ذخایر ارزی کشور وضعیت خوبی دارد

رئیس کل بانک مرکزی از رشد فروش نفت و درآمدهای نفتی خبر داد و گفت: از منابع بلوکه شده خود در عمان استفاده کردیم و در مقابل، از کره‌ای ها برای عدم آزادسازی منابع خود شکایت خواهیم کرد.

به گزارش مشرق،  عبدالناصر همتی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری در تشریح عملکرد بانک مرکزی در پاسخ به چرایی مسدودی کارت بانکی مهاجران افغان، اظهار داشت: انچه انجام شد در حقیقت بی تدبیری یکی دو بانک بود؛ البته از قبل اعلام کرده بودیم که کد شهاب نداشته باشند، ساتنا انجام نمی شود، من همان شب با مدیران این دو بانک صحبت کردم و گفتم باید یک ماه فرصت دهید تا این افراد برای اعلام شناسه ملی یا کد اتباع به شعب مراجعه کنند؛ هرچند بانک ها می گفتند از قبل پیامک داده بودیم ولی به نظرم بانک ها هم خیلی جدی نبودند.

وی با بیان اینکه سهل انگاری و بی تدبیری برخی از دوستان بانکی باعث این مشکل شد، افزود: یک رسمی دارند که هر اتفاقی در سیستم بانکی می افتد می گویند دستور بانک مرکزی است! درحالی که سالهاست به بانک ها ابلاغ کرده ایم که مصوبات مبارزه با پولشویی را اجرا کنند و ... .

بیشتر بخوانید:

عراق و کره اراده‌ سیاسی برای آزادسازی پول‌های ایران ندارند/ اگر ما نبودیم، دلار ۵۰هزار تومان و تورم ۱۵۰ درصد می‌شد

همتی درباره علت تأخیر در اجرای اصلاحات قانون جدید چک، گفت: برخی از مشتریان در این چند ماه فرصت آموزش استفاده از چک‌های جدید را خواهند داشت ولی از اول سال ۱۴۰۰ این قانون به صورت اجباری اجرایی خواهد شد و الان به صورت اختیاری می توانند ثبت ، تایید و انتقال چک را در صیاد ثبت کنند.

وی درباره حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، عنوان کرد: ما چیزی حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان اختصاص دادیم و نزدیک ۳۰ هزار میلیارد تومان را وام یک میلیونی به سرپرستان خانوارهای یارانه بگیر دادیم و از این طریق کمک خوبی شد. نزدیک ۸ هزار میلیارد تومان را نیز ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار مشاغل استفاده کردند و برای ۱۹۰ هزار نفر هم حدود ۴ هزار میلیارد تومان ودیعه مسکن پرداخت شد و تا آخر سال هم بخش بزرگی از این مبلغ را کمک می کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نگرانی ما کنترل رشد نقدینگی است و نمی خواهیم رشدهای انفجاری در نقدینگی و تورم داشته باشیم، تصریح کرد: به همین خاطر دست ما در پرداخت تسهیلات حمایتی بسته است! تلاشمان را کرده ایم که نقدینگی را کنترل کند ولی عمده تورم و نقدینگی ریشه در بودجه و تحریم های بی سابقه دارند. البته در ماه دهم از سال رشد ۱۸ درصدی پایه پولی را تجربه می کنیم که این علیرغم تحریم بسیار کارنامه خوبی است.

* دلار زیر ۲۰ هزار تومان «شدنی» است/ نرخ ارز در قدرت خرید مردم اثر می گذارد

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره وضعیت بازار ارز اینطور توضیح داد که بازار نرخ دلار ۲۰ هزار تومانی را در هفته های قبل دید و بازهم خواهد دید؛ جو روانی حاکم در بازار سرمایه و ارز باعث تغییرات در این بازارها می شود. انتظارات حتما تعدیل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که دلار به زیر ۲۰ هزار تومان می رسد؟ ممکن است چنین رقمی در بازار ارز ثبت شود؟ گفت: بله ممکن است و بنده معتقدم امکان تعدیل نرخ ارز وجود دارد.

همتی با اشاره به اینکه فضای بازار سرمایه و ارز متاثر از فعل و انفعالات سیاسی است، افزود: اگر به منابع دسترسی پیدا کنیم قدرت بازارسازی بانک مرکزی افزایش خواهد یافت. من معتقد به سرکوب نرخ ارز نیستم، اما معنای این عدم تعدیل نرخ نیست.

وی ضمن تأکید براینکه از جمله کسانی هستم که معتقدم دخالت بانک مرکزی در بازار باید هدفمند باشد، تصریح کرد: سال آینده با تعدیل نرخ و بهبود شرایط سیاسی به تورم هدف نزدیک خواهیم شد. البته توجه کنید که نمی توان به متغیرهای کلان اقتصادی به صورت منفرد نگاه کرد.

همتی از کاهش شتاب تورمی در یکی دو ماه اخیر گفت: انشالله با کاهش انتظارات تورمی و کاهش شتاب رشد نرخ ارز در سال آینده به تورم هدف نزدیک خواهیم شد. اقتصاد ما به شدت به نرخ ارز حساس است و فقط نباید صادرکننده را دید، واردکننده و مردم عادی را هم باید در نظر داشت؛ نرخ ارز در قدرت خرید مردم اثر می گذارد.

* آیا دولت در ماه‌های پایانی سال عمداً نرخ ارز را بالا می‌برد؟

وی با بیان اینکه تلاشمان این است که تولید ملی آسیبی نبیند، افزود: هدف بانک مرکزی آسیب به تولید نیست و ما همه شرایط را در نظر می گیریم؛ ما دیگر شرایط قبل را نخواهیم داشت و بنظرم سخت‌ترین شرایط را گذراندیم و مذاکراتی که با جاهای مختلف داریم نشان میدهد که احتمالاً شرایط بهتر خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی درباره احتمال جبران کسری بودجه دولت در پایان سال با استفاده از افزایش نرخ ارز، گفت: اینکه بانک مرکزی به دنبال افزایش نرخ ارز است به هیچوجه صحیح نیست و تمام تلاش ما در بانک مرکزی تعدیل نرخ است.

وی افزود:  طی سال گذشته ۱۵ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی تامین کردیم که ۷ میلیارد دلار از آن از ذخایر بانک مرکزی بوده است. امسال نیز بخشی از نیازهای دولت را از ذخایر بانک مرکزی تامین کردیم.

* وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی/ هنوز خبری نیست!

رئیس کل بانک مرکزی درباره آخرین وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی گفت: هنوز خبری نشده است، ولی ما حتما اقدامات قضایی را انجام میدهیم و باید سود پول ما را هم بدهند؛ امیدواریم قبل از اینکه مسیر ما از این جهت به نتیجه برسد خودشان (کره جنوبی) راهی برای بازگرداندن پول های ایران پیدا کنند.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی علیرغم تمام فشارها  و مشکلات ارزی، کالای اساسی و دارو را تامین کرد، افزود: خوشبختانه وضعیت صادرات نفت در حال حاضر خیلی بهتر از قبل شده است و صادرات فرآورده‌ها نیز خیلی شرایط خوبی دارد.

همتی درباره دستاوردهای سفر عمان گفت: در سفر عمان مذاکرات خوبی انجام شد و اراده قوی‌ای برای گسترش روابط مالی و تجاری ایران و عمان مشاهده شد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: خنثی سازی تحریم ها به خوبی انجام شده و پیگیری خواهیم کرد که سایر کشورها شرایط دسترسی ما به منابع ‌مان را هر چه زودتر فراهم کنند.

* مخالف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستم/ اثرات حذف ۴۲۰۰ را در سایر کالاها باید دید

همتی درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی تصریح کرد: ارز بازار آزاد الان ۲۳ هزار تومان است، اگر ۴۲۰۰ را برداریم، باید این نرخ را به ۲۳ هزار تومان برسانیم، مردم باید بدانند الان کنجاله ، ذرت ، روغن ، سویا با ارز ٢٣ هزارتومانی نیست با ارز بین ٩ تا ١٣ هزار تومانی است؛ مرغی که الان ۲۰ هزار تومان است با دلار ۲۳ هزار تومانی دیگر ۲۰ هزار تومان نمی ماند.

 وی با بیان اینکه بانک مرکزی طی سال جاری ۹ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی اختصاص داده است، تأکید کرد:  ارز باید تک نرخی باشد و رانتی نباشد ولی باید با تدبیر این کار انجام شود و شوک قمیتی به جامعه وارد نشود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: من مخالف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیستم اما باید ابعاد مختلف آن دیده شود و آسیبی به زندگی روزمره مردم وارد نشود. اگر ۴۰ هزار تومان میخواهیم به مردم بدهیم ۸۰ هزار تومان به هزینه هایشان اضافه نکنیم.

همتی ضمن اشاره به اینکه عملکرد صادرکنندگان در بازگشت ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما، خوب ارزیابی می شود، تصریح کرد: در حال حاضر وارد کنندگان در نیما خرید ارز نمی‌کنند و عرضه از تقاضا بیشتر شده است. واردکنندگان پیش‌بینی کاهش نرخ ارز را دارند برای همین عرضه بیش از تقاضاست.

* برنامه بانک مرکزی برای نرخ سود بانکی چیست؟/ نرخ سود بین بانکی کم می شود

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره برنامه بانک مرکزی برای نرخ سود بانکی اظهار داشت: به دلایلی نمی توانیم نرخ سود بانکی را بالا ببریم که دلیل اول آن ناترازی بانک‌هاست که این کار باعث ناترازی بیشتر بانک ها می شود؛ تورم فعلی ناشی از نرخ سود نیست بلکه ناشی از شوک نرخ ارز و انتظارات است؛ اول باید انتظارات کنترل شود و بعدا درباره نرخ سود بانکی تصمیم گرفت ولی برای نرخ سود بین بانکی در نظر داریم سود را به ۱۸.۵ درصد کاهش دهیم.

همتی باردیگر در واکنش به ادعای بورسی ها مبنی بر تأثیر افزایش نرخ سود بین بانکی در ریزش بورس، گفت:  بازار سرمایه مسیر خوبی برای توسعه کشور است. نرخ بهره بین بانکی ربطی به بورس ندارد. آنچه می‌تواند بر بورس تاثیر بگذارد نرخ سپرده است که تغییری نکرد. می‌خواهیم نرخ بین بانکی میانگین کریدور باشد بین ۱۴ تا ۲۲. باتوجه به سیاست عملیات بازار باز مصمم هستیم که نرخ بین بانکی را در میانگین کریدور بیاوریم. در تلاش هستیم تا چند روز آینده نرخ بین بانکی را بین ۱۸ تا ۱۸.۵ درصد کاهش دهیم.

* وام ازدواج بالا برود، صف‌ تشکیل می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص طرح مجلس برای افزایش وام ازدواج در سال آینده، گفت:  در سال جاری ۷۷۰ هزار وام ازدواج توسط شبکه بانکی پرداخت شده است. اگر مبلغ وام ازدواج افزایش یابد، قدرت پرداخت بانکها کاهش می‌یابد چرا که باید از منابع قرض‌الحسنه پرداخت کنند و با این حساب صف دریافت وام تشکیل می شود. نکته دوم اینست که مبلغ اقساط زیاد می‌شود و تضامین درخواستی بانکها نیز تغییر می کنند که ممکن است منجر به سخت گیری شود. بنابراین منابع و مصارف تسهیلات پرداختی باید متوازن باشد.

وی درباره تورم هدف ۲۲ درصدی در سال آینده اینطور گفت که پیش بینی تورم هدف، (۲۲ درصد) بر اساس پیش‌فرض‌هایی همانند ارز نیمایی ۱۷ هزار تومان بود، اما نوسانات ارزی مانع شد. تورمی که در حال حاضر شکل گرفته ناشی از شوک ارز و انتظارات است.

همتی در خصوص تسهیلات پرداخای شبکه بانکی و حمایت از تولید هم اظهار داشت:  بانک مرکزی و شبکه بانکی طی سال جاری ۱۲ هزار میلیارد تومان برای قانون اشتغال روستایی، ۲۱ هزار میلیارد تومان بابت مسکن روستایی، ۸۵ هزار میلیارد تومان برای بنگاه‌های کوچک پرداخت کرده‌اند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره تملیک واحدهای تولیدی توسط بانکها، گفت: برای این موضوع کمیته ای متشکل از معاونان بانک مرکزی و دادستانی و بانک‌ها تشکیل شده که مقر شده موارد واحدهای تولیدی بررسی شوند. واحدهایی که تملیک شده اند غالبا متروکه بوده اند. بانک‌ها واحد فعال را تملیک نمی‌کنند.

وی در خصوص ادغام بانک‌های نظامی هم گفت: پروژه ادغام ۶ بانک تدبیر مقام معظم رهبری بود و کار بزرگ و ارزشمندی بود که به نحو مطلوبی انجام شد. دو سال و نیم وقت و انرژی حوزه نظارت بانک مرکزی و بانک سپه و نیروهای مسلح صرف شد و با کمترین حواشی این پروژه به سرانجام رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  13 4
  شکایت هم بکنید، اما توقیف کشتی و سایر فشارها چه در خلیج فارس چه در کل منطقه بیشتر جواب میده
 • علـی IR ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  6 0
  ببخشید! به کی و به کجا اونوقت؟!! حالا چرا بعد از دو سال؟!!!
 • RO ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  4 0
  سلام انشالله این مشکلات تمام میشود
  • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
   0 0
   شتر در خواب بیند پنبه دانه
 • مهران IR ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  4 1
  اقای همتی.خواهش می کنم.تمنا می کنم.شما با اطمینان کامل یک بار یعنی دو بار ثروت اندکی که حاصل 20 یا30یا40یا50 سال کار و تلاش مردم کوچه وبازار بود.از بین بردید.اول بگم.خدا از سر تقصیراتت نمی گذرد.چرا.چون شما به عنوان رییس بانک مرکزی امدید در بازار وخیابان ونوید.حباب را دادید.
 • ناصر IR ۰۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  3 0
  رو نیست که ..سنگ پا است ...مرد بی خرد تو ۱سال دلار رو بیشتر از دو برابر کردی ..خجالت بکشید ..زندگی و اعصاب مردم رو بهم ریخید ..خب برنانه تون چیه ..چرا واضح نمیگید نرخ دلار باید بیاد زیر ۱۰تومن ...هی گرونی رو با گرونی بیشتر درمان میکنید
 • ناکام IR ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  2 1
  واللا دیگه در این چند سال قیمت‌ها رو بگونه ای بالا بردید که چیزی به اسم قشر کم درآمد و پایین دست جامعه وجو نداشته باشه و همه بمیرند. آخه ارز 4200 برداشته بشه، تورم بیداد میکنه و یه خانواده ضعیف واقعا چیزی نداره بخوره که، اگه قصد مسئولین کشتن انسانهای بیگناه هست خب قشنگ بگن،. به راحتی دارن باعث قحطی میشن
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  5 1
  حالا برید هرچی جنس درجه چند کره ای هست رو به اسم با کیفیت ترین و گرانترین های دنیا وارد کنید.
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  1 1
  برو بابا فقط تو خبر ها دلار ٢٠ تومن و ١۵ تومن شده تو واقعیت که هر هفته چراغ خاموش داره همه چی گرون میشه مثل پنیر دلار هم که دوباره رفت رو ٢۵
 • رسول IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  2 0
  ای کاش یکبار به حرف خود عمل میکردیم.مردم منتظر دلار ۱۵۰۰۰تومانی هستند( از حرف تا عمل)
 • مهران IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  1 0
  مرد دروغ گو.دراین شب عید هیچ خبر خوشی هم برای مردم نداری.حداقل یه دروغ دیگه ایی بگو.مردم لذت می برن از دروغهات. اخرش این که یه سکته دیگه به مردم میدی
 • قریبه IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  0 0
  ...ما منتظر دلار ۲۰ تومنی...
 • محمد دادخواه IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  0 0
  ترو خدا بس کنید خسته شدیم از این گرونی من یه جونم ک تازه ازدواج کردم ولی هرچی کار میکنم نمیتونم یه تلوزیون بخرم چه برسه به جهیزیه اخه با این گرونی ها چی رو میخاین ثابت کنید بسته ترو خدا بسته خسته شدم
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  5 0
  شماکه این همه بودجه دارین،چراطلبه تامین اجتماعیونمیدین تاحقوق بازنشسته های تامین اجتماعییم مثل بقیه بازنشیته هابشه
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  0 0
  بابا این ریس بانک مرکزی اینو نمدونه سود سپرده را کم می کنی مردم پولشنو می برن بازار دیگه
 • US ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  1 0
  همتی اینقدر دلار رو بالا و پایین کردید ضربه زدید به اقتصادها .
 • جهان IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  0 0
  این دولت بخصوص آقای همتی تا حالا فقط وعده پایین آمدن قیمت دلار رو دادن ولی در عمل هیچ کاری نکردن دلار ۳ هزار تومان رو به ۳۰ هزار تومان رسوندن هنوز دم از ارزان شدن میزنند و بعد از انتخاب ریاست جمهوری منتظر دلار بالای ۴۰ هزار تومان باشید مردم ایران
 • شاکی IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  0 0
  الهی با این کاهش سود بانکی گفتنت ادم سراغ دارم ناتوانه یه دارایی داشته فروخته سپرده کرده ماهی شندرقاز می گیره امرار معاش میکنه اونم ببر
 • رضا IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  0 0
  مرد حسابی چه باافتخار میگه دلار زیر ۲۰ تومان ،انگار دلار قراره بشه ۳۰۰۰ تومان که افتخار میکنه
 • ح ج IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  0 0
  آقای همتی راست میگه دلار زیر ۲۰هزار میاد ولی نمیگه کدوم دلار فکر کنم دلار ۴۲۰۰رو میگه گرونی رو چیکار میکنی آقای همتی حرف زدن خیلی راحت مرد عمل باشید بسته دیگه شعار دادن والا گوشامون پره از این حرفها
 • IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  0 0
  ازوقتی اومده دلره 15000تومانی را بیست هزارتومان وبیشترکرده وحالا هی میگه دلار بیست هزارتومانی شدنیه خوب اگر شدنیه چرا همون موقع جلویش رانگرفتی!
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  0 0
  خودت دراین مدت کاریت دلار را به 20و30هزارتومان رساندی -حالا میگویی دلار15تومان میتواند بشود!؟خوب اگر میشود!چرا رساندیش به 20و30هزارتومان!؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس