ربیعی: آمریکایی‌ها باید اولین قدم را در برجام بردارند/ راه دیپلماسی را باز گذاشتیم

سخنگوی دولت گفت: ما راه دیپلماسی را باز گذاشتیم و آمریکایی‌ها اولین قدم را باید بردارند.

به گزارش مشرق، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با حضور رسانه های مختلف، گفت: در روزهای گذشته، روابط خارجی ایران، یکی از مهمترین مقاطع تاریخ سیاسی ما را پشت سر گذاشت و موضوع برجام در کانون تماس‌های مفید و سازنده ی بین المللی رییس جمهور و برخی همتایانش درباره برجام بود.

وی اظهار داشت: بدون شک برجام بزرگترین اتفاق سیاسی در دهه های اخیر و یک دستاورد ملی بوده که هرچند به دلیل آنکه دیوانه ای سنگی به چاه انداخت؛ از برجام خارج شد و انتفاع مردم ما از لغو تحریم‌ها را به تعویق انداخت اما اطمینان داریم که بزودی این اختلال به پایان خواهد رسید و دولت آمریکا به راه درستی که آن را ترک کرده بازخواهد گشت.

ربیعی تاکید کرد: برجام، نقطه‌ عطفی در تاریخ صلح جویی و تدبیر ایران است؛ جایی که با سرافزاری، عزت و حفظ تمامیت ارضی ایران و ضمن نگه داشتن دستاوردهای صنعت صلح آمیز هسته ای برای پایان دادن به تحریم های چندجانبه و مستظهر به قطعنامه های شورای امنیت اقدام کرد.

سخنگوی دولت بیان داشت: بدون این نتایج و دستاوردها نه ما در موضع برتر اخلاقی و حقوقی بعد از خروج آمریکا از برجام قرار می گرفتیم و نه امروز می توانستیم با تکیه بر قطعنامه شورای امنیت ملل متحد از حقوق مردم ایران در لغو تحریم های غیرقانونی دفاع کنیم.

ربیعی خاطر نشان کرد: از همین جا مجددا به کاخ سفید توصیه می کنیم همان طور که رئیس جمهور قبلی آمریکا به یک‌باره از برجام خارج شد، بی قید و شرط به برجام بازگردند و بیشتر از این، راه را برای دیپلماسی سخت و پیچیده نکنند. باید یادآوری کنم که در ۴ سال گذشته ما راه دپپلماسی را باز نگه داشتیم نه آنها و امروز کسی که باید اولین قدم را در راه دیپلماسی بردارد آنهاهستند نه ما.

برجام، یک مصوبه قانونی بین‌المللی است و آمریکا چاره‌ای جز تن دادن به قانون ندارد

وی بیان داشت: امروز کشورهای زیادی با حسن نیت در حال تلاش برای احیای برجام هستند. اطمینان داریم که در آینده ای نزدیک این هدف محقق خواهد شد چون تنها راهی است که تامین کننده صلح در جهان و تضمین کننده منافع همه کشورهاست؛ برجام، یک مصوبه قانونی بین‌المللی است و آمریکا  چاره‌ای جز تن دادن به قانون ندارد.

ربیعی با اشاره به جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا اظهار داشت: در این جلسه پس از بحث پیرامون مسائل اقتصادی کشور و مشکلات و هماهنگی های مورد نیاز بین قوا،  مقابله و برنامه ریزی با وضعیت اقتصادی که به سبب تحریم های ظالمانه به وجود آمده، مورد بحث قرار گرفت.

وی بیان داشت: رییس جمهور در این جلسه بر تلاش هماهنگ سه قوه و همه نهادها در جهت کم کردن فشار اقتصادی بر زندگی مردم تاکید داشتند. همچنین رییس جمهور بر ایجاد زمینه سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در داخل و تمهید شرایطی اطمینان آور برای سرمایه گذاری در ایران و تسهیل و حمایت از سرمایه گذاری آنها تاکید کردند.

ربیعی تصریح کرد: در ادامه موضوعات دیگری مورد بحث قرار گرفت که در یک مورد در خصوص تنظیم بازار ارز اختیارات بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز و حمایت از صادرات کنندگان غیرنفتی مطرح و جمع بندی شد. همچنین بخشودگی جرائم بدهی واحدهای تولیدی در سال ۹۹ به سازمان تامین اجتماعی، مشروط به حفظ اشتغال مورد تاکید قرار گرفت.

سخنگوی دولت گفت: شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به سازمان برنامه اجازه داد تا ۱۳ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی مصرف نشده قانون بودجه ۱۳۹۹ را در اختیار طلبکاران دولت و پیمانکاران قرار دهد. این تصمیم موجب سرعت بخشیدن بیشتر به طرح های عمرانی خواهد شد.

ربیعی تصریح کرد: قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به عنوان یک مطالبه توسط رئیس جمهور ابلاغ و در حال حاضر بیشتر از ۸۰ درصد مواد و احکام قانون مذکور به مرحله اجرا رسیده است. از سویی دیگر اجرای احکام ایثارگران در برنامه ششم توسعه نیز آغاز شده و بخشی از آیین نامه های اجرایی آن نیز برای تصویب به هیات وزیران ارسال شده است.

وی افزود: همچنین از خرداد سال ۱۳۹۹ و با رویکرد حل مشکل مسکن و اشتغال ایثارگران تامین زمین برای مسکن ۶۴ هزار و ۵۲۳ ایثارگر و تامین اشتغال برای ۵۱ هزار و ۲۰۵ ایثارگر انجام شده است. لازم به ذکر است از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸ تعداد ۳۷ هزار و ۸۰۶ زمین مسکن به ایثارگران واگذار شده است و این در حالیست که از خرداد لغایت آذر ۱۳۹۹ با رشد ۶۶ درصدی روبرو بوده است.

سخنگوی دولت یا اشاره به توافقات احتمالی با ایالات متحده در مورد برجام و تبادل زندانیان تاکید کرد: حاضریم همه زندانیان بین ایران و آمریکا را تبادل کنیم.مواضع ما درباره احیای برجام تغییری نکرده و همچنان معتقدیم که آمریکا از برجام خارج شده و ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. 

ربیعی گفت: اقدامات جبرانی ایران در کاهش تعهدات مطابق نص برجام و در پاسخ به ناتوانی سایر طرف ها از انجام تعهدات شان است. اما این اقدامات به سرعت برگشت پذیر هستند و هر زمان آمریکا تصمیم بگیرد که با لغو تحریم ها به وظایف قانونی خود مطابق قطعنامه و توافق برجام عمل کند، خواهد دید که ما هم به سرعت به همه تعهدات خود عمل خواهیم کرد. 

جامعه بین المللی منتظر ارزیابی صداقت شعار دولت آمریکا است

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما از هر ابتکار دیپلماتیکی که بتواند این روند را تسریع کند استقبال می کنیم. جامعه بین المللی منتظر است که صداقت شعار دولت آمریکا یعنی «بازگشت آمریکا به جهان» را با بازگشت آمریکا به برجام ارزیابی کند. درباره تبادل زندانیان نکته تازه ای وجود ندارد؛ قبلا هم موضع ایران را وزیر امور خارجه بیان کرده اند، حاضریم همه زندانیان بین ایران و آمریکا را تبادل کنیم.

ربیعی اظهار داشت: اگر تاکنون این اتفاق تا الان نیفتاده به خاطر عدم آمادگی دولت امریکا بوده است. دو طرف یکباره آزاد شوند. هرچند که شاید در مقایسه با گذشته امیدهای تازه ای برای آزاد شدن گروگان های ایرانی در زندان های آمریکا که در صورت تحقق با حسن نیت ما مواجه خواهد شد، بوجود آمده باشد.  منتظریم ببینیم که چقدر دولت جدید آمریکا در تجدیدنظر سیاست های دولت قبل از جمله در تعلل برای آزادی همه زندانیان ایرانی که با اتهامات غیرقابل قبول و به دستور آمریکا در کشورهای مختلف بازداشت شده اند، جدی است.

وی در مورد اظهارات برخی از مقامات آمریکا درباره برجام و استنباط نبود اراده برای لغو تحریم‌ها گفت:اگر این مواضع طرف آمریکایی برای مصرف داخلی آمریکاست درباره آن نظری نداریم اما اگر مواضع سیاست خارجی دولت جدید آمریکاست، از نظر ما اشتباه و ناشی از مشورت های گمراه کننده است. 

ربیعی تاکید کرد: آمریکا در موضعی نیست که برای انجام تعهدات بین المللی خود شرط تعیین کند. برخلاف آمریکا که از بازگشت به برجام طفره می رود ایران آماده است که هرچه سریعتر و همگام با دیگر اعضای برجام و آمریکا به همه تعهداتش عمل کند. مطابق سیاست ابلاغ شده و قطعی مقام معظم رهبری، تنها راه احیای برجام لغو تحریم ها و بازگشت همه طرف ها به انجام کامل تعهداتشان است. 

وی بیان داشت: اگر آمریکا به راهی غیر از این می اندیشد، تنها زمان ارزشمندی را تلف می کند که می تواند منافع دو کشور را به جلو پیش ببرد البته در نهایت فکر می کنم که در آینده نزدیک دولت آمریکا توانایی تشخیص سیاست درست را بدست خواهد آورد.

سخنگوی دولت درباره آخرین وضعیت  آزادسازی  منابع ارزی ایران در عراق  و سازوکار آن گفت:اخیرا رییس کل بانک مرکزی جلسات متعددی را با مقامات عراقی و بانک مرکزی عراق برگزار کرده است و سازو کارهای مناسب استفاده از منابع موجود که دولت امریکا مانع برداشت این منابع شده بود را در دستور کار قرار داده است و مقرر شده است این منابع با توجه به مصارف و نیازهای کشور مورد استفاده قرار گیرد.

وی بیان داشت: دولت جدید آمریکا نیز فشارهای بی رحمانه دولت ترامپ برای دستیابی ایران به منابع دارایی های خود در سایر کشورها را کاسته است و ظاهرا این امر به مقامات برخی از این کشورها اطلاع داده شده است. 

نا امن بودن روانی منطقه سود بزرگی است که رژیم صهیونیستی می برد 

ربیعی اظهار داشت: اما این اقدامات ناکافی است دولت ایران بدون تردید تلاش خواهد کرد تا آخرین سنت از حقوق ملت ایران را آزاد کند و باید بتواند همانند همه کشورها آزادانه تجارت کند و به منابع مالی خود دست یابد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که وزیر جنگ اسرائیل مدعی شده است که ارتش این رژیم در حال بازنگری در طرح‌های خود برای کسب آمادگی جهت یک حمله احتمالی به تأسیسات هسته‌ای ایران است و پاسخ ایران در صورت بروز این حمله در چه سطحی و چگونه خواهد بود؟ و بنظرتان دلیل بیان این مطالب در این برهه زمانی چیست؟ گفت: نا امن بودن روانی منطقه سود بزرگی است که رژیم صهیونیستی می برد و امکان اقداماتی از سوی این رژیم در منطقه وجود دارد. البته تهدیدهای مضحک رژیم صهیونیستی را جدی نمی‌گیریم.

وی تاکید کرد: رهبران رژیم اسرائیل به خوبی می داند که ارتکاب چنین خطایی چه پیامدهای فاجعه باری برای آنها خواهد داشت. پاسخ ما ، پاسخی هست که پیشتر از طرف وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح  ما داده شد. این قبیل لفاظی ها به هدف تهدید و اخاذی از آمریکا و برای منصرف کردن آمریکا از بازگشت به برجام صورت می گیرد. 

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: نشان دادن این مسئله به عهده دولت آمریکاست که می‌خواهد آمریکا را تسلیم این باج گیری های قرون وسطایی کند و یا به دفاع از استقلال سیاست ها و منافع واقعی مردم آمریکا برخیزد.

 سخنگوی دولت در مورد ادعای برخی افراد برای فروش نفت در دوران تحریم خاطر نشان کرد:از آغاز تحریم های نفتی امریکا علیه ایران ادعاهای زیادی علیه دولت و وزارت نفت مطرح می شد مبنی بر این که وزارت نفت یا مخصوصا تحریم های نفتی را دور نمی زند یا توان این کار را ندارد.

وی بیان داشت: چند سال اخیر فضای روانی کشور مملو هست از این اتهامات بی اساس و نگرانی آور از سوی کسانی که هیچگاه از حرفهایشان هیچ کس حساب کشی نمی کند. این ادعاها که اغلب از جانب مخالفان سیاسی دولت مطرح می شد کار را به جایی رساند که عده ای ادعا کنند اگر نفت به آنها داده شود توان دور زدن تحریم و فروش نفت را دارند.

ربیعی با بیان اینکه عده ای هم نزد مقام های عالیرتبه کشور این ادعاهای عجیب را مطرح می کردند به همین دلیل وزارت نفت اعلام کرد هرکس مدعی است می تواند نفت بفروشد بیاید قراردادببندد و هر میزان نفت که می خواهد ببرد پس از این اعلام آمادگی وزارت نفت مدعیان یکی پس از دیگری جا زدند، گفت: معلوم شد که این افراد بدون محاسبه و با دانش کم ادعا داشتند یا تحریک شده توسط رابطه هایی که به قصد فریب و شناسایی کانال های فروش نفت ایران به میدان آمده بودند.

هیچ یک از مدعیان دور زدن تحریم نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند 

وی تصریح کرد: تمام این ها در حالی بود که وزارت نفت با حوصله و درایت مشغول ایجاد و شناسایی کانال های جدید فروش نفت بود که این تلاش ها به ثمر نشست و دولت موفق شد علاوه بر فروش نفت اجازه ندهد حتی یک دلار از پول نفت ناپدید شود.

ربیعی بیان داشت: یعنی همان اتفاقی که در زمان برخی مدعیان دور زدن تحریم ها روی داد. ما با قاطعیت تمام اعلام می کنیم که هیچ یک از مدعیان دور زدن تحریم نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند و تمام عملیات فروش نفت در شرایط تحریمی توسط دولت و وزارت نفت صورت گرفت و افراد رانت خوار نفتی که اکنون جز به مسائل پیچیده قضایی هستند هم باز تولید نشد.

سخنگوی دولت در مورد پیشنهاد دولت برای افزایش قدرت معیشت خانوارهای کارگری برای سال آینده با توجه به برگزاری جلسات تعیین مزد گفت: یکی از دستاوردها و عملکرد مهم در دولتهای یازدهم و دوازدهم واقعی کردن چانه زنی در شورای عالی کار بود، که همه تشکل های کارگری که در جلسات بوده اند گواه بر این مدعا هستند.

وی با بیان اینکه ما سالهایی را داشتیم که پس از حتی توافق کارگران و کارفرمایان با دولت به یکباره دولت این توافق ها را نادیده گرفته و نظر خود را اعمال می‌کردند، اظهار داشت: ما در این دوره مباحثات و تصمیم گیری های آزاد از دستاوردهای دولت را داشتیم که باید از آن حفاظت کنیم.

ربیعی تصریح کرد: همانطور که مستحضرید حداقل دستمزد طبق ماده ۴۱ قانون کار سالیانه توسط شورایعالی کار معین می شود. برای سال ۱۴۰۰ هم مذاکرات مزدی بین کارفرمایان و کارگران در کمیته مزد مدتهاست در جریان بوده و در جلسات شورای عالی کار هم مطرح شده است. مذاکرات برای رسیدن به تفاهم حداکثری و اجرای ماده ۱۶۸ قانون کار در جریان است.

وی خاطر نشان کرد: دو دیدگاه وجود دارد: بخشی معقتدند که افزایش مزد نباید منجر به کاهش توان تولیدگران شود. از سوی دیگر جریان کارگری معقتدند باید مزد مطلوب شود.  به هر حال این چانه زنی در جریان است. سیاست اساسی دولت در سالهای گذشته جهت دور ماندن مزد از آثار تحریم و فشار اقتصادی بر آن است.

هنوز میزان حقوق بازنشستگان کارگری با سایر بازنشستگان تفاوت دارد

ربیعی با اشاره به اینکه مزدها از سال ۹۲ در طی سالیان اخیر این امر انجام شده و حتی کسری قدرت خرید بیش از سال ۹۲ درصدد جبران برآمدیم، تصریح کرد: امسال سال حساسی است، فشار آثار تورمی تحریم ها در سال ۹۸ و ۹۹ بروز کرده است. به شخصه معتقدم کماکان باید افزایش قدرت جامعه کارگری و بازنشستگان در این سالها بیشتر مورد توجه قرار دهیم.

وی افزود: ما امسال اقدامات مهمی در مورد حقوق بازنشستگان انجام دادیم. هنوز میزان حقوق بازنشستگان کارگری با سایر بازنشستگان تفاوت دارد . برای همین با نظر مساعد دولت که خوشبختانه مجلس نیز آن را تصویب کرد، سال آینده نیز رد دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت خواهد شد که جهت متناسب سازی مرحله دوم، در نظر گرفته شده است. 

ربیعی گفت: احکام آنها نیز اواخر اسفند صادر خواهد شد. باز هم تاکید می‌کنم برخی از این دیون در روزهای باقی مانده از سال جاری به بازنشستگان عزیز کارگری پرداخت می‌شود و الباقی از محل منابع پیش بینی شده در  بند (و)  در سال ۱۴۰۰ پرداخت می‌شود.

سخنگوی دولت در مورد موضع دولت به قیمت اینترنت گفت: اینکه مجلس تشخیص دهد که مصارفی مثل اختصاص بودجه به صداوسیما را تصویب کند حق قانونی مجلس است، اما برای یافتن منابع آن اگر قرار باشد فشار اقتصادی بر مردم وارد کند را صحیح نمی دانیم. 

وی خاطر نشان کرد: هفته پیش مخالفت دولت با این افزایش صریح بیان شد. یکی از مشکلات اینگونه تصمیمات عدم امنیت سرمایه گذاری در کشور است. اپراتورهای ارتباطی در یک مدل بلند مدت ۱۵ ساله با دولت قرار دارند و براساس این قرارداد؛ سالانه ۲۸ درصد درآمد خود را به خزانه واریز می کنند و این به عنوان درآمدهای عمومی بودجه به حساب می آید. این افزایش ۱۰ درصدی و تبدیل آن به ۳۸ درصد برای اپراتورها عدم امنیت سرمایه گذاری ایجاد می کند.

ربیعی گفت: از سویی دیگر گران شدن اینترنت فقط شامل مصرف کنندگان اولیه نخواهد شد بلکه مصرف کنندگان ثانویه اینترنت را نیز شامل می شود. امروز امرار و معاش حدود یک میلیون ایرانی تنها از طریق شبکه اینستاگرام دنبال می شود و در سایر بسترهای اینترنت نیز افراد زیادی به کسب و کار و درآمد مشغول هستند که این افزایش تعرفه تاثیر مستقیمی بر کار این افراد و حتی مصرف کنندگان می گذارد و با گرانی خدمات و محصولات خواهد شد.

منبع درآمدی افزایش نرخ اینترنت دارای اشکالات فراوان است 

سخنگوی دولت بیان داشت: نکته مهم دیگر باب شدن یک رویه غلطی است که با قوانین یکساله بودجه برخی از قوانین درازمدت در کشور لغو می شود. البته قانون گذار شرکت مخابرات ایران و صداوسیما را دو ذینفع این افزایش تعرفه معرفی کرده است.

ربیعی با تاکید بر اینکه در سند مصوب طرح کلان و سند معماری شبکه ملی اطلاعات آمده است که هزینه ارتباطات در سبد هزینه خانوار نباید بیش از ۲.۵ درصد باشد، تصریح کرد: برای اصل ۴۴ قانون اساسی هم سیاستگذاری هایی از سوی رهبر معظم انقلاب صورت پذیرفته است. در دیدگاه ما این منبع درآمدی دارای اشکالات فراوان است که همه دیدگاه ها به شورای محترم نگهبان جهت بررسی ارسال شده است. 

وی اظهار داشت: اما اجازه بدهید کمی بیشتر به این مصوبه ورود کنیم. به نظر می رسد هیاهوی صورت گرفته در مورد تبصره ۶ برای پنهان کردن یک واقعیت از افکار عمومی است. مجلس در یک بدعت و در تبصره ۶ مدیریت صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی را به سازمانی سپرده که اساسنامه ندارد و این مهم باید در شورای عالی فضای مجازی بررسی شود. 

سخنگوی دولت گفت: در خصوص مصارف بخشی از این افزایش تعرفه برای تولید محتوا در صداوسیما هم قضاوتی ندارم، اما تجربه چنین رویکردهایی در خصوص تولید محتوا نشان داده که فاقداثربخشی لازم هستند.

سخنگوی دولت در در مورد اظهار نظرهایی پیرامون دستگاه دیپلماسی کشور گفت: بنا نداریم از این تریبون وارد مناقشات سیاسی بشوم. اما در مجموع، مطلعم از ابتدای برجام عده‌ای با اصل این توافق، مخالف بودند و اصرار داشتند برجام شکست خواهد خورد. این افراد از ابتدا هم از هیچ تلاشی برای ناکام گذاشتن مسیر توافق دریغ نکردند. حتی همین اواخر، عده ای نیز با آغاز انتخابات ایالات متحده امریکا، نگران رای نیاوردن ترامپ بودند. شواهد بسیاری هم برای آن وجود دارد. شاید آنها معتقد بودند نتیجه انتخابات آمریکا، بر روی انتخابات ۱۴۰۰ اثر خواهد گذاشت. 

وی خاطر نشان کرد: همه ما پیش خداوند متعال مسئولیم تا هر چیزی به نفع جامعه است، باید برای ما اولویت باشد. به عنوان یک ایرانی درخواست دارم معیشت مردم را با انتخابات گره نزنید و مواجهه ابزاری با آن نداشته باشیم. 

 در این چند سال رنج تحریم‌ها را کاستیم

ربیعی با بیان اینکه در مورد رفع تحریم ها هم ما تا لحظه آخر تلاش می کنیم و برخی چنان موضع می گیرند که گویا از وضع فشارهای جنگ اقتصادی و معیشت مردم مطلع نیستند، گفت: نه تنها از یک میلیون دلار بلکه از یک سنت هم نخواهیم گذشت و آنرا مغتنم می‌شماریم. این هنر و البته وظیفه ما بود که در این چند سال، هم استراتژی توسعه زیرساختها را دنبال کردیم و هم رنج تحریمها را کاستیم و در عین حال،با شکیبایی و تحمل تهمت‌هایی که به دولت زدند، هرگز اجازه ندادیم آرامش جامعه را به هم بزنند و مانع تزریق تنش به جامعه شدیم.

وی افزود: همه آگاه هستند که تحریمهای ظالمانه و جنگ اقتصادی کاخ سفید، سختی زندگی مردم را افزایش داده ولی هیچگاه از رنج مردم پلی برای اهداف سیاسی، جناحی و تخریب دیگران نساختیم. به هر حال ما اصرار داریم که مواضع سیاست خارجی کشور تنها باید از کانال وزارت خارجه اعلام شود و سایر نظرات از سوی مسئولان صرفاً نظر شخصی آنهاست و ارزش سیاسی ندارد. از همه شخصیتهای سیاسی نیز درخواست داریم صبر کنند تا این چند ماه باقیمانده هم به پایان برسد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که برخی می‌گویند بورس یکی از درآمدهای دولت در سال جاری است، گفت: همانگونه که در متن سوال شماست این یک شائبه ای بیش نیست که دولت کسری درآمد خود را این چنین تامین کرده است. منابع بودجه دولت از سه بخش اصلی درآمدها، واگذاری دارایی های سرمایه گذاری و واگذاری دارایی مالی تشکیل می‌شود.

وی بیان داشت: بررسی منابع مالی دولت در یازده ماهه سال جاری بیانگر آن است که بیش از ۸۹ درصد از منابع قانون بودجه سال ۱۳۹۹ محقق شده است که بخشی از این عدم تحقق مربوط به مشکلات ناشی از تحریم نفتی کشور است. 

ربیعی اظهار داشت: بررسی منابع دولت نیز نشان می‌دهد که درآمدهای مالیاتی تاکنون بیش از ۱۰۰ درصد تحقق داشتند و بنابراین کمبود منابع ناشی از بخش صادرات نفت بوده که دولت  برای حل این مشکل با توجه به تمهیدات لازم در خصوص پایداری بدهی‌های دولت اقدام به فروش اوراق نموده است که تاکنون بیش از ۱۵۴ هزار میلیارد تومان انواع اوراق مالی اسلامی با کمترین نرخ ممکن بفروش رفته است. 

سخنگوی دولت تصریح کرد: در صورت عدم اجرای این سیاست و پولی شدن کسری بودجه، این موضوع می‌توانست تورم قابل توجه ای را به اقتصاد و جامعه در شرایط فعلی تحمیل نماید و آثار اقتصادی و اجتماعی مخربی را بهمراه داشته باشد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه چندی پیش آقای روحانی تاکید داشت که در دولت تدبیر و امید صف بسته نشد در حالی که اینروزها شاهد انواع و اقسام تشکیل صف ها از صف خرید مرغ تا روغن و شکر هستیم و دولت برای رفع این مشکلات چه تدابیری در نظر گرفته است؟، اظهار داشت: از سال ۹۲تا ۹۷ را باید در یک قالب تحلیل کرد که حرف رییس جمهور حرف صحیحی است از سال ۹۷  به بعد باید جداگانه تحلیل کرد. فشاری که  از سال ۹۷ بر ایران وارد شد برای فروپاشی نظام و ساختار کشور بود، فشار آمریکا از سال ۹۷ فشار کمی نبود لذا  شرایط این روزها را در چارچوب جنگ اقتصادی تحلیل کنید.   

وی بیان داشت: این موضوع در هفته جاری در هیات دولت مطرح شد. معاون اول رئیس جمهور نیز در همین زمینه جلسات متعددی را برگزار کرده اند. صف هایی که در هفته های اخیر می بینیم نتیجه فضاسازی هایی بود که در هنگام بررسی لایحه بودجه در مجلس در خصوص نرخ ارز کالاهای اساسی اتفاق افتاد. 

ربیعی گفت: از همین تریبون بارها هشدار دادم که بحث حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث بهم خوردن تعادل بازار می شود. برخی اظهارات به شایعه چندبرابر شدن قیمت خوراک دام و دانه های روغنی دامن زد و حاصل آن نگرانی مردم و انبار کردن این اقلام توسط برخی سودجویان و در نهایت برهم خوردن تعادل بازار شد. حالا تصور کنید اگر نرخ ارز این کالاها ۴ برابر می شد و اقشار کم درآمد قدرت خرید آن را نداشتند چه شرایطی برای معیشت و امنیت غذایی مردم پیش می آمد. 

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: همانطور که رئیس جمهور در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا گفتند مواضع شخصی که موجب عدم اطمینان به آینده می شود و نگرانی در مردم ایجاد می کند،‌عوارض منفی اقتصادی دارد. البته با منتفی شدن موضوع و تاکید دولت بر ادامه سیاست حمایت از عرضه کالاهای اساسی با نرخ ترجیحی و تمرکز بخش های مختلف دولت و تقسیم کار بین دستگاهی صورت گرفته و سیاست گذاریهای لازم مطمئن هستیم بازار به زودی به سمت تعادل پیش خواهد رفت.

ربیعی تصریح کرد: در مورد کالاهای اساسی در سال ۹۹ با تلاشهای آقای همتی ۱۰ میلیارد دلار ارز ترجیحی توسط بانک مرکزی تامین شد. برای شش ماهه اول سال آینده نیز ۶ میلیارد دلار ارز ترجیحی  درنظر گرفته شده که یک و نیم میلیارد دلار آن برای بخش داروی وزارت و بهداشت است و چهار و نیم میلیارد دلار نیز به کالاهای اساسی مانند روغن و نهاده های دامی اختصاص خواهد یافت.

وزارت کشاورزی معتقد است که از نظر دانه و نهاده‌های دامی مشکلی نیست

سخنگوی دولت بیان داشت: در خصوص شرایط تامین ارز روغن خام و دانه های روغنی امسال نسبت به سال گذشته تفریبا تفاوتی نداشتیم و میزان تولید کارخانه ها نسبت به سال گذشته حدود ۵ الی ۶ درصد اضافه شده است. انبارها هم پر است و در این زمینه مشکلی نخواهد بود.

ربیعی گفت: در مورد مرغ هم بحث های بسیار زیادی شد. در گذشته به طور متوسط ۱۰۷ الی ۱۱۰ میلیون جوجه ریزی صورت می گرفت که در این مقطع ۱۲۷ میلیون جوجه ریزی انجام شده است. شرایط از نظر تامین مواد اولیه مورد نیاز مرغداری ها مشکلی ندارد. وزارت جهادکشاورزی معتقد است که از نظر جوجه ریزی، امکانات، دانه و نهاده ها مشکلی نیست.

وی افزود: مصرف روزانه مرغ کشور حدود ۵۶۰۰ تن است که در حال حاضر به متوسط ۷۱۰۰ تن روزانه مرغ به بازار تزریق می شود. مثلا در بازار قزل قلعه که حدود ۷ تن سهمیه دارد در روزهای گذشته ۱۳ تن مرغ تزریق شده است و طبق آمار شاید حداکثر تا ماه آینده فراوانی هم داشته باشیم ومجبور باشیم از تامین کنندگان خرید هم بکنیم.

ربیعی تصریح کرد: البته در نظام توزیع مشکلاتی وجود داشت که وزیر کشاورزی از روز گذشته با حضور در میادین عرضه مرغ و بازار به صورت مستقیم مساله اشکال در توزیع را بررسی کردند و بر آن نظارات خواهند داشت.

وی افزود: در خصوص میوه شب عید نیز ستادی با حضور تشکل های تولیدی، اتاق اصناف و شبکه توزیع با حضور معاونین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت تشکیل شده است و تصمیمات مهمی را اتخاذ کردند. قرار شد که در سازمان میادین و تره بار غرفه مجانی در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرند تا بتوانند عرضه مستقیم داشته باشند.

ربیعی گفت: همچنین با اتحادیه میوه و تره بار صحبت شد که در میادین اصلی امکان عمده فروشی را نیز فراهم کنند. همچنین در پارکینگ نمایشگاه ها نیز بنا شد غرفه های عرضه میوه در سطح خرده فروشی فراهم شود تا مردم به راحتی امکان خرید را داشته باشند. 

سخنگوی دولت بیان داشت: استانداران سراسر کشور نیز مکلف شدند با هماهنگی وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی در استان همین الگوی توزیع میوه را در استانها و شهرهای بزرگ ایجاد کنند. مدیران وزارت صمت و جهاد کشاورزی و تشکل های تولیدی به صورت متمرکز در یک مرکز هماهنگی کلیه این امور را به دقت رصد می کنند. ذخائر میوه کشور بسیار خوب است و به همه استانها بر اساس نیاز اعلام شده میوه ارسال شده و یا در حال ارسال است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 4
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
    0 1
    ترامپ عاقل بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس