کد خبر 1196524
تاریخ انتشار: ۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹

به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: بانک مرکزی در راستای محقق کردن شعار سال ۱۴۰۰ و اجرای عملی بیانات رهبر معظم انقلاب در ایام نوروز و در چارچوب وظایف قانونی خود اقدامات زیر را در اولویت خود خواهد داشت: مهار تورم، با بهره گیری از ابزارهای سیاست پولی و نیز ارتقاءو تعمیق عملیات بازار باز. تورم، موضوع کلان اقتصادی است که با تصحیح سیاستگذاری اقتصادی هم در دولت و بودجه وهم در بخش سیاستگذاری پولی حاصل میشود.

 تقویت ارزش پول ملی، با کنترل انتظارات و محدود کردن رشد نقدینگی از هر دو طریق: محدودکردن رشد پایه پولی و تداوم اقدامات اجرایی برای کاهش ناترازی بانکها و تنظیم و اعمال

محدودیت درخلق نقدینگی بانکها. برای ارتقای ثبات بازار، مدیریت نوسانات و تلاش برای پیش بینی

پذیر کردن روند نرخ ارز و سایر متغیرهای اقتصادی و تقویت اقدامات برای آزادسازی منابع مسدود ارزی درخارج از کشور. بستر سازی هدایت منابع بانکی به سمت تولید و رفع موانع پشتیبانی بانکها از تولید. خصوصا تاکید بر تأمین مالی زنجیره تولید و نیز محدود سازی بنگاهداری بانکها. ارتقای شفافیت و مقابله با هرگونه پولشویی از طریق تکمیل اقدامات نظارتی بر تراکنشهای بانکی و نیز بستن منافذ فساد در نظام بانکی از طریق نظارت و پایش اعتبارسنجی در اعطای تسهیلات و نحوه هزینه کرد آن و وصول مطالبات معوق. براساس مجموعه شاخص ها و در غیاب شوک جدید به اقتصاد ایران، به طور طبیعی سال 1400 با ثبات تر از سال 1399 است و احتمال غالب آن است که رشد اقتصادی تداوم یافته و تورم هم به مسیر بلندمدت خود برگردد. البته این بدان معنا نیست که احتیاطهای لازم را در پیش نگرفته و تدابیر لازم اتخاذ نشود.

اقدامات بانک مرکزی برای تحقق شعار سال ۱۴۰۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۶:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۶
  2 0
  :))))) اقای همتی ما رو چی فرض کردی؟ تو این فکری که شما رو نمیشناسیم یا طرز فکر جریانی که ازش بر اومدی رو؟ رنگ نداره برادر!
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۶
  2 0
  همتی ...
 • IR ۰۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۷
  1 0
  اینستا بستر خیلی امنیه. بخصوص برای سرویسها. آفرین ممنون از اینکه برانامه های جامع اقتصاد یک کشور رو اینقدر راحت برای دشمنان طرح میکنید