آمار توزیع مرغ گرم در میادین میوه و تره بار/پرفروش‌ترین میوه در پایتخت

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران با اشاره به توزیع روزانه ۳۰۰ تن مرغ گرم در میادین میوه و تره بار گفت: ۱۱ بازار جدید در محلات کم برخوردار و پرجمعیت راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش مشرق، سال ۱۳۵۸ ماده واحده ای به تصویب شورای انقلاب اسلامی رسید که به شهرداری اجازه داد اماکن و میادینی را به منظور حذف واسطه ها ایجاد و خارج از قانون مالک و مستاجر واگذار کند و متعاقب آن سازمان میادین میوه وتره بار شهرداری تهران تشکیل شد.

اولین میدان پس از تشکیل این سازمان، میدان جلال آل احمد بود که در همان سال ۱۳۵۸ احداث شد و به بهره برداری رسید. در سال ۱۳۵۹ میدان های صادقیه و آزادی و در سال ۱۳۶۰ میدان شهید لواسانی و در سال ۱۳۶۲ میدان پیروزی راه اندازی شدند.

هدف از تشکیل این سازمان ایجاد تسهیلات لازم در امر تهیه و توزیع میوه و تره بار و فرآورده های کشاورزی درجهت حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است و این میادین یکی از بزرگترین شبکه عرضه محصولات کشاورزی و مواد غذایی محسوب می شود.

گران شدن نرخ مرغ در کشور و تغییر نرخ دولتی آن از کیلویی ۲۰ هزار و ۴۰۰ به ۲۴ هزار ۹۰۰ تومان و ایجاد صف خرید مرغ دولتی توسط شهروندان در میادین میوه و تره بار بهانه ای شد که با سعید راد، مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران درباره موضوعات مرتبط با فعالیت میادین میوه و تره بار به بحث و گفت وگو بنشینیم که جزئیات این گفت‌وگو  به شرح ذیل است:

آمار توزیع مرغ گرم در میادین میوه و تره بار/پرفروش‌ترین میوه در پایتخت

توزیع روزانه ۳۰۰ تن مرغ گرم تنظیم بازار

روزانه چند تن مرغ گرم تنظیم بازار در میادین توزیع می شود و برنامه جدیدی برای توزیع بیشتر مرغ و گوشت در میادین میوه و تره بار دارید؟

روزانه ۳۰۰ تن مرغ گرم تنظیم بازار در میادین توزیع می شود. البته در خصوص عرضه گوشت مرغ و گوشت قرمز تنظیم بازار، سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران صرفاً عرضه‌کننده این محصولات به مصرف‌کنندگان واقعی است و با توجه به ظرفیت بالایی که میادین و بازارهای این سازمان از آن برخوردارند، برای کمک به دستگاه‌های مسوول و حمایت از مردم هر میزان گوشت مرغ و گوشت قرمز که در اختیار این سازمان قرار بگیرد، آن را بلافاصله و بدون واسطه با قیمت مصوب در بین شهروندان عرضه می‌کنیم.

آمار توزیع مرغ گرم در میادین میوه و تره بار/پرفروش‌ترین میوه در پایتخت

مرغ دولتی جزو کالاهای تنظیم بازار است و دولت و نهادهای حاکمیتی مسوول توزیع و عرضه آن هستند. میادین میوه و تره بار زیر مجموعه شهرداری تهران که یک نهاد عمومی و نه دولتی محسوب می شود زیرساخت های خود را برای توزیع مرغ جهت همکاری با بخش دولتی درنظرگرفته است و به طور کلی مسوولیت مستقیم در این راستا ندارد.

آمادگی میادین میوه و تره بار برای انجام کمک‌های مؤمنانه

برنامه‌ای برای کمک‌های مؤمنانه به محرومان و اقشار ضعیف در سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران دارید؟

سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران به عنوان یک بنگاه اقتصادی و در عین حال سازمانی خدماتی، در راستای مسوولیت اجتماعی خود از هرگونه اقدامی در این خصوص حمایت می‌کند و اعتقاد داریم اصولاً حضور و مشارکت فعالانه خیریه‌ها و خیرین در کمک به نیازمندان و حل و فصل بخشی از مسائل و مشکلات اقتصادی و اجتماعی شهر و شهروندان، می‌تواند مؤثر باشد.

شهرداری های مناطق در این راستا ورود یافته و اقداماتی را در سطح محلات انجام داده اند و ماهم حمای می کنیم. رسالت ذاتی میادین میوه و تره بارحمایت از طبقه متوسط، ضعیف و کم برخوردار است و از هر طرح و ایده که انجمن ها و خیرین داشته باشند حمایت می کنیم.

شرایط اشتغال در میادین میوه و تره بار

شرایط اشتغال در میادین میوه و تره بار چطور است؟

سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران با استفاده از نیروهای اداری و سازمانی خود در ستاد و ۲۵۳ میدان و بازار میوه و تره بار فعالیت می‌کند و بر اساس دستورالعمل‌های شهرداری تهران، افزایش نیرو و جذب نیروی جدید در این سازمان امکان‌پذیر نیست و بهره‌برداران غرفه‌های میادین و بازارها نیز راساً برای تأمین نیروی کار خود اقدام می‌کنند و هر بازار جدیدی که افتتاح می‌شود، امکان تازه‌ای را برای ایجاد فرصت‌های جدید شغلی از طریق بهره‌برداران این بازارها فراهم می‌آورد و در اشتغال‌زایی مؤثر است.

البته در حال حاضر، ۷۸۱۳ نفر در قالب غرفه‌دار، فروشنده و کارگر در ۲۵۳ میدان و بازار میوه و تره بار مشغول به کار هستند و نکته‌ای که لازم است بر آن تأکید شود، این است که نه تنها با توسعه بازارهای میوه و تره بار این آمار افزایش می‌یابد، بلکه این آمار، صرفاً مربوط به اشتغال مستقیم است و فرصت‌های شغلی اشتغال غیر مستقیم به مراتب بیش از این تعداد است.

آمار توزیع مرغ گرم در میادین میوه و تره بار/پرفروش‌ترین میوه در پایتخت

سال گذشته میزان مراجعه و خرید از میادین میوه و تره بار چقدر بوده است؟

طی سال گذشته به طور میانگین روزانه یک میلیون نوبت خرید در مجموع ۲۵۳ میدان و بازار میوه و تره بار سازمان ثبت شده است که البته در برخی از ایام نظیر روزهای پایانی سال شاهد افزایش این آمار بودیم، ضمن اینکه به طور متوسط روزانه ۴ هزار تُن انواع محصولات از جمله میوه، سبزی، صیفیجات، مواد پروتئینی، محصولات غذایی و سایر کالاها در میادین و بازارهای میوه و تره بار به فروش می‌رسد که این آمارها، نشان‌دهنده جایگاه و نقش سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران در تأمین ارزاق و مایحتاج عمومی روزانه شهروندان است.

 افتتاح ۱۱ بازار جدید میوه و تره بار

 افتتاح چند بازار جدید میوه و تره بار در دستور کار است؟

۱۱ بازار جدید میوه و تره بار که عموماً در محلات پرجمعیت و کم‌برخوردار واقع شده‌اند، مراحل نهایی ساخت را پشت‌ سر می‌گذارند و به محض آماده‌سازی نهایی از سوی مردم مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند و علاوه بر این، احداث ۱۰ بازار جدید دیگر را نیز در دستور کار داریم.

خبر خوش برای تهرانی‌ها دارید؟

توسعه کمی بازارهای میوه و تره بار به ویژه در محلات پرتراکم و فاقد این مراکز، تلاش برای ارتقای کیفی خدماتی که در میادین و بازارهای میوه و تره بار ارائه می‌شود و افزایش نظارت بر فعالیت این مراکز، سه اقدامی است که طبق بررسی‌های ما می‌تواند موجب افزایش رضایتمندی مراجعه‌کنندگان به میادین میوه و تره بار شوند. از این رو، این سه اقدام را در دستور کار سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران در سال جاری قرار داده‌ایم.

آمار توزیع مرغ گرم در میادین میوه و تره بار/پرفروش‌ترین میوه در پایتخت

میوه و تره بار در میادین ۴۰ درصد ارزانتر است

دسترسی به بازارهای میوه و تره بار یکی از مطالبات جدی شهروندان است قیمت مناسب میوه و تره بار یکی از دغدغه‌های شهروندان است. در این خصوص سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران چه نقشی دارد؟

در زنجیره تأمین که از تولید تا مصرف‌کننده نهایی را در بر می‌گیرد، سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران با در اختیار داشتن ۲۵۳ میدان و بازار میوه و تره بار در بخش خرده‌فروشی و در واقع در حلقه پایانی زنجیره تأمین، تلاش می‌کند تا با حذف واسطه‌ها، ضمن حمایت از تولیدکنندگان، محصولات با قیمت مناسب به دست شهروندان برسد.

به صورتی که طبق بررسی دستگاه‌های مسوول، قیمت محصولاتی که در این مراکز عرضه می‌شوند بین ۳۰ تا ۴۰ درصد نسبت به میانگین قیمت‌های محصولات مشابه در سطح شهر پایین‌تر است. از سوی دیگر، بررسی‌های ما نشان می‌دهد، میادین و بازارهای میوه و تره بار در سطح شهر نیز اثر کنترل‌کننده بر قیمت میوه و تره بار دارند، چنانکه هر چه از این مراکز فاصله می‌گیریم، قیمت‌ها در خرده‌فروشی‌های سطح شهر نسبت به قیمت میادین و بازارهای میوه و تره بار تفاوت معناداری می‌یابد.

منتظر واگذاری زمین برای ساخت بازاریم

اما هنوز همه محلات تهران به بازارهای میوه و تره بار دسترسی ندارند، در این خصوص چه برنامه‌هایی دارید؟

برخی از نظرسنجی‌ها در سال گذشته به وضوح نشان دادند که دسترسی به بازارهای میوه و تره بار، یکی از مطالبات جدی شهروندان است که این موضوع در پیام‌های مردمی رسانه‌ها نیز انعکاس می‌یابد. با توجه به این موضوع و طبق اسناد فرادستی نظیر برنامه‌ ۵ ساله شهرداری تهران، سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران با جدیت به دنبال احداث و توسعه بازارهای میوه و تره بار در محلات پرجمعیت و فاقد این مراکز است، اما این موضوع نیازمند واگذاری زمین مناسب به منظور ساخت بازار به این سازمان است که شهرداری‌های مناطق در این ارتباط همکاری خوبی با سازمان مدیریت میادین آغاز کرده اند.

نحوه نظارت بر میادین میوه و تره بار

یکی از بحث‌هایی که در سطح جامعه و رسانه‌ها همواره وجود دارد، بحث نظارت بر بازار و به ویژه مراکز خرده‌فروشی است. این نظارت در میادین و بازارهای میوه و تره بار به چه شکل صورت می‌گیرد؟

خوشبختانه سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران در این زمینه طی سال‌های اخیر همواره از شهروندان نمره خوبی گرفته است و چنانکه بارها تأکید کرده‌ایم، برای دفاع از حقوق شهروندان هیچ‌گونه اغماض و مماشاتی در نخواهیم کرد. اگر چه مدیران میادین میوه و تره بار در این مراکز حضور و بر فعالیت آنها نظارت مستمر و مستقیم دارند، اما به شهروندان اطمینان می‌دهیم که با افزایش نظارت‌ها با هرگونه تخلف احتمالی در چارچوب قانون و با جدیت برخورد خواهیم کرد.

پشتیبانی از تولید و رفع موانع با حذف واسطه‌ها

سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران در پشتیبانی از تولید و رفع موانع آن چه نقشی می‌تواند ایفا کند؟

پشتیبانی از تولید و حمایت از مصرف‌کنندگان، نیازمند کاهش فاصله تولید تا مصرف است که در این خصوص، این سازمان با حذف واسطه‌ها، ضمن حفظ کیفیت محصولات و تضمین سود تولیدکنندگان، قیمت تمام‌شده را برای مصرف‌کنندگان به میزان قابل توجهی کاهش داده و به اذعان مسئولان مربوطه، توانسته‌ایم مدل موفقی از پشتیبانی از تولید و حمایت از مصرف‌کنندگان را ارائه کنیم.

زنان بیشتر از مردان مشتری میادین میوه و تره بار

بیشترین مشتریان میادین مردان یا زنان هستند و چقدر این فعالیت این میادین در اقتصاد شهری موثر است؟

جنبه‌های اقتصادی سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار به ویژه در شرایط موجود اقتصادی از اهمیت زیادی برخوردار است، اما با توجه به نقش روزافزون فضاهای عمومی در ایجاد همبستگی در بین شهروندان و افزایش سرمایه اجتماعی در زندگی شهری، فضاهای میادین میوه و تره بار به نوعی تعریف و طراحی شده‌اند که فرصت حضور و تعامل مردم در شرایط عادی و غیرکرونایی در آنها امکان‌پذیر باشد و ارتباط دوسویه مشتریان با این مراکز به صورتی تعریف شده که امروز بازارهای میوه و تره بار، نه تنها در اقتصاد شهری نقش مهم و برجسته‌ای ایفاء می‌کنند، بلکه در زندگی اجتماعی و تعاملات روزمره شهروندان نیز تأثیرگذار هستند. از این رو، میادین میوه و تره بار به عنوان مصداق حق بر شهر، مکان‌هایی متعلق به عموم شهروندان و در دسترس برای همه گروه‌های جامعه هستند.

این مراکز، از جمله فضاهایی محسوب می‌شوند که تکاپوی زندگی روزمره در هر ساعت از طول روز در آنها جریان دارد و البته، نکته قابل تأمل در میادین، حضور برابر و حتی پررنگ‌تر زنان نسبت به مردان است.

 در مورد توسعه متناسب و متوازن میادین میوه و تره بار چه اقدامی صورت پذیرفته است؟

 ایمنی موجود در میادین میوه و تره بار یکی از ویژگی‌های شاخص این مکان‌هاست. این ویژگی‌ها، علاوه بر حضور و نظارت مستمر و مستقیم کارکنان سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران بر فعالیت این مراکز، محصول حضور و نظارت جمعی شهروندان در میادین است. با چنین رویکردی، تلاش کرده‌ایم تا با توسعه متناسب و متوازن میادین میوه و تره بار، این مراکز را به عنوان نمونه‌ای از تحقق شعار محوری مدیریت شهری در دوره اخیر مبنی بر تبدیل تهران به شهری برای همه شهروندان تبدیل کنیم، چرا که اعتقاد داریم میادین، فضاهایی برای همه شهروندان هستند.

۵ میوه  پر طرفدار در تهران

 پرفروش ترین میوه ها در میادین میوه و تره بار تهران کدام اند؟

پرتقال، سیب، هندوانه، نارنگی و انگور پرفروش‌ترین میوه‌ها و  گوجه فرنگی، خیار، پیاز، سیب زمینی پرفروش‌ترین فرنگی‌ها در میادین میوه و تره‌بار تهران است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  4 0
  میوه و تره بار در میادین ۴۰ درصد ارزانتر است .... و البته 60 در صد نامرغوبتر و بی کیفیت تر !
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  0 1
  کل مملکت را ول کردین چسبیدین به تهران. مطالب این چنینی در رسانه های استانی باید پیگیری شود
 • دانیال کاظمی IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  0 2
  چرا در سازمان میوه و تره بار تمام شهرداریهای تهران بالغ بر ده سال است هرچی از هموطنان کرد زبان هستند مشغولند یعنی بومی دیگری وجود ندارد این مافیا در دست کیست چه کسی سود می‌برد چرا از سایر جوانان بومی و سایر هموطنان استفاده نمی‌شود حالا دیدید انحصار و پارتی بازی دست کیه چرا کارگران بیرون شهرداری همه افغانی هستند بیرون کنید از این هموطنان کرد هم در باغبانی که کشاورزان خوبی هستند استفاده کنید به قبای مسئول کردنشون برمیخوره
 • ناشناس IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  0 0
  چطوری یک شهر بخاطر کرونا قرمزیا نارنجی میشه با این صف کشیدن ها هست دیگه نگویید نه والا بیاید مثل قبل مرغتوبازار بریزید خودتون هستیداحتکارنکنید
 • صالح کعب IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  0 0
  مرغ دیگه فقط عکسش باید ببینیم میوه همینطور مسولان خیلی هم خوشحالند چون هر کدام یک درصدی گیرش میاید فردا جواب شهیدان وخانوادی شهیدان چه جوابی دارید پیش خدا
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  0 0
  مردمی ک صبورند اینجوری ازشون سو استفاده نکنید حالا یا ازترس جانشون ک اگر اعتراض کنند فورا ب اغتشاش تبدیل میکنید ولی هر جیزی حدی داره تا کی ستم ب این مردم ادامه داره ک همیشه باید درگیر کوچکترین نیازهای زندگیشون ک خورد وخوراک است باشند خدا از شما نمیگذره مطمئن باشید روزی جواب میدید
 • سید IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  0 0
  سلام 40 درصد ارزانتر از صد درصد گرانی قبل عید مثل مرغ یازده هزاری که 24 هشتصد با هزار منت