کد خبر 1190688
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۵
بورس نمایه

بورس دیروز ۲۴ هزار واحد رشد کرد و افت شاخص از ۹ اسفند به این سو را جبران کرد. آیا بورس تغییر مسیر داده است؟

به گزارش سرویس بورس مشرق، روز گذشته شاخص‌های بازار سهام صعود کرد و شاخص بورس دومین رشد بزرگ خود پس از تغییر دامنه نوسان را ثبت کرد.

دیروز شاخص کل بورس ۲۴ هزار و ۳۴۴ واحد صعود کرد و به رقم یک میلیون و ۱۹۹ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز هزار و ۱۸۹ واحد بالا آمد و در رقم ۴۳۲ هزار و ۴۷ واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس نیز  ۱۴۰ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۸۶ واحد رسید.

بیشتر بخوانید:

علت رشد بورس تهران چیست؟

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، ۱۳۰ نماد رشد قیمت داشتند که بیشترین تعداد در ۱۳ روز کاری گذشته از دوم اسفند به این سو است. همچنین ۳۲۲ نماد بازار افت قیمت داشتند که کمترین تعداد در بازه زمانی ۱۳ روز گذشته است.

بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت‌های حفاری شمال (حفاری)، پلی پروپیلن جم (جم پیلن) و توسعه معادن و فلزات (ومعادن)‌ بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های ریل پرداز سیر (حریل)، پالایش نفت شیراز (شراز) و پالایش نفت لاوان (شاوان) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای ولپارس (لیزینگ پارسیان)، شکلر (شرکت نیرو کلر) و کاما (شرکت باما) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش (تاپکیش)، برق و انرژی پیوند گستر پارس (بپیوند) و سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان (کرمان) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز دوشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد عرضه ۳ هزار و ۲۲ میلیارد تومانی بسته شد که نسبت به روز یکشنبه ۱۸ درصد کاهش یافته است. کاهش رقم مازاد عرضه برای دومین روز پیاپی نشانه مثبتی برای سهام‌داران است.   

بورس امروز سبز می‌شود یا قرمز؟ +جدولرشد ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات دوشنبه ۳۱۲ نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید ۳۲ بود. دیروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز گذشته ۹۶ درصد افزایش یافت و به رقم ۳۰۱ میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز ۱۳ درصد کاهش یافت و ۳ هزار و ۳۲۳ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

در روز دوشنبه شرکت پگاه گیلان(غگیلا) با صف‌ خرید ۶۳ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غگیلا، رافزا (رایان هم افزا) و شپنا (پالایش نفت اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین عرضه‌ها

دیروز بیشترین صف فروش نیز به برکت (شرکت دارویی برکت) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۳۷ میلیارد تومانی داشت. پس از برکت، دی (بانک دی) و پتایر (ایران تایر) بیشترین صف فروش را داشتند.

بورس امروز سبز می‌شود یا قرمز؟ +جدول

پیش بینی بورس امروز

در روز دوشنبه ۲۵ درصد نمادهای بازار رشد قیمت داشتند که اغلب نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز بودند. بزرگان بازار مانند فولاد، فملی، شستا، فارس، شپنا و تاپیکو افزایش قیمت داشتند و بیشترین تاثیر را در رشد شاخص داشتند.

 در روز خوب بازار شاهد کاهش خروج پول حقیقی خصوصا از سهم‌های شاخص‌ساز بودیم. ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی معاملات دیروز ۲۷۹ میلیارد تومان بود که نسبت به روز یکشنبه ۶۶ درصد کاهش یافته است. همچنین رقم خروج پول حقیقی از سهام شرکت‌های بزرگ –با ارزش بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان- تنها ۵ میلیارد تومان بود در حالی که بیش از ۲۷۴ میلیارد تومان پول حقیقی از شرکت‌های کوچک و متوسط بازار –با ارزش کمتر از ۴۰ هزار میلیارد تومان- خارج شد. به نظر می‌رسد وضعیت بازار بهبود یافته و در کوتاه مدت شاهد نوسانات مثبت خواهیم بود. اما روند بازار در میان مدت چگونه خواهد بود؟

تحلیل‌گران خوشبین با توجه به برخی از نشانه‌های مثبت بازار و بازگشت سریع شاخص بورس به ارقامی بالاتر از سطح حمایت یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد معتقدند بورس در نقطه مهمی قرار گرفته است. قیمت‌ها به کمترین میزان رسیده‌اند و سهام شرکت‌ها ارزنده هستند و زمان مناسبی برای خرید سهام‌داران است.

اما در مقابل گروهی دیگر از تحلیل‌گران اعتقاد دارند که مقایسه P به E بورس با دیگر بازارها گویای آن است که قیمت‌ها به ارزندگی نرسیده‌اند. نسبت P/E که تقسیم قیمت بر سود هر سهم است به این معنی است که سرمایه گذار حاضر است به ازای هر یک ریال بازدهی چند ریال پرداخت کند. این نسبت برای بورس تهران ۱۰ است، و برای بانک‌ها –که سرمایه‌گذاری در آن‌ها بدون ریسک است- ۵ است. این تحلیل‌گران معتقدند بورس برای ارزنده شدن باید به زیر ۵ برسد. از سوی دیگر نمادهای صنایع بزرگ بازار که P به E آن‌ها کمتر از ۵ است علت ارزندگی آن‌ها بالا بودن قیمت ارز است. اما اگر قیمت ارز کاهش یابد با کاهش ارزش سهام شرکت‌های بزرگ، شاخص کل بورس نیز نزول خواهد کرد. در نتیجه کارشناسان اقتصادی معتقدند با قرار گرفتن قیمت دلار در سطح ۲۰ هزار تومان شاخص بورس نیز به زیر یک میلیون واحد نزول خواهد کرد.

بورس امروز سبز می‌شود یا قرمز؟ +جدول

منبع:اقتصادنیوز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس