فیلم// چرخ لنگ زندگی "باباهای مدارس" با حقوق ۲.۸ میلیون تومانی

نیروهای خدماتی یا همان "باباهای مدرسه" با وجود مشکلات مختلف به ویژه وضعیت حقوقی نامناسب در مدارس تلاش می‌کنند همان‌هایی که مشکلات و مطالباتشان همیشه در حاشیه بوده و اصلاً دیده نشده است!

به گزارش مشرق، نیروهای خدماتی یا همان "باباهای مدارس" فراموش شده‌ترین کارکنان در آموزش و پرورش هستند همان‌هایی که بیشترین بار مدرسه بر دوش آنهاست اما همیشه در حاشیه قرار دارند، کمترین حقوق، سهمشان می‌شود و کمتر مسئولی دغدغه وضعیت آنها را داشته و مطالباتشان را پیگیری می‌کند!

بیشتر بخوانید:

یک سوال از مدیران ۳۳ میلیونی/فاصله «خط فقر» کارگر تا «خط رفاه» مدیر چقدر است؟

باباهای مدارس بدون بهره‌مندی از مزایایی هچون رتبه‌بندی، اضافه کار و حقوق مکفی در حال فعالیت هستند؛ در این گزارش پای صحبت‌ نیروهای خدماتی مدارس نشستیم، همان‌هایی که در شرایط دشوار اقتصادی امروز با حقوق حداقلی ( ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان) در مدارس مشغول به ایفای وظیفه هستند اما تا به امروز کمتر صدایی از آنها در رسانه‌ها شنیده شده است و حتی کمتر مسئولی خود را موظف به رسیدگی به وضعیت معیشتی این قشر می‌داند.

۱۶ هزار نفر از نیروهای خدماتی مدارس، ۱۰ سالی می‌شود که به صورت قراردادی مشغول به کار هستند، بابای یکی از مدارس استان خراسان رضوی می‌گوید: در دولت نهم و دهم، نیروهای خدماتی مدارس از وضعیت شرکتی به قرارداد کار معین تبدیل وضعیت شدند اما در دولت فعلی هیچ  فکری برای ما قشر آسیب‌پذیر نشده است و این در نهایت بی عدالتی است. با کمترین حقوق ( ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان) زندگی را اداره می‌کنیم و تمام نیروهای خدماتی  اعم از مجرد و متاهل، یک فرزند و چند فرزند و ... این حقوق را دریافت می‌کنند که نمونه‌ای از بی عدالتی است، بیشتر نیروها دارای مدرک کارشناسی و بالاتر هستند.

بابای یکی از مدارس استان فارس هم سختی معیشت و اوضاع نابسمان حقوق گلایه دارد و می‌گوید: در منطقه ما ۱۲۸ مدرسه با ۶۵ نیروی خدماتی وجود دارد و دو مدرسه تحویل بنده است اما ریالی حق‌الزحمه به من پرداخت نمی‌کنند و این بی‌عدالتی است؛ ۲۵ درصد افزایش حقوق سال ۱۴۰۰ فقط تا ۸۰۰ هزار تومان به حقوق نیروهای خدماتی مدارس اضافه می‌کند و آنهایی که حقوق بالایی دارند بهره بیشتری می‌برند.

نیروهای خدماتی مدارس مطالباتی دارند و با این امید که مطالباتشان شنیده شود، آنها را برایمان بازگو می‌کنند: اعمال افزایش حقوق و بهره‌مندی از مزایای سایر کارکنان آموزش و پرورش، تغیر رسته همکارانی که دارای مدرک کارشناسی و بالاتر هستند از خدماتی به آموزشی و دیگر رسته‌ها، تبدیل وضعیت نیروها از قراردادی به پیمانی و پیمانی به رسمی، تعلق گرفتن حق سرایداری و لباس که از سال ۸۸ قطع شد و دیگر برقرار نشد، قرار گرفتن شغل خدماتی در رده مشاغل سخت چرا که تمام کارهای مدارس و جابه جا کردن وسایل  با این نیروهاست که باعث مشکلاتی چون دیسک کمر شده است.

در فیلم زیر نیروهای خدماتی مدارس مشکلات خود را شرح داده‌اند:

دانلود

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس