کد خبر 1182195
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۱
دستگاه کارتخوان ایرانی در ترکیه! - کراپ‌شده

بسیاری از اینفلوئنسرهای اینستاگرامی که مثل زالو با قمار به جان جوانان افتاده‌اند، از کارتخوان‌های بی‌هویت ارتزاق می‌کنند.

به گزارش مشرق، تبدیل ریال به دلار یا یورو توسط صرافی‌های غیرمجاز در ایران و حواله کردن آن به خارج از ایران یک روش معمول است و روش بعدی تبدیل ریال به ارز دیجیتال و خروج آن از کشور است. باید از مسئولان پرسید برای مقابله با این دو روش و شناسایی صرافی‌های غیرمجازی که دستشان با قماربازان در یک کاسه است فکری کرده‌اند یا نه؟!

روش جالب‌تر و کاربردی‌تر، اما استفاده از کارتخوان‌های بی‌هویت است. یک پولشویی ماهرانه که در غفلت مسئولان به راهی بدون دردسر برای قماربازان تبدیل شده است، روشی که می‌توان گفت بهشت پولشویی برای قماربازان است و با استفاده از آن مثل آب خوردن میلیارد میلیارد پول به دست آمده از سایت‌های شرط‌بندی را اول پولشویی کرده و بعد هم تبدیل به ارز می‌کنند. سهم این روش در ایجاد بحران‌های ارزی جدی است.

پازل فعالیت موفقیت‌آمیز سایت‌های قمار

دستگاه‌های کارتخوان سیار ایرانی برای سایت‌های قمار حکم طلا را دارند. خروج دستگاه‌های پز سیار از مرزهای کشور ساده است. دلالان هم دستگاه‌ها را از مرز خارج می‌کنند و به کشور ترکیه می‌برند. یک سیم‌کارت ایرانی داخل کارتخوان می‌گذارند، با استفاده از اینترنت به سیستم بانکی متصل می‌شوند و با خیال راحت پولشویی می‌کنند.

سرنخ بسیاری از سایت‌های شرط‌بندی در نهایت به نظام بانکی و فقدان نظارت بر شبکه مالی منتهی می‌شود. درگاه‌های ناامن بانکی و همکاری خواسته و ناخواسته اپلیکیشن‌های داخلی و شبکه‌های پرداخت با سایت‌های شرط‌بندی یک طرف، عدم نظارت بر استفاده بی‌قید و شرط از دستگاه‌های پز سیار در خارج از ایران هم دست به دست هم می‌دهد تا پازل فعالیت موفقیت‌آمیز سایت‌های قمار را تکمیل کند.

عکس‌هایی در شبکه‌های مجازی منتشر شده که از وجود گسترده کارتخوان‌های ایرانی در ترکیه خبر می‌دهد. استانبول پاتوق اغلب گردانندگان سایت‌های شرط‌بندی است و صاحبان سایت و دار و دسته‌شان با پول سیاه قمار در این شهر لاکچری زندگی می‌کنند.

پولشویی در ترکیه با دستگاه کارتخوان ایرانی، کارت اجاره‌ای، دفاتر خدمات ارزی و صرافی‌ها بازار پررونقی دارد.

جولان کارتخوان‌های اجاره‌ای

اگر می‌خواهید بدانید از دستگاه پز سیار ایرانی چطور برای پولشویی درآمد به دست آمده از سایت‌های شرط‌بندی استفاده می‌کنند باید گفت این پروسه با کارت‌های اجاره‌ای تکمیل می‌شود. قماربازانی که پنل شرط‌بندی دارند یک تیم کارچاق‌کنی هم در ایران دارند که ملزومات کار را برای آن‌ها فراهم می‌کنند. مهم‌ترین کار آن‌ها پیدا کردن افرادی است که حاضر می‌شوند در ازای دریافت پول، حسابشان را اجاره دهند. وقتی کاربر در سایت بازی می‌کند پول را به یکی از کارت‌های اجاره‌ای واریز می‌کند. اعضای فنی گروه، با استفاده از درگاه‌های پرداخت شخصی، پول را به حساب‌های دیگری منتقل می‌کنند تا پلیس فتا نتواند به راحتی رد آن را بزند.

دستگاه کارتخوان ایرانی در ترکیه!

آن‌طور که خبرگزاری فارس گزارش داده، صاحب آخرین حساب و کارت اجاره‌ای که پول در آن واریز می‌شود در ترکیه زندگی می‌کند. یعنی روش اجاره کارت همزمان در ترکیه و ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد. اعضای تیم سایت شرط‌بندی سراغ افرادی می‌روند که در ترکیه زندگی می‌کنند و قصد بازگشت به ایران را هم ندارند و ممکن است چند کارت بانکی ایرانی داشته باشند. با مبالغ بالا که گاهی به ماهی ۳۰ میلیون تومان هم می‌رسد کارت آن‌ها را اجاره می‌کنند. آگهی کارت اجاره‌ای در کانال‌های تلگرامی که اعضای آن ایرانیان ساکن استانبول هستند منتشر می‌شود. این‌طور می‌شود که اگر پلیس فتا رد پول را بزند، فردی که حسابش را اجاره داده اصلاً در ایران نیست که دستگیر شود و جوابگوی جرمش باشد. البته کارچاق‌کن‌ها سرعت بالایی دارند و خیلی زود حساب‌ها را خالی می‌کنند.

طعمه‌های خوب در ترکیه

وقتی پول سیاه سایت‌های شرط‌بندی به حساب افرادی که در ترکیه زندگی می‌کنند و کارت‌هایشان را اجاره دادند، واریز شد، مرحله آخر و مهم یعنی پولشویی با دستگاه‌های پز ایرانی شروع می‌شود. این پول‌ها باید به سرعت تبدیل به لیر یا دلار شود و از آن حساب‌ها بیرون بیاید. تا مسئولان در ایران به خودشان بجنبند و حساب‌ها را شناسایی کنند کارچاق‌کن‌های سایت شرط‌بندی سراغ ایرانی‌هایی می‌روند که در ترکیه زندگی می‌کنند و دستگاه کارتخوان ایرانی دارند و خدمات ارزی ارائه می‌کنند. کارت‌ها را هم در دستگاه‌های پز آن‌ها می‌کشند.

پول به حساب نفر بعدی واریز می‌شود که در ترکیه خدمات ارزی ارائه می‌دهد و در ایران حساب دارد. افرادی که در ترکیه خدمات ارزی ارائه می‌دهند ممکن است از همه جا بی‌خبر باشند، اما از این تبدیل ارز، پول خوبی به دست می‌آورند. مثلاً اگر هر لیر ۱۳۰۰ باشد آن‌ها برای تبدیل ریال به هر لیر، ۱۳۵۰ تومان دریافت می‌کنند و ممکن است با همین روش ساده در یک روز ۲۰ میلیون تومان درآمد داشته باشند.

این سود خوب باعث شده تا دستگاه‌های پز سیار ایرانی برای ایرانیانی که در ترکیه زندگی می‌کنند یک منبع درآمد قابل اطمینان باشد. حالا درآمد سیاه به دست آمده در سایت‌های قمار، شسته شده و جیب قماربازان و دار و دسته‌شان در ترکیه را پر پول کرده است. نفر آخر، یعنی فردی که در ترکیه با دستگاه‌های پز سیار به گردانندگان سایت شرط‌بندی خدمات ارزی ارائه داده، به صرافی‌های رسمی ترکیه می‌رود و پولش را تبدیل به ارز می‌کند.

مهاجرت غیرقانونی کارتخوان‌ها

با همین روش، دستگاه‌های کارتخوان ایرانی آن طرف آب تبدیل می‌شود به ابزار پولشویی و خروج میلیاردی ارز و یک پای ایجاد بحران‌های ارزی. این‌طور می‌شود که گاهی فرمان کنترل ارز را افرادی در خارج از ایران در دست می‌گیرند و این اخلال در نظام ارزی ابعاد ملی پیدا می‌کند و تبعات آن بر اقتصاد کشور تأثیر می‌گذارد.

ریشه بسیاری از این مشکلات در نبود نظارت بانک مرکزی است. چرا دستگاه کارتخوان ایرانی به راحتی از مرز خارج می‌شود؟ آیا نظارتی بر تراکنش‌های انجام شده از این دستگاه‌ها در خارج از ایران وجود دارد؟

فقط کافی است اقدام به خرید دستگاه کارتخوان سیار کنید. سراغ یکی از شرکت‌های پی‌اس‌پی یا شبکه‌های پرداخت زیر نظر بانک مرکزی و شبکه شاپرک بروید. آگهی فروش دستگاه‌های پز سیار در سایت دیوار به وفور پیدا وجود دارد. کپی کارت ملی و شماره شبا و مبلغ تعیین شده را بدهید و فرم را پر کنید و دستگاه را بخرید. برخلاف ادعای مسئولان پی‌اس‌پی‌ها یا شبکه‌های پرداخت، وقتی قرار به فروش دستگاه سیار باشد نمایندگی‌های فروش از درخواست‌کننده دستگاه کارتخوان نه جواز کسب می‌خواهند نه نشانی فروشگاه و نه هیچ مدرک دیگری. پول را می‌گیرند و دستگاه را تحویل خریدار می‌دهند.

دستگاه را که گرفتید آن را در چمدانتان بگذارید و از کشور خارج کنید. دستگاه پز شما از ترکیه یا هر کشور دیگری به شبکه شاپرک متصل می‌شود. این بخشی از اسرار پولشویی با کارتخوان‌های بی‌هویت برای دست‌اندرکاران سایت‌های شرط‌بندی است.

پولشویی مثل آب خوردن

دو سال قبل بانک مرکزی برای جلوگیری از پولشویی با استفاده از دستگاه کارتخوان در کشورهای همسایه مثل ترکیه قانون سقف تراکنش را اعمال کرد. بر اساس این قانون هر فرد با یک شماره ملی فقط مجاز به انجام ۱۰۰ میلیون تومان تراکنش از طریق دستگاه‌های پز است. همچنین بانک مرکزی اعلام کرد بر اساس قانون، استفاده از کارتخوان‌های ایرانی به هر شکلی در خارج از کشور ممنوع است.

با این هدف، دسترسی این کارتخوان‌ها به نظام بانکی ایران از طریق مخابرات را مسدود کرد، اما این کارتخوان‌ها با سیم‌کارت ایرانی و اتصال به شبکه وای‌فای و با استفاده از فیلترشکن کار می‌کند.

کارشناسان آی‌تی هم ادعا کرده‌اند تراکنش‌های دستگاه‌های سیار در خارج از کشور قابل شناسایی نیست، چون زمانی که خارج از کشور برای استفاده از دستگاه پز از فیلترشکن استفاده می‌شود آی‌پی سرورهای داخلی نمایش داده می‌شود و کار شناسایی را دشوار می‌کند.

این هرج و مرج مالی و نبود نظارت دقیق، پولشویی را برای دست‌اندرکاران سایت‌های شرط‌بندی مثل آب خوردن راحت و بی‌دردسر کرده است آن‌قدر که دستگاه‌های پز سیار شده‌اند ابزار پولشویی و صدایی از بانک مرکزی هم درنمی‌آید.

منبع:جوان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  3 0
  از بانک خودشون به شرط بندا خبر میدن که حسابتون ردیابی شده خالیش کنین.
  • علی IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
   4 0
   مشرق این ها رو میدونه و وزارت اطلاعات نمی دونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ولمون کنید تو رو خدا
 • DE ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  1 0
  اگر واقعا نگران خروج ارز هستید حساب علیرضا ح نماینده علی اکبری انرژی درمان شیاد را مسدود کنید. این فرد با فریب مردم با ارائه دمپایی ، گردنبند مقدس و شمع سوزی میلیاردها تومان مردم را سرکیسه کرده. تداوم شبکه اش وابسته به همین پولهاست. بانک مرکزی و نیروی انتظامی اگر با عوامل داخلی این فرد برخورد نکنند همدستش خواهند بود.
 • IR ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  1 0
  لعنت به مزدوران به وطن.. اولکه کلی سرمایه وطن راخارج میکنن بعدش هم میشن خیانتکاربوطن واگه جایگاهی هم پیدا کنن جفتک پرت میکنن به وطن خودشون. ازاینطرف سرمایه میکشن ترکیه ازانطرفهم ترکیه منافق برضدمنافغ ماکارمیکنه مثل سوریه ک برضدمقاومت جنگید.خیانتکارن کسی ک سرمایه ملت رابکشوردشمن سرازیرمیکنه.-
 • DE ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  2 0
  صبح بخیر ! دادا دستگاه کارتخون ایرانی وسط کالیفرنیا امریکا هم هست. مملکت مسئولانش خواب تشریف دارن.
 • IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  1 0
  شما که با این دقت همه چیز را می دانید بجای نشر و آموزش کارهای خلاف اطلاعات را در اختیار پلیس فتا قرار دهید. ضمنا از کجا می دانید اون آگهی کارت خوان ایرانی برای خلافه؟ شاید برای تبدیل پول و خرید در ترکیه هستش.
 • سروش IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  0 0
  لطفا بعضی قسمت های گزارش را پررنگ تر کنید بعضی ها حوصله خواندن کل گزارش را ندارند.خدا قوت
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  1 0
  کنترل و از رده خارج کردن پوزهای ایرانی اونور مرزی‌ها مثل آب خوردنه، شک نکنید. پیدا کنید پرتقال فروش را! این کار دستگاه‌های پوز در اونور مرزها مثل نفوذ یک پهباد به کشور و اقدام علیه امنیت ملی ایران است. حلقه فروش تن‌ها طلای بی‌زبان در بانک‌های کشور با این دستگاه‌های پوز کامل می‌شود.
 • DE ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  0 0
  دستگاه کارتنخواب ایرانی در ترکیه بزودی برای کارتنخوابهای فراری افتتاه خواهد شد.
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  1 0
  اگر بانک مرکزی اراده کند میتوانند تراکنش ها را فقط محدود به آی پی ایران کنند
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  2 0
  اقا از ترکیه که سهله، من از برزیل که رفته بودم، از اینترنت بانک پول پرداخت کردم به حساب ریالی یک فردی در همانجا -البته حساب بانکی اش در ایران و برای من خدماتی را فراهم کرد. خیلی هم کارمان راه افتاد. الان شما در استانبول هم میتونی با کارت بانکی پرداخت کنی و طرف ترک از شما ریال میگیره ولی لیر حساب میکنه. خیلی هم خوبه برای تسهیل تجارت و نوعی دور زدن دلار است. در روسیه هم ممکنه به درد بخوره
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  4 0
  ریشه اصلی بانکها و مسولین دولتی هستند که حمایت میکنند
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  0 0
  هر کی حسابش را کرایه داد و کرایه کرد جرم است جریمه و زندانیش کنید و دیگر تا ده سال اجازه باز نمودن هیچ حسابی را نداشته باشد ببینید چه سریع حساب های اجاره ای از بین می رود
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  0 0
  این یارو سلطان استانبول رو بگیرید یکم دلمون خنک بشه
 • IR ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  0 0
  یعنی این بحرانهای ارزی رو چهار تا قمار باز ایجاد کردن ؟؟ خودتون رو بگیرین بابا