شکرخدا گودرزی: شباهتم به امام غافلگیرم کرد!/ بازیگری که همه کتاب های امام خمینی(ره) را خوانده است

بازیگر نقش امام خمینی(ره) در مجموعه «معمای شاه» گفت: وقتی خودم را گریم شده در نقش ایشان دیدم، از میزان شباهت بسیاری که به حضرت امام پیدا کرده بودم، غافلگیر شدم.

به گزارش مشرق، تا به امروز بازیگرانی از جمله عبدالرضا اکبری، مرحوم ولی الله مومنی و شکرخدا گودرزی در قالب شخصیت امام خمینی(ره) به ایفای نقش پرداخته اند؛ اما بی شکر خدا گودرزی حضور جدی تری را در این عرصه تجربه کرده است.

او در سریال «معمای شاه» ایفاگر نقش بنیانگذار جمهوری اسلامی است. گودرزی بازیگر چندان پُرکاری نیست و فعالیت‌ هایش در این عرصه به سریال های معدودی از جمله «شب دهم» و «حلقه سبز» بازمی ‌گردد.

او البته پس از معمای شاه همکاری‌ های دیگری را با محمدرضا ورزی در سریال های «ایراندخت» و «ستارخان» داشته است. این بازیگر حضور و نقش آفرینی اش در سریال معمای شاه و در قالب کاراکتر امام خمینی(ره) را حاصل اصرار محمدرضا ورزی می‌ داند و خاطرنشان می‌ کند که خودش هم از نتیجه تست گریمش که شبیه به چهره امام(ره) بوده، بسیار شگفت زده و غافلگیر شده است.

شکرخدا گودرزی: شباهتم به امام غافلگیرم کرد!

گودرزی تاکید می کند ایفای نقش امام(ره) بسیار دشوار و حساس بوده است، چرا که مردم با ایشان آشنایی کامل دارند و متوقع هستند تا همه چیز بر مبنای واقعیات تاریخی به نمایش درآید. او از صرف زمان بیش از یک سال برای تحقیق و پژوهش درباره شخصیت امام(ره) به نیت شناخت بیشتر از ایشان خبر می‌ دهد و می‌ گوید که تقریبا به تمام منابع مکتوب، تصویری و صوتی موجود رجوع کرده است. گودرزی تاکید می کند که هیچ چیز به اندازه نظر مردم برایش اهمیت ندارد و از بازخوردهایی که از مردم گرفته است، به این نتیجه رسیده که به شکل قابل قبولی از پس نقشش در سریال معمای شاه برآمده است.

سریال معمای شاه این شب ها همزمان با ایام دهه فجر روی آنتن آی فیلم ۲ و عربی است تا مخاطبان فارسی زبان افغانستانی و تاجیکستانی و عرب زبان این شبکه ها به تماشای اثر محمدرضا ورزی بنشیند. به همین بهانه، و هم زمان با آغاز جشن چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب و هم زمان با سالروز ورود امام خمینی(ره) به ایران، گفت و گویی داشته ایم با شکرخدا گودرزی، بازیگر نقش امام خمینی(ره) در این سریال که در ادامه می خوانید:

شکرخدا گودرزی: شباهتم به امام غافلگیرم کرد!

**آقای گودرزی آیا اطلاع دارید این شب ها سریال معمای شاه در حال پخش است؟

-بله، از طریق دوستان و آشنایان در جریان قرار گرفتم که این سریال دوباره روی آنتن می رود اما هنوز خودم فرصت نکرده ام کار را ببینم.

**شما اصولاً بازیگر کم کاری هستید و حضور پررنگی در این عرصه ندارید. چه شد که بازیگر نقش امام خمینی (ره) شدید؟

-با آقای ورزی از قبل آشنایی داشتم. برای تماشای یکی از تئاترهای من آمده بودند. یکی دو بار دیگر هم آمدند و بعد پیشنهاد بازی در نقش امام(ره) را دادند. راستش ابتدا فکر نمی ‌کردم بازیگر مناسبی برای این نقش باشم. به آقای ورزی هم همین را گفتم؛ اما ایشان اصرار داشت که من نقش امام(ره) را بازی کنم. در هر صورت، تست گریم دادم و شدم بازیگر این نقش.

**جالب است که ته چهره تان هم شباهت چندانی به حضرت امام(ره) ندارد. چطور شد که آقای ورزی اصرار داشتند که شما بازیگر نقش ایشان باشید؟

-خودم هم از این بابت متعجب بودم. حتی وقتی برای تست گریم رفتم، آقای خلج در ابتدا گفتند بعید است که نتیجه کار خوب از آب دربیاید؛ اما آقای ورزی اصرار داشت که تست گریم انجام شود. خلاصه که پس از چند جلسه گریم و با هنرمندی آقای خلج نتیجه این شد که می بینید. به قدری به امام(ره) شبیه شده بودم که برای خودم هم غیرقابل باور بود.

**امام خمینی یکی از چهره های کاریزماتیک و به شدت محبوب تاریخ معاصر هستند. ایفای نقش شخصیت های تاریخ معاصر به خودی خود سخت است، دیگر چه برسد به نقش ایشان که محبوب یک ملت بوده و هستند. دلواپسی و اضطرابی از این نظر نداشتید؟ نگران نبودید که نتیجه کار آن چنان که باید و شاید خوب نشود و با واکنش‌ های منفی مواجه شوید؟

-به هرحال می دانستم که این یک نقش ‌آفرینی معمولی نیست و احتمالاً با نظرات و واکنش های متفاوت و متناقض مواجه شود. از قبل خودم را برای واکنش ها و بازخوردها آماده کرده بودم و غافلگیر نشدم. از سوی دیگر، ایفای نقش شخصیت‌ های تاریخی کار آسانی نیست، چرا که مخاطب با آنها آشنایی دارد و باید همه چیز را بر اساس واقعیات تاریخی جلو ببریم.

شکرخدا گودرزی: شباهتم به امام غافلگیرم کرد!

برای کاراکترهای غیرتاریخی می شود شخصیت سازی کرد و طول و عرض نقش را بسط داد؛ اما بازی به جای کاراکتر تاریخ معاصر که مخاطب از قبل با او آشناست و اطلاعاتی از زندگی شخصی و سیاسی اش را در اختیار دارد، کار را دشوارتر می کند. درباره شخصیت امام(ره) که این حساسیت به اوج خود می ‌رسد، پس به عنوان بازیگر، تمام توانم را به کار گرفتم تا نقش ایشان را با وسواس فراوان بازی کنم و خیلی نزدیک به واقعیت باشد.

**با وجودی که پیش از معمای شاه در چند فیلم و سریال دیگر هم به شخصیت حضرت امام(ره) پرداخته شده بود، اما این آثار یا به اکران عمومی نرسیدند یا به مقطع کودکی و نوجوانی ایشان می پرداختند و از این منظر هم سریال معمای شاه و بالطبع بازی شما اولین پرداخت جدی به شخصیت ایشان بود و حساسیت و اهمیت کارتان را بالا می برد.

-بله، حتی چند بازیگر که قبلاً نقش امام(ره) را بازی کرده بودند هم برای معمای شاه تست گریم داده بودند؛ اما نظر آقای ورزی جلب نشده بود. خودم از این حساسیت اطلاع داشتم و سعی کردم در ایفای نقش امام(ره) به تمام جزئیات و به خصوص نوع و عمق نگاه ایشان توجه داشته باشم و در بازی ام اعمال کنم.

**همه ما کم و بیش یک شناخت کلی از شخصیت امام خمینی(ره) داریم؛ اما به طور قطع نقش‌آفرینی در قالب شخصیت ایشان به شناخت و آگاهی خیلی بیشتری نیاز دارد، خودتان چقدر در این خصوص تحقیق و تلاش کردید؟

-من سال های پیروزی انقلاب اسلامی را درک کرده‌ ام و کاملاً به خاطر دارم. حتی با شخصیت امام(ره) از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی آشنایی داشتم و نوارهای سخنرانی ایشان را شنیده بودم. برای بازی در سریال معمای شاه بیشتر از یک سال و نیم وقت گذاشتم تا در حد توان با ابعاد شخصیت امام(ره) آشنا شوم. نه تنها کتاب هایی را که درباره ایشان به نگارش درآمده بود، خواندم، بلکه کتاب‌ هایی را که خودشان نوشته بودند هم مطالعه کردم. برای مثال، کتاب صحیفه نور را با دقت و به شکل کامل خواندم.

شکرخدا گودرزی: شباهتم به امام غافلگیرم کرد!

**هنگام ایفای این نقش بیشتر به روی کدام جنبه از رفتار یا شخصیت حضرت امام (ره) بود؟

-بالاخره راه رفتن و حرف زدن و حرکات همه جلوه‌های بیرونی بازی در یک نقش است. اما چیزی که بیشتر اهمیت دارد و به کمک آنها می آید، جلوه‌های درونی نقش است که باید در بازیگر شکل بگیرد. من اعتقاد دارم باید اول درون درست بشود و جلوه‌های درونی همان خصوصیات و تفکرات و جهان‌بینی‌ها و مواردی از این دست است که وقتی این شناخت حاصل بشود، بعد تازه می‌توانی به تبع این شناخت حاصله به سراغ بازی در نقش بروی و موارد بیرونی را هم شکل بدهی.

از آن گذشته، تمام فیلم ‌هایی را که از ایشان موجود است، دیدم و حتی فیلم های مستندی را که درباره ایشان ساخته شده است، با دقت و به کرات تماشا کردم. همچنین تمام سخنرانی های ایشان چه در پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب را گوش دادم.

**ایفای نقشی چنین مهم علاوه بر جذابیت‌ هایش باید چالش ها و دشواری ‌های خاص خودش را داشته باشد.

-من نزدیک به پنج سال درگیر بازی در سریال بودم. گریم خیلی سخت و زمانبری روی چهره ‌ام انجام می‌ شد. وقت و انرژی زیادی را هم برای این نقش صرف می کردم و واقعا تلاش می کردم تا چیزی کم نگذارم.

شکرخدا گودرزی: شباهتم به امام غافلگیرم کرد!

**چه بازخوردی از مردم برای بازی در سریال معمای شاه گرفتید؟

-هیچ چیز به اندازه نظر مردم برایم اهمیت نداشت. وقتی لطف و نظر مساعد آنها را دیدم، دلم آرام گرفت که توانسته ام نقش امام حضرت امام(ره) را به نحوی بازی کنم که برای مخاطبان قابل قبول باشد. مردم واقعا از این همه شباهت میان امام(ره) و من تعجب کرده و برایشان خیلی جالب بود.

**حالا که سال ها از پخش اولیه معمای شاه می گذرد، چه نظری درباره این سریال دارید؟

-سریال معمای شاه دارای موافقان و مخالفان زیادی است. هر کدام هم جای خود قابل احترام هستند. اما آنچه که برای من اهمیت داشت این بود که اولین کارم با آقای ورزی تجربه خوبی را پشت سر گذاشتیم. آقای ورزی هم از نظر خصوصیات فردی دارای خصایل ارزشمندی است و هم به عنوان کارگردان دوربین را می شناسند و هم نشان داده که قصه گویی را به خوبی می داند.

سریال معمای شاه قطعا می توانست موفق تر از این هم باشد؛ اما متاسفانه در قسمت های اولیه با چند پارگی مواجه شد. ساعت پخش مدام تغییر می کرد و روز پخش هم عوض می شد. جدول پخش خوبی هم نداشت. دیگر اینکه، بسیاری معتقد بودند که سریال یک جانبه تاریخ را روایت می کند، اما واقعیت بود که همه آنچه در سریال می بینیم و تماما از  اسناد تاریخی مانند خاطرات اعلم، اسناد مرکز انقلاب اسلامی و خاطرات فردوست و ... برداشت شده بود، بدیهی است یک سریال قادر نیست همه واقعیت را بیان کند، نه زبان هنری اش اجازه می دهد و نه زبان رسانه ای اش.

اما برخی حواشی بر سریال تاثیر گذاشت؛ مثل ساعت و شرایط پخش و برخی عناصر دیگر که موجب شد سریال آسیب ببیند. من در کارگردانی و بازی های این سریال به هیچ عنوان ضعفی نمی بینم؛ اما می توانست با ساعت پخش و آنتن مناسب بیشتر دیده شود. تلاشی که آقای ورزی و گروه انجام دادند، ستودنی است ولی اگر به برخی جوانب دیگر هم پرداخته می شد، بهتر بود.

**چطور پس از سریال معمای شاه هم به سیاق گذشته کم کار هستید؟

-برخی ها از مافیای سینما و تلویزیون حرف می زنند و مدعی هستند نقش ها در جایی دیگر تقسیم می شوند و به مناسبات افراد با هم بستگی دارد، به نوعی که گاه می بینیم نقش های اصلی، معمولاً فقط برای چند بازیگر است که اصطلاحا به آن ها «سر» می گویند. چه مناسب نقش باشند چه نباشند و از این سریال به آن سریال می روند. جالب این است که بازی هایشان همگی مثل هم است و نقش ها انگار تفاوتی با هم ندارند. برخی مواقع هم خودم ترجیح می دهم هر نقشی را بازی نکنم.

شکرخدا گودرزی: شباهتم به امام غافلگیرم کرد!

**البته همکاری تان با محمدرضا ورزی پس از معمای شاه در سریال ایراندخت ادامه پیدا کرد.

-بله، در سریال ایراندخت نقش باقرخان را ایفا کردم که آن هم  تجربه خیلی خوبی بود. همکاری و تعامل خوبی با آقای ورزی دارم، همان گونه که پیش تر گفتم آقای ورزی یک انسان محترم هستند.

**مخاطب آی فیلم هستید؟

-بله سریال ها و فیلم ها را دنبال می کنم و می بینم.

**آیا سریال معمای شاه برای مخاطب افغانستانی و تاجیکستانی آی فیلم 2 هم می تواند جذاب باشد؟

-چرا که نه، حتما برای فارسی‌ زبانان دیگر کشورها هم می تواند جذاب باشد، چرا که از لحاظ فرهنگی خیلی به هم نزدیک هستیم.

**این روزها مشغول چه کاری هستید؟

-فعلا فقط تدریس می کنم. برای بازی در دو سه سریال پیشنهادهایی شده اما تا ضبط شروع نشود درباره اش صحبتی نمی کنم.

به گزارش فارس، «معمای شاه» به کارگردانی محمدرضا ورزی در ۹۵ قسمت در پنج سال ساخته شد و در سال ۱۳۹۴ در شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران به پخش رسید.

این سریال داستان به قدرت رسیدن رضا و محمدرضا پهلوی در ایران و جریانات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دوران سلطنت محمدرضا پهلوی را به تصویر کشیده است.

شکرخدا گودرزی: شباهتم به امام غافلگیرم کرد!

امیریل ارجمند، حسین نورعلی، امیرمهدی کیا، گوهر خیراندیش، نرگس محمدی، محمدرضا شریفی‌نیا، محمدعلی نجفی، سیدحسام نواب‌صفوی، قطب‌الدین صادقی، سعید نیک‌پور، داریوش کاردان، رضا ثاقب رای، برزو تقی نژاد، مهراوه شریفی‌نیا، ترلان پروانه، زهرا عاملی، باران زمانی، حدیث فولادوند، مژگان ربانی، ساغر عزیزی، سیامک اطلسی و... در این سریال پربازیگر ایفای نقش کرده‌اند.

پیش از این محمدرضا ورزی درباره اینکه چطور شد که تصمیم گرفتید شخصیت امام (ره) را در سریال «معمای شاه» بیاورید؟، گفته بود: این اتفاق برای اولین بار می افتاد و اتفاق بسیار حساسی بود یعنی می توانست تاثیر معکوس هم داشته باشد. به طور معمول اتفاق هایی که برای اولین بار در کارهای نمایشی رخ می دهد، مقداری فضای ریسک پذیری اش زیاد است. اما من احساس می کردم ارزشش را دارد که برایش زمان بگذاریم و مقاومت کنیم و حتی توجیهاتی برای مسئولین امر داشته باشیم. خوشبختانه مدیرانی که در آن سالها برای این اتفاق تصمیم گرفتند هوشمندانه این تصمیم را گرفتند و همین جا جا دارد از آقای مهدی فرجی و علی دارابی و مهندس ضرغامی تشکر کنم که حمایت کردند این اتفاق بیفتد وگرنه ممکن بود در اثر محافظه کاری مسئول مربوطه این اتفاق صورت نگیرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  11 1
  سلام خدا بر شهیدان
 • IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  2 0
  بابای من هم اخلاقش هم قیافش خیلی خیلی به امام شبیه هست. خیلیا گفتن
 • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  20 3
  امام خیلی خوش قیافه تر و جذاب بودن. زیادم شبیه نیستند این آقا تازه با اینهمه گریم..
  • IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
   0 2
   من متولداول دهه 60 هستم. خنده داره اگه یه دهه هفتادی بهم منفی داده باشه که اصلا امام رو ندیده . خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ . اخه بعضیا دوست دارن فقط منفی بدن.
 • IR ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  9 0
  مبارکتون باشه آقای گودرزی . اینکه مدتی در در نقش یک انسان خدایی و فرزانه بازی می کنید براتون کلی افتخار داره و انشاالله باقیات صالحات براتون می مونه. قدر بدونین.
 • IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  5 2
  خیلی هم شبیه نیست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس