عباس عبدی

متهم پرونده «نظرسنجی‌سازی» برای رژیم آمریکا در دوره اصلاحات، از این که نظرسنجی دانشگاه مریلند، حاکی از تأکید مردم به مقاومت در مقابل آمریکا و انزجار از این رژیم است، ابراز ناخرسندی کرده و نظرسنجی مذکور را زیر سؤال برد.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت: عباس عبدی در سرمقاله روزنامه اعتماد نوشت:  آقای دکتر احمد زیدآبادی یادداشت کوتاهی با عنوان «دانشگاه مریلند و اشتیاق کیهان!» نوشته‌اند و از جزئیات نتایج یک نظرسنجی به نام این دانشگاه آمریکایی در تیتر و متن کیهان تعجب کرده‌اند که چگونه ممکن است ۷۳ درصد مردم از مصوبه مجلس با عنوان «اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها...» حمایت کرده باشند؟ به درستی توضیح داده‌اند که اگر ۷۳ درصد مردم حمایت می‌کنند، حتماً باید صددرصد مردم از چنین مصوبه‌ای اطلاع داشته باشند که طبعاً چنین چیزی غیر ممکن است. در پایان یادداشت نیز خواسته‌اند که اگر ممکن باشد درباره این موضوع بنده نیز مطلبی را قلمی کنم.

وی می‌افزاید: میزان اطلاع مردم از مصوبات دولت یا مجلس بعید است که در شرایط عادی حتی به ۲۰ تا ۲۵ درصد هم برسد، مگر در موضوعاتی که به نحوی با زندگی روزمره مردم مربوط شود و بازتاب گسترده‌ای پیدا کنند.

جالب این که عبدی در ادامه می‌نویسد: البته بنده نظرسنجی این دانشگاه آمریکایی!! را نخوانده‌ام و اطلاعی ندارم که جزئیات آن چیست؟ (!)

ولی روشن است که نتایجش به نحو منتشر شده با واقعیت تطابق ندارد. علت نخواندن این گونه نظرسنجی‌ها نیز فقدان اعتماد و اعتبار به مراکز تولید کننده آن است. اگر این نظرسنجی را عوامل دانشگاه آمریکایی در ایران انجام می‌دهند که به طور قطع و براساس رویه‌های امنیتی جاری، همه آنان به سرعت راهی  دادگاه و زندان خواهند شد. بنابراین حتما مقامات امنیتی اطلاع دارند که چنین نیست. استفاده از عنوان دانشگاه آمریکایی برای این است که نتایج اعلام شده معتبر و باورپذیر شوند.

عبدی در عین حال نوشت: جامعه ایران دچار ویروس «نظرسنجی زدگی» شده است به همین علت برخی گمان می‌کنند با دستکاری در اعداد و ارقام می‌توان واقعیت را نیز شکل داد، در حالی که واقعیت تابع اعدادسازی نیست. واقعیت مسیر خود را می‌رود. این رقم‌سازی‌ها موجب خودفریبی می‌شود.

اگر توصیه مرا درباره نظرسنجی‌ها بخواهید، خیلی صریح می‌گویم، در درجه اول وقت خود را با مطالعه هر متنی که به عنوان نظرسنجی به دستتان می‌رسد تلف نکنید!

نکته قابل تأمل درباره عبدی این است که وی خود در حوزه نظرسنجی‌سازی خبره است و به همین دلیل، سایر نظرسنجی‌کنندگان را نیز هم کیش خود می‌پندارد! اما نکته جالب توجه این است که وی در برخی نوشته‌های خود به نظرسنجی‌های هم طیفان خود استناد می‌کند؛ بی‌آن که اعتبار آنها را زیر سؤال ببرد، حال آن که مشخص است آن نظرسنجی‌های متعلق به مراکز وابسته طیف ائتلافی اعتدال و اصلاحات، سوگیری دارند.

یادآور می‌شود طبق نظرسنجی دانشگاه مریلند که ظاهراً امثال عبدی و زیدآبادی را اذیت کرده: ۸۴ درصد مردم ایران از آمریکا بدشان می‌آید، ۷۰ درصد معتقدند آمریکا در پی جلوگیری از رسیدن محصولات بشردوستانه است، ۶۹ درصد می‌گویند قبل از بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات نباید با آمریکا مذاکره کرد، ۶۰ درصد معتقدند آمریکا در صورت بازگشت به برجام به تعهدات خود عمل نخواهد کرد، ۷۸ درصد معتقدند تحریم‌ها تأثیرمنفی به اقتصاد داشته، ۵۸ درصد علت نابسامانی را سوء مدیریت می‌دانند و ۳۸ درصد تحریم‌ها را علت اصلی می‌دانند، و ۸۵ درصد عملکرد سیستم درمانی ایران در بحران کرونا را بسیار خوب یا تا حدی خوب ارزیابی کرده‌اند. ضمناً ۷۳ درصد از «قانون مجلس برای لغو تحریم‌ها» حمایت کرده‌اند که اتفاقی طبیعی است.

این نظرسنجی توسط دانشگاه مریلند آمریکا و مؤسسه کانادایی «ایران پل» انجام شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  13 2
  اقای عبدی فرمودن بنده نظر سنجی رو نخوندم و از جزییاتش با خبر نیستم. پس غلط می کنی در موردش نظر میدی. مثل برجام که قهرمان دیپلماسیتون نخونده امضاش کرد، تضمینش رو هم گرفت! عادت دارین نه؟
 • SE ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  16 3
  بزک کنندگان امریکا از امریکا پست تر و خبیث تر هستند
 • سید IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  17 2
  دیگر چه کسی می تواند نپذیرد که بگوییم اصلاح طلبان تهوع آور
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  1 0
  آمریکا صراحتا می گوید ما تخفیف تحریمی می دهیم نه لغو، بعد غربگراها می گویند اگر فلان کار را کنیم تحریم لغو می شود !!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس