کد خبر 1178447
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۱
بورس نمایه

کارشناس بازار سرمایه بر این عقیده است که بورس در حال حاضر در شرایطی قرار دارد که دامنه نوسان می‌تواند شرایط آن را بهتر کند.

به گزارش سرویس بورس مشرق، شورای عالی بورس در جلسه شب گذشته خود به این تصمیم رسید که از هفته آینده به مورخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۹، چهار قانون جدید به قانون‌های بورس اضافه شود و گلی به سبزه بازار سرمایه آراسته شود.

بر اساس صحبت‌هایی که محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با رسانه‌ها داشت، قرار است محدوده دامنه نوسان قیمت سهام از ۲- تا ۶+ درصد باشد که نشان می‌دهد مسئولان تصمیم گرفته ‌اند که سهامداران کمتر دچار ضرر شوند که البته همین خبر توانست آثار خوبی هم در بازار داشته باشد. دهقان دهنوی علاوه بر این موضوع، اشاره کرد که تغییرات حجم مبنا در اختیارات سازمان بورس قرار گرفت تا متناسب با شرایط بازار، تغییراتی اعمال شود.

بیشتر بخوانید:

تصمیمات جدید بورسی؛ صف‌ساز یا رونق‌ساز؟

از این گذشته مقرر شده است که از روز شنبه هفته آینده به سازمان بورس و اوراق بهادار اختیار داده شد، انتشار اوراق اختیار فروش تبعی به ناشران و سهامداران عمده الزام شود و در کنار این، اعتبار خرید کارگزاری‌ها به ۶۰ درصد تغییر پیدا کند.

با این حال، باید منتظر تبعات این تصمیم‌ها در بازار سرمایه و تأثیر آن‌ها بر روند معاملات باشیم. با این حال، مسلم شجاعی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با تغییر دامنه نوسانات در این بازار اظهار کرد: در حالت کلی، دامنه نوسان برای بازار خوب نیست و در بازارهای سرمایه دیگر کشورهای جهان دیده نشده است که به غیر از برای شرایط خاص، دامنه نوسان برای آن بورس در نظر گرفته شود.

وی تصریح کرد: دامنه نوسان به طور کلی برای بازار سرمایه پدیده خوبی نیست، ولی زیرساخت‌ها از ابتدا مبنی بر این بوده است که بازار سرمایه از ابتدا با دامنه نوسان تعریف شده است و پیش از این، بنا به دلایلی که برای بازار منطقی به نظر می‌رسید، قانون نوسان در بازار سرمایه وضع شد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه دامنه نوسان برای کنترل بازار وضع می‌شود، افزود: بازار سرمایه ما به گونه‌ای است که مسئولان این بازار، پیش‌بینی هیجانامت ممکن در بازار را داشتند، این دامنه نوسان را در نظر گرفتند تا بتوانند هیجانات را کنترل کنند و افزایش رشد و کاهش افت این دامنه هم برای جلوگیری از هیجانات در نظر گرفته می‌شود و نمونه آن را می‌تون در تصمیمی که به تازگی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، آقای دهقان دهنوی در نظر گرفتند.

شجاعی درباره تصمیم جدید رئیس سازمان بورس ادامه داد: این تصمیم در جهت این گرفته شده است تا سهم‌ها به اندازه کافی رشد کنند و افت قیمت سهم‌ها زیاد چشمگیر نباشد و به نظر من، در حال حاضر، بهترین حالت برای کنترل بازار بهترین تصمیم است.

وی درباره آثار تعیین دامنه نوسان در بازار سرمایه گفت: در اقتصاد این مسئله مطرح است که هرگونه دستکاری در روند معاملات باعث نابسامانی می‌شود، ولی در بحث اقتصاد کلان و با توجه به مسئله کینگز، دست دولت در بازار وارد می‌شود و در برخی از نقاط جهان مانند آمریکا هم از دولت برای ورود نقدینگی کلان به بازار سرمایه استفاده می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان خاطرنشان کرد: با این حال، مسئولان بازار سرمایه نباید به گونه‌ای عمل کند که نه با وضع قوانین متعدد، ایجاد محدودیت برای سرمایه‌گذاران، شرایط سرمایه‌گذاری را سخت کند و نه بازار را به حال خود رها کند  و باید تعادلی در بازار وجود داشته باشد و اکثریت کارشناسان در بازار سرمایه بر این عقیده‌اند که اگر دولت در بازار دخالت نکند بازار خودش را پیدا خواهد کرد، اما الآن در شرایطی هستیم که بازار در شرایط نابسامانی است و شاید این دامنه نوسان بتواند مشکلی را حل کند.

منبع:بازار

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  0 0
  درمان بورس اینه که ستاد اجرایی و بنیاد مستضعفان و آستان قدس سهامی که در سقف فروختن رو الان بخرن.چون بورس دست دولت نیست دست خصولتی هاست
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  0 0
  متاسفانه قوانینی که میگذارن به نفع سهمهای دولتیست. اینجوری اعتمادی به بازار برمیگرده؟ حجم مبنای شرکتهای کوچک با حجم مبنای شرکتهای بزرگ یکسانه که فقط باعث پر کردن حجم مبنا توسط شرکتهای بزرگ میشه. جالب اینجاست که اکثر اونها دولتی هستند. وقتی رییس سازمان بورس یک مقام دولتی باشه همین میشه که میبینید.
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  0 0
  طنز تلخ امروز بورس اینه که بسیاری از سهمها منفیند ولی شاخص کل مثبت بالاست. چرا چون دولت به فکر سهمهای خودشه و میخواد باز جیب سهامدارها رو خالی کنه. نظارت هم که تو این بازار کشکه. بالاخره رییس سازمان بورس، معاون وزیر اقتصاد دیگه.
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  0 0
  با این شرایط چیزی عوض نمیشه. همین امروز نگاه کنید میبینید که سهمهای دولتی مثبتن چون بزرگند و حجم مبنا رو به راحتی پر میکنند. دولت سیگنالهای خودش با قوانینی که میذاره، میفرسته. دوباره همون اش و همون کاسه سقوط در راهه. عدالت رو به این ویرانه ای که از بورس ساختید برگردونید.
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  0 0
  حجم مبنا رو اصلاح کنید تا کل شرکتهای بورسی رشد کنند و نه فقط شرکتهای بزرگ دولتی. سوگیری در تصمیمات بورس مشخصه. کسی نیست به این کثافت کاری ها ورود کنه؟
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  0 0
  این بورس از پای بست ویرانه. فردا افتتاح کارخانه بزرگ دارویی داره بعد امروز با کد به کد حقوقی به حقوقی _5 اش کردن. فساد مگخ شاخ و دم داره؟ چرا رسیدگی نمیکنید؟
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  0 0
  در سایت سازمان بورس با مدارک مستدل شکایت میکنیم بعد از ۲۰ روز یه جوابی میدن انگار کارشناسشون اکابر رو هم نگذرونده!!! رفته یه سهم دیگه رو بررسی کرده!!!! میشه ناظر اینقدر تعطیل باشه که اسم دو تا سهم رو نتونه بخونه؟ این معنیش چیه؟
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  0 0
  یه مقام سازمان بورس چند روز پیش گفت که با نرم افزارها تخلفات بورسی رو رصد میکنیم. والا بدون نرم افزار هم میشه این تخلفات اشکار رو دید ولی متاسفانه خود سازمان بورس فاسده و نمیخواد با فساد حقوقی ها برخورد کنه. هر چه بگندد بزنندش نمک وای به روز که بگندد نمک