image-20210117131800-1.png

بر اساس گزارش مرکز آمار، به علت گرانی شدید مواد غذایی ضروری مردم شاهد سقوط ۵۰ درصدی مصرف سرانه ماهی، ۴۶ درصدی مصرف سرانه گوشت قرمز و ۲۵ درصدی مصرف سرانه برنج در دولت روحانی بوده‌ایم.

سرویس اقتصاد مشرق- برآورد مرکز آمار از مقدار مصرف سرانه کالاهای اساسی در کشور بیانگر سقوط معیشت مردم در دولت روحانی به علت گرانی شدید مواد خوراکی است.

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد با افزایش شدید قیمت مواد خوراکی ضروری در دولت روحانی، اکثر مردم کشور به ناچار خرید این مواد خوراکی را کاهش داده‌اند به طوری که مصرف گوشت قرمز نسبت به پایان دولت دهم تقریبا نصف شده است.

افزایش چند برابری قیمت گوشت قرمز در ۷ سال اخیر موجب شده تا اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه کمتر توان خرید آن را داشته باشند و به تدریج از سفره آنها حذف شده است. بدین ترتیب میانگین مصرف گوشت قرمز کشور نزدیک به نصف شده است.

با افزایش شدید قیمت گوشت قرمز، اقشار متوسط و کم‌درآمد به ناچار گوشت مرغ را جایگزین آن کردند که سبب شد سرانه مصرف آن از ۳۱ کیلوگرم در سال ۱۳۹۰ به ۳۵ کیلوگرم در سال ۱۳۹۸ افزایش یابد اما گرانی گوشت مرغ در سال جاری سبب کاهش مصرف این ماده خوراکی هم شد به طوری که سرانه مصرف آن امسال به ۳۳ کیلوگرم کاهش یافته است.

قیمت ماهی و آبزیان هم در دولت روحانی افزایش چند برابری پیدا کرده و به همین دلیل مصرف آن در کشور نصف شده است. در پایان دولت دهم مصرف سرانه ماهی و آبزیان در کشور ۴ کیلوگرم بود که امسال به ۲ کیلوگرم نزول کرده است.

افزایش قیمت مواد لبنی هم تاثیر خود را بر سفره مردم گذاشته است به طوری که ۱۶.۵درصد مصرف سرانه آن نسبت به پایان دولت دهم کمتر شده است. در سال ۱۳۹۰ سرانه مصرف مواد لبنی در کشور ۱۲۷ کیلوگرم بود که امسال به ۱۰۶ کیلوگرم رسیده است.

برنج که قوت غالب مردم کشورمان محسوب می‌شود هم از گرانی‌های دولت روحانی در امان نمانده است. متوسط قیمت برنج در سال ۱۳۹۰ حدود ۲۰۰۰ تومان بود که امسال به بیش از ۲۰هزار تومان افزایش یافته است. این گرانی ۱۰ برابری، تاثیر خود را بر قدرت خرید مردم گذاشته و سبب کاهش ۲۵درصدی مصرف سرانه آن شده است.

در سال ۱۳۹۰ سرانه مصرف برنج در کشور ۴۴ کیلوگرم بود که امسال به ۳۳ کیلوگرم سقوط کرده است.

بدین ترتیب در بین مواد خوراکی ضروری خانوارها، در دولت روحانی فقط مصرف سرانه مرغ اندکی بالا رفته و مصرف سرانه سایر مواد غذایی اصلی سقوط کرده است.

البته آمار فوق بر مبنای متوسط مصرف کل خانوارهای کشور است و سقوط مصرف این مواد غذایی در بین دهک‌های متوسط و کم‌درآمد خیلی بیشتر بوده و با توجه به مصرف بالای اقشار پردرآمد، این آمار تعدیل شده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، به علت گرانی شدید مواد غذایی ضروری مردم شاهد سقوط ۵۰ درصدی مصرف سرانه ماهی، ۴۶ درصدی مصرف سرانه گوشت قرمز و ۲۵ درصدی مصرف سرانه برنج در دولت روحانی بوده‌ایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • ارش IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  26 3
  خدایا تیشه به ریشه این غرب پرستان و بایدن پرستان بزن به حق فاطمه زهرا
  • IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
   2 0
   دعا یه طرف، انقلاب و انتظار مردم از نظام برای برخورد جدی با خائنین یه طرف!!!!!!!!
 • مسعود IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  15 0
  به گفته هرروزه روحانی همه چی داریم وکمبودی نداریم بله دارین ولی به قیمت خون باباتون کردیدوقتی رئیس جمهورکشوری یک سال ونیم خودشودرخانه ودفترش وجلسهای هرروزه بی اثرزندانی کنه وضع مردم ازاین بهتر نمیشه مسیرروحانی درنزدیک به دوسال پیش تا الان خانه دفتر.دفترخانه. این همه تلاش واقعا باعث افتخار ماست
 • بیکران IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  23 0
  این امار را برای اقای روحانی بفرستید که مردم چگونه زندگی می کنند شاید وجدان اقایان بیدارشود
  • IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
   19 0
   اگر وجدانی در کار باشد
 • IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  18 0
  خذا ازت نگذره
 • سیدجعفرکاظمی IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  15 0
  هدیه روحانی به مردمی که به او اطمینان کردند . این که دیگه از قول مرکز آماراست دیگه چی میگی؟ فقط این نیست بورس که دیگه ترکونده!!!
 • محمدایوب IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  14 0
  ویرانی که دولت زندگی مردم رانابود کرد جنگ با آمریکا ومتحدین آنها خسارتش کمتر بود لذا مردم از ابراهیم زمان ورییس عدلیه انتظار ودرخواست دارند اقدام کند خصوصا آخوندی را
  • پری مجرد 43ساله IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
   8 0
   احسنت
  • داریوش IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
   0 0
   ابراهیم زمان هر جی حکم داد برای برادر جهانگیری برای اینها هم حکم میده دوست عزیز دو سال حکم دادن کسی این همه رانت خواری داشته..از یک کیف قاپ کمتر
 • رضاافشاری IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  9 0
  وای؛وای ازدست سو مدیریت ؛سومدیریت؛بازهم سومدیریت؛بعدسواستفاده های مجازدولتی .....؟
 • IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  2 9
  همه چیز وابسته به تراز تجاری است. و فرهنگ مصرف گرایی
 • احمد IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  11 0
  با این کارنامه درخشان!! اظهار می کنند بیشترین رسیدگی به اقشار ضعیف در این دولت بوده است!! واقعاً نمی دانم این اعتماد به نفس را روحانی و جهانگیری از کجا آورده اند!!
 • IR ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  13 1
  لجاجت ها پدر مردم را درآورده و گر نه خداوند رزق و روزی فراوانی به بندگان می رساند این بدبختی های مردم از ناحیه مشتی ناکس فریبکار است که جز به خودشان به کسی فکر نمی کنند!
 • IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  0 0
  پل صراطی هم هست
 • آر IR ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  2 0
  خدا میدونه چقدر نفرین پشت سر استحاله طلب هاست...اما چون خود ملت به اینها رای دادن..خدا استجابت نمیکنه..تا ملت ما سر عقل بیان...باور کنید یکی از این نفرین ها براش کافیه اگر مستجاب بشه
 • علی IR ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  6 0
  ای کاش در این مملکت قانونی وجود داشت که این جانوران فاسد اصلاح طلب ومنافق ریاکار ودروغگو وخیانتکار را محاکمه می کردوبه اشد مجازات می رساند. اعدام و مصادره اموال کمترین مجازات این جماعت است.
 • IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  3 0
  مگر قرار است مرکز آمار بگوید؟؟؟؟؟؟!!!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس