لبریز شدن صبر دمشق در برابر حملات تل آویو/ راز موضع گیری روسها

رژیم صهیونیستی طی سالهای اخیر بارها به سوریه تجاوز کرده است و صبر دمشق در قبال این حملات به سر آمده است.

به گزارش مشرق، رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر بارها به دمشق و مناطق مختلف سوریه حمله هوایی کرده که با رهگیری به موقع پدافند هوایی دمشق، این حملات دفع شده است.

هدف این بمباران‌ها یا جلوگیری از پیشروی نیروهای سوری و جبهه مقاومت اسلامی در نبرد با تروریست‌های تکفیری بوده است و یا صهیونیست‌ها مواضع ارتش سوریه و جبهه مقاومت اسلامی را هدف قرار داده اند.

حملات و تجاوزهای بمب افکن‌های صهیونیستی به خاک سوریه بارها از سوی برخی کشورهای منطقه و سازمان‌های بین المللی و منطقه‌ای محکوم شده، ولی سران رژیم صهیونیستی به این حرف‌ها اهمیت نمی‌دهند.

پدافند هوایی ارتش سوریه روز دوشنبه گذشته حملات رژیم صهیونیستی به حومه غربی دمشق را دفع کرد. پدافند هوایی ارتش سوریه اوایل بهمن ماه نیز حملات رژیم صهیونیستی به استان حماه را دفع کرده بود. ارتش رژیم صهیونیستی ۲۴ دی ماه سال جاری شهر دیرالزور و منطقه البوکمال در شرق سوریه را بار دیگر هدف حملات هوایی قرار داده بود.

تجاوز رژیم صهیونیستی به سوریه چند ماه پس از آن روی می‌دهد که «اسکات ریتر» عضو پیشین کمیسیون بازرسی سلاح‌های کشتار جمعی عراق هشدار داده بود که ادامه حملات اسرائیل به سوریه ممکن است موجب درگیری منطقه‌ای شود.

وزارت امور خارجه سوریه روز دوشنبه هفته گذشته در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت این سازمان نسبت به پیامدهای خطرناک حملات مداوم به سوریه که به بهانه‌های واهی انجام می‌شود و همچنین حمایت مداوم از سازمانهای تروریستی مسلح و ادامه اشغال سرزمین‌های عربی از جمله «جولان اشغالی» هشدار داده و اعلام کرده بود که مسئولیت کامل این پیامدها بر عهده رژیم صهیونیستی است.

لبریز شدن صبر دمشق در برابر حملات تل آویو/ راز موضع گیری روسها

وزارت امور خارجه سوریه از شورای امنیت سازمان ملل خواسته بود در چارچوب مسئولیت‌های خود مطابق با منشور سازمان ملل متحد که مهمترین آن حفظ صلح و امنیت بین المللی، محکوم کردن حملات آشکار اسرائیل و پاسخگو کردن این رژیم به این جنایات و جلوگیری از تکرار آن‌ها اقدامات قاطع و فوری انجام دهد.

این وزارتخانه همچنین از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا رژیم اسرائیل را ملزم به احترام گذاشتن به تصمیمات این شورا کند و در مورد تروریسم و جنایاتی که علیه مردم سوریه مرتکب می‌شود، پاسخگو باشد.

سوریه در این نامه با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی موفق نخواهد شد ارتش سوریه را از ادامه دستاوردهای خود در مبارزه با تروریسم منحرف کند، تاکید کرد که حملات اسرائیل برای محافظت از شرکا و مزدوران این رژیم در سازمان‌های تروریستی موفق نبوده و نخواهد بود.

راز موضع گیری روس‌ها درباره حملات اسرائیل به سوریه

الکساندر لاورنتیف فرستاده پوتین در امور سوریه به حملات رژیم صهیونیستی به سوریه واکنش نشان داد.

وی در پاسخ خبرنگار روزنامه کامرسانت در حاشیه نشست آستانه ۱۵ در سوچی روسیه درباره اینکه آیا در رایزنی‌ها میان روسیه و رژیم صهیونیستی درباره حملات مداوم رژیم صهیونیستی هم بحث شده است، گفت: اطلاعی از فحوی این رایزنی‌ها ندارم اما فرصتی به توافق درباره توقف حملات می‌دهد. موضع مسکو در مخالفت با این حملات است. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه همواره تاکید کرده است که این حملات قابل قبول نیست.

لبریز شدن صبر دمشق در برابر حملات تل آویو/ راز موضع گیری روسها

لاورنتیف تاکید کرد: این حملات باید پایان داده شود زیرا بی ثبات کننده است. امیدواریم که طرف اسرائیلی نگرانی ما را درباره تشدید اوضاع در سوریه درک کند. این سبب خواهد شد که صبر دولت سوریه دیر یا زود لبریز شود و دست به حملات تلافی جویانه بزند که این را احدی نمی‌خواهد. ما تاکید می‌کنیم که شعله ور شدن تنش در سوریه غیرقابل قبول است این حملات باید پایان داده شود زیرا بی ثبات کننده است. امیدواریم که طرف اسرائیلی نگرانی ما را درباره تشدید اوضاع در سوریه درک کند. این سبب خواهد شد که صبر دولت سوریه دیر یا زود لبریز شود و دست به حملات تلافی جویانه بزند که این را احدی نمی‌خواهد. ما تاکید می‌کنیم که شعله ور شدن تنش در سوریه غیرقابل قبول است.

این موضع گیری خوبی است اما این متحد دمشق قبلاً هم موضع گیری های زیادی در این زمینه داشته است و علت این موضع گیری جدید هم به انتقادهای فزاینده در داخل سوریه و خارج سوریه به سبب سکوت مسکو و عدم دخالت برای توقف این حملات مربوط است. امید می‌رود که روس‌ها اینبار موضع قوی و واقعی در قبال وادار کردن تل آویو به توقف حملات به سوریه داشته باشند و موضع گیری آنها از حد حرف فراتر برود.

علت ادامه حملات صهیونیست‌ها به سوریه چیست؟

آنچه سبب ادامه حملات رژیم صهیونیستی به سوریه می‌شود؛ عدم واکنش واقعی از سوی دمشق است. پدافند هوایی سوریه فقط به مقابله با حملات می‌پردازد و اگر واکنش کوبنده به این حملات انجام شود دیگر اسرائیل جرأت تکرار این حملات را نخواهد داشت.

رژیم صهیونیستی به دنبال انهدام تکنولوژی تسلیحاتی و سامانه دفاع هوایی سوریه است و شمار کشته شدگان در حملاتش برایش ذره‌ای اهمیت ندارد. هدف از حملات مداوم رژیم صهیونیستی به سوریه فرسوده کردن ارتش سوریه و ایجاد مانع در برابر آن است تا نتواند اراضی سوریه را به طور کامل از لوث تروریست‌ها آزاد کند. تل آویو نمی‌خواهد که وضعیت کنونی تغییر کند و مایل است که شرایط به نحوی باشد که بتواند به حملات خود ادامه دهد.

این حملات به نوعی به بحران داخلی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در داخل فلسطین اشغالی با آن روبرو است هم مربوط می‌شود. این حملات به نوعی به بحران داخلی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در داخل فلسطین اشغالی با آن روبرو است هم مربوط می‌شود. رژیم صهیونیستی نمی‌خواهد که سوریه عافیت داخلی خود را به دست آورد و به طور کامل بر اوضاع در سراسر این کشور مسلط شود.

تعرض رژیم صهیونیستی به خاک سوریه در راستای سلسله اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی و با هدف تحقق جاه‌طلبی‌های توسعه‌طلبانه این رژیم صورت گرفته است؛ جاه‌طلبی‌هایی که مورد حمایت آمریکا و در امتداد مسیر عادی‌سازی روابط (با کشورهای عربی) است که اسرائیلی‌ها را به انجام چنین تجاوزاتی تشویق می‌کند.

این حملات همچنین این واقعیت را که رژیم اسرائیل در هجوم ملخ وار تروریست‌ها به خاورمیانه دست داشته اند، بطور شفاف در معرض قضاوت افکار عمومی جهان قرار داده است؛ این رژیم نه تنها تاکنون یک گلوله به سمت گروه‌های تروریستی در سوریه شلیک نکرده است، بلکه حتی مجروحان داعش را در بیمارستان‌های خود طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ پذیرایی و مداوا کرده است.

چرایی عدم واکنش دمشق به حملات مکرر رژیم صهیونیستی

سوالی که تحلیلگران و ناظران امور مطرح می‌کنند این است که چرا سوریه به حملات رژیم صهیونیستی واکنشی نشان نمی‌دهد؟ حقیقت آن است که دولت و ارتش سوریه دقیقاً در کنار مرزهای فلسطین اشغالی سنگر گرفته اند و به راحتی می‌توانند به تعرضات رژیم صهیونیستی پاسخ قاطع دهند اما فعلاً اولویت خود را آزاد سازی ادلب قرار داده اند و مبتنی بر منطق خاص جنگ، اصراری بر گشودن جبهه‌هایی جدید و همزمان ندارد ارتش سوریه دقیقاً در کنار مرزهای فلسطین اشغالی سنگر گرفته اند و به راحتی می‌توانند به تعرضات رژیم صهیونیستی پاسخ قاطع دهند اما فعلاً اولویت خود را آزاد سازی ادلب قرار داده اند و مبتنی بر منطق خاص جنگ، اصراری بر گشودن جبهه‌هایی جدید و همزمان ندارد. بی شک مبتنی بر این نگاه زمانه پاسخگویی به تجاوزهای اسرائیل زیاد دور نخواهد بود. صبر دمشق هم حدی دارد و بالاخره لبریز خواهد شد و پاسخ دندان شکنی به حملات رژیم صهیونیستی خواهد داد صبر دمشق هم حدی دارد و بالاخره لبریز خواهد شد و پاسخ دندان شکنی به حملات رژیم صهیونیستی خواهد داد.

ارتش سوریه هم قوی‌تر از قبل شده است و تلاش‌ها برای تضعیف آن از سوی رژیم صهیونیستی راه به جایی نبرده است. این حملات اسرائیل از روی ناامیدی است.

قدر مسلم آن است که حملات رژیم صهیونیستی به اهدافی در سوریه تاکنون ثمری برای تل آویو نداشته است و همانگونه که گفته شد، هدف از این حملات روحیه دادن به گروههای مسلح و تروریستی است که در ادلب و نیز اندک مناطق دیگر به شکل پراکنده، هستند.

درباره عدم واکنش دمشق به این حملات نیز باید آنرا در استراتژی و راهبرد دولت سوریه دانست که عملیات ضد گروههای تروریستی و مسلح مورد حمایت خارجی را ارجح تر می‌داند و در واقع با نابودی این تروریست‌ها ضربه دردناکی به تل آویو وارد می‌کند. هدف تل آویو ممانعت از موفقیت ارتش سوریه در تسلط بر همه جغرافیای سوریه است اما دمشق با حمایت متحدان خود سرانجام سوریه را از این گروه‌ها پاکسازی می‌کند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۳
  3 0
  توجیهات و دروغهای خنده دار!
 • GB ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۳
  2 0
  صبر و بشار اسد؟؟؟؟؟!!!!! این پدر و پسر ۵۰ ساله صبر استراتژیک پیشه کرده اند. بشار اسد سال ۲۰۰۷ که تاسیسات هسته ای رو اسرائیل زد مشکل داخلی نداشت که. مترسک از بشار اسد ترسناکتره.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس