حجاریان

سعید حجاریان که حتی توانایی اداره شورای شهر اول-که همه اعضای آن اصلاح طلب بودند-را نداشت،در زنگ حساب دولتِ اصلاح طلبان برای سرپوش گذاشتن بر قصور و تقصیرها،به نظارت استصوابی شورای نگهبان حمله کرده است.

سرویس سیاست مشرق - «سعید حجاریان» از اعضای طیف افراطیون اصلاح طلب و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ در مصاحبه با روزنامه اعتماد– ۱ بهمن-  گفت: «ما اشتباه کردیم تن به نظارت استصوابی دادیم و از این به بعد نباید اشتباه‌مان را تکرار کنیم. اگر انتخابات نمایانگر اراده عمومی شهروندان است باید مساله نظارت استصوابی از یک طرف و شهروند درجه دوم و باقی سازوکارهای تبعیضی از طرف دیگر حل شود. صریح بگویم، نمی‌شود سرنوشت کشور را به تیغ استصواب سپرد».

حجاریان در این اظهارنظر، به صورت آشکار مغلطه کرده است. وی اینگونه القاء کرده است که گویی تمام انتخابات ها در ایران با نظارت استصوابی شورای نگهبان برگزار می شود.

این در حالی است که در انتخابات شورای شهر به هیچ عنوان خبری از نظارت استصوابی شورای نگهبان نیست. در انتخابات شورای شهر پنجم تهران، هر ۲۱ عضو شورا از لیست امید(فهرست انتخاباتی اصلاح طلبان) به شورا راه یافتند.

همین شورای شهری که بدون نظارت استصوابی روی کار آمد، پس از آنکه نام زنان اصلاح طلب- را به صورت دکوری و نمایشی- در فهرست کاندیداهای شهرداری تهران درج کرد، در نهایت بدون توجه به جوانگرایی و شایسته سالاری، با ۲۱ رأی و بدون حتی یک رأی منفی، «محمد علی نجفی» را به عنوان شهردار تهران انتخاب کرد.

در همان مقطع نهادهای امنیتی (و از جمله وزارت اطلاعات دولت آقای روحانی) با توجه به حواشی خانوادگی و شخصیِ نجفی، به درستی و دلسوزانه نسبت به این انتخاب اشتباه تذکر داده و تاکید کردند که این انتخاب به صلاح نیست.  ولی شورای شهر به تذکر دقیق نهادهای امنیتی بی توجهی کرد و نجفی را با ۲۱ رأی انتخاب کرد.

نتیجه چه شد؛ جنایتی که به اذعان خودِ اصلاح طلبان مصداق انحطاط اخلاقی این طیف بود. در همین رابطه «عبدالله مؤمنی» فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به بی اخلاقی اصلاح طلبان در ماجرای نجفی نوشته بود: «امروز کالبد بی روح و خسته جریان اصلاحات بیش از همیشه در معرض سؤال است و این موضوع نشان دهنده این است که جریان اصلاحات بیش از کاهش و زوال سرمایه سیاسی‌اش و کاسته شدن از حضور موثرش در جامعه، با سقوط و زوال و انحطاط اخلاقی نیز مواجه شده است».

«عباس عبدی» فعال سیاسی اصلاح طلب- تیر ۹۸- در مصاحبه با روزنامه شرق گفت: «انتخابِ آقای نجفی به‌عنوان شهردار تهران ناشی از یک نوع کج‌فهمی یا بدفهمی در تطبیق عمل سیاسی و راهبرد سیاسی بود…در این انتخابات گفتند چون ما رأی گرفته‌ایم، هرکسی را می‌خواهیم باید بیاوریم، حتی چشم باز نکردند تا نقاط ضعف و کاستی‌های آن را ارزیابی کنند و چشم‌بسته ۲۱ رأی دادند و حاضر نشدند مسائلِ موجود را بررسی کنند تا مبادا متهم به ضعف و ناکارکردی شوند».

«محمدعلی نجفی» که در اقدامی جنایتکارانه همسر دوم خود- که ۳۰ سال از او جوانتر بود- را با سلاح غیرمجاز به قتل رساند، از جمله اصلاح طلبانی بود که در سالهای گذشته از گزینه های اصلی این طیف برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری بود.

ماجرای نجفی، یکی از نتایج فقدان نظارت استصوابی شورای نگهبان بود. اما مصادیق دیگری نیز وجود دارد.

در ابتدای فعالیت شورای شهر اول تهران(که به شورای شهر اصلاح طلبان مشهور بود) - و بدون نظارت استصوابی شورای نگهبان انتخاب شده بود- این شورا در اقدامی نمایشی با انتشار اعلامیه‌ای از مردم خواست تا کسانی را که برای شهرداری تهران توانایی دارند، معرفی کنند. حاصل این فراخوان اعلام نام ۷۴ نفر بود؛ اما نکته قابل توجه اینجاست که اعضای شورای شهر اول در نهایت پس از چند هفته کش‌وقوس با توهین به مردم، به پیشنهاد عبدالله نوری (رئیس شورا) و سعید حجاریان(نایب‌رئیس شورا) مرتضی الویری- که اصلاً نام وی در میان اسامی منتخب وجود نداشت-  را به‌عنوان شهردار تهران انتخاب کرد.

این شورای شهر که سعید حجاریان نیز نائب رئیس آن بود، به صورت مرتب درگیر حواشی بود و همین مسئله موجب شد که جلسات شورا به دفعات از رسمیت افتاد.

جنگ قدرت میان احزاب اصلاح طلب در شورای شهر اول تهران و بی توجهی به مشکلات و مطالبات مردم و درگیری های شورا با شهردار تهران- که خود اعضای شورای شهر، او را انتخاب کرده بودند- در نهایت موجب شد تا شورای شهر اول تهران توسط دولت اصلاحات منحل شود.

در ۲۰ بهمن ۸۱، هیات حل اختلاف مرکزی (شامل ابطحی، معاون پارلمانی رییس جمهور، اشرف بروجردی، معاون وزارت کشور، دو نماینده از قوه قضاییه و سه نماینده از مجلس) جلسه ای ۷ ساعته با حضور اعضای شورا و شهردار تشکیل داد تا پیش از حکم به انحلال، همه راه های دیگر بررسی شود. در نهایت با تصمیم این هیات، هیات رئیسه استعفاء داد و هیات رئیسه جدید شورا به ریاست عباس دوزدوزانی انتخاب شد.

دوزدوزانی در اولین مصاحبه خود بعد از انتخاب به عنوان رییس شورا، به شدت از عملکرد آن انتقاد کرد و کارنامه شورای شهر اول را "گندیده، کثیف، نحس و نجس" خواند.

محمدعلی ابطحی- ۲۰ اسفند ۸۱- گفت: «علیرغم رای منفی نمایندگان دولت برای انحلال شورای شهر تهران، انحلال این شورا با اکثریت آرا به تصویب رسید».

حالا سعید حجاریان که حتی توانایی اداره یک شورای شهر - که همه اعضای آن هم عقیده وی بودند- را نداشت، در زنگ حساب «دولتِ اصلاح طلبان» برای سرپوش گذاشتن بر قصور و تقصیرها، به نظارت استصوابی شورای نگهبان حمله کرده است.

افراطیون اصلاح طلب، نه جنبه شکست در انتخابات را دارند و نه ظرفیت پیروزی در انتخابات.

اگر در انتخابات شکست بخورند، یا مثل فتنه ۸۸ علیه جمهوریت شورش کرده و رأی مردم را لگدمال می کنند، یا مثل انتخابات مجلس یازدهم، شکست مفتضحانه خود را به گردن شورای نگهبان می اندازند، اگر هم در انتخابات پیروز شوند، یا با دروغ «اختیارات محدود»، از رسیدگی به مطالبات و مشکلات مردم شانه خالی می کنند یا به دلیل جنگ قدرت، باعث منحل شدن آن نهاد می شوند.

بی مسئولیتی، بی برنامه بودن، گردن کشی مقابل قانون و شورش علیه جمهوریت، فصل مشترک افراطیون اصلاح طلب است. سعید حجاریان در سال ۹۶ تاکید کرده بود که روحانی با «دسته کلید» آمده و به همین جهت مردم را به رأی دادن به وی تشویق کرد.

حالا حجاریان بجای اینکه در زنگ حساب به مردم پاسخگو باشد، با بی مسئولیتی و فرافکنی، افکارعمومی را به سخره گرفته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 29
 • IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  22 16
  مشرق جون این حجاریان خیلی نظریه پرداز بزرگیه ! چرا بهش گیر دادین ؟ چند وقت پیش یه نظریه داد همه کارشناسای سیاسی دنیا دهنشون باز مونده بود ! بله نظریه داد که همایون شجریان دیگه ترانه نخونه !!! همین ! دولتی که با شعار کنسرت بیاد سر کار نظریه پردازشم در مورد خواننده ها نظریه میده !!!
  • IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
   6 0
   حجاریان امّ القّی اصلاح طلبان تهوع آور! این سلطان واردات گندم سوابق جالبی از نظر کیش نیاکان دارد که چنانچه برای مردم بازگو شود دهان های زیادی از تعجب باز می ماند و دهان های زیادی هم از خجالت بسته می شود!!!
  • حیدر صالح IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
   3 0
   یاد شهید، یاد ولایت می آورد---- بیهوده نیست یاد شهیدان نمی کنند
 • IR ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  15 6
  جواب گردنکشی افسادطلبان در برابر قانون شکستن گردن قانون شکن است و گرنه او فرصت پیدا می کند تا استخوان های ملت را با قانون شکنی خرد کند مثل این ۸ سال تحقیر امید
 • IR ۰۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  10 9
  ببخشید می‌دونم اینجا جاش نیست ولی خواستم از مشرق تشکر کنم من قبلاً بیشتر میرفتم تسنیم اما دوتا مشکل بزرگ داره اول اینکه هیچ نظری رو پخش نمیکنه دوم اینکه سایتش پر شده از تبلیغات بیخود.
 • IR ۰۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  15 6
  یکی از دلایل بدبینی من به نظام اینه که افراد لجن پراکنی مثل حجاریان و تاجزاده و عباس عبدی و ... هر روز مشغول مزخرف گویی و کافت پراکنی علیه اسلام و مردم و نظام هستند، هیچ مقام مسئولی هم عین خیالش نیست. این فضولات به چه حقی در کمال آرامش مشغول لجن پراکنی هستند؟
  • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
   7 0
   برای منم این یه سواله /// مدعی العموم، اطلاعات سپاه، قوه قضاییه دقیقا منتظر چه حرکت دیگه ای از این کفتارها هستند؟ /// حتما باید به جان و مال و ناموس مردم تجاوز کنند تا دستگیر بشن؟ /// لجن پراکنی کم گناهیه؟
 • انقلال IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  8 10
  اصلاح طلبان همه عالیجنابان سرخپوش و اختلاس بی آبرویی مثل نجفی مهاجرانی و...هستند
 • علی IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  11 5
  سزای این منافقان امت طناب اعدام است ولی نظام خیلی با اینها مدارا می کنه!!!!! اول از همه دلقک اصلاحات حاضر در این عکس وبعدش دارو دسته فریبکار و دروغگو ومنافق اافساد طلبش را به دار بکشید. اللهم العنهم جمیعاوعذبهم عذابا الیما بحق محمدوآل محمد
 • IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  4 2
  پس بپذیرید روحانی و احمدی نژاد نیز نتیجه نظارت استصوابی شورای نگهبان است.
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  14 10
  شورای اول خوب نبودولی خداوکیلی من بازنشسته میگم دولت خاتمی بهترین عملکرداقتصادی روداشت
  • آرش IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
   7 0
   16 سال گذشته از زمان خاتمی...ولی اینو میگم تا یادتون بیاد... میدونید چرا احمدی نژاد رای آورد؟؟ از بس مرم به تنگ اومده بودن از وضعیت اقتصادی کشور... حالا رو نبینید که آقای روحانی نور علی نوره...اینقدر اوضاع مملکت رو پکونده که مردم آرزوی دولت احمدی نژاد و خاتمی رو دارن.... اینقدر مردم رو بدبخت کرده که به بدبختی های گذشتشون میگن بهشت...توی این دکوکراسی هر کی بتونه بیشتر حرف مفت بزنه اون رییس جمهوره
  • محمدتقی نادری IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
   2 0
   دوستمون یادش رفته که در زمان اصلاحات ملت از بس به تنگ آمده بودن از گرانی وتورم به آمریکا التماس میکردن که به ایرانم حمله منه یادتون رفته؟؟!! اصلاحات پیاده نظام اسراییل
 • مهرناز IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  7 14
  نشستن حجاریان را نگاه کنید " فرد با اخلاق در برابر دوربین و فرددیگری چنین می نشیند ؟ اگر حکایت از بیماری او دارد " پس بدا به حال اصلاح طلبان " با چنین تئوریسین " خودرا مضحکه عام وخاص کردند.
 • IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  2 12
  درود بر خاتمی . موفق ترین دولت بعد از انقلاب از نظر شاخصهای اقتصادی و اجتماعی دولت حاتمی بود
 • SE ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  6 0
  منحرفین سیاسی و امنیت ملی و اقتصادی خطرناکتر از منحرفین اخلاقی هستند
 • رضا IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  6 0
  سلام مشرق عزیز از گفتن و شنیدن و به عبارتی از آزادی نترسیم آنها میگویند و شما تحلیل می کنید و اینگونه شهروندان رشد فکری پیدا می کنند حق از آزادی نمی ترسد و ناحق است که از آزادی سواستفاده می کند بگذاریم همه سخنشان را بگویند و با استدلال باعث شویم حق آشکار شود مگر نه اینکه مذهب شیعه جعفری درجلسات درس و بحث امام باقر و امام صادق علیه السلام رشد پیدا کرد
 • ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  7 0
  واقعا میان این به اصطلاح طلب ها چقدر چهره های داغون و چندش آور وجود دارد, همین سعید, اون محسن سازگارای فراری, گنجی, تاج زاده, خانم کار, حقیقت جوب و...
 • صادق IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  10 2
  به نظرم یک کیسه زباله برداریم واصلاح طلب های نوعی مانند تاجزاده وحجاریان را در آن بیندازیم وکیسه رابیندازیم در زباله ها.
  • IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
   3 0
   چه سنگین هم. جرثقیل لازم دارن
 • عدالتخواه IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  0 1
  اینو هر کی نوشت دمش گرم واقعا گل گفت سعید حجاریان مغز متفکر اصلاحات اینه بقیشون چی هستن
 • علی IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 1
  درودبرشهیدزنده حجاریان،
  • آرش IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
   0 1
   شهید زنده...خخخخ.... خودتون رو مسخره میکنید یا ما رو؟؟ اصلا میدونید معنی شهید یعنی چی؟؟ یعنی در راه دین خدا و مبارزه با کفار یک نفر شهید بشه و کشته بشه....این آقای حجاریان مثل نوکر یهود و کفار(امریکا) است.... کسانی که تئوری اصلی اونها شیطان پرستیه... یعنی اینقدر نفهمید؟؟؟
 • سرباز امام خامنه ای IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 1
  هرکس از رهبر وامام خویش جدا شد دچار گرگها می شود.خدااین آقایان را هدایت کند و به راه راست یعنی راه شهدا ،امام ، ولایت فقیه کند .بی زحمت این چهره های منفور را اینقدر نشان ندهید
  • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
   0 1
   امام خمینی فرمود ما همه باید سرباز اسلام باشیم خدا صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را برساند از همه آفات حفظمون کنه
 • سعید هاشمی IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 1
  اصلاح طلبان فقط به جیب و مقام و تشنه قدرت هستند و به هر دوز و کلکی می خواهند خودر ا به آنها برسانند
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  0 2
  امیدوارم مشکلات دیگر را هم ناشی از نظارت استصوابی بدانید.
 • CH ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  0 1
  حجاریان همون اشنا امروز است اشنای غریبه ها.... کز دیو و دد ملولم اشنایم ارزوست
 • انقلاب IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  0 1
  خاطره مفسرین را زنده کرد این عکسها مانند لانه فساد است برای انقلاب نجفی خاتمی. حجاریان و...
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  0 1
  ننگ بر خاتمی وحجاریان و اصلاحات خائن پرور و وطن فروش درود خدا بر ملت قهرمان وشهید پرور ایران زنده باد رهبر فرزانه انقلاب
 • احمد IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  0 1
  سعید حجاریان روزی گفته بود فشار از پائین و چانه زنی از بالا .یعنی فشار حد اکثریت مردم از طریق شورش به حکومت .تا حکومت را ساقط کنند .روزی هم گفتند نافرمانی مدنی .وقتی حسنعلی منصور ترور شد ضارب اومد بالا سرش ویک گلوله دیگه تو حنجره اش زد .وقتی پرسیدند چرا .گفت از حنجرهای که صدای کاپیتولاسیون بلند بشه باید با سرب پر بشه .
 • علی IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  1 0
  با این برداشتهایی که شما دارین دیگه اصن انتخابات هم برگزار نکنین هرکی را که شما میگین عالی وبی نقص و انقلابی بذارین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس