خوئینی ها

ظاهرا کارگزارانی‌ها تمایل چندانی به برجسته شدن نقش لیدری مجمع روحانیون مبارز و شخص محمد خاتمی ندارند و تصریح دارند که لایه رادیکال حزب اتحاد ملت تحت تأثیر تفکرات موسوی‌خوئینی‌ها قرار دارد.

سرویس سیاست مشرق- با شکست پروژه نئولیبرالیسم وطنی در حوزه اقتصاد و سیاست خارجی و داخلی، که با همدستی دو جناح اصلاحات و اعتدال، از طریق بسیج تمام قد جریان اصلاحات در سه انتخابات ریاست جمهوری ۹۲، مجلس ۹۴ و ریاست جمهوری و شورای شهر سال ۹۶ بر کشور تحمیل شد، بخشی از اتاق فکر اصلاحات (که چهره‌های رادیکال دوم خردادی و حلقه امنیتی‌های سابق که صحنه گردان دو فتنه ۷۸ و ۸۸ بودند، در آن هستند) به این نتیجه رسیده است که دیگر بازی‌های تبلیغاتی چون رفع حصر، کنسرت، ربنای شجریان، رفتن زنان به استادیوم و....برای بسیج کردن مردم در انتخابات پاسخگو نیست و تشت ناکارآمدی دولت اصلاحات-اعتدال با صدای بلند از بام فرو افتاده است؛ پس از یک سو، همان پروژه اسلام اجتماعی که بعد از فتنه ۸۸ مبانی آن توسط چهره‌هایی چون سعید حجاریان و مرحوم داوود فیرحی طرح شد، با هدف شبکه‌سازی اجتماعی در جنوب شهر مدتی مورد بررسی قرار گرفت و حتی توسط دوستان امنیتی حجاریان، جون علی ربیعی(عباد) و مصطفی هوشیار در محلاتی چون جوادیه و نازی‌آباد تست میدانی شد، و هم از سوی دیگر، تغییر چهره‌ی دوباره «اصلاحات» به چپ اسلامی از طریق عملیات رسانه ای و نقش‌آفرینی امثال موسوی خوئینی‌ها، حجاریان، علوی‌تبار، محسن آرمین و… به اجرا درآمد.

اولین‌بار، در پاییز 97 بود که کنش‌گری هماهنگ برخی چهره‌های رادیکال جریان اصلاحات، با شیب ملایم، در جهت جدا کردن حساب خود از شخص حسن روحانی و دولت او کلید خورد.

چهره‌های نزدیک به «سید محمد موسوی خوئینی‌ها»، که دست‌کم از دوران حضور در مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری در اوایل دهه 70 با «مرد خاکستری اصلاحات» همکاری تنگاتنگ داشتند و اصلاحا «حلقه» او محسوب می شدند، با فاصله‌ای کوتاه به انتقاد از روحانی و دولت او پرداختند. علیرضا علوی‌تبار در 14 آبان 97 به بهانه بازخوانی دوران حضورش در مرکز تحقیقات استراتژیک، از خلق و خوی اشرافی روحانی و سطحی بودن تفکر او سخن گفت.

چند هفته بعد از انتشار این مصاحبه، «محسن آرمین»، دیگر عضو شاخص جریان چپ و سازمان منحله مجاهدین انقلاب که به موسوی خوئینی‌ها نزدیک است، در مصاحبه چند قسمتی با ایرنا، تلاش کرد با یک فلش بک، جریان چپ را حاملان اصلی شعارهای انقلاب و مدافع محرومین ومستضعفین معرفی کند که هم با تفکرات هاشمی رفسنجانی در دهه 70 و هم تفکرات شاگرد هاشمی، یعنی حسن روحانی، مخالف بوده و در نشریه سازمانی خود یعنی «عصر ما» علیه سیاست‌های هاشمی موضعگیری می کردند.

در دی ماه همان سال، همزمان با انتشار مصاحبه آرمین با ایرنا، خود «مرد خاکستری» اصلاحات وارد میدان شد و در مصاحبه با  ایرنا، حرف‌هایی زد که بعضا تا آن زمان ناشنیده بود.

مبنا و محور این مصاحبه، که بیش از همه مورد توجه قرار گرفت، تلاش خوئینی‌ها برای متمایز نشان دادن خود و جریان نزدیک خود با هاشمی رفسنجانی و تفکرات و وابستگان او بود. او حتی مدعی شد که در سال 76، هاشمی می خواست انتخابات ریاست جمهوری مهندسی شود که رهبر انقلاب جلوی آن را گرفت.

با انجام این تحرکات از سوی خوئینی و طیف فکری نزدیک به او، «محمد قوچانی»، عضو شورای مرکزی کارگزاران، مشاور رسانه‌ای حسن روحانی و مسوول رسانه‌های حزب کارگزاران، در 1 بهمن 97، سرمقاله روزنامه «سازندگی» را به تجزیه و تحلیل تحرکات درون‌سازمانی اصلاح‌طلبان و شکل‌گیری یک دوقطبی در آن اختصاص داد.

در این سرمقاله که عنوان درشت «احیای چپ اسلامی» روی آن خودنمایی می کرد، قوچانی از تلاش طیف «رادیکال» درون جبهه اصلاحات (حجاریان، آرمین، علوی‌تبار، تاجزاده و.....) که آن‌ها را در مشرق با عنوان «محفل امنیتی» اصلاحات می شناسیم، برای جایگزینی موسوی خوئینی‌ها به جای محمد خاتمی به عنوان لیدر، و شیفت دوباره این طیف از «بازرگان» به رادیکالیسم «شریعتی» خبر داد.

خوئینی‌ها بار دیگر در تیرماه امسال با انتشار نامه‌ای سرگشاده به رهبر انقلاب، خبرساز شد. او در این نامه از آسیب دیدن "مقبولیت و مشروعیت"‌ نظام و "بی‌اعتمادی و بی‌اعتقادی" مردم نسبت به "مدیریت کلان و مدیریت کشور" گفت و وقیحانه، به طور تلویحی،‌ رهبر انقلاب را مسئول گرفتاری‌های ایران دانست. اهل سیاست، نامه خوئینی‌ها را نوعی «هماوردطلبی» از یک سو، و از سوی دیگر،  تلاش دوباره برای محوریت یافتن در جریان اصلاحات با هدف رادیکال‌کردن این جریان دانستند.

محمد قوچانی که دو سال قبل، در آن سرمقاله سازندگی، پروژه رادیکال‌های اصلاحات را تحلیل کرده بود، در واکنش به نامه خوئینی‌ها به رهبری نوشت:

" با انتشار عمومی نامه/پیام حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد موسوی‌خوئینی‌ها خیلی زودتر از آنچه گمان می‌شد زنجیره و حلقه‌ی احیای جناح چپ رادیکال در جبهه‌ی اصلاحات تکمیل شد... دفاع از رادیکالیسم به معنای تفکری ریشه‌محور از چندی پیش در دستور کار روشنفکران سیاسی جناح چپ رادیکال قرار گرفته است. مشهورترین آنها سعید حجاریان نظریه‌پرداز سیاسی است که ... به صراحت از اصلاح‌طلبانی چون سیدمحمد خاتمی و بهزاد نبوی و به اشاره از سازمان‌های سیاسی مانند کارگزاران سازندگی و اتحاد ملت، انتقاد کرد و نقد آنان بر رادیکالیسم را نادرست خواند. "

قوچانی سپس اعترافی مهم صورت داد:

 " اکنون رادیکالیسم تهمتی نیست که از سوی اصولگرایان به این اصلاح‌طلبان زده می‌شود؛ رادیکالیسم وصفی است که خود آنان (مانند علیرضا علوی‌تبار) برای مرزبندی با اعتدالیون (به تعبیر آنان؛ محافظه‌کاران اصلاح‌طلب) برای خود انتخاب کرده‌اند و نه‌تنها راست مدرن که دیگر اصلاح‌طلبان (از جمله چپ سنتی) را از خود می‌رانند: انتقاد سعید حجاریان از سیدمحمد خاتمی که چرا تندروی را در جبهه اصلاحات را نقد می‌کند و تحریک بهزاد نبوی به سبب گرایش به کارگزاران سازندگی (به سبب آنکه از حسن روحانی انتقاد نمی‌کند و در انتخابات شرکت می‌کند) بخشی از این تسویه‌حساب ایدئولوژیک است که در مصاحبه علیرضا علوی‌تبار با روزنامه همشهری به صراحت آمده است: «اصلاح‌طلبانی که رادیکال نیستند از جبهه اصلاحات بیرون بروند!»"[1]

حال، در سه چهارماه باقی‌مانده به انتخابات 1400، از درون اردوگاه اصلاحات خبر می رسد که اختلاف میان طیف رادیکال اصلاحات (به ویژه اتحاد ملت که به عنوان بدیل حزب منحله مشارکت، تحت سیطره تفکر رادیکال‌هایی چون حجاریان، تاجزاده، نعیمی‌پور و در کلیت موسوی خوئینی‌هاست) با حزب کارگزاران سازندگی (به عنوان میراث‌داران تفکر هاشمی رفسنجانی و حامیان اصلی روحانی در جریان اصلاحات) شدت گرفته است.

جالب این‌جاست که «اتحاد ملت» به عنوان حزب نزدیک و وابسته به محمد خاتمی شناخته می شود، اما یا خاتمی، برخلاف ادعاها و برخی مانورهای سیاسی (که تلاش برای مصالحه با نظام تعبیر می شود) در ته دل با رادیکالیسم متاثر از افکار موسوی خوئینی‌ها و شاگردانش در این حزب همدل است، یا این که در پشت ‌پرده، نفوذ معنوی خوئینی‌ها را پذیرفته است و باز به عنوان فرضی دیگر، بعد از اعتبار به شدت آسیب‌دیده‌اش در پی حمایت تمام و کمال از حسن روحانی در دو انتخابات گذشته، اصولا توان و کاریزمای لازم را برای مهار رادیکالیسم اتحاد ملتی‌ها ندارد.

ظاهرا کارگزارانی‌ها تمایل چندانی به برجسته شدن نقش لیدری مجمع روحانیون مبارز و شخص خاتمی ندارند (کما این که کرباسچی در دو سه نوبت تلویحا این را به زبان آورد) و تصریح دارند که لایه رادیکال حزب اتحاد ملت تحت تأثیر تفکرات موسوی‌خوئینی‌ها قرار دارد. 

حزب کارگزاران سازندگی به دلیل ارائه لیست انتخاباتی برای مجلس یازدهم در شرایطی که سایر احزاب اصلاح‌طلب آن را به نوعی تحریم کرده‌ بودند، از سوی جریان اصلاحات سرزنش می‌شود و از سوی دیگر، حزب کارگزاران نیز نقش لیدری خاتمی را به رسمیت نمی‌شناسند.

ذکر این نکته بسیار لازم است که این نوع اختلافات، صرفا در سطح تاکتیکی است و در «راهبرد»، اختلاف ماهوی بین طیف‌های مختلف اصلاحات وجود ندارد و در نهایت همگی بازگیر ابرپروژه‌ی «استحاله و تسلیم» هستند، اما یکی تقابل با نظام را در سطح تاکتیکی از طریق رادیکالیسم، ایجاد دوقطبی و گسست و در نهایت ملتهب کردن خیابان‌ها می جوید و دیگری، همین هدف را از طریق بسط قدرت و نفوذ در ساختار سیاسی و ایجاد تغییرات خزنده، ولی مستمر در نظام با هدف تبدیل آن به یک «جمهوری اسلامی تقلبی» پی گرفته است.


[1] https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3667856

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 7
 • محمد IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  45 2
  اصلاح طلبان، خائن به کشور و مردم و اسلام هستند.
  • IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
   31 1
   اصلاح طلبان و کارگزاران اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید با سیاست خداحافظی کنند.
  • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
   28 2
   تنها راهکار حل مشکلات کشور حذف اصلاح طلبان از چرخه سیاسی و مدیریتی کشور و جایگزین کردن مدیران جهادی و دلسوز است.
  • IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
   20 0
   برجامو پله کردند و ملتو ذله کردند دست بردار هم نیستن !
  • سوخته IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
   10 0
   انشاالله این افسادطلبان همدیگر را نابود می کنند
 • Mjp. Shiraz IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  21 0
  اردوگاه اشرف سابق وکمپ البانی!! اینابیشترضربه زدن به ملت وانقلاب تایه دشمن بیرونی.
 • CA ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  10 0
  مگه اسلامی هم می‌تونه چپ باشه؟!!!!! فقط از یک لیبرالیست شخصیت پرداز چنین کارهایی می‌تونه بر بیاد! من به اینها توصیه میکنم به سواد سیاسی امروزی جامعه نگاه کنند و ببینند مردم در مورد لیبرالیسم چی ‌میگند! لیبرالیسم در ایران مرده به دنیا آمد و فاتحه اش نیز خیلی وقته خوانده شده. دوقطبی سازی از طریق فاشیسم شخصیت پردازی لیبرالیسم به آخر خط رسیده و بایستی از میان برود و یا اینکه به حد توسط مردم از میان برده خواهد شد. لیبرالیسم را در غرب آسیا خواهیم کشت.
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  13 0
  بهتر اینا استاد تفرقه و فتنه تو جامعه ن خودشونم روزی گرفتارش میشن
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  9 2
  قربان خدا برم نه اقای خاتمی سواد درست درمانی دارد نه اقای خوئینی خواه این بزرگواران فقط لباس روحانیت را پوشیده اند نه به مسائل روحانیت پای بند هستند مثل طلبه های سطوح پایین نه سواد حوزوی دارند شما اگر یک مقاله یا نوشته از اقای خوئینی خواه سراغ دادی من مقلد ایشان می شود. خاتمی که یک کتاب دارد کسان دیگر برایش نوشته اند والا آن هم بی سواد تر از خاتمی است . الحمدلله در جریان چپ ادم با سوادی پیدا نمی کنی .
 • علی IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  10 1
  دوباره همه اصلاح طلبان به صف شدند برای گول زدن فقط یک سوال مگر انتخابات انتصاب و تشریفات نبود؟ مگر در انتخابات تقلب نبود ؟ مگر همه کاره رهبر نبود ؟ رییس جمهور و مجلس مگر کشت نبود ؟ برای چه باز برای به قدرت رسیدن از گور های خود بیرون خزیدید؟؟؟ عشق به خدمت !!!!
 • حقگو IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  4 0
  با هدف رادیکال‌کردن این جریان دانستند. شیفت دوباره این طیف از «بازرگان» به رادیکالیسم «شریعتی» خبر داد. !!!؟؟؟ یعنی لیبرال بودن جریان غالب اصلاح طلبان از نظر شما مساوی میانه روی و پذیرفته شده است ! ولی رویکرد این جریان به چپ اسلامی رادیکالیسم هست ! خوبه امام خمینی در وصیت نامه اش همش از لیبرال ها و خطرشان می گفت نه از چپ ها ! و شریعتی هم یک رادیکال بود چون از عدالت می گفت در مقابل بازرگان میانه رو آزادی محور از شما محافظه کاران راست سنتی این چنین تحلیل هایی بعید نیست ، بالاخره سرمایه داری سرمایه داری چه لیبرال چه اسلامی .
 • حقگو IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  2 0
  با هدف رادیکال‌کردن این جریان دانستند. شیفت دوباره این طیف از «بازرگان» به رادیکالیسم «شریعتی» خبر داد. !!!؟؟؟ یعنی لیبرال بودن جریان غالب اصلاح طلبان از نظر شما مساوی میانه روی و پذیرفته شده است ! ولی رویکرد این جریان به چپ اسلامی رادیکالیسم هست ! خوبه امام خمینی در وصیت نامه اش همش از لیبرال ها و خطرشان می گفت نه از چپ ها ! و شریعتی هم یک رادیکال بود چون از عدالت می گفت در مقابل بازرگان میانه رو آزادی محور از شما محافظه کاران راست سنتی این چنین تحلیل هایی بعید نیست ، بالاخره سرمایه داری سرمایه داری چه لیبرال چه اسلامی .
 • علی IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  9 0
  مرگ ولعنت خداوند بر هرچی اصلاح طلب فاسد فاسق دروغگوی ریاکارخیانتکار به ایران. اللهم العنهم جمیعاوعذبهم عذابا الیما بجاه محمد وآل محمد
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  14 1
  پیامبر می‌فرماید «ثَلاَثٌ مَنْ کُنَّ فِیهِ کَانَ مُنَافِقاً وَ إِنْ صَامَ وَ صَلَّی وَ زَعَمَ أَنَّهُ مُسْلِمٌ مَنْ إِذَا اُئْتُمِنَ خَانَ وَ إِذَا حَدَّثَ کَذَبَ وَ إِذَا وَعَدَ أَخْلَفَ إِنَّ اَللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ قَالَ فِی کِتَابِهِ «إِنَّ اَللّهَ لا یُحِبُّ اَلْخائِنِینَ» وَ قَالَ «أَنَّ لَعْنَتَ اَللّهِ عَلَیْهِ إِنْ کانَ مِنَ اَلْکاذِبِینَ» وَ فِی قَوْلِهِ عَزَّ وَ جَلَّ «وَ اُذْکُرْ فِی اَلْکِتابِ إِسْماعِیلَ إِنَّهُ کانَ صادِقَ اَلْوَعْدِ وَ کانَ رَسُولاً نَبِیًّا». یعنی سه صفت است که هر که داشته باشد منافق است، اگر چه اهل نماز و روزه باشد و خود را مسلمان پندارد: کسی که چون امانت بدو سپارند خیانت کند، چون خبری دهد دروغ گوید، هر گاه وعده دهد خلف کند، خدای عز و جل در کتابش فرموده است: «خدا خیانتکاران را دوست ندارد» و فرموده: «لعنت خدا بر او اگر از دروغگویان باشد» و فرموده: «اسماعیل را در کتاب یاد کن، همانا او درست وعده و رسول و پیغمبر بود
  • IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
   1 0
   اشتباه منفی دادم
  • IR ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
   1 0
   احسنت بر شما
 • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  9 1
  فتنه های آخرالزمان یکی پس از دیگری فرا میرسد تا مرد از نامرد غربال شود. کسانی که باد بکارند یقینا طوفان درو خواهند کرد وقتی آشوبی به پا شود اول دامن مسببین آن را خواهد گرفت. اگر به اتفاقات آمریکا نگاه کنید متوجه میشوید. کسانی که به هر بهانه ای عزت ایران اسلامی عزیز را خدشه دار کنند به عذاب خوار کننده ای مبتلا خواهند شد.
 • US ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  12 3
  با دیدن چهره ااصلاح طلبان انسان کفاره واحب می شود.
 • IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  6 0
  به نظرم بايد از این به بعد (حزب کارگزارن اسلامی) به حزب (کارگزاران گرانی) تغییر نام دهد هر وقت سرکار بودند با تمام وجود در کشور تورم ایجاد کردند حزب (اصلاح طلبان) هم باید به (اصلاح طلبان افزایش قیمت و رانت) تغییر نام دهد بیشتر بهشون میاد!!
 • SE ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  2 1
  چقر چندشند
 • محسن IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  4 0
  ان شاء الله حضرت مهدی عج ظهر کنه خون این لیبرالهایی که خون مردمو تو شیشه کردند جاری کنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس