افغانستان

ساعتی پیش به علت آتش گرفتن دو مخزن سوخت دچار حادثه شد که به گفته مسؤول گمرک ماهیرود، این آتش‌سوزی هم اکنون از دو به سه مخزن گازوئیل ۱۵۰ هزار لیتری گسترش یافته است.

به گزارش مشرق، بازارچه مرزی افغانستان در مرز مشترکش با ایران در گمرک ماهیرود خراسان‌جنوبی، ساعتی پیش به علت آتش گرفتن دو مخزن سوخت دچار حادثه شد که به گفته مسؤول گمرک ماهیرود، این آتش‌سوزی هم اکنون از دو به سه مخزن گازوئیل ۱۵۰ هزار لیتری گسترش یافته است. 

ببینید:

فیلمی جدید از آتش‌سوزی گمرک مرزی افغانستان با ایران

 با همکاری نیروهای مرزبانی، هم اکنون تریلرها و کامیون‌های حاوی بارهای صادراتی و تزانزیتی در دو طرف مرز، برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی، جابجا و به نقطه امن منتقل شده‌اند.

اعزام امکانات و نیروهای کمکی از خراسان‌جنوبی

همچنین با دستور استاندار استاندار خراسان‌جنوبی امکانات و نیروهای کمکی جهت اطفاء حریق در منطقه ماهیرود به منطقه اعزام شده و کمک نیروهای اعزامی شروع شده است.

این آتش سوزی امروز در میان تانکرهای ذخیره گازوئیل در گمرک «ابونصر فراهی» در خاک افغانستان به وقوع پیوست که بنا بر اعلام والی فراه افغانستان، برای مهار این آتش سوزی تجهیزات مورد نیاز وجود ندارد. 

دومین آتش‌سوزی در «گمرک ابونصرفراهی»

این دومین بار است که در دو هفته اخیر، گمرک ابونصرفراهی میان استان فراه و خراسان جنوبی در ایران، دچار آتش‌سوزی می‌شود.

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان خراسان‌جنوبی نیز در همین راستا گفت: یک دستگاه اتوبوس آمبولانس از مرکز خراسان‌جنوبی، برای امدادرسانی به مصدومان احتمالی حادثه آتش سوزی مرز ایران و افغانستان در گمرک ماهیرود اعزام شد.

حسین عباسی افزود: این اتوبوس آمبولانس به بیمارستان سربیشه می‌رود که در صورت نیاز برای انتقال مصدومان حادثه آتش‌سوزی گمرک «ابونصرفراهی» میان استان فراه و خراسان جنوبی در ایران، به مرز ماهیرود اعزام می‌شود.

وی تصریح کرد:  علاوه بر این اتوبوس آمبولانس، سه دستگاه آمبولانس نیز از پایگاه‌های درح، لانو و ماهیرود به مرز اعزام شده‌اند و اورژانس هوایی خراسان جنوبی نیز آماده باش است تا در صورت نیاز به محل حادثه اعزام شود.

آتش سوزی ۳ مخزن سوخت در مرز ایران و افغانستان

 سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: حوالی ساعت ۱۱ صبح امروز، سه مخزن سوخت در گمرک «ابونصر فراهی» افغانستان طعمه حریق شد و از دقایق ابتدایی گمرک و دستگاه‌های مستقر در مرز ماهیرود ایران با بازکردن درب‌های ورودی و پذیرش کامیون‌ها از سمت افغانستان و ارسال چهار خودروی آتش نشانی به محل آتش سوزی، برای مهار آتش سوزی و ممانعت از گسترش حریق به کمک افغانستان آمده است.

وی افزود: کامیون‌های محوطه گمرکی ماهیرود ایران هم به سرعت تخلیه و به سمت مناطق دورتر هدایت شدند و هم زمان، با باز شدن درب‌های مرزی، کامیون‌های مستقر در افغانستان نیز به سمت ماهیرود هدایت شدند.

لطیفی در ادامه توضیح داد: هر کدام از این مخازن ۱۲۰ هزار لیتر گنجایش سوخت دارند و تا کنون سه محزن دچار حریق شده که با اعزام چهار تیم آتش نشانی از سمت کشورمان به گمرک «ابو نصر» افغانستان در مرحله اول جلوگیری از گسترش آتش و سپس اطفای کامل حریق در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: جابجایی کالاهای کشورمان با افغانستان به صورت ترانشیپ منت است و با جابجایی کالا در گمرکات مرزی، کامیون‌های طرف مقابل برای ارسال کالا به مقاصد نهایی در افغانستان مبادرت می‌ورزند و در خصوص سوخت نیز کالا در مخازن تخلیه و سپس در تانکرهای سوخت بارگیری می‌شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
  5 1
  این حوادث عمدی است
 • DE ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
  3 1
  کاری نداره افغانستان با بستن یک قرارداد کاری و پرداخت هزینه مرسوم کار ساماندهی گمرکی افغانستان رو به کارشناسان فنی ایران واگذار کنه تا این مشکلات به این شکل بد تکرار نشه و نداشتن تجهزات دلیل موجه اهمال کاری گمرک افغانستان نمیشه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس