آینده والیبال ایران قربانیِ تصمیم‌های رئیس فدراسیون/ دو مشتری و یک بلیط روی نیمکت تیم نوجوانان!

تصمیم عجیب و حیرت‌انگیز رئیس فدراسیون والیبال برای سرنوشت نوجوانان والیبالیست در شرایطی اتخاذ شده که پای سلسله توجیهات بی‌مایه و رفتارهای مشکوک را به میان می‌آورد.

به گزارش مشرق، عصر دوشنبه و در حالی که هم‌چنان حواشی مربوط به سرپرستی تیم والیبال نوجوانان شفاف‌سازی نشده بود، رئیس فدراسیون والیبال از تعیین سرمربی جدید برای این تیم خبر داد؛ آن‌هم در شرایطی که مسعود آرمات حدود دو ماه قبل به‌عنوان سرمربی جدید نوجوانان والیبالیست انتخاب شده بود.

طی هفته گذشته انتصاب عجیب رئیس اتحادیه صنف چلوکبابی شهرستان قزوین به سمت حساس سرپرستی تیم والیبال نوجوانان حواشی بسیاری را ایجاد کرده بود و شائبه تاثیرگذاری مسعود آرمات که همزمان سرمربی تیم والیبال شورا و شهرداری شهر قزوین نیز هست بر این موضوع نیز تشدید شد، اما تصمیم جدید رئیس فدراسیون به آتش این شایعه‌ها دامن بیش‌تری زد.

مسعود آرمات که اخیراً به‌عنوان سرمربی تیم والیبال نوجوانان تعیین شده، برنامه داشت تا تیم والیبال زیر 17 سال را برای مسابقات سال آتی آماده کند و در صورت موفقیت و کسب مقام هم احتمالاً در همین سمت باقی بماند؛ اما سناریویی که محمدرضا داورزنی برای این صندلی جنجالی نوشته، باعث شده تا آینده آرمات در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و آینده نوجوانان والیبالیست نیز در محاق قرار بگیرد.

یک انتصاب بی‌معیار و خلق‌الساعه!

با حکم عجیب محمدرضا داورزنی سرمربی تیم نوجوانان برای دو سال آینده از الان انتخاب شده است! تصمیمی حیرت‌انگیز که با هیچ متر و معیاری نمی‌توان آن را توجیه کرد و در هیچ کجای دنیا و هیچ رشته ورزشی نمونه مشابهی ندارد که برای تیمی که مربی دارد، از هم اکنون برای 2 سال آینده مربی جدیدی انتخاب کنند. زمانی که حتی زنده بودن در آن محل تشکیک و پرسش است! داورزنی برای این انتخاب با همان ادبیات خاص خود ادله و توجیهات بی‌مایه‌ای را بر زبان می آورد که نه تنها هیچ کمکی به حل ماجرا نمی کند، بلکه این انتخاب را عجیب‌تر، حیرت‌آورتر و غیرمنطقی‌تر جلوه می دهد.

بیشتر بخوانید:

گفتگوی عجیب رئیس فدراسیون والیبال با رسانه معاند!

با انتصاب عجیب محمد وکیلی برای هدایت بلندقامتان نوجوان در سال 1401، از همین حالا مشخص است که مسعود آرمات حتی در صورت قهرمانی در تورنمنت بین‌المللی سال آتی هیچ شانسی برای ادامه بقا روی نیمکت تیم والیبال نوجوانان نخواهد داشت و این موضوع باعث خواهد شد تا نه دیگر کسی به دستورات و تفکرات آرمات توجه کند و نه خبری از بروز تلاش حداکثری توسط کادرفنی و ملی‌پوشان باشد.

گرچه در ابعاد مدیریتی و استراتژیک این انتخاب با ایرادها و پرسش‌های زیادی روبه‌روست و نظیر چنین اتفاقی را نه تنها در هیچ کجای جهان والیبال بلکه در سایر ورزش‌ها هم ندیده‌ایم که پرستیژ و جایگاه یک مربی را مانند گوشت قربانی تقسیم کنند، اما جانشین آرمات برای تیم نوجوانان 1401 هم آن‌چنان گزینه مثبتی نیست و حواشی بسیاری را در سال‌های گذشته برای والیبال کشور تولید کرده است.

ورود بی‌ادب‌ها ممنوع نیست!

تیم والیبال نوجوانان به‌عنوان یک تیم آتی‌ساز و حامل سرمایه‌های کشور باید تحت سرپرستی و هدایت افرادی باشخصیت و اصل‌ونسب‌دار قرار بگیرد تا علاوه بر افزایش ارزش‌های فنی، به ترویج آرمان‌های اخلاقی و انسانی نیز اهتمام ورزیده شود اما محمد وکیلی اصلاً فردی با چنین معیارهایی نیست و حواشی الفاظ رکیکش در اردوی تیم‌های پایه و بی‌اخلاقی‌هایی که رسانه‌ای هم شد هنوز به پاسخ مناسبی از سمت خودش و یا فدراسیون نرسیده.

رئیس فدراسیون والیبال درحالی انتخاب او را برای سال‌های آتی و پروژه‌های استعدادیابی می‌داند که عمر ریاست وی بر ساختمان مجموعه ورزشی آزادی رو به اتمام است و قطعاً شرایط حضور در انتخابات بعدی فدراسیون والیبال را نخواهد داشت. او مدعی‌ست که آرمات را برای مسابقات آسیایی 1400 انتخاب کرده و وکیلی برای ساخت یک تیم جدید از سال 1401 منصوب شده، غافل از این‌که مسابقات قاره‌ای زیر 17 سال تنها در اروپا برگزار می‌شود و معلوم هم نیست که این انتخاب عجیب به مذاق رئیس جدید خوش بیاید یا خیر.

رئیس فدراسیون والیبال با استفاده از عبارات «پوست‌اندازی تیم ملی بزرگسالان» و «سرمایه‌گذاری برای المپیک 2024» مشخصاً میل به توجیه تصمیم‌های عجیب و غریب خود دارد، اما این راهکار مدت‌هاست که نخ‌نما شده و همه از دلایل اصلی چنین انتصاب‌های خلق‌الساعه‌ای مطلع هستند. پای چوبین استدلال آقای رئیس از چند صد کیلومتری نیز هویداست و استدلال‌های وی را پا در هوا جلوه می‌دهد.

داورزنی: به‌دنبال پوست‌اندازی از المپیک تا المپیک هستیم!

رئیس فدراسیون والیبال در توجیه انتخاب عحیب و تصمیم بحث‌برانگیز خود اما دلایلی دارد. محمدرضا داورزنی در گفت‌وگو با سایت فدراسیون تحت ریاستش گفت: تیم نوجوانانی که سال آینده میزبان مسابقات قهرمانی جهان است، در سال جاری هیچ مسابقه آسیایی را انجام نداده. از آنجایی که هیچ رویداد آسیایی رخ نداد، ما باید تیم اعزامی به مسابقات قهرمانی جهان را از دلِ مسابقات قهرمانی کشور، باشگاه‌های نوجوانان و مسابقات دانش آموزی انتخاب کنیم. آرمات باید تیم را انتخاب و برای مسابقات ۱۴۰۰ آماده کند. هدف‌گذاری ما بلندمدت است و در واقع باید بازیکنانی برای المپیک ۲۰۲۴ پاریس آماده کنیم. یکی از سیاست‌های کلان فدراسیون، پوست اندازی تیم ملی از المپیک تا المپیک است و ما باید از امروز استارت کار را بزنیم. به همین دلیل مأموریتی به وکیلی داده‌ایم تا کارش را آغاز کند و استعدادهای والیبال را از اقصی نقاط کشور شناسایی کند. کار آرمات نیز پس از مسابقات جهانی ۱۴۰۰ تمام است.

کارخانه: فدراسیون والیبال روحیه سازش‌گری را اتخاذ کرد

مصطفی کارخانه، سرمربی پیشین تیم ملی والیبال نیز پیرامون مسئله اخیر تیم والیبال نوجوانان اظهار داشت: آقای داورزنی به تغییر و تحول در ساختار تیم‌های پایه تمایل داشت و این موضوع با انتخاب مسعود آرمات که با تاییدیه هیأت‌رئیسه و شورای فنی فدراسیون به تیم نوجوانان رسید، مشخص شد.

وی درباره علت بروز استاندارد دوگانه از سوی رئیس فدراسیون والیبال گفت: محمد وکیلی هم یکی از سرمایه‌های ملی والیبال ایران است و در بحث استعدادیابی تبحر خاصی دارد. فدراسیون هم نمی‌خواست که هیچ‌کدام از این افراد باسابقه را از دست بدهد و با روحیه مسامحه و سازشگری این اقدام را انجام داد.

کارخانه در همین مورد اضافه کرد: آرمات سوابق زیادی داشته و این موضوع امیدوارم روی عملکردش در تیم نوجوانان تاثیر نگذارد، اما وکیلی حوصله کار کردن با تیم‌های پایه را دارد و برای سازندگی انتخاب شده. زحمات مربیان پیشین نباید به هدر برود و فکر می‌کنم تصمیم فدراسیون در این باره به همین علت بود.

منبع: دانا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس