رشد ۷ درصدی بخش صنعت ایران در شرایط تحریم و کرونا

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رشد ۱۹ شاخه صنعتی کشور و رشد ۷ درصدی صنعت در شرایط تحریم و کرونا، بر پیگیری حذف قوانین زائد و موانع تولید با کمک مجلس در سال جدید تأکید کرد.

به گزارش مشرق، علیرضا رزم حسینی پیش از ظهر امروز در گفت وگو با رادیو اقتصاد اظهار داشت: باید از مقام معظم رهبری تشکر کنیم که یازده سال پیاپی اقدام به نامگذاری اقتصادی سال‌ها می‌کنند و سه سال اخیر هم به نام‌های رونق تولید، جهش تولید و پشتیبانی از تولید و مانع زدایی نام گذاری کرده اند. این کار بسیار مهمی است و نشان می‌دهد که راهبرد جمهوری اسلامی در جهت تولید و رونق اقتصاد کشور است.

بیشتر بخوانید

واردات در سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار کاهش یافت

وی با بیان اینکه وزارت صمت به عنوان یکی از واحدهای متولی حوزه تولید، تمام تلاشش را برای پشتیبانی انجام می‌دهد، اظهار داشت: ما برای سال جدید چند برنامه داریم. حمایت جدی از بخش تولید، اعطای تسهیلات بانکی، تسهیل در صدور مجوزها از این قبیل برنامه‌ها است. در حال حاضر مجوز تولید در شهرک‌های صنعتی یک روزه صادر می‌شود و ما به دنبال این هستیم که قوانین شهرک‌های صنعتی را خیلی روانتر کنیم و امسال این کار را خواهیم کرد.

وزیر صمت ادامه داد: نکته دوم بحث معادن است که بیش از ۶ هزار معدن راکد در کشور داریم یا در اختیار افرادی است که فعالیت نکرده اند. در پایان فروردین ما از طرحی رونمایی خواهیم کرد که این معادن را آزادسازی می‌کنیم و از طریق مزایده در اختیار متقاضیانی که اهلیت هم دارند، قرار خواهیم داد.

وی در پاسخ به عملکرد سامانه جامع تجارت اظهار داشت: نکته دیگر سامانه جامع تجارت است که انتقادهایی هم به آن وارد می‌شود. در حال حاضر، خوشبختانه حدود هفتاد درصد این سامانه کارآمد است و از ورود، ترخیص، انبار تا توزیع کالا در سطح بازار در این سامانه تا حدودی ثبت می‌شود. بیش از ۵۵۰ هزار انبار در این سامانه ثبت شده است و اکثر کالاهایی را که مبدا ورودشان مشخص است می‌توانیم در این سامانه دنبال کنیم. در مورد کالاهایی هم که مبدا تولید مشخص دارند همینطور است؛ به نحوی که برخی از واحدهای تولیدی بزرگ ما در این سامانه ثبت شده اند.

وی با تاکید بر اینکه باید واقعیت را بگوییم، بیان کرد: ما چیزی حدود ۴ تا ۵ دهه عقب افتادگی در این حوزه داریم و باید به نوعی این خلأ را جبران کنیم. ورد اطلاعات نزدیک به ۴ میلیون کالا را به تدریج وارد سامانه کردن و ارائه و آموزش نرم افزار و سامانه و فرهنگ سازی استفاده از آن کار زمان بری است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: البته و خوشبختانه اتفاق خوبی افتاده است و دو ماه پیش در وزارت صمت به عنوان متولی این کار، امضای الکترونیک در حوزه سلامت را رونمایی کردیم که امروز هم تقریباً در همه بخش سلامت اجرایی می‌شود. البته دولت الکترونیک کم کم در همه شبکه دولت پایدار می‌شود و فکر می‌کنم که به زودی همه بتوانیم از سیستم دولت الکترونیک بهره‌مند شویم.

رزم حسینی در مورد مقاومت‌هایی که در مقابل تغییرات و نقصان‌های موجود در بازار و توسعه موانع حقوقی برای مقابله با تعدی به حقوق مردم گفت: بخشی از این موارد بر عهده مجلس شورای اسلامی است که ما رابطه خوبی هم با کمیسیون صنایع داریم. ما بخش مقرارت زدایی، قوانین مزاحم و زائدی را که بر مسیر تولید است؛ تعیین و خدمت مجلس شورای اسلامی ارائه کرده ایم و امسال هم پیگیری خواهیم کرد تا به کمک مجلس شورای اسلامی آن را حذف کنیم.

وزیر صمت به مشکلات ابتدای سال گذشته اشاره کرد و گفت: پارسال همین موقع برای تولید ماسک، مواد شوینده، دستگاه ونتیلاتور و گان که به دلیل کرونا مورد نیاز مردم بود مشکل داشتیم. امروز ۲۲ میلیون ماسک N ۹۵ تولید روزانه ایران است و صادر کننده آن هستیم. تولید ونیتلاتور کلاً در یک کارخانه در خراسان رضوی انجام می‌شد، اما در همین چند ماه گذشته کارخانه دیگری در تهران راه اندازی شد و ما صادر کننده شده ایم. در همه اقلامی که پیش بینی نشده بود و ما با بحران روبرو شده بودیم، امروز صادر کننده شده ایم و انواع شوینده‌ها در کشور هست.

وی با بیان اینکه فرمایش مقام معظم رهبری که در سال گذشته جهش تولید قابل قبول است؛ بسیار حائز اهمیت است، گفت: در بیش از ۱۹ رشته صنعتی رشد داشته ایم. در سال ۹۹ شاخص رشد صنعتی در رشد اقتصادی ایران به بیش از ۷ و نیم درصد خواهد رسید. تا اول اسفند ماه بر اساس اعلام بانک مرکزی ۷ درصد بوده که ما پیش بینی می‌کنیم اگر آمار این یک ماه بیرون بیاید به هفت و نیم درصد می‌رسد.

وزیر صمت با درخواست از رسانه‌ها و به ویژه رسانه ملی برای بیان نکات منفی و مثبت اقتصاد ایران به صورت توأمان گفت: توجه کنید که این در شرایط تحریمی و کرونائی است در حالی که ۲۵۰۰ میلیارد دلار خسارت کرونا برای اقتصاد بین المللی بود و همه کشورها این خسارت را داشتند و بعضاً رشد متنفی اقتصادی هم داشتند. در ایران، علی رغم تحریم رشد اقتصادی هفت و نیم درصدی تجربه کرده ایم. بدانید حدود ۶ میلیارد دلار از ناحیه ممنوع کردن واردات کالاهای غیر ضروری که به فرمایش مقام معظم رهبری رخ داد صرفه جویی کردیم، ۳ میلیارد دلار تولید داخلی داشتیم که در مجموع نزدیک به ۹ میلیارد دلار صرفه جویی داشتیم و ما این روند را ادامه خواهیم داد.

وی تاکید کرد: ما به دنبال تسهیل تولید داخل هستیم ضمن اینکه این تولیدات باید رقابتی هم بشود. ما باید به این موضوع توجه داشته باشیم که اگر بخواهیم کالای ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار باشد باید فضای بازار ایران رقابتی شود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۱۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۵
    0 0
    کذب محضه.دولت راسگویان

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس