کد خبر 1179732
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۰
امام خمینی

عزت ملت ایران، رشد و توسعه مادی ملت ایران، اعتلای معنوی و اخلاقی ملت ایران، امنیت پایدار این ملت عزیز، در گرو عمل به بیانات و تدابیر و مواضع امام راحل و رهبر انقلاب و پیمودن راه و خط امام است.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام علی شیرازی نماینده ولی فقیه در قرارگاه ثارالله سپاه طی یادداشتی نوشت: برای تبیین خط امام، اول باید امام را و شخصیت امام را شناخت. در معرفی شخصیت امام باید بگوییم: شخصیت امام شکل پذیرفته از مواضعی است که آن رهبر حکیم و وارسته با روشن‌ترین الفاظ و کلمات، آن‌ها را بیان کرد. آن مواضع شفاف و روشن، ملاک راه و خط امام بزرگوار ماست. خطی که امام خمینی (ره) براساس آن یک نظام اسلامی را به وجود آورد. مسیر تاریخ ملت ایران را عوض کرد. ملت ایران را به یک ملت پرانگیزه، پرامید و پرتحرک تبدیل کرد. ملت ایران را در دنیا زنده و سرافراز نمود. ملت ایران را به ملتی دارای هدف‌های بزرگ و به فعال‌ترین ملت دنیا تبدیل کرد. ملت ایران را به استقلال رساند. ملت ایران را از حالت ملت عقب‌افتاده خارج ساخت، زمینه رشد و توسعه مادی و معنوی او را فراهم نمود. و این ملت را به عزت و سربلندی و پیروزی‌های پی در پی رساند.

خط امام، عشق ملت ایران را به اسلام برانگیخت، او را در راه اسلام ناب به فداکاری اعجاب‌انگیز واداشت. گنجینه‌های پنهان درون سینه انسان‌ها را استخراج کرد. روح مقاومت و ایستادگی را در جهان احیاء نمود. توده‌های عظیمی را پیرو ملت ایران کرد. تمایل به حاکمیت اسلام و نصرت از تسلط استثمارگران و استعمارگران و ظالمان را در میان مردم دنیا به اوج رساند. استکبار جهانی و صهیونیسم غاصب را ضعیف و رسوا نمود.

امروز مردم و مسئولین باید به خط امام و به مواضع قاطع و شفاف امام به چشم یک دستورالعمل نگاه کنند. عزت ملت ایران، رشد و توسعه مادی ملت ایران، اعتلای معنوی و اخلاقی ملت ایران، امنیت پایدار این ملت عزیز، در گرو عمل به این بیانات و تدابیر و مواضع و پیمودن راه و خط امام است. این خط، زندگی و همه هستی و هویت ملی و انقلابی ماست.

اگر بخواهیم جمهوری اسلامی را آباد و آزاد کنیم، راه این است که خط امام عزیزمان را دنبال کنیم. اگر دنبال عزت و شخصیت و هویت ملی ایرانیم، بایستی خط امام را دنبال کنیم. همه آرمان‌ها بلند و به حقی که ملت ایران دارد، به وسیله خط و راه امام و عمل به مواضع امام تأمین می‌شود.

زنده نگهداشتن راه و خط امام، به پنهان نکردن، فراموش نکردن، کم‌رنگ نکردن و غلط تبیین نکردن مواضع امام است. باید اندیشه دینی و سیاسی امام خمینی (ره) را در تمامی سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها، برجسته و پررنگ کنیم. باید مواضع دینی و سیاسی امام را صریح و درست بیان کنیم. باید شاخص‌های خط امام و مشخصه‌های این خط را برجسته نمائیم.

اولین نقطه در میانی و خط امام، اسلام ناب محمدی (ص) است. نهضت امام خمینی (ره) برای حاکمیت اسلام بود. اسلام و توحید و وحدت بین امت اسلامی. اسلام «ولَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکافِرِینَ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلًا...». اسلام «الإسلامُ یَعلُو ولا یُعلی‏ علَیهِ». اسلام «اَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم...». اسلامی که می‌گوید: «وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُری‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ...». اسلام عدل و قسط. اسلام عزت و اسلام حمایت از ضعفا و پابرهنگان و محرومان. اسلام دفاع از حقوق مظلومان و مستضعفان. اسلام جهاد با دشمنان و سازش‌ناپذیری با مستکبرین و زورگویان و فتنه‌گران. اسلام اخلاق و فضیلت و معنویت.

دومین نقطه در مبانی و خط امام، تکیه به مردم است. اعتقاد به مردم را امام از اسلام گرفت. اسلام روی حق مردم و اهمیت رأی مردم و حضور مردم در صحنه‌ها تأکید می‌کند.

سومین نقطه در مبانی و خط امام، عدالت اجتماعی و کمک به طبقات محروم است. امام، محرومان را صاحب اصلی انقلاب می‌دانست.

چهارمین نقطه، خداباوری و محاسبات معنوی و الهی است. امام برای کسب رضایت الهی حرکت می‌کرد و به وعده‌های پروردگار بزرگ اعتماد و ایمان داشت.

خط امام، استقامتی است که او در رفتار خود نشان داد، دشمن و طرح‌های دشمن را شناخت. در مقابل دشمن و آمریکا، کوتاه نیامد. از دشمن نهراسید و نترسید و تهدیدهای جهانخواران و استعمارگران او را متزلزل نکرد و کوچک‌ترین نرمشی در مقابل جهان استکبار نداشت و تا زنده بود نگذاشت حکومت به دست لیبرال‌ها و منافقین بیفتد.

یکی دیگر از نقاط پررنگ در خط امام، سازش‌ناپذیری او بود. او با شاه سازش نکرد. او با صدام سازش نکرد. او با آمریکا سازش نکرد. او از اصول نه شرقی و نه غربی خود عدول ننمود.

حساس به سرنوشت مسلمانان جهان، اهمیت دادن به توانایی ملت‌ها، استقلال و آزادی از سلطه ابرقدرت‌ها، ساده زیستی، جاذبه و دافعه، و پاسداری از ارزش‌ها و دفاع از ولایت فقیه نیز از نقاط برجسته در مبانی امام و خط امام است.

امام حکم ولی فقیه را عنصر قوام بخش اسلام ناب محمدی (ص) می‌دانست و معتقد بود که نفی ولایت فقیه، تکذیب ائمه و اسلام است؛ و ولایت فقیه تبع اسلام است و همان ولایت رسول الله است. امام ولایت فقیه را هدیه‌ای الهی می‌دانست و معتقد بود که مردم و مسئولین باید به این مهم، معتقد و به ولی فقیه وفادار باشند.

پررنگ کردن خط امام و مشخصه‌های خط امام، و زنده نگه داشتن نام امام خمینی (ره)، یک وظیفه شرعی است. اگر قوای سه گانه، مسئولان سیاسی و نظامی و اجتماعی و خدماتی و همه ملت ایران، مواضع امام را به عنوان یک دستورالعمل جامع، راهنمای خود قرار دهند و خط امام را در کشور، منطقه و جهان برجسته کنند؛ عزت مردم و استقلال ایران و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران و اعتلای معنوی و اخلاقی جامعه استمرار می‌یابد، مشکلات کشور و جبهه مقاومت حل می‌گردد و جهان استکبار و طاغوت و طاغوتچه‌ها و ظالمان و استعمارگران، ضعیف‌تر، رسواتر و نابود می‌شوند و زمینه رسیدن جامعه بشری به کمال مطلوب فراهم می‌گردد.

تنها با پررنگ کردن و برجسته کردن مواضع امام، مبانی امام و خط امام است که مصالح معنوی و مادی مردم رعایت و تأمین می‌شود. قوانین اسلامی وضع و اجرا می‌گردد؛ و زندگی فردی و اجتماعی ملت ایران، رنگ و بوی احکام مترقی اسلام می‌گیرد و آسایش و رفاه و امنیت و آرامش، بر سراسر حیات اجتماعی سایه می‌گستراند و برکات الهی وارد زندگی مردم می‌شود و آنان از حیات طیبه برخوردار می‌شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۴
  1 1
  متاسفانه ذلت پذیران وبرجامیان بویی ازمکتب امام نبردن.
 • ناظر IR ۰۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۴
  1 1
  اگر تحریف های شما و بقیه نا آگاهان و هیاهوکنددگان بگذارد راه را خواهیم شناخت اما به شرطی که دائما پارازیت ایجاد نکنید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس