توضیحات شورای عالی امنیت ملی درباره مصوبه هسته‌ای مجلس

سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد همه نظارت‌های فراپادمانی از فردا(سه‌شنبه پنجم اسفند) متوقف خواهد شد و گفت: اجرای قانون مجلس به منزله خروج ایران از برجام و قطع همکاری با آژانس نیست.

به گزارش مشرق، «کیوان خسروی» سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی امروز (دوشنبه) اعلام کرد که همه نظارت‌های فراپادمانی از فردا (سه‌شنبه) پنجم اسفند متوقف خواهد شد.

وی افزود: در جریان سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، چگونگی توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت‌های فراپادمانی برای وی تشریح شد.

خسروی با تاکید بر قصد نظام برای اجرای بدون تنازل قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران» افزود: در خصوص اجرای بدون وقفه این قانون در مجموعه ارکان کشور اجماع وجود دارد و سازمان انرژی اتمی ضمن آن که تاکنون مفاد قانون را اجرا کرده، زمینه قطع نظارت های فراپادمانی را نیز فراهم کرده است.

بیشتر بخوانید:

توضیحات سازمان انرژی اتمی درباره بیانیه مشترک با آژانس بین‌المللی

سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: در بیانیه مشترک ایران و آژانس و پیوست اجرایی آن نیز که در سفر گروسی به تهران مورد توافق قرار گرفت، برموضوع اجرای کامل قانون مصوب مجلس تصریح شده و ترتیبات انجام آن مخدوش نشده است.

خسروی در پایان گفت: اجرای قانون مجلس به منزله خروج ایران از برجام و قطع همکاری با آژانس نیست و از این رو تعاملات ایران با آژانس و نظارت‌های پادمانی آن بر اساس چارچوب‌های قانونی ادامه خواهد داشت.اجرای قانون مجلس به منزله خروج ایران از برجام و قطع همکاری با آژانس نیست و از این رو تعاملات ایران با آژانس و نظارت‌های پادمانی آن بر اساس چارچوب‌های قانونی ادامه خواهد داشت.

در پی سفر گروسی مدیرکل آژانس به ایران بیانیه مشترکی صادر شد.

در پایان سفر گروسی به تهران، ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که ایران اجرای اقدامات داوطلبانه را از روز سه شنبه متوقف می کند و دسترسی آژانس به برخی فعالیت‌ها و تجهیزات نظارتی هم برای حداقل سه ماه متوقف شد.

بیشتر بخوانید:

بیانیه مشترک ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ادامه همکاری‌ها

در این بیانیه آمده است:

۱. ایران به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقتنامه جامع پادمان خود با آژانس، همانند قبل، ادامه خواهد داد.

۲. یک تفاهم فنی دوجانبه موقت، سازگار با قانون، که به موجب آن آژانس به فعالیت‌های ضروری راستی آزمایی و نظارت خود (طبق فهرست فنی پیوست) برای مدت تا سه ماه ادامه خواهد داد.

۳. مرور منظم این تفاهم فنی با هدف اطمینان از حصول به اهداف آن.

گفتنی است در همین خصوص، سازمان انرژی اتمی ایران درباره تفاهمات مشترک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیانیه‌ای به این شرح صادر کرد:

 «سفر مدیرکل آژانس به ایران بر اساس درخواست ایشان بود که مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران نیز واقع شد. 

در گفت‌وگوها، آژانس بر ضرورت احترام به قانون مجلس و اجرای آن تاکید کرد به طوری که در بیانیه نیز انعکاس داشته است.

ایران و آژانس تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی‌های برجامی به طور کامل متوقف شود و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می‌شود. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی‌شود.

مقصود از تداوم راستی آزمایی و نظارت ضروری که در بند ۲ بیانیه آمده، همانطور که در پیوست توافق شرح داده شده، این است که ایران به مدت ۳ ماه اطلاعات برخی فعالیت‌ها و تجهیزات نظارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگه خواهد داشت. در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می‌ماند. چنانچه ظرف ۳ ماه تحریم‌ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می‌گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

به دلیل ملاحظات حفاظتی و ضرورت پنهان ماندن مکان تاسیسات کلیدی ایران، پیوست بیانیه که شامل فهرست این تاسیسات است، محرمانه خواهد ماند.»

پس از آنکه ایران در هفته گذشته در نامه‌ای به آژانس اطلاع داد که در پنجم اسفند ماه براساس ماده ۶ قانون مجلس درصدد توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت‌های فراپادمانی است، گروسی مدیرکل آژانس پیشنهاد کرد که به تهران سفر کند و این پیشنهاد مورد موافقت ایران قرار گرفت.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 8
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  13 0
  وقتی فیلم ظبط کند یعنی پروتکل مجازی . وباید مثل سانتیفیوژ ها که با اون وضع برچیده شده دوربین ها را جمع کرد و هر وقت که آمریکا به برجام برگشت دوربین ها را دوباره نصب کرد . از کجا معلوم که دولت فیلم ها قبل از سه ما تحویل آژانس ندهد .
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  12 0
  تمام سازمانها و ارگانهای نظام، اعم از دولتی ها ، شورای عالی امنیت و مجلس و ... باید خیلی صریح در مورد اخراج جاسوسهای سازمان انرژی اتمی موضع گیری کنند و با وضوح کامل این مطلب رو خدمت ولی نعمتهاشون (ملت شریف ایران) اطلاع رسانی کنن ، بدون هیچ شبهه ای. این اولین قدم برای اثبات حسن نیت کلیت نظام برای برطرف کردن مشکلات و گرفتاری های مردم هست. تا کی باید ما ملت زجر بکشیم و یه عده بی دغدغه وطن فروشی کنن.دادن فرصت ۳ ماهه یعنی ۳ماه اما و اگر و بلاتکلیفی برای معیشت مردم ، دیگه فریب کافیه
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  7 0
  خب که چی یعنی به عامیانه هیچ کاری نتونستید بکنید و آقای گروسی با خیال راحت ایران رو ترک کردن
  • IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
   5 0
   آقای گروسی مهلت 3 ماهه گرفتن و این معنای تاخیر در لغو تحریم ها در 3 ماه آینده و به ضرر ایران است.
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  8 0
  قاونو مجلس رو دور زدن و باید محاکمه بشن
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  9 0
  مگه فیلم ها به صورت آنلاین براشون تا قبل از این ارسال نمی شد خب العان هم می تونن با هک همون دوربین ها به ادامه جاسوسی شون ادامه بدن...
 • IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  7 0
  دولت بی اختیار دستور رهبر و قانون مجلس را نادیده گرفت و توافق محرمانه با آمریکا انجام داد
 • SE ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  10 0
  اما اطلاعات را جمع می کنید و بعد 3 ماه یکجا تحویل میدهید. این که لغو همه نظارت‌های فراپادمانی نمی‌شود. در را می بندید پنجره ها را باز میکنید
 • US ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  8 0
  آره آره ما چیزی سرمون نمیشه نمی فهمیم دارید چه کار می کنید
 • احمد IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  9 0
  همش فیلم، همش دروغ، به خدا قسم فقط ما مردم بیچاره ابزار بازی این جماعت هستیم، چیزی که کاملاً واضح این که اگر به این یارو گروسی اطمینان خاطر داده نمی‌شد اینطور راضی و خشنود از ایران نمی‌رفت و همه دنیا رو با موضع گیری پر میکرد، به خدا دیگه خسته شدیم، واقعاً مسخره ست، حقیقتا که به شعور آدم توهین میشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس