کد خبر 1199343
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۰
کرونا نمایه - کراپ‌شده

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت:در روزهای ۱۱تا ۱۳فروردین بالاترین میزان مراجعان سرپایی کرونایی را طی ۳ ماه گذشته داشته ایم.

به گزارش مشرق، علیرضا زالی،رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران  درباره وضعیت کرونای استان، اظهار کرد: در هفته دوم فروردین ماه به طور چشمگیری آمار ما در همه شاخص ها افزایش یافته و بیشترین میزان مرگ و میر در دو هفته اول فروردین ماه مربوط به روزهای هشتم، نهم و دوازدهم است.

وی ادامه داد: بالاترین میزان بستری نیز مربوط به روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین است و متاسفانه بالاترین میزان مراجعین سرپایی، در سه روز اخیر رخ داده است که برای اولین بار در سه ماه گذشته یک رکورد شکنی اتفاق افتاده است.

 رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران افزود: البته بازتوزیع جغرافیایی این افزایش بستری و مراجعان سرپایی در استان تهران تاحدی ناهمگن است؛ به طور مثال در حوزه افزایش مرگ و میر در اسلامشهر، بهارستان، شرق و مرکز تهران بالاترین میزان فوت را در هفته دوم فروردین ماه داشته ایم.

زالی یادآور شد: همچنین مراجعان سرپایی در پاکدشت، مرکز و بخش هایی از شمال تهران نسبت به سایر مناطق افزایش بیشتری داشته است.

وی با بیان در روزهای آینده ممکن است وضعیت بازتوزیع شاخص ها در تهران همگن تر شود، گفت: در حال حاضر تعداد بستری ها در استان تهران از عدد ۳۷۱۲ نفر گذشته که در طول پنج ماه اخیر یک رکورد عجیب است.

زالی ادامه داد: در مورد مراجعان سرپایی نیز این میزان بین ۵ تا ۷ هزار نفر در روزهای گذشته در نوسان بوده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران یادآور شد: به نظر می رسد با فعال شدن مطب ها و درمانگاه های عمومی در طول روزهای آینده ممکن است بازتوزیع مراجعان بخش سرپایی تغییر یابد که به معنای کاهش مراجعان سرپایی نخواهد بود بلکه الگوی مراجعه تغییر خواهد کرد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه کماکان گروه های مسن، گروه های پرخطر محسوب می شوند، در طول دو هفته اخیر ۴۳ درصد مراجعان بستری بیمارستانی ما و حدود ۷۰ درصد مرگ و میرها در افراد بالای ۶۰ سال اتفاق می افتد و در طول دو هفته آینده نیز این گروه، گروه پرخطر در حوزه مرگ و میر محسوب می شوند.

 وی با اشاره به ازدحام های پایان اسفند، یادآور شد: ازدحام های چهارشنبه آخر سال، خریدهای هفته آخر اسفند و همچنین مسافرت ها یک فرصت سوزی برای کنترل بیماری محسوب می شود؛ در حالی که می توانستیم برعکس عمل کرده و در دو هفته اول فروردین ماه به افول این بیماری در کشور کمک کنیم.

وی با بیان اینکه دو هفته آتی یعنی هفته سوم و چهارم فروردین ماه نیز فرصتی حساس برای کنترل بیماری است، رعایت شیوه نامه های بهداشتی، خودداری از سفرهای غیر ضروری درون شهری و جلوگیری از دورهمی های خانوادگی را راهی موثر برای جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری عنوان کرد.

زالی بااشاره به افزایش چشمگیر جواب های مثبت در تست های پی سی آر و تست های سریع استان تهران، گفت: این بدان معناست که ویروس به شدت در شهر فعال شده و هرگونه تردد غیر ضروری در شهر به معنای به استقبال مرگ رفتن تلقی می شود.  

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: اگر در دو هفته آتی بتوانیم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم ممکن است بتوانیم از مرگ و میر بیشتر جلوگیری کنیم اما در غیر این صورت با یک کاتاستروف [ فاجعه] در سطح استان تهران رو به رو خواهیم شد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • ناشناس IR ۰۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
    0 0
    مسبب تمام بد بختی های این ملت دولت است .اگر کنترل میکردند ملت به مسافرت نرن کرونا دوباره اوج نمیگرفت.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس