نتانیاهو نمایه

یک روزنامه چاپ فلسطین اشغالی بر اساس نظرسنجی‌های پیش از انتخابات سراسری در این منطقه نوشت که ائتلاف احزاب ضد نخست‌وزیر کنونی این رژیم، می‌توانند اکثریت کرسی‌های پارلمان را به دست بیاورند.

به گزارش مشرق، همزمان با تداوم اعتراضات و تظاهرات‌های گسترده ضد عملکرد و فساد «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، نظرسنجی‌ها به از دست رفتن اکثریت ائتلاف نتانیاهو در انتخابات پیش‌رو اشاره دارد.

نظرسنجی جدیدی که توسط شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی انجام شده، نشان داد که نتیجه افکارسنجی‌های قبلی درباره احتمال رسیدن احزاب ضد نتانیاهو به اکثریت پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) و کسب تعداد کرسی‌های لازم برای تشکیل ائتلاف کابینه، همچنان معتبر است.

بیشتر بخوانید:

رایزنی نتانیاهو با ولیعهد بحرین درباره ایران

به نوشته روزنامه «هاآرتص» البته این پیروزی بستگی به این دارد که تمام احزاب ضد نتانیاهو برای مشارکت در انتخابات ائتلاف کنند و یک رهبر مشترک را به عنوان گزینه نخست‌وزیری معرفی کنند؛ امری که شاید تحقق آن ساده نباشد.

بر اساس این نظرسنجی، حزب یش‌عتید به ریاست «یائیر لاپید» به ۱۸ کرسی، حزب امید جدید به ریاست «گیدئون سعر» هم‌حزبی پیشین نتانیاهو به ۱۳ کرسی، حزب یامینا به ریاست «نفتالی بنت» به ۱۱ کرسی و دو حزب یهودی افراطی مجموعا به ۱۵ کرسی دست پیدا می‌کند.

نتایج این تحقیق همچنین نشان داد حزب لیست مشترک اعراب نیز می‌تواند در انتخابات جدید حائز ۹ کرسی، حزب کارگر ۶ کرسی و حزب اسرائیل بیتُنا به ریاست «آویگدور لیبرمن» هم ۷ کرسی کسب می‌کنند.

ائتلاف ضدنتانیاهو حائز اکثریت کنست در نظرسنجی‌ها

بر اساس این گزارش، نکته قابل توجه در نظرسنجی‌های جدید سقوط چشمگیر حزب آبی‌وسفید به ریاست «بنی گانتز» وزیر جنگ کنونی این رژیم در کرسی‌های کنست است که تحلیلگران دلیل آن را اول متحد شدن با نتانیاهو جهت تشکیل کابینه چرخشی در سال ۲۰۱۹ و دوم مقصر بودن در برگزاری چهارمین انتخابات سراسری در عرض دو سال اخیر توصیف می‌کنند.

حزب گانتز در این نظرسنجی با سقوط ده پله‌ای، فقط ۵ کرسی کنست را به دست آورده است.

به نوشته هاآرتص، در صورت ائتلاف کردن احزاب امید جدید، یامینا، یش‌عتید، اسرائیل بیتُنا و آبی‌سفید، می‌توانند به اکثریت ۶۲ کرسی کنست (بیشتر از حد نصاب شصت‌ویک کرسی) برسند و یک گزینه را برای نخست‌وزیری اسرائیل معرفی کنند.

بر این اساس، حزب لیکود به ریاست نتانیاهو اما در این نظرسنجی با سقوط ۸ پله‌ای، توانسته ۲۸ کرسی پارلمان رژیم صهیونیستی را از آن خود کند و اگر تمام سران احزابی که گفته‌اند در کابینه او مشارکت نخواهند کرد بر سر حرف خود بمانند، نتانیاهو راهی برای تداوم حکومت خود نخواهد داشت.

پیش از این، پیمایش شبکه «کان نیوز» نشان داده بود حزب آبی‌وسفید به ریاست گانتز نمی‌تواند حتی یک کرسی هم در پارلمان این رژیم به دست بیاورد و از کنست حذف می‌شود.

چهارمین انتخابات سراسری در فلسطین اشغالی طی دو سال اخیر قرار است در تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۲۱ (مصادف با سوم فروردین ۱۴۰۰) برگزار شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس