کد خبر 1186740
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
جهانگیری: سعی کردیم در تأمین کالاهای اساسی ‌بهترین عملکرد را داشته باشیم / نگذاشتیم مردم ‌مشکلات را زیاد حس کنند

معاون اول رییس جمهور گفت: دولت ایران ضمن آنکه مصوبه مجلس شورای اسلامی درمورد خروج از پروتمل الحاقی را عیناً اجرا کرد، اما این کار را به نحوی انجام داد که همه در مقابل ملت ایران سر تعظیم فرود آوردند.

به گزارش مشرق؛ جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گلستان عصر امروز(شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به شرایط امروز کشور اظهار داشت: امروز از یک سو با تحریم های ظالمانه آمریکا روبرو هستیم و این تحریم ها بر مهمترین منبع درآمدی کشور یعنی فروش نفت متمرکز شده است و نظام بانکی، کشتیرانی و سیستم حمل و نقل هوایی و زمینی را نیز تحت تأثیر قرار داده اند به گونه ای که به تعبیر خود آمریکایی ها تحریم هایی هوشمند هستند تا اقتصاد ایران را به زانو درآورند.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: به فضل الهی ملت ایران با تأسی از راهبرد مقاومت که مقام معظم رهبری در مقابل فشار حداکثری آمریکا ترسیم کردند، شرایطی در کشور حاکم شده که مردم ایران با وجود فشارها همچنان سربلند هستند و ترامپ و تیم او به تاریخ سپرده شده اند.

جهانگیری با بیان اینکه البته تحریم ها بر زندگی مردم و نیز برتوسعه و پیشرفت کشور اثر گذاشته است، گفت: هنوز توسعه و برنامه های عمرانی کشور در دست دولت است و بخش خصوصی به معنای واقعی میدان دار اقتصاد کشور نیست. وقتی فشار بر منابع دولت وارد می شود به طور طبیعی روند توسعه کشور نیز کُند خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: گاهی که شرایط کشور را با نقطه مطلوب مقایسه می کنیم به طور طبیعی فاصله زیاد است اما وقتی شرایط کشور را با اتفاقاتی که ممکن بود رخ بدهد مقایسه کنیم، می بینیم که در هر زمینه پیشرفت صورت گرفته است.

جهانگیری با تأکید بر اینکه صاحب نظران و دلسوزان کشور باید با مردم صادق باشند، خاطرنشان کرد: آمریکایی ها ملت ایران را تحریم کردند و هدفشان فروپاشی اقتصاد کشور و نظام بود. وقتی این موضوع را در نظر می گیریم می گوییم مردم ایران سربلند هستند و توانسنتند با افتخار از زیر بار فشارها عبور کنند اما وقتی این سخن را مطرح می کنیم عده ای می گویند انگار خبر ندارید که وضعیت مردم چگونه است و چه فشارهایی را تحمل می کنند.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: باید این نکته را مورد توجه قرار دهیم که آمریکایی ها می خواستند 22 بهمن سال 97 در تهران باشند و ملت ما نتواند جشن پیروزی انقلاب اسلامی را برگزار کند. در مقایسه با این اتفاق که ممکن بود رخ دهد باید بگوییم که مردم سربلند هستند و اقتصاد کشور سرپا است.

جهانگیری خاطر نشان کرد اما اگر بخواهیم شرایط مردم را که ناشی از فشارهای سال های اخیر بوده در نظر بگیریم هیچ کس نمی تواند منکر این موضوع شود که مردم در سختی قرار دارند و در این سال ها با بزرگواری، فشارها را تحمل کردند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه تلاش جدی دولت این است که تحریم ها را به تعبیر مقام معظم رهبری حتی اگر شده یک روز هم زودتر از میان برداریم، اظهار داشت: ما باید به دنبال راهکارها و تدابیری باشیم تا فشار جدیدی بر مردم وارد نشود. ما مسئولیت یافته ایم تا در برابر مشکلات تدابیر لازم را اتخاذ کنیم. کسی که مسئولیت پذیرفته نباید تسلیم شود و باید با اقدامات مدبرانه به دنبال حل مشکلات و رفع موانع باشد.

جهانگیری گفت: خیلی ها در دنیا تصور می کردند که ایران در جریان پروتکل الحاقی به گونه ای عمل می کند که دشمنان ایران خوشحال می شوند و می گویند که دیدید ایران به دنبال بمب هسته ای است و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را اخراج کرد، پس لازم است با این کشور برخورد شود.

معاون اول رییس جمهور افزود: دولت ایران ضمن آنکه مصوبه مجلس شورای اسلامی را عیناً اجرا کرد اما این کار را به نحوی انجام داد که همه در مقابل ملت ایران سر تعظیم فرود آوردند و احساس کردند که این ملت و مسئولان کشور می توانند به گونه ای با تدبیر عمل کنند که کمترین انحراف و حرکت به سمت سلاح هسته ای وجود نداشته باشد و ضمن اجرای دقیق قانون مصوب مجلس از بازرسی و نظارت نیز واهمه ای نداشته باشند و با صدای واحد از عزت کشور حراست و حفاظت کنند.

جهانگیری اضافه کرد: ‌ما همان مدیرانی هستیم که توانستیم در مقطعی تحریم ها را کم اثر و در برخی موارد بی اثر کنیم و این سیاست همچنان از سوی دولت دنبال خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه در سال های پیش از این دولت گاهی درآمدهای نفتی کشور به سالی 119 میلیارد دلار هم رسیده بود، گفت: ما در شرایطی کشور را اداره کردیم که درآمد سالانه نفت یک رقمی بود و با این حال کشور به گونه ای اداره شد که مواد اولیه کارخانه ها و کالاهای اساسی تأمین شد.

جهانگیری افزود: البته این به آن معنا نیست که مشکل و موانع وجود نداشته اما با وجود همه سختی ها داروها و تجهیزات مورد نیاز مردم فراهم بود و با وجود محدودیت منابع، طرح های مهم و کلیدی کشور به اجرا رسید.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه به نظر می رسد روزهای خوبی پیش روی کشور قرار دارد، گفت: یکی از مسایل دیگر که طی یک سال اخیر با آن روبرو بوده ایم، بیماری کرونا است و کادر پزشکی در این مدت زحمات فراوانی را متحمل شده است.

جهانگیری با یادآوری اینکه سال گذشته در همین ایام سخت ترین روزهای کشور را سپری می کردیم، افزود: متأسفانه برای پزشکان و کادر درمانی لوازم حفاظت شخصی به میزان کافی وجود نداشت و حتی زمانی که از اروپا ماسک خریداری کردیم در فرودگاه مانع از ارسال به ایران شدند.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه با همت جوانان خلاق و شرکت های دانش بنیان توانستیم به سرعت در تأمین تجهیزات و لوازم پزشکی خودکفا شویم، اظهار داشت:‌ با وجود همه موانع ظرف یکی دو ماه از آغاز کرونا، تجهیزات مرتبط با کرونا به گونه ای در کشور تأمین شد که توانستیم در این اقلام حتی صادرکننده باشیم.

جهانگیری با قدردانی از همراهی مردم در مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: ‌در زمینه واکسن کرونا نیز هم تلاش کرده ایم که در داخل واکسن ساخته شود که امیدوارم به زودی واکسن های داخلی به تولید برسد و هم تلاش کرده ایم از واکسن های مورد اطمینان و معتبر دنیا تهیه و تامین کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اعلام وزارت بهداشت مبنی بر آغاز وکسیناسیون سالمندان در کشور گفت: واکسیناسیون سالمندان با روش و مدلی انجام خواهد شد که هیچ تبعیضی در آن وجود نخواهد داشت و مسئولین کشور نیز مانند مردم عادی واکسن دریافت خواهند کرد.

جهانگیری گفت: در این هفته و هفته های آینده واکسن های خریداری شده وارد کشور می شود و کار واکسیناسیون بدون تبعیض مطابق برنامه ریزی و به سرعت انجام خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور تأکید کرد: جز با همدلی، وحدت، انسجام و یکصدایی راه دیگری برای مقابله با مشکلات بزرگی نظیر کرونا و تحریم وجود ندارد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 18
 • غیر قابل انتشار: 1
 • وطن پرست DE ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
  16 0
  این تعظیم کمر ملت رو شکست. بابا همون جام اخلاق که بردید بخدا کافیه. دست بردارید و بزارید احریم ها رفع بشه.
  • IR ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
   8 0
   تحریم ها رفع نمیشه با این آمریکا و فرانسه و ... خبیث و پر رو
 • حسن ازساوجبلاغ IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
  17 0
  خوش خیالی تا کجا؟ دولتمردان ایران درعصرکنونی بجای اجرای دقیق وشفاف مصوبه نمایندگان ملت، بدنبال توجیه مضحک دور زدن تصمیمات مجلس هستند تا خودرا مدبر وخلاق نشان دهند.
 • احمد IR ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
  5 0
  چقدر تو زرنگی به انتخابات نزدیک شده حرف مفت می زنی چرا دو سال پیش اجرا نکردین مجلس دهم زیرنظر امریکا بود دستوراز ترامپ می گرفت
 • معلم شیرازی IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
  12 0
  جون هرکه دوست داری کوتاه بیا، نوک دماغت دیدی، دیگه بعدازسه چهار ماه دولت ننگینتون میزوتریبون خواهی دیدچراای هشت سال ای چرندیات نمی گفتی چی داری هندونه میزاری
 • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
  3 0
  مثل یه قومی بودند توقرآن که شنبه هااز ماهیگیری منع شده بودند بعد میومدند شنبه ها ماهی را ذخیره میکردند روزهای دیگه میگیرفتند وقانون را دور میزدند
 • علی IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
  0 1
  احسنت بر کسانی که بر شیپور وحدت می دمند
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
  4 0
  درود بر مجلس انقلابی هر چند دولت نامردی کرد باز مجلس خسارات برجام را تا حدودی جبران نمود تاریخ این نامردی شما را با تیتر بزرگ ثبت خواهد کرد
 • حاجی IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
  6 0
  اتفاقا دیروز که از بالای تهران رد میشدم دیدم از خوده کاج ریاست جمهور ی تا بهشت زهرا رجال سیاسی دنیا به صف و در حال تعظیم به دولتیان ما بودند بابا ایول توهمی ها

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس