غلامعلی حدادعادل نمایه

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: متاسفانه اکنون سیاست های کلی تصویب و ابلاغ می شود و یکسری مدیران براساس آنچه خودشان در ذهن دارند عمل می‌کنند.

به گزارش مشرق؛ غلامعلی حداد عادل عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در دوازدهمین پیش نشست همایش نظام  مسائل اولویت دار کشور مبتنی بر سیاستهای کلی نظام که به همت بسیج دانشجویی برگزار شد، گفت: مهمترین نیاز ما برای اداره کشور مدیریت است و اگر همه چیز باشد و مدیریت نباشد همه ظرفیت ها هدر می رود و برای همین باید مسئله مدیریت را در کشور یک مسئله محوری دانست.

وی با اشاره روند فعالیت و وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: یک گسلی وجود دارد بین سیاست های کلی که ما در مجمع تصویب می کنیم و کارهایی که وزارتخانه و نهادهای مختلف می کنند. 

حداد عادل تاکید کرد: ما باید از اسناد بالادستی تبعیت کنیم و دستگاه‌ها باید آن چیزی که بالا دست ابلاغ کرده را اجرا کنند. ما باید تربیت شویم برای اینکه با یک اصولی کار کنیم. یکی از دلایلی که سیاست های کلی اجرا نمی شود به همین موضوع مربوط است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: من لمس کردم که هر قانون و مصوبه کلی وقتی می خواهد به عمل منتهی شود انگار پلی که باید بین مصوبه و عمل باشد زده نشده و احساس می کنم تا وقتی به این شکاف بین کلیات و جزئیات، نظر و عمل آرمان و واقعیت توجه نکنیم و اتصال اینها را برقرار نکنیم یه خلاء در کشور خواهیم داشت.

وی گفت: گاهی ممکن است تصویب یک سیاست کلی شش ماه طول بکشد ولی حس نمی کنیم اینها اثری داشته باشد. بنده اگر اختیار داشتم برای مسئولان از یک سطحی به بالا الزامی می کردم اگر می خواهد در این پست مدیریت بنشیند حدود ۶۰ ساعت سر یک جلسه توجیهی با کسانی که این سیاست ها را نوشتند و کارشناسی کردند و... جلسه بگذارد. متاسفانه الان سیاست های کلی تصویب و ابلاغ می شود و یکسری مدیران براساس آنچه خودشان در ذهن دارند عمل می‌کنند.

حداد عادل اضافه کرد: در کشور براساس یک سلسله اصول یک همدلی و همزمانی بین مسئولان وجود ندارد و بدون اینکه ببینند اسناد بالادستی چه بوده عمل می کنند. پیوند بین سیاست های کلی و اجرا بسیار مهم است که باید به آن توجه شود.

وی با اشاره به الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت گفت: انتقاد من این است که این الگو نیست، شما اگر نگاه کنید می بینید یک سلسله ارزش ها به عبارت درآمده می خواهد بشود مدل برای پیشرفت کشور، خیلی ها را دیدیم که گفتند این حرفها جدید نیست. به نظرم این الگو یک مجموعه ای است از حرفهایی که در گذشته گفته بودند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: یکی از شرایط حکمرانی خوب ثبات مدیریت است، اگر قرار باشد پشت سر هم تو یک دستگاهی مدیر عوض شود خیلی بد است؛ وزارت آموزش پروش ما طی این سالها ۱۷ وزیر داشته، مهم تر از ثبات مدیریت، ثبات کارهای درست است.

وی ادامه داد: اگر شما مسئول شدید خواهش می کنیم در نفی اقدامات مدیر قبلی حتی اگر مخالف سلایق سیاسی شما بود انصاف را رعایت کنید، و اگر کار خوبی کرده آن را ادامه دهید. اتصال بین مدیر قبلی و بعدی اگر بخواهد گسیخته نشود نباید برای جلب نظر عوام اقدامات مدیر قبلی را بی دلیل نفی کرد، مثل مسکن مهر که دیدیم متوقف شد و بعد اسم مسکن مهر را تغییر دادند و همان کار را تکرار کردند.

حدادعادل یادآور شد: این اواخر یک هیات نظارت ایجاد شده تا بر اجرای سیاست های کلی نظارت کند اما این هیات اینگونه است که وقتی یک قانونی در مجلس تصویب می شود را با سیاست کلی تطبیق می دهد، ولی باز بهتر است.

وی درباره سوالی پیرامون نقش اندیشکده ها و پژوهشکده های سیاست گذاری ادامه داد: اندیکشده یعنی جایی که از آن الگو و طرح درمی آید، شما وقتی یک مطلب کلی را می گوید فکر روش های اجرایی آن هم باشید تا لطمه نخورد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سوالی پیرامون بیشترین سهم عدم تحقق ها سیاست های کلی نظام گفت: وقتی ما داریم یک جایی کار می کنیم این را در نظر نمی گیریم که ما داریم در چارچوب یکسری اسناد بالادستی فعالیت می کنیم. یعنی اگر من نماینده مجلس هستم باید تابع اسناد بالادستی باشم ولی ما عادت نکردیم که از اسناد بالادستی تبعیت کنیم.

وی در ادامه با اشاره پیشرفت های هند در برخی حوزه ها گفت: هند ۴۰ سال است یک سیاست کلی در نظر گرفته و همه براساس آن کار می کنند، ولی در ایران اینگونه نیست. ما باید تربیت شویم که براساس یکسری اصول کار کنیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس