنان هستیم.

وی گفت: کسانی که مدافع تصویب این دو لایحه و اجرای کامل الزامات گروه اقدام مالی (FATF) هستند، خواسته یا ناخواسته به آمریکا و همپیانانش کمک می‌کنند که راه‌های دور زدن تحریم‌ها را ببندند.

FATF شرط پذیر نیست/ غربگراها مردم را از چه چیزی می‌ترسانند!؟

وی در خصوص برخی اظهارنظرها مبنی بر تأیید مشروط دو لایحه الحاق به کنوانسیون های CFT و پالرمو به شرط رفع تحریم‌ها، تأکید کرد: اولا این دو لایحه و دیگر لوایح مرتبط با FATF شرط‌پذیر نیستند و قید کردن «حق شرط» فایده‌ای ندارد و ثانیا در شرایطی که ما در زیر تحریم‌های غیرقانونی قرار داریم، الحاق به این کنوانسیون‌ها هیچ معنایی ندارد و کسانی که برای این الحاق اصرار می‌کنند و در ازای آن وعده‌های سر خرمن می‌دهند، باید بدانند که چه جنایت تاریخی را در حق ملت ایران مرتکب می‌شوند.

نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: وضعیت فعلی تحریم‌های ما یادآور ضرب‌المثل «آب که از سر بگذرد، چه یک وجب چه صد وجب» است؛ در حالی که تحریم‌های فعلی در حالت «صد وجب» و در شدیدترین وضعیت ممکن قرار دارد، جریان غربگرا، مردم و نظام را از چه چیزی می‌ترسانند؟ آن هم در حالی که به مرور زمان یاد گرفته‌ایم که چگونه با دور زدن تحریم‌ها آنها را کم اثر یا خنثی کنیم.

وی با بیان اینکه دفاع عده‌ای از توصیه‌های FATF آب به آسیاب ریختن دشمن است، گفت: عده‌ای منافع ملی را ذبح می‌کنند تا در انتخابات دو قِران گیرشان بیاید؛ بنابراین مدافعان این لوایح یا نمی‌دانند چه خبر است یا خودشان را به ندانستن می‌زنند.

دشمن به دنبال «اثرگذاری تحریم‌ها» با FATF است/ FATF اقتصاد کشور را فلج خواهد کرد

وی با بیان اینکه اعمال تحریم‌های بیشتر از این در حال حاضر امکان ندارد و تحریم‌ها به شدیدترین حالت ممکن رسیده، اظهار داشت: ‌آنها در حال حاضر دنبال اثرگذاری تحریم‌های وضع شده هستند و پذیرش کامل شروط FATF نیز این هدف آنها را محقق می‌کند و در کوتاه‌مدت و میان‌مدت، اقتصاد کشور را فلج خواهد کرد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام در برابر یک آزمون ملی قرار گرفته، خاطرنشان کرد: اعضای محترم مجمع نیز باید مراقب باشند که دانسته یا ندانسته زمینه تحقق چنین هدفی را فراهم نکنند و البته برداشت من این است که مجمع نیز تن به چنین شرایطی نخواهد داد.

امثال چین و ورسیه با منافع ملی خودشان شوخی ندارند؛ در ایران عده ای شوخی می‌کنند

زاکانی در ادامه، در خصوص برخی اظهارات مدافع لوایح FATF مبنی بر اینکه کشورهایی مانند چین و روسیه نیز این توصیه‌ها را به طور کامل اجرا کرده‌اند، تصریح کرد: کشورهایی مانند چین و روسیه و حتی ترکیه، به هیچ عنوان با منافع ملی خودشان شوخی ندارند و در چارچوب نظام سیاسی خودشان مسائل را دنبال می‌کنند؛ یعنی هر کسی که توان و قدرت بیشتری داشته باشد، عبور از این الزامات نیز برایش کاری نخواهد داشت، اما متأسفانه عده‌ای در داخل کشورمان با خودشان و اصول و مبانی انقلاب و منافع ملی شوخی دارند.

زاکانی ادامه داد: قواعد جهانی آن چیزی نیست که بر روی کاغذ نوشته می‌شود، بلکه عملا آن چیزی است که قدرت‌های سلطه‌گر اجرا می‌کنند، بنابراین نباید با دست خومان قاعده‌ای را بپذیریم که تکمیل کننده پازل قدرت نظام سلطه و تضعیف‌کننده قدرت خودمان باشد.

قاعده‌گذاری های FATF برای تکمیل قدرت نظام سلطه طراحی شده است

وی در همین رابطه افزود: از سال ۱۹۸۹ که گروه ویژه اقدام مالی (FATF) شکل گرفت و قاعده‌گذاری را شروع کرد، روز به روز این قاعده‌گذاری‌ها سنگین‌تر شده،   البته قواعد و شروط ارائه شده از سوی آنها برای جبران کاستی‌های قدرت نظام سلطه طراحی شده است؛ یعنی بی اثر کردن سازمان ملل و بهره‌گیری از این سازمان، برای گسترش سلطه آمریکا و همپیانانش از طریق سازوکارهای FATF.

نماینده مردم قم در مجلس در پایان با تأکید بر اینکه بنا نداریم با دست خودمان طناب دار را گردنمان بیندازیم، اظهار داشت: کسانی که در دولت و بیرون از دولت این امر واضح را عنوان می‌کنند و شرایط را به گونه دیگری نشان می‌دهند، مراقب باشند که چه ضربه‌ای به کشور می‌زنند و باید روزی پاسخگو باشند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • کلانتری IR ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  5 0
  هر چی رهبری فرمودند درست است.
 • IR ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  4 4
  پس چگونه است که غیر ازکره شمالی تمام کشورها به آف ای تی آف پیوسته آمد ؟
 • IR ۲۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  6 4
  شریعت مداری FATF جاسوسخانه آمریکاست حرف بحقی هم زده
 • رضا IR ۲۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  3 3
  سلام مگه الان فلج نیست؟
 • ناصر IR ۲۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  3 2
  چقدر تو حرف می زنی تو هر موردی
 • IR ۲۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  3 2
  پاکستان عضو fatf هست ولی با رای اعضا در لیست سیاه تحریم قرار گرفت حتی کشور عربستان و چین هم که دوست پاکستان هستند رای دادند پاکستان تحریم شود فقط کشور ترکیه رای مخالف داد. بنابراین این که تصور شود عضو fatf شویم خر از پل رد شده و دیگر تحریم نمیشویم اشتباه هست بلکه به تحریم ها مشروعیت و وجهه قانونی داده میشود.
 • SE ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  4 4
  پذیرفتن FATF و پالرم خنجر بر قلب خود فرو کردن است
 • محمد IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  4 4
  نمی دانم الفبای سیاست و مقام پرستی چیست که بعضی به خاطر آن حاضرند علیرغم وجود بسیاری ادله خلاف آن عمل کرده و حتی مملکت را نابود کنند تا به پستی چند روز بیشتر برسند، وقتی عزیزی مثل دکتر زاکانی و دیگران اینطور واضح از مضرات این لوایح می گویند اصرار موافقان آن را چه می توان نامید؟
 • احمد US ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  5 2
  FATF تا پایان تحریمهای ظالمانه مسکوت گذاشته شود ما که تحریم هستیم نیازی نداریم چرا اصرار دارید راههای باقیمانده دور زدن تحریمها بسته شود
 • کارشناس IR ۲۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  2 3
  نه اینکه اقتصاد ایران فلج نیست. شاید شما را فلج کند
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  2 4
  شنیده شده ناطق نوری هم که خیلی کم به مجمع میرفته قراره فردا شرکت کنه خدا به داد برسه البته جناب زاکانی شما هم در آزمون مجلس همچین هم سربلند نشدید میتونستید جلوی خیانت عده ای در فشار به مردم رو بگیرید از سول و استیضاح استفاده نکردید
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  1 1
  برجام که یک توافق نامه بین المللی بود آبی از آن برای مردم گرم نشد .حال چگونه FATF که یک توافقنامه بین دولی است میتواند کشور را نجات دهد. آنهم توسط دولتی که نمیتواند مرغ را هم مدیریت کند چه برسد به یاکریم
 • جسن IR ۱۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  0 0
  FATF چیزی شبیه و یا بذتر از برجام است که چنانچه تصویب شود کشور را دچار بیچارگی میکند و برای بیرون امدن از این قراردادمیبایستی هزینه های سنگینتری از برجام بپردازیم .
 • IR ۰۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  0 0
  موافقین اف ا تی اف میگویند مخالفت با آن برای مبادلات بانکی کشور هزینه دارد، خب این هزینه در برابر کوتاه کردن دست دشمنان از مسیرهای تجارتی ایران ارزشش را داره. من این را مقایسه میکنم با کاری که غربی ها می کنند در مسیر پروازهای بین المللی، تقریبا کوتاه ترین و اقتصادی ترین مسیر پروازهای هوایی از اروپا به شرق آسیا و جنوب شرق آسیا،عبور از آسمان ایران است، ولی شرکت های هواپیمایی غربی از مسیرهای طولانی تر با مصرف سوخت بیشتر غیر آسمان ایران عبور می کنند ،برای اینکه نشون بدن به ایران اعتماد ندارن و مسیر آسمان ایرا ناامن است. خب ما چون به سازوکارهای اف آ تی اف اعتماد نداریم مجبور نیستیم وارد اف آ تی اف بشیم و ناچارا هزینه های بیشتری را هم برای مبادلات بانکی باید پرداخت کنیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس