اخبار ویژه روزنامه ها

اگر هدف از ارز ۴۲۰۰ تومانی، پیشگیری از آسیب به زندگی و معیشت مردم است، چرا همین ارز در لایحه بودجه سال آینده حذف شده و رقم ۱۱/۵۰۰ تومان تعیین گردیده است؟

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

هشدار نظارتی در خصوص زرنگ بازی کرونایی/ بالاخره ماندن ارز جهانگیری خسارت‌بار است یا حذف آن؟!/ پشیمانی زودهنگام دولت از یک سختگیری مالی

کیهان

شما نبودید که گفتید روحانی این بار با دسته کلید آمده؟!

سعید حجاریان در حالی مسئولیت روحانی را از دوش اصلاح‌طلبان باز می‌کند و می‌گوید «کلید از خودمان نبود»، که سال ۹۶ با دعوت به رای دادن به روحانی گفته بود «روحانی با یک دسته کلید برای حل مشکلات آمده است»!

به گزارش مشرق، حجاریان نایب رئیس شورای شهر منحله اول در توئیتی نوشت: «دندانه کلید شدن، یعنی کلید از خودمان نبوده است. لازمه کلیدداری دولت و مسئولیت‌پذیری سیاسی لغو ‌نظارت استصوابی و پایان ‌سیاست‌ورزی نیابتی است».

وی پیش از این در اردیبهشت ۹۶ با تشویق مردم به رأی دادن مجدد به روحانی نوشته بود: «آقای روحانی چهار سال پیش با یک کلید آمد و توانست قفل تحریم‌های هسته‌ای را با آن باز کند و برجام را رقم بزند. روحانی این‌بار با یک دسته کلید آمده است. ایشان قول داده است که سایر تحریم‌ها را نیز برطرف کند و موضوعاتی چون حصر و رکود و فساد را از میان بردارد به شرط آنکه مردم زیادی به وی رأی دهند».

حالا حجاریان در مغلطه‌ای آشکار مدعی شده است که «دندانه کلید شدن، یعنی کلید از خودمان نبوده است. لازمه کلیدداری دولت و مسئولیت‌پذیری سیاسی لغو ‌نظارت استصوابی و پایان ‌سیاست‌ورزی نیابتی است».

این مغلطه در حالی است که مسئله طیف تندرو اصلاح‌طلب، اصلا نظارت استصوابی نیست، بلکه  ناکارآمدی، سوءمدیریت، نداشتن طرح و برنامه برای اداره کشور و بی‌توجهی نسبت به منافع ملی و عزت مردم ایران است. شورای شهر اول تهران- به نایب‌رئیسی سعید حجاریان- در شرایطی روی کار آمد که هیچ خبری از نظارت استصوابی شورای نگهبان نبود.

اما جنگ قدرت در داخل شورا و فسا مالی شهردارهای وقت تهران- که با رای شورای شهر تمام اصلاح‌طلب انتخاب شده بودند- و حواشی روزافزون اعضای شورا و بی‌اعتنایی مطلق به مطالبات و مشکلات مردم در شهر تهران در نهایت موجب شد که شورای شهر اصلاح‌طلب تهران توسط دولت خاتمی منحل شود.

البته لازم نیست خیلی هم به سالهای گذشته رجوع کنیم که شورای شهر پنجم تهران که هر ۲۱ عضو آن از لیست امید (به سفارش محمد خاتمی) به شورا راه یافتند، بارها از سوی فعالین اصلاح‌طلب به عنوان مصداق ناکارآمدی، عدم آشنایی با مسائل شهری و سیاسی‌کاری معرفی شده است. این شورا از تابستان ۹۶ تاکنون بر سر کار بوده  و ۳ شهردار برای تهران انتخاب کرد. اگر ادعای حجاریان و همفکران وی درباره نظارت استصوابی صحیح بود، الان باید شورای شهر پنجم تهران به نمادی ویژه از کارآمدی و خدمت‌رسانی به مردم تبدیل می‌شد.

از نیمه سال ۹۶ تاکنون «کلید شهر تهران» در دست دوستان حجاریان بوده است. اصلاح‌طلبان در «کلیدداری پایتخت» چه کارنامه‌ای دارند!؟

مغلطه حجاریان با «کلیدِ روحانی» در حالی است که «محمدرضا خاتمی» در سال ۹۶ تاکید کرد «ما اصلاح‌طلبان تضمین روحانی هستیم».

متاسفانه حجاریان و دوستان وی، هیچ نسبتی با «مسئولیت‌پذیری» ندارند. این طیف صدالبته هیچ اعتقادی به «جمهوریت» هم ندارد. نگاه کاسب‌کارانه و دیکتاتورمآبانه این طیف موجب شده است که علی‌رغم «دِرو کردن صندلی‌های مدیریتی در دولت روحانی»، اکنون بجای پاسخگویی به افکار عمومی، از ترفند «فرار به جلو» استفاده کرده و شراکت خود در وضع موجود را از بیخ و بن منکر شده‌اند.

ایران درباره موشک‌های پیشرفته خود مذاکره نمی‌کند

یک روزنامه معتبر سوئیسی نوشت: ایران به پیشرفت‌های چشمگیری در حوزه توانمندی بازدارنده موشکی دست یافته و طبیعتا درباره آن مذاکره نخواهد کرد.

«نویه زوریخر سایتونگ» گزارش تحلیلی مبسوطی به قلم اولریش فون شورین درباره فعالیت‌های موشکی و میزان پیشرفت برنامه موشکی ایران منتشر کرد. در این گزارش خاطرنشان شده است: شانس وادار ساختن ایران به محدود کردن فعالیت‌های موشکی خود بسیار محدود است. سپاه پاسداران اواسط ماه ژانویه اقدام به آزمایش نسل جدید موشک‌های بالستیک زمین ‌به زمین خود کرد. ایران در آستانه شروع کار جو بایدن، اقدام به برگزاری چند رزمایش کرد. در این رزمایش‌ها، جمهوری اسلامی مدل‌های جدید موشک‌های ساخت خود را به نمایش گذاشت.

برنامه موشکی، رکن اصلی سامانه نظامی ایران را تشکیل می‌دهد. از همین رو ایران اعلام کرده بود که هیچ مذاکره‌ای بر سر برنامه موشکی خود را نمی‌پذیرد.

فابیان هینتس، کارشناس فناوری موشکی در برلین، گفته برنامه موشکی ایران جایگاهی مرکزی در سیاست‌های راهبردی امنیتی ایران دارد. جمهوری اسلامی گسترده‌ ترین برنامه موشکی را در خاورمیانه دارد. سامانه موشکی ایران از منظر تعداد، دقت اصابت و همچنین بُرد از رقبای منطقه‌ای اش پیشی گرفته است.

زرادخانه موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد و میان‌برد ایران می‌توانند نقاطی را در شعاع ۳۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتری هدف قرار دهند.

ایران پس از جنگ هشت‌ساله با صدام،  به فرمان آیت‌الله خامنه‌ای برنامه موشکی خود را به طور جدی آغاز کرد.

در شرایطی که جنگنده‌های عراقی روزانه مناطقی در تهران و سایر شهرهای ایران را بمباران می‌کردند، نیروی هوایی ایران و پدافند هوایی این کشور در موقعیت برابری نبودند.

همان زمان، آیت‌الله خامنه‌ای چاره را در تولید موشک‌های بالستیک دید. جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۷ از موشک جدیدی به نام خرمشهر رونمایی کرد که از بردی بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر برخوردار بود.

کارشناسانی همچون میشائیل اله‌مان و دیگر کارشناسان موسسه بین‌المللی تحقیقات استراتژیک بر این باورند که این موشک‌ها بُردی آشکار بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر دارند و می‌توانند نه تنها همه نقاط خاورمیانه را هدف قرار دهند، بلکه حتی نقاطی واقع در اروپا نیز در تیررس آن‌ها قرار دارد.

فابیان هینتس و سایر کارشناسان فناوری موشکی بر این باورند که جمهوری اسلامی به دانش تولید موشک‌هایی با بُرد بیشتر دست یافته است. همین کارشناسان می‌گویند که تولید موشک‌های قاره‌پیما توسط جمهوری اسلامی عملا می‌تواند امنیت اروپا و آمریکا را به مخاطره بیندازد. با این وجود، برخلاف فعالیت‌های هسته‌ای، موازین ناظر بر فعالیت‌های موشکی در سطح جهان به طور دقیق تعریف و تنظیم نشده است.

پنج دادخواست اقتصادی درباره سوءمدیریت روحانی

از تشدید مشکلات مسکن و زیان سهامداران بورس، تا رکوردهای تورم، تلاطم قیمت ارز و تشدید شکاف طبقاتی، رهاورد سوءمدیریت دولت است که آقای روحانی باید پاسخگوی آنها باشد.

این مطلب را روزنامه وطن امروز در قالب گزارشی با عنوان «دادخواست اقتصادی» مطرح کرده و نوشت: حسن روحانی آمادگی خود را در رابطه با بازخواست و محاکمه برابر تصمیمی که در رابطه با پهنای باند اینترنت گرفته، اعلام کرد. فارغ از اینکه در همین موضوع کج‌فهمی رخ داده و اساساً دغدغه‌ای در این رابطه وجود نداشته و ندارد و اساسا هدف از بیان چنین موضوعاتی ایجاد دوقطبی است، از این منظر که رئیس‌جمهور می‌خواهد خود را در مقام محاکمه برای تصمیماتی که گرفته قرار دهد، اتفاق بسیار پسندیده‌ای است و می‌توان به استقبال آن با موضوعات بسیار مهم‌تری مانند معیشت مردم رفت. اگر روحانی خواهان احضار و محاکمه است، چه بهتر که درباره موضوعاتی مانند بی‌ارزش شدن پول ملی، افزایش فاصله طبقاتی، فاجعه رخ داده در بازار سرمایه، آرزو شدن خرید یک واحد مسکونی، گرانی‌های فراگیر و تورم افسارگسیخته توضیح دهد که هم اکنون دغدغه افکار عمومی و مردم است.

طی ۶ سال اول دولت روحانی تقریباً هیچ طرح خاصی برای تامین مسکن مردم به‌ویژه اقشار متوسط و کم‌درآمد نداشت. تنها سیاست دولت در بخش مسکن پس از فحاشی به مسکن مهر، اعطای وام در دولت یازدهم و دوران مسئولیت عباس آخوندی در رأس وزارت راه ‌و شهرسازی بود. کاهش شدید عرضه مسکن در دولت روحانی و رها شدن این بخش در نهایت باعث شد قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به چندین برابر از زمان آغاز به کار دولت برسد. آمارهای مرکز آمار و بانک مرکزی نشان می‌دهد قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در پایان دی‌ماه سال جاری به ۲۷/۴ میلیون تومان رسیده است. این در حالی است که هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در پایان سال ۹۲ معادل ۳/۷ میلیون تومان بود. این یعنی قیمت مسکن از ابتدای دولت روحانی تاکنون حدود ۷/۴ برابر شده است.

از سوی دیگر در حوزه بورس، روحانی ۱۶ مرداد سال جاری و درست یک هفته پیش از آغاز سقوط بزرگ بازار سرمایه گفت: «با شرایطی که بورس نشان می‌دهد اوضاع بهتر خواهد شد؛ مردم باید همه چیز را به بورس بسپارند». بررسی شاخص کل بازار سرمایه نشان می‌دهد از آن روز تاکنون شاخص کل بازار سرمایه حدود۸۰۰ هزار واحد کاهش یافته است. آمارها نشان می‌دهد دولت از محل فروش صندوق‌های ETF بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان و از محل مالیات بر نقل و انتقال سهام بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان درآمد داشته است و این در حالی است که میلیون‌ها سهامدار، از این نوسانات زیان دیده‌اند.  

دولت روحانی همچنین با رقم ۵۲ درصد تورم، رکورددار تورم در ربع قرن اخیر است.

در بین تمام شاخص‌های مردودی دولت حسن روحانی در اقتصاد، یکی از این شاخص‌ها بیش از موارد دیگر مردم را آزار می‌دهد. در طول سال‌های گذشته از عمر تدبیر و امید، حس نابرابری در توزیع ثروت در کنار تبعیض به‌شدت در بین مردم تقویت شده است. این موضوع که نشأت‌گرفته از سیاست‌های کلان و نگاه کلی دولت به اقتصاد است، خود را در شاخص ضریب جینی نمایان می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد شاخص ضریب جینی از سال ۹۲ روند صعودی خود را شروع کرده و از رقم ۳۶/۵ این سال به بیش از ۴۰ در سال‌های اخیر رسیده است.

از دیگر شاخص‌های منفی که آقای روحانی باید پاسخگو باشد، تصاعد شدید نرخ دلار حتی تا ۳۲ هزار تومان می‌باشد. قیمت هر دلار در مهرماه سال ۹۲ با روی کار آمدن حسن روحانی ۳۳۰۰ تومان بود که تا لحظه تنظیم این گزارش در آخرین زمستان ریاست‌جمهوری روحانی به حدود ۲۳ هزار تومان رسیده است. این به معنای رشد ۵۹۷ درصدی قیمت ارز در دولت روحانی است.

دولت همچنین بیش از ۳۰ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی واگذار کرد که اثر مثبتی بر معیشت مردم نداشت و موجب گل‌آلود شدن بازار شد.

تصمیم دلار ۴۲۰۰ تومانی کارشناسی نشده و اشتباه بود

معاون سابق وزیر صمت معتقد است تصمیم دولت درباره دلار ۴۲۰۰ تومانی (موسوم به دلار جهانگیری) از ابتدا اشتباه و غیرکارشناسی بود.

مهدی کرباسیان در گفت‌وگو با روزنامه آرمان تصریح کرد: باید بپذیریم که ارز ۴۲۰۰ تومانی غیرواقعی است. تصمیم‌گیری درباره این مبلغ از روز اول هم غیرکارشناسی و غیرواقعی بود که در یک جلسه اتخاذ شده و موجب شد تا همزمان با امنیتی کردن ارز و اصرار بر نرخ ۴۲۰۰ تومان، میزان زیادی از ذخایر ارزی کشور مشکل پیدا کند و مبناهای اقتصادی را بهم ریخت.

وی افزود: این در حالی است که در سال ۹۷ اگر تصمیم هیجانی اتخاذ نمی‌شد، شرایط بهتر بود. لذا مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی غلط است. در مورد تک‌نرخی شدن ارز هم به نظر می‌رسد که این غیرعملی است و تصمیماتی که در رابطه با نرخ سود بانکی و بازار سهام و تشویق مردم برای حضور در این بازار گرفته شد نیز اشتباه بود.

وی می‌افزاید: نرخ ارز تابعی از تولید ملی، GDP کشور، صادرات (به‌خصوص در کشور ما که فروش نفت درآمد اصلی کشور است) هزینه‌های کشور و شاخص‌های دیگر همچون نرخ تورم خواهد بود و در محاسبه آن تمام این موارد لازم است. ضمن اینکه یک شاخص بسیار مهم دیگر هم وجود دارد که مبحث روانی و ورود و خروج سرمایه است.

کرباسیان گفت: در مورد صادرات غیرنفتی هم باید بگویم در حال حاضر بهتر شده اما بخشنامه‌ها و دخالت‌های متعدد در واحدهای مختلف منجر شده تا به رقم واقعی نرسد. ضمن آنکه ریسک بیمه و جابه‌جایی ارز هم مشکل‌ساز خواهد بود. در حالت کلی همان‌طور که اشاره کردم، با سخنرانی و اینکه بتوان مقداری پول بلوکه‌شده را از کشوری گرفت، اتفاق فوق‌العاده‌ای نخواهد افتاد. گرچه ممکن است قیمت‌ها کمی کاهش یابد، اما موقتی است و واقعی نخواهد بود.

یادآور می‌شود کرباسیان تا مهر ۹۷، معاون وزیر صمت و رئیس ایمیدرو در دولت روحانی بود که به ‌خاطر قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، از سمت خود استعفا کرد.

بالاخره ماندن ارز جهانگیری خسارت‌بار است یا حذف آن؟!

معاون اول رئیس‌جمهور گفت هدف ارز ۴۲۰۰ تومانی، پیشگیری از آسیب به زندگی و معیشت مردم بود.

اسحاق جهانگیری در دیدار با فعالان و تأمین کنندگان کالاهای اساسی در بندر امام‌خمینی(ره)، به موضوع ارز ۴۲۰۰ تومانی اشاره و تصریح کرد: فروردین سال ۹۷ وقتی قرار شد برای نرخ ارز تصمیم‌گیری کنیم، عده‌ای آنچنان فشار به دولت وارد کردند که اگر تصمیم‌گیری نمی‌شد ممکن بود مسئله اقتصادی در کشور ایجاد شود.

جهانگیری با بیان اینکه تصمیم دولت برای نرخ ارز تصمیمی کوتاه مدت با مبنای مدیریت شناور ارز بود اظهار داشت: در آن زمان نرخ ارز ۳۸۰۰ تومان بود که دولت قیمت ۴۲۰۰ تومان را تعیین کرد و قرار بود این نرخ به صورت روزانه افزایش پیدا کند به طوری که در مرداد ماه به حدود ۴۴۰۰ تومان برسد.

جهانگیری اظهار داشت: سال نخست پس از تعیین قیمت ۴۲۰۰ تومان، حدود ۱۵ تا ۱۶ میلیارد دلار ارز با این قیمت تخصیص یافت اما سال ۹۹ که بانک مرکزی اعلام شرایط قرمز کرد با حذف برخی از کالاها، هشت میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص یافت که دو و نیم میلیارد دلار آن مربوط به واردات دارو و تجهیزات پزشکی بود.

وی اظهار داشت: ارز ۴۲۰۰ تومانی در این دوره خیلی به داد کشور رسید و روحیه مردم را حفظ کرد و دارو و کالاهای مورد نیاز برای طبقات ضعیف جامعه را تأمین کرد.

وی گفت: هر کس در شرایط جنگ اقتصادی از ارز ۴۲۰۰ تومانی سوءاستفاده کند به مردم خیانت کرده و فرقی نمی‌کند که وارد کننده باشد یا مسئول دولتی.

جهانگیری اظهار داشت: برای ارز ۴۲۰۰ تومانی باید تصمیم مدبرانه اتخاذ کنیم و نباید این تصمیم احساسی باشد. حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی حتماً به صلاح کشور است اما باید زمانی این تصمیم گرفته شود که راهکاری عاقلانه داشته باشیم و مطمئن باشیم که زندگی مردم آسیب نمی‌بیند.

درباره سخنان آقای جهانگیری چند نکته قابل تأمل است: اگر هدف از ارز ۴۲۰۰ تومانی، پیشگیری از آسیب به زندگی و معیشت مردم است، چرا همین ارز در لایحه بودجه سال آینده حذف شده و رقم ۱۱/۵۰۰ تومان تعیین گردیده است؟ و چرا امسال بدون سروصدا، همین ارز از واردات بسیاری از کالاهای اساسی حذف شد؟!

ثانیا اگر برای صیانت از معیشت مردم بود، چرا ۱۸ میلیارد دلار ارز دولتی سال ۹۷ در اختیار افراد سودجو و رانت‌خوار قرار گرفت که یا اصلا کالا وارد نکردند، یا وارد کردند و به قیمت آزاد فروختند؟! به‌عنوان مثال نقش افراد ذی‌نفوذی مانند آقای مهدی جهانگیری که به قاچاق حرفه‌ای ارز متهم و محکوم شده‌اند، در این میان چیست؟ و با کدام ارتباطات توانستند از این رانت‌های هنگفت برخوردار شوند؟ به این معنا، ارز دولتی در واقع در جیب رانت‌خواران رفت و نه مردم و تامین معیشت آنها.

ثالثا چرا دولت امسال و سال آینده برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی (برای واردات کالاهای اساسی) خیز برداشته و حال آنکه در لایحه بودجه مدعی است می‌تواند دو برابر امسال و پارسال نفت بفروشد و ارز به کشور بیاورد؟! ظاهرا معمای پیدایش و حذف پنهان ارز ۴۲۰۰ تومانی(جهانگیری) به معمایی غامض تبدیل شده که خود مقامات دولتی نیز در حل آن ناتوانند.

هشدار نظارتی در خصوص زرنگ بازی کرونایی/ بالاخره ماندن ارز جهانگیری خسارت‌بار است یا حذف آن؟!/ پشیمانی زودهنگام دولت از یک سختگیری مالی

ایران

اجرای حکم اعدام در زاهدان

 خبر اول اینکه، دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد که بامداد شنبه حکم مجازات یکی از سرکرده‌های وابسته به گروه جیش‌الظلم در سیستان و بلوچستان اجرا شد. در اطلاعیه روابط عمومی دادگستری کل این استان آمده است: «حکم مجازات جاوید دهقان خلد معروف به محمد عمر به سبب محاربه از طریق کشیدن سلاح و حمله مسلحانه به مأموران سپاه و عضویت و همکاری با گروهک جیش الظلم و جیش النصر اجرا و وی به دار مجازات آویخته شد. او در تاریخ ۱۵ خرداد ۹۴ دستگیر و پس از تفهیم اتهام اقدام مسلحانه علیه کشور و عضویت و همکاری مؤثر با گروهک‌های تروریستی پرونده نامبرده با صدور کیفرخواست برای رسیدگی به دادگاه انقلاب اسلامی زاهدان ارسال شد. دادگاه پس از انجام رسیدگی‌های قضایی نسبت به متهم جاوید دهقان خلد اقدام به صدور رأی کرد و براساس حکم دادگاه بدوی به اعدام محکوم شد. در نهایت، پس از قطعیت حکم در دیوان عالی کشور و طی تشریفات قانونی، جاوید دهقان خلد بامداد شنبه در محوطه زندان به مجازات رسید. شرکت در عملیات تروریستی در کوه بیرک ایرانشهر که منجر به شهادت دو تن از نیروهای سپاه گردید و ربایش پنج نفر از مرزبانان در سراوان از جمله اقدامات تروریستی این فرد بوده است؛ بنابراین گزارش، در پی وقوع یک حادثه تروریستی در ظهر روز ۲۰ فروردین ماه سال ۹۴ دو نفر از پرسنل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هنگام پایین آمدن از کوه بیرک در کمین تیراندازی تروریست‌ها قرار گرفتند و به شهادت رسیدند. در ماجرای ربایش پنج نفر از مرزبانان کشورمان نیز جاوید دهقان خلد در نقش سرکرده تروریست‌ها اقدام کرد؛ در جریان این ماجرا، یکی از مرزبانان کشورمان به‌نام «جمشید دانایی فر» که در تاریخ ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۲ به همراه ۴ سرباز دیگر در منطقه مرزی نگور چابهار توسط اشرار منطقه ربوده شده بود، توسط تروریست‌ها به شهادت رسید.»

بازداشت ساشا سبحانی به اتهام قاچاق و پولشویی

 خبر دیگر اینکه، فرزند سفیر اسبق ایران در ونزوئلا، دستگیر شد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه «ال موندو» چاپ اسپانیا از دستگیری «ساشا سبحانی» از چهره‌های فعال در اینستاگرام به جرم قاچاق انسان و پولشویی توسط اینترپل خبر داد. به گفته این روزنامه، احتمال استرداد ساشا سبحانی به ایران وجود دارد. وی سال‌ها در ونزوئلا اقامت داشت و پس از آن به مادرید اسپانیا نقل مکان کرد. نام ساشا با انجام اقدامات هنجارشکنانه در فضای مجازی معروف شد. او همچنین در گرداندن سایت‌های شرط‌بندی هم فعالیت داشت. این رسانه اسپانیایی از قول ساشا سبحانی نوشته که از مقامات قضایی اسپانیا خواسته تا او را به ایران تحویل ندهند.

بررسی پرونده افراد پشت صحنه حوادث آبان ۹۸

 دست آخر اینکه، رئیس کل دادگستری استان اصفهان از بررسی پرونده برخی افرادی که در پشت صحنه حوادث آبان ۹۸ بودند، خبر داد. به گزارش ایسنا محمدرضا حبیبی با اشاره به اینکه در جریان این اعتراضات، ضد انقلاب سوار بر موج شده و سعی کردند از اعتراضات مردمی سوءاستفاده کنند، گفت: در جریان این وقایع تعداد قابل توجهی از افراد شناسایی و دستگیر شدند که تحریک شده و ارتباطاتی با بیرون از کشور داشتند و شروع به تخریب و  آسیب زدن به  اموال عمومی کردند. وی با تأکید براینکه معترضان آبان ۹۸ دسته‌بندی شدند، بدون اشاره به تعداد این افراد، ادامه داد: در بین این افراد برخی مصدومان بی‌گناه بودند که تحت پوشش بنیاد شهید قرار گرفتند، اما برخی حتی پشت صحنه بودند که پرونده‌های آنها نیز تشکیل شده و در حال بررسی است.

هشدار نظارتی در خصوص زرنگ بازی کرونایی/ بالاخره ماندن ارز جهانگیری خسارت‌بار است یا حذف آن؟!/ پشیمانی زودهنگام دولت از یک سختگیری مالی

خراسان

هشدار نظارتی در خصوص زرنگ بازی کرونایی 
پس از آن که برخی مسئولان تشکل های خصوصی با اقناع تعدادی از مدیران دولتی، تلاش داشتند با متضرر نشان دادن خود از محدودیت های کرونایی، مجوزهای جدیدی را برای توسعه فعالیت های خود در هفته های گذشته به دست آورند، یک نهاد نظارتی با ارسال گزارشی خطاب به دستگاه های مسئول، متذکر شده مطابق بررسی های تخصصی و مقایسه موارد مهمی چون تراکنش های بانکی، مشخص است که اتفاقا فروش در این بخش ها با رشد مواجه شده و گزارش های رسیده در خصوص ضررهای واردشده به این مجموعه ها، مورد تایید نیست.
پشیمانی زودهنگام دولت از یک سختگیری مالی
در حالی که بر اساس مصوبه اواسط مرداد امسال هیئت وزیران، برای تایید بدهی های قطعی دستگاه های دولتی به اشخاص مختلف، نیاز به تایید ذی حساب یا مدیرمالی آن دستگاه، سپس مقام مسئول در آن نهاد و سپس تایید سازمان حسابرسی بود، بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به اعضای اقتصادی کابینه، اعلام شده این فرایند بر اساس تصمیم جدید هیئت دولت لغو می شود.

هشدار نظارتی در خصوص زرنگ بازی کرونایی/ بالاخره ماندن ارز جهانگیری خسارت‌بار است یا حذف آن؟!/ پشیمانی زودهنگام دولت از یک سختگیری مالی

آرمان ملی

شکایت یک نماینده از آخوندی

نماینده تهران در مجلس از شکایت خود از وزیر سابق راه و شهرسازی به دلیل ترک فعل خبر داد. اقبال شاکری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی شکایت کرد.

واکسن روسی نمی‌زنم

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم گفت: درباره هر واکسن خارجی نظر من این است که بعد از واردات، ابتدا خود مسئولان واکسن را بزنند و در صورتی که این واکسن مشکلی نداشت برای عموم مردم استفاده شود چراکه وقتی از انجام مراحل کامل کارآزمایی بالینی واکسن اطمینان نداریم، قرار نیست روی مردم ما آزمایش شود. من هم واکسن روسی را نخواهم زد.

اخلاق، عنصر گمشده

غلامعلی رجایی فعال سیاسی در رابطه با توهین به روحانی در برنامه صداوسیما می‌گوید: اگر کسی به سوابق توهین‌کنندگان دقت می‌کرد به این افراد تریبون داده نمی‌شد. اخلاق، عنصر گمشده برخی گروه‌ها و جریانات در عرصه سیاسی کشور است. ادعا می‌کنند از طرف مردم سخن می‌گویند اما در کمتر انتخاباتی با مشارکت حداکثری مردم توانایی جلب رای اکثریت را دارند.

مهریه که نباید آبرو ببرد

حسن نوروزی، نایب‌رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: مبنای شرع مقدس این است که زندان جای بزهکار است نه بدهکار و موارد زندان در اسلام چند مورد مختصر بیشتر نیست. در ازدواج ۲ نفر که هم‌کف هم هستند مهریه چشم‌روشنی است که بهتر است همان اول پرداخت شود اما خلاف اسلام است که از طریق ازدواج متاجره کنیم.

شرایط علی انصاریان

داماد خانواده علی انصاریان گفت: «شرایط انصاریان پایدار و تنفسش با دستگاه ونتیلاتور انجام می‌شود.» او به نکته‌ای تلخ اشاره می‌کند که داغ دل همه دوباره تازه می‌شود: «علی از فوت مهرداد میناوند خبر ندارد و طبق توصیه دکتر متخصص، او به هیچ وجه نباید از این موضوع مطلع شود.» داماد علی انصاریان در پایان سخنانش گفت: «تنها چیزی که از مردم می‌خواهیم، کم کردن حواشی و دعا برای علی و تمام بیماران کرونایی است».

وضعیت ۲ شهردار بازداشتی

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران گفت: پرونده دو شهردار منطقه دستگیر شده در حال طی شدن روند قضائی است و درشورای شهر درباره آزادی این افراد به ازای ارائه وثیقه اطلاعی نداریم. زهرا نژادبهرام اظهارداشت: پرونده مهناز استقامتی شهردار منطقه ۸ و حسن رحمانی شهردار منطقه ۲ در حال طی شدن روند قضائی است. وی افزود: در شورای شهر تهران درباره آزاد شدن یا نشدن یا وثیقه دادن برای این دو نفر اطلاعی نداریم.

ساشا سبحانی دستگیر شد

روزنامه «ال موندو» چاپ اسپانیا از دستگیری «ساشا سبحانی» از چهره‌های فعال در اینستاگرام به جرم قاچاق انسان و پولشویی توسط اینترپل خبر داد. به گفته این روزنامه، احتمال استرداد ساشا سبحانی از اسپانیا به ایران وجود دارد. وی سال‌ها در ونزوئلا اقامت داشت و پس از آن به مادرید اسپانیا نقل مکان کرد. در گزارش ال‌موندو آمده است: «سبحانی در مادرید دستگیر شده است، زیرا ایران وی را به قاچاق انسان متهم کرده و خواهان استرداد اوست».

سفر به مریخ با موشک

دکتر فاطیما ابراهیمی، فیزیکدان «آزمایشگاه فیزیک پلاسما پرینستون» (PPPL) آمریکا موشک فیوژن جدیدی را اختراع کرده که می‌تواند انسان‌ها را ۱۰ بار سریع‌تر از پیشران‌های فضایی کنونی به مریخ برساند. گفتنی است این دستگاه از میدان‌های مغناطیسی برای شلیک ذرات پلاسما از پشت موشک استفاده می‌کند و فضاپیما را به فضا می‌فرستد.

واکنش به نامه یک مرغدار به قالیباف

عباس عبدی در واکنش به نامه یک مرغدار به قالیباف کنایه‌ای به دوران مدیریت رئیس کنونی مجلس بر شهرداری تهران زد. عباس عبدی در توییتی در واکنش به نامه یک مرغدار به رئیس مجلس در خصوص تولید مرغ ۹ هزار تومانی تاکید کرد: باید مشروط می‌کرد که پس از پایان قرارداد، بدهی کلان برای شرکت باقی نگذارند، همچنان که تهران با هزاران میلیارد بدهی تحویل شد. وی تاکید کرده است: مدیران دولتی که در بخش تولیدی خصوصی بدون پارتی و رانت، کار نکرده باشند ادعا زیاد دارند.

بازداشت یکی از عوامل شهادت مرزبان

جانشین مرزبانی استان هرمزگان گفت: در پی درگیری مرزبانان پایگاه دریابانی قشم با قاچاقچیان کالای ممنوعه که منجر به شهادت استوار یکم حسن واعظی تختی از مرزبانان این فرماندهی شده، موضوع دستگیری عاملان شهادت این شهید والامقام به طور ویژه در دستور کار فرماندهی مرزبانی استان هرمزگان قرار گرفت که در تحقیقات به عمل آمده، یکی از متهمان شناسایی و دستگیر شده است. به گفته سرهنگ عبدا... لشکری تلاش برای دستگیری سایر همدستان ادامه دارد.

ماجرای اوت‌های بلند پیکان

یکی از تاکتیک‌های اصلی و اثرگذار تیم پیکان، اوت‌های دستی بلند نادر محمدی است که در چند بازی هم موفق شده با این تاکتیک به گل برسد یا ایجاد موقعیت کند. این در حالی است که عریض کردن زمین، تنها اقدام فولادی‌ها نبوده بلکه آنها با آبیاری بیش از اندازه کناره‌های زمین را گِل کرده‌اند که در این شرایط بازیکن نتواند با دورخیز و دویدن پرتاب اوت کند، چرا که دویدن روی چنین زمین برای پرتاب اوت خطرآفرین نیز خواهد شد.

تغییر معنادار منوی رستوران‌ها

رستوران‌های جنوب شهر چلوکباب برگ را از منوی‌شان حذف کرده‌اند و حتی برخی جاها خورشت را با گوشت مرغ سرو می‌کنند. غذاهای جدیدی مانند «زرشک‌پلو با اسکلت مرغ یا چلو با استخوان قلم و برنج و دنبه» به فهرست غذاهای این رستوران‌ها اضافه شده‌اند. رئیس سابق اتحادیه چلوکباب و چلو خورشت گفت: قیمت‌های امروز به‌ گونه‌ای است که پارسال اگر به کسی می‌گفتی برنج می‌شود ۳۶هزار تومان یا یک حلب روغن می‌شود ۵۰۰هزار تومان باور نمی‌کرد.

دستگیری۲ مدیر و دو عضو شورا در آمل

معاون استاندار و فرماندار ویژه آمل، دستگیری دوتن از مدیران سابق وفعلی دستگاه‌های اجرایی، دو عضو شورا و دهیاری یکی از روستاهای این شهرستان را تائید کرد. علیرضا شریعت اتهام‌های مالی را یکی از دلیل اصلی دستگیری دو مدیر مهم دستگاه‌های اجرایی شهرستان آمل بیان کرد و گفت: دو عضو شورا و دهیاری یکی از روستاهای شهرستان آمل نیز در پی گزارش‌های اعلام شده بازداشت شدند، و موضوع دقیق اتهام آن در دست بررسی است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس