پهپادی مجهز به هوش مصنوعی در خدمت نیروهای مسلح

رئیس گروه ژئوپلیتیک مرکز راهبردی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به فناوری «میکرو پهپادها» در بدنه صنعت دفاعی کشور، گفت: مأموریت «میکرو پهپادها»، انتقال اطلاعات تحرکات دشمن روی میز نیروهای مسلح است.

به گزارش مشرق، امیر سرتیپ محمدحسن نامی در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به فناوری استفاده از «میکرو پهپادها» در بدنه صنعت دفاعی کشور، هدایت و ارسال اطلاعات تحرکات دشمن روی میز یگان‌های نیروهای مسلح را از جمله مأموریت مهم این پهپادها برشمرد و گفت: این اقدام بسیار ارزشمندی است، زیرا انسان اگر اطلاعات نداشته باشد نمی‌تواند خوب عمل کند و اهداف خودش را شناسایی کند، الحمدالله جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به اقدامات مناسب و قابل توجهی دست یافته است.

بیشتر بخوانید:

پرواز جمع پهپادهای شاهد ۱۸۱ سپاه در رزمایش پیامبر اعظم ۱۵

رئیس گروه ژئوپلیتیک مرکز راهبردی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به دست‌یابی متخصصان حوزه دفاعی کشور به «هوش مصنوعی» در جریان ساخت محصولات دفاعی بومی در نیروهای مسلح و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، تصریح کرد: استفاده از «هوش‌مصنوعی» در حوزه‌های مختلف به خصوص نظامی، از اویل سال ۲۰۰۰ میلادی کشورهایی برخوردار از رتبه‌های برتر جهانی در تولید علم نظیر جمهوری اسلامی ایران در مسیر دست‌یابی به این فناوری گام برداشتند، ایران آن زمان رتبه دوازدهم را داشت و الان این رتبه ارتقاء پیدا کرده است.

وی افزود: بکارگیری تَعبیه هوش مصنوعی در توسعه نسل جدید تسلیحات و تجهیزات نظامی از جمله موشک‌ها، بمب‌ها، اژدرها، موشک‌های سطح به سطح با هدایت لیزر و پهپادها و یا هواپیماهای رادار گریز می‌تواند قابل توجه باشد، هوش مصنوعی عمدتاً علوم ترکیبی آیتی، پردازشی، تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی با بکارگیری در تجهیزات صنعتی، دفاعی، پزشکی مجهز به هوش مصنوعی است.

نامی با اشاره به ساخت ماشین‌های هوشمند به عنوان خروجی تلاش‌های متفاوت کشورهای مختلف، تصریح کرد: تجهیزات مجهز به هوش‌ مصنوعی، می‌توانند مانند انسان فکر کنند و با اطلاعات موجودی که دارند با اتخاذ تصمیم مناسب دست به انجام عملیات بزنند.

ایران اسلامی، کشور پیشرو در فناوری هوش مصنوعی در منطقه

رئیس گروه ژئوپلیتیک مرکز راهبردی جمهوری اسلامی، ایران را کشور پیشرو در فناوری هوش مصنوعی به ویژه درحوزه صنعت دفاعی در منطقه برشمرد و بر ورود با سرعت بالای این فناوری در جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های دفاعی، امنیتی، پزشکی، اینترنت، صنعت خودرو و سایر حوزه‌ها تأکید کرد و افزود: کارهای خوب و مناسبی در راستای ارتقای این فناوری به شکل روزانه در حال انجام است.

۲۰ تریلیون دلار، آورده هوش‌ مصنوعی در اقتصاد جهانی تا سال ۲۰۲۵ 

وی با بیان اینکه برابر بررسی‌های انجام شده پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ آورده هوش مصنوعی در اقتصاد جهانی حدود ۲۰ تریلیون دلار باشد، اضافه کرد: انتظار داریم کشورهای جمهوری اسلامی ایران چین، روسیه، آمریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه، نروژ، سوئد هند در آن سهم قابل توجهی داشته باشد.

 ایران اسلامی از اولین کشورهای موفق غرب آسیا در دست‌یابی به فناوری «هوش‌مصنوعی»

رئیس گروه ژئوپلیتیک مرکز راهبردی جمهوری اسلامی با تاکید بر اینکه ایران اسلامی از اولین کشورهای موفق غرب آسیا در دست‌یابی به فناوری «هوش‌ مصنوعی» است، پیش‌بینی کرد ربات‌ها و خودروهای کاملا مجهز به هوش مصنوعی در آینده نه چندان دور تا سال ۲۰۲۴  وراد میدان شوند و  ربات‌های جنگنده به ویژه در سطح وسیعی در میدان نبرد بکار گرفته خواهند شد.

نامی با اشاره به بکارگیری ربات‌ها به ویژه در حوزه نظامی و در صحنه‌های خطرناک برای انسان، اضافه کرد: این ربات‌ها به جای انسان اقدام خواهند کرد و با استفاده از هوش‌ مصنوعی خود، اهداف را شناسایی و در صورت نیاز نسبت به انهدام آن اقدام می‌کنند.

اهمیت ویژه «هوش‌مصنوعی» در سامانه پدافند هوایی

رئیس گروه ژئوپلیتیک مرکز راهبردی جمهوری اسلامی به اهمیت ویژه «هوش‌ مصنوعی» در سامانه پدافند هوایی اشاره کرد و افزود: نمونه‌های بارزی هم در این رابطه داریم که بیانگر موفقیت ما در این حوزه است.

سامانه «سوم خُرداد» از محصولات دفاعی مهم مُجهز به «هوش‌ مَصنوعی»

وی با تأکید بر سامانه «سوم خُرداد» به عنوان یکی از محصولات دفاعی مهم مُجهز به «هوش‌ مَصنوعی»، سرنگونی پهپاد «گلوبال هاوک» توسط این سامانه را ارتقادهنده وزن ژئوپولیتیکی نظام جمهوری اسلامی ایران نه تنها در منطقه بلکه در جهان دانست و تصریح کرد: این اقدام کمک شایانی به تقویت اقتدار ژئوپولتیکی کشور کرد.

تولید واکسن کرونا، اثبات برتری علمی نظام جمهوری اسلامی ایران نه تنها در منطقه بلکه در جهان است

نامی تولید واکسن کرونا را اثبات برتری علمی نظام جمهوری اسلامی ایران نه تنها در منطقه بلکه در جهان برشمرد و اضافه کرد: این اقدام هم می‌تواند کمک شایانی به ارتقای جایگاه ژئوپولیتیکی جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

مأموریت موفق پهپادهای مجهز به هوش مصنوعی در رزمایش‌های ارتش 

رئیس گروه ژئوپلیتیک مرکز راهبردی جمهوری اسلامی با اشاره به استفاده از محصولات دفاعی بومی مُجهز به «هوش مَصنوعی» در رزمایش‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران به ویژه در حوزه رزم پهپادی، اظهار داشت: پهپادهایی کاملاً مجهز به هوش مصنوعی در این رزمایش‌ها بکار گرفته شدند که در زمینه کسب اطلاعات و انهدام اهداف از پیش تعیین شده عملکرد خوبی ارائه کردند، روز به روز در جهت ارتقای توان رزمی این محصولات دفاعی تلاش می‌شود و سهم ارزنده‌ای در تقویت توان دفاعی کشور دارند.

منبع: میزان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 2
 • mahdivalipor IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  10 0
  ریز پرنده ها خودش کارایی مخصوص شناسایی شبامه روزی و حتا به طور یورش فوجی برای حداقل برد چهار صد پانصد کیلو متر بهتر است.
 • امیر IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  جانم جوانان وطن، دست مریزاد
 • عبدالرحمان نساج IR ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  آفرین بر دلیران ایرانی.ممنون خدا کمک کنه به شما و نگهدار مردم و خانواده های شما باشه.ممنون
 • اهورا IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  4 0
  عشق من ارتش ونیروهای مسلح هستند
  • IR ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   0 0
   عشق ما ارتش و سپاه و بسیج و تمام نیروهای مسلح
 • جلال IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  0 0
  سلام بر رزمندگان اسلام خداوند متعال یارویاورتان با تمام وجود در کنار شما هستیم
 • سعید IR ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  9 1
  خداییش عاجزانه تقاضا دارم از هوش مصنوعی در کنترل تورم و گرانی لحظه به لحظه بازار استفاده کنید
 • احسان محمدی IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  0 0
  خیلی عالی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس