آیا مدرسه رفتن از اول بهمن اجباری است؟/ اولویت‌های حضور دانش‌آموزان در مدارس - کراپ‌شده

قرار است از اول بهمن مدارس کشور باز شود و تعدادی از دانش‌آموزان با توجه به شرایط کرونایی منطقه، به مدرسه می‌روند.

به گزارش مشرق، وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است که با توجه به تغییر شرایط کرونایی برخی مناطق کشور از قرمز به زرد و از زرد به آبی، امکان بازگشایی تعدادی از مدارس وجود دارد.

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش هفته پیش یعنی 21 دی گفت: «در مدارس زیر ۵۰ نفر در همه پایه‌های تحصیلی و مدارس بالای ۵۰ نفر فقط در پایه‌های اول و دوم ابتدایی از یکم بهمن حضوری خواهد بود همچنین کلاس‌های عملی هنرستانی‌ها نیز در مناطق آبی و زرد از یکم بهمن حضوری تشکیل خواهد شد.

به مدارس ابلاغ کرده ایم که تشکیل کلاس‌ها با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و حداکثر تعداد دانش آموزان در هر کلاس ۱۰ نفر باشد همچنین  آموزش دانش آموزان پایه‌های سوم تا دوازدهم در مدارس بالای ۵۰ نفر باید همچنان غیرحضوری باشد».

به رغم اعلام بازگشایی برخی مدارس از سوی آموزش و پرورش اما مسؤولان وزارت بهداشت عنوان کردند که با این اتفاق موافق نیستند و نسبت به ایجاد موج جدیدی از کرونا اظهار نگرانی کردند. 

رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش 26 دی درباره بازگشایی مدارس در مناطق رنگی کرونایی، گفت: متأسفانه کودکان و شرایط سنی آن‌ها به ویژه پایه اولی و دومی‌ها به گونه‌ای است که حتی پیشرفته‌ترین فناوری‌ها هم نمی‌تواند جایگزین آموزش حضوری و معلمان در کلاس درس شود؛ در واقع آموزش مهارت‌های پایه‌ای با تبلت و گوشی هوشمند برای دانش آموزانی که هیچ تصور و درکی از فضای مدرسه و معلم ندارند و در حساس ترین نقطه سنی و تحصیلی قرار دارند، بسیار دشوار است.

مقرر شد شورای مدرسه درباره چگونگی تقسیم بندی، نحوه حضور و میزان نیاز به حضور دانش آموزان تصمیم گیری کند

وی ادامه داد: با توجه به این ضرورت و با استناد به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، آموزش حضوری در شهرهای زرد و آبی برای پایه‌های اول و دوم، در گروه‌های کوچک و کمتر از 10 نفر برگزار خواهد شد. در مناطق روستایی و عشایری که جمعیت کلاس‌ها کم است حتما آموزش به صورت حضوری خواهد بود.

حکیم‌زاده در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «آیا حضور دانش آموزان اجباری خواهد بود؟»، عنوان کرد: مقرر شد شورای مدرسه درباره چگونگی تقسیم بندی، نحوه حضور و میزان نیاز به حضور دانش آموزان تصمیم گیری کند و معلم کلاس تشخیص می‌دهد که چه تعداد دانش آموز باید به صورت حضوری شرکت کند و از آنجایی که والدین در شورای مدرسه نماینده دارند، موظف به تمکین از تصمیمات شورا خواهند بود.

وی به پژوهش‌های مختلف در زمینه ضرورت آموزش حضوری برای کودکان پایه‌های اول اشاره کرد و گفت: کشورهای پیشرفته بر اساس همین تحقیقات، اجازه بازگشایی مدارس، حتی با وجود بالا بودن آمار مبتلایان را صادر کرده‌اند. از این رو امیدواریم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همکاری خانواده‌ها به زودی شاهد حضور همه دانش آموزان در مدارس باشیم.

البته خانواده‌ها هم نگران هستند که مبادا بازگشایی مدارس موجب بیماری فرزندان یا اعضای خانواده شود؛ وزارت آموزش و پرورش معتقد است که امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی وجود دارد. 

محمد محسن بیگی مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش روز گذشته در این خصوص گفت: رنگ بندی مناطق شهری کشور تعیین کننده وضعیت بازگشایی مدارس خواهد بود و بسته به تغییر شرایط بیماری، بازگشایی، لغو یا اجرا خواهد شد؛ در مناطق قرمز و نارنجی در هیچ یک از سطوح و پایه‌های مدرسه و حتی با کمترین تراکم هم بازگشایی نخواهیم داشت؛ یعنی کلاس‌ها در مناطق نارنجی و قرمز، حتی با تراکم 2 نفر دانش آموز هم برگزار نمی‌شود.

 رنگ بندی مناطق شهری کشور تعیین کننده وضعیت بازگشایی مدارس خواهد بود 

وی با بیان اینکه دستورالعمل بهداشتی و برنامه ریزی‌ها از تابستان سال جاری برای بازگشایی اولیه انجام شده است، تاکید کرد: ارزیابی‌های مناسبی از مدارس توسط تیم‌های آموزش و پرورش و وزارت بهداشت انجام شده است . علی‌رغم تفاوت فرهنگی و شخصیتی میان دانش آموزان، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برخی مواقع بالای 90 درصد بوده است.

به گزارش مشرق، در شرایطی که وزارت آموزش و پرورش صحبتی از اختیاری و اجباری بودن مدارس نزده است، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: مدارس به هیچ وجه به صورت اجباری برگزار نمی‌شود و برای پایه‌های اول و دوم دانش آموزان به صورت اختیاری می‌توانند در مدارس حضور یابند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 3
 • علی IR ۰۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  22 0
  وزیر آموزش و پرورش باید با این تصمیم محاکمه بشه. بچه ها وقتی توی حیاط مدرسه میان توی هم میلواند. یه وزیر احمق میتونه همچین تصمیمی برای بچه های معصوم بگیره
 • تنبل IR ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  8 1
  بیچاره معلم ها، روزی پنج ساعت باید برن مدرسه و ده ساعت دیگه هم در شاد کار کنند. هشت ساعت بخوابن، یک ساعت هم غذا خوردن و مسترآب و غیره.
  • IR ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
   3 7
   هم مجازی و هم حضوری فکر کنم یه مطلب را باید برای یک گلاس حداقل سه بار توضیح بده یه بار مجازی و ۲بار حضوری یعنی بعد مدرسه حضوری بیاد توی شاد دوباره برای کسانی که نمیان مدرسه.دوباره بگه صبح تا ظهر حضوری بعد ظهر تاشب مجازی .خوبه کرونا هم برای معلم ها نیست
 • م IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  10 0
  ینی چی باید غیرحضوری باشه ماکه تا اینجا مجازی درس خوندیم ازین به بعدشم میخونیم
  • ستایش IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   0 0
   باز کنین خستهشدیم به خدا
 • نرگس IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  3 7
  تورو خدا مدریه هارو باز کنین مردیم انقد تو خونه موندیم بخدا از این جزوه ها هیچی نفهمیدم
 • IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  معلوم نیست چی از مون بچه های ما میخان مملکت که دستیه عده بی وجدان باشه اینجوری میشه
 • IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  نه نه نه نه نه حتی برای امتحانات آخر سال برای 5 دقیقه
 • حسن IR ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  به نظر من غیر حضوری بهتر جناب اقای وزیر بسه دیگه دروغاتون کدوم پروتکل به مدرسه یه محلول ضد عفونی نمیدین از پروتکل صحبت می کتی آیا خودت فرزندانتو می زاری بره مدرطه البته که نه بس با وزیر بهداشت یه مشاوره کن زود تصمیم نگیر
 • نا شناس IR ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  10 0
  کاش آقای وزیر که داری با کشورهای دیگه مقایسه می کنی و نسنجیده مدرسه رو باز می کنی کاش سیستم اموزشی ما رو هم با اونا مقایسه می کردید!!!!
 • فرزینی IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  10 0
  من معلم کلاس اولی با بچه ی دوساله چطوری برم مدرسه مهد ها بستند صبح حضوری بعد از ظهر غیر حضوری چی می شد یکبار هم خواب خوش برامون ببینید
 • AU ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  6 0
  خیلی ببخشید من هیچوقت اجازه نمیدم فرزندم به مدرسه برود.در ضمن من خودم دبیری خوندم ۵ماهه خودم درس دادم از این ببعد هم میدم ولی هیچوقت اجازه ورود فرزندم به مدرسه نمی دم والسلام .
  • IR ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   0 0
   درود بر شما
 • IR ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  5 0
  خیلی بیجاکرده اون شخصی که گفت مدرسه هارو بازگشایی کنند ستی دستی بچه هامون ب مرگ نزدیک کنیم اصلان هیچ عنوان اجازه نمیدم بچم بره مدرسه
 • امیری IR ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  یکی میگه گول این رنگارو نخوریم..... یکی میگه آبیه باید برین مدرسه..... یکی نگرانه از بازگشایی مدارس.... یکی میگه خانواده ها خیالشون راحت باشه پروتکل بهداشتی داریم... بابا اول به ی توافق برسید.. بعد فتوا بدین. معلوم نیست تو این مملکت چه خبره. هر کی ی سازی میزنه. خجالت داره جون بچه های مردمو بازیچه بی کفایتی و بی سوادی و بی تدبیری خودتون میکنین.
 • ناشناس IR ۰۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  برعرض سلام چرامدرسه بازبشن ایاشماجان دانش اموزان نمیخواییدبه سلامتی فرزندانتان نیستیدلطفا مدرسه بازنکنید
 • مرتضی هوتکی IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  1 1
  سلام میشه حضوری رفتن به مدرسه رو اجباری کنید و همه ی کلاس را بزارید تا برن مدرسه و حضوری درس بخونن
 • ماندانا بدیعی IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  سلام و عرض ادب و خسته نباشد من دخترم در یک روستا درس میخواند بعدش معلمشان گفته که باید از اول بهمن بیاید مدرسه اما مدیرشون گفته که اجباری هستش این چه وضعشه هر کی هر کار میخواست بکنه تازه ساعت ها را کم نکردن همون ساعت ۷ تا ساعات ۱۳ بعد ظهر چه خبر واقعن که پیگیری کنید
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  واقعامتاسفام چندین سال خودمون بازجردرس خوندیم الان گیرمشتی بیسوادافتادیم که به جای ما نشستندسر کرسی دارن چی میگن
 • بینام IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  ما کودکمان را از سر راه پیدا نکردیم که بفرستیم مدرسه با این شرایط کرونایی بیخودی نقشه نکشید جهنم درس و سودا پسرم اول ابتدایی درس میخواند ولی تا حالا توان این رو داشته تا الان درسش را با آنلاین لاین یاد بگیرد البته با تلاش خودم و تا الان هم مشکلی نداشته حالا که ماهی را به دمش رساندم کودکم را به مدرسه بفرستم تا بیمار بشه خودتون نوه و کودکانتو را بفرستید آقای وزیر باید استیضاح بشید
 • نیلوفر IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  سلام مدرسه را باز نکنید حرف آخر من
 • مازیار DE ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  1 0
  نه آقا امسال همه غیر حضوری باید باشه حضوری نمیخواد پس قاطی میکنیم درس رو نمیخواد حضوری
 • حسینی DE ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  1 2
  سه ساعت برن مدرسه
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  این وزیر رو چه حسابی میگه بچه های کوچیک برن مدرسه رو پروتکل ها رو رعایت کنن مگه میشه جون بچه ها مون رو از سر راه نیاوردیم این چند ماه هم غیر حضوری باشه تا واکسن و همگانی کنن بعد مدرسه هارو باز کنن
 • مهربان DE ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  2 0
  تو این اوضاع میگن بیرون نرین .جشن و دور همی کنسل از اون طرف وزیر میگن مدرسه ها باز میشه .حتما فکر میکنه کرونا میفهمه جشن ودورهمی نیست و مدرسه هست نمیاد اونجا
 • نازنین IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 1
  من اصلا دوست ندارم دخترم که پایه ششم هست برا مدرسه شاید کرونا گرفت من هیچ موافقتی با این نظر ندارم .
 • ریحانه دیراوی صالحی IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  به هیچ عنوان لطفا مدارس را باز نکنید ما نگران سلامتیمون هستیم
 • بیتا IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  باشه مدرسه ها رو باز کنید ما که هیچی تو این چند ماهه یاد نگرفتیم همه امتحانات رو از روی کتابامون نگاه کردیم معلمی که مدرسه حضوری میرفتیم در کلاس دوساعته فقط میتونست چند صفحه از درسو بده با مجازی شدن مدرسه ها در یک جلسه شده دو یا سه درسو باهم داده چه وضعه شه آخه مدرسه ها رو باز کنید ولی یک ماه بچه ها بیان درس ها رو دوباره بهشون یاد بدید خیلی اوضاع درس ها خرابه
 • لیلا IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  من نمیخواهم بچم را بفرستم مدرسه مریض میشه همین توی شاد باشه بهتره الآنم دخترم خیلی درسش خوب شده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس