اخبار ویژه روزنامه ها

دولت و وزارت نفت، طی 7 سال اخیر، مسیری اشتباه را در زمینه حامل‌های انرژی و نفت و گاز و بنزین پیموده‌اند.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

کیهان
 

  وزیر صهیونیست: یک سال است در آماده‌باش به سر می‌بریم

اظهارات مقامات صهیونیستی نشان می‌دهد آنها در یک سال گذشته پس از ترور سردار سلیمانی خواب راحت نداشته‌اند.

«العالم» سخنان وزیر انرژی اسرائیل را منتشر کرد که گفته است: پس از ترور قاسم سلیمانی، در طول یک سال گذشته، ارتش اسرائیل در حالت آماده‌باش بوده است.

العالم نوشت: سخنان این وزیر صهیونیست، در واقع هم اعترافی است ضمنی به نقش پنهان اسرائیل در ترور سردار سلیمانی و همراهانش و هم اعلام رسمی ترس اسرائیل است از این احتمال که پروژه انتقام سخت، اسرائیل را شامل شود.

اینکه آماده‌باش یک‌ساله اسرائیل تا کی ادامه خواهد داشت را بایستی به انتظار نشست اما واقعیت آن است که در کنار انتقام شهدای فرودگاه بغداد، حالا انتقام شهادت شهید فخری‌زاده نیز بر دلهره‌های اسرائیل افزوده شده است.

با برجام، ‌دیپورت شدید باز هم عبرت نگرفتید؟!

مشاور رئیس‌جمهور با وجود تحقیر شدن از سوی آمریکایی‌ها، همچنان سنگ مطالبات آنها را به سینه می‌زند.

حمید ابوطالبی ضمن تخطئه مواضع انقلابی مجلس در توییتر نوشت: «مجلس انقلابی دو طرح را ارائه کرده است: یکی خروج ایران از برجام با جرم‌انگاری عدم اجرای آن؛ و دیگری مقابله با آمریکا و تعیین تکلیف برای دولت درخصوص منطقه تا سال 1420؛ اینکه این طرح‌ها با سیاست ما چه می‌کند مهم است، ولی مهم‌تر از آن شفاف‌سازی مسئولیت کسانی است که قدرت خود را در جهت انقلابی‌گری در سیاست خارجی به کار گرفته‌اند؛ بی‌آنکه بدانند  در سیاست خارجی و دیپلماسی، انقلابی‌گری ممکن نیست، مگر بیرون آوردن کفش چون خروشچف و کوبیدن آن بر روی میز در سازمان ملل متحد.

وی می‌افزاید: «آنان که نگران معیشت مردم‌اند چرا می‌خواهند آن را در محاصره‌ای سهمگین‌تر از تحریم قرار دهند؟ آنان که دغدغه زندگی مردم دارند چرا اصلی‌ترین عرصه معیشت و اقتصاد را به بحران‌های پیچیده گره می‌زنند؟ آنان که دغدغه کشور دارند چگونه مسئولیت ناامنی در عرصه‌ سیاست خارجی را پذیرا می‌شوند؟ روشن است هرچه در آینده اتفاق بیفتد مسئولیت آن با مجلس انقلابی است؛ و تنها مسئله، شفاف کردن رابطه قدرت و مسئولیت و پذیرش مسئولیت تبعات آنها از سوی مجلس است؛‌ دولت که با مخالفت خود تاکنون سلب مسئولیت کرده و خود را کنار کشیده است».

یادآور می‌شود ابوطالبی پیش از این معاونت سیاسی دفتر رئیس‌جمهور را برعهده داشت و پس از انعقاد برجام، به‌عنوان نماینده ایران در سازمان ملل معرفی شد. دولت روحانی در این مقطع با تصور اینکه «اوباما مودب است» و دوره ماه عسل با او آغاز شده، ابوطالبی را نامزد کرد اما دولت آمریکا در کمال ناباوری، ابوطالبی را تروریست خواند و از صدور ویزا برای وی خودداری کرد. این کار غیرقانونی بود اما آمریکا ادعا می‌کرد ابوطالبی در تسخیر لانه جاسوسی حضور داشته است. هرچند او توضیح داد که صرفا به‌عنوان «مترجم» حضور داشته، اما دولت اوباما بر موضع توهین‌آمیز خود اصرار کرد و ابوطالبی و دولت هم کاملا مودبانه(!) پذیرفتند.

با وجود این رفتار توهین‌آمیز و موضع عهدشکنانه و کلاهبردارانه دولت آمریکا در قبال برجام، عجیب است که آقای ابوطالبی به جای عبرت گرفتن از تحولات، سعی دارد منازعه و دوقطبی اصلی را در میان نهادهای داخلی و حاکمیت برقرار کند. او توضیح نمی‌دهد که 5 سال انفعال پسابرجامی چه خاصیتی جز تشدید تحریم‌ها و طلبکاری غرب به دنبال داشت؟

همچنان‌که توضیح نمی‌دهد چرا وعده رونق اقتصادی و بی‌نیاز کردن مردم از یارانه، به تورم بالای 52 درصد و 6 تا 8 برابر شدن نقدینگی، نرخ ارز و سکه و طلا و خودرو و مسکن انجامید؟

در زمینه ناامنی نیز او باید پاسخ دهد که ترور دانشمندان هسته‌ای، از سال 89 تا 99، ترور شهید سلیمانی، و ایجاد جنگ نیابتی در سوریه و عراق به قصد ناامن کردن ایران را مریخی‌ها انجام‌ داده‌اند یا آمریکایی‌ها در اثر گرا گرفتن از فتنه سبزی‌ها و مدعیان اعتدال(انفعال)؟! به عبارت دیگر می‌توان پرسید آمریکایی‌ها کدام خیانت و جنایت دیگر را در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی و امنیتی مرتکب شوند، به غیرت گمشده امثال آقای ابوطالبی برمی‌خورد و می‌فهمند که التماس و انفعال و تعلیق و انتظار فشلی، نامش سیاست‌گذاری و دیپلماسی نیست.

سوء مدیریت عجیب درباره مصرف بنزین و گاز

دولت و وزارت نفت، طی 7 سال اخیر، مسیری اشتباه را در زمینه حامل‌های انرژی و نفت و گاز و بنزین پیموده‌اند.

روزنامه جوان در بسط این تحلیل خود، به مسیر آزمون و خطا در آمریکا اشاره کرد و نوشت: آمریکا که تا دهه 40 میلادی بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده نفت در جهان بود، در طول یک دهه بعدش، تبدیل به بزرگ‌ترین مصرف‌کننده و واردکننده انرژی شد.

هنوز هم در آمریکا، بسیاری از صاحبنظران معتقدند باز گذاشتن طرف تقاضا در کشورشان تا توانسته برای واشنگتن بحران خلق کرده و خواهد کرد.

این کشور از دهه 60 میلادی وارد کننده بزرگ نفت بوده و مصرفی به میزان 20 میلیون بشکه در سال دارد؛ رقمی که از اواسط دهه 20 آغاز شد و در پایان قرن، به این عدد رسید. هر چه رؤسای جمهوری این کشور از مردم می‌خواستند در مصرف انرژی به بهره‌وری هم فکر کنند نه تنها مردم به دعوت دولت پاسخ منفی می‌دادند بلکه شرکت‌های خودروساز نیز که «خورنده» اصلی نفت بودند به کار خود مشغول بودند.

این روزها، آزادی مردم در مصرف منتقدان جدی در داخل آمریکا دارد. رهاسازی مصرف در این کشور موجب شده است هرگونه اتفاقی در بازارهای نفتی، روی بسیاری از شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی، معیشتی و امنیتی آمریکا تأثیر بگذارد.

ایالات متحده برای فائق آمدن بر این مشکلات، روی تولید نفت و گاز متمرکز شد و توانست میزان اتکا به نفت خارجی را در کوتاه مدت به 50 درصد کاهش دهد و در نهایت به صادرکننده نفت تبدیل شود. ولی باز هم طرف تقاضا و مصرف، به حرکت خود ادامه می‌دهد.

جوان در ادامه می‌نویسد: در سال 92 دولت تدبیر و امید، بهینه‌سازی مصرف را رها کرد و کنترل آن را نوعی ایجاد محدودیت برای مردم نامید. وزارت نفت  به بهانه اینکه مردم را نباید اذیت کرد، طرح مدیریت مصرف بنزین را لغو کرد تا میزان مصرف از رقم 70 میلیون لیتر به بالای 100 میلیون لیتر و حتی به 110 میلیون لیتر برسد. بحران در حال ایجاد شدن بود که سیستم مدیریت مصرف سوخت دوباره در سال 98 احیا شد و مصرف بنزین مجدداً به زیر 80 میلیون لیتر بازگشت.

در حوزه گاز نیز چنین روندی حاکم است؛ با توسعه نیافتن میادین گازی در سمت عرضه و بی‌تفاوتی نسبت در طرف مصرف، کشور با کمبود گاز و سوزاندن فرآورده‌های پالایشی در نیروگاه‌ها رو به رو شده است. آلودگی هوای امروز برخی کلانشهرها، به دلیل جایگزین شدن مازوت با گاز طبیعی است و مردم را به تنگ آورده است؛ همان مردمی که وزارت نفت معتقد بود نباید برای مصرف انرژی توسط آنها محدودیتی ایجاد شود ولی ثمره این دیدگاه، منجر به آلودگی شدید شهرها و فوت صدها نفر شده است.

وضعیت امروز نتیجه سیاست‌های دولت طی هفت سال اخیر بوده است. دولتی که پروژه‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی را در مرحله کاغذبازی ثابت نگه داشت و عملاً هیچ برنامه‌ای برای تنظیم مصرف اجرایی نکرد و برعکس، مردم را برای مصرف بیشتر تشویق کرد و نتیجه چیزی شد که امروز در سطح شهرها می‌بینیم.

اگر وزارت نفت طرح‌های خود طی سال‌های اخیر را اجرایی می‌کرد و اراده‌ای برای پیاده‌سازی آن داشت و از سوی دیگر، در بخش عرضه میادین گازی را توسعه می‌داد، امروز نه تنها با بحران انرژی مواجه نبودیم بلکه صنایع،‌پتروشیمی‌ها و نیروگاه‌ها نیز به جای فرآورده‌های نفتی، گاز مصرف می‌کردند و صادرات گاز هم با محدودیتی مواجه نمی‌شد.

روایت شرق از فاجعه‌بار بودن لایحه بودجه تقدیمی دولت

یک روزنامه حامی دولت اذعان کرد لایحه بودجه تقدیمی به مجلس، واجد کسری بودجه هنگفتی است که با نام جدید و شیک پنهانکاری شده است.

روزنامه شرق، گنجاندن پیش‌فروش در لایحه بودجه 1400 را «با هدف پنهان‌ کردن کسری بودجه» توصیف کرده و می‌نویسد: اسم ۷۰ هزار میلیارد تومان منابع پیش‌بینی شده، پیش فروش نفت گذاشته شده اما معنای آن این است که این شیوه جدید و غیرشفاف برای انتشار اوراق با سررسید دو ساله است اما با نام جدید و شیک. مانند اسم پرطمطراق بودجه ۹۹ با عنوان مولدسازی دارایی‌های دولت. طبق تحلیل کارشناسان فروش اوراق سلف نفتی مانند همان فروش اوراق است؛ با اثرات تخریب بیشتر.

چهار نکته مهم درخصوص بودجه باید مورد توجه باشد. اول آنکه منابع حاصل از فروش نفت و اموال در مجموع در سال ۱۴۰۰ به قاعده آنچه در لایحه آمده از دو برابر آنچه در ۱۳۹۹ بود، بیشتر می‌شود. دوم اینکه رشد منابع حاصل از استقراض (واگذاری دارایی‌های مالی) نسبت به ۹۹ -که خود ۹۹ به عقیده کارشناسان رقمی فاجعه‌آمیز بوده- دو برابر شده است. نکته سوم اعتبار اختصاص یافته به تعهدات بازپرداخت دولت (اوراق سررسید شده) بیش از دو برابر نسبت به ۹۹ افزایش یافته یعنی سرعت و شتاب به سمت سوءکارکردها افزایش یافته و چهارم اینکه سهم اعتبارات مربوط به تملک دارایی سرمایه‌ای نیز به کمترین میزان در ۱۰ساله اخیر رسیده. این در حالی است که در سال‌های جنگ سهم بخش عمرانی ۴۰ درصد بوده، حال آنکه در لایحه ۱۴۰۰ سهم اعتبارات عمرانی به ۱۱ درصد رسیده است.

در صورتی که نمایندگان مجلس قصد داشته باشند واقعا دست به اصلاح شده و چاره‌ای برای این اقتصاد بیندیشند؛ راهکار آن فقط ردکردن کلیات بودجه نیست. به نظر می‌رسد به جای اینکه شیوه رد کلیات بودجه را انتخاب کنند، سند را به دولت برگردانند و از دولت اقتضائات یک بودجه برنامه‌ای را مطالبه کنند. دقیقا و مشخصا بگویند فرایندهای کسب و هزینه‌کرد درآمد می‌خواهد از دل چه سیاست‌هایی دربیاید؟ به شکلی واضح می‌شود از کلیات بودجه ارائه شده متوجه شد که محور اصلی تصمیمات و برنامه‌هایی که در بودجه ۱۴۰۰ آمده، همچنان تداوم بی‌ثباتی را هشدار می‌دهد. برای مثال بر اثر تصمیماتی که دولت برای مالیات بر نقل و انتقال سهام گرفته و آن را به ۶.۲ برابر افزایش داده، می‌توان احتمال تلاطم شدیدتر از سال ۹۹ را در بازار سهام تخمین زد. از سوی دیگر با توجه به مجموع اوراق پیش‌بینی شده برای تامین درآمدها می‌توان فرو افتادن دولت در باتلاق بدهی‌های فزاینده را یک امر نگران‌کننده توصیف کرد. این همان پدیده‌ای است که از آن با عنوان بحران آینده فروشی و ناکارآمدی بارها نام برده شده و کارشناسان بر اصلاح این رویه بارها تاکید کرده‌اند.

شرق در ادامه با اشاره به سیاست گران کردن ارز برای تامین کسری بودجه در دولت سازندگی نوشت: بر اساس تحقیقات و مکتوبات سازمان برنامه و بودجه در خلال سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۵ با وجود آنکه بی‌سابقه‌ترین شوک‌های قیمتی به نرخ ارز وارد شد و در شرایطی که هدف دولتمردان افزایش درآمد دولت از این محل بود اما در همین زمان هشت ساله یعنی بین سال‌های ۶۸ تا ۷۵ نه تنها دولت عایدی متصور را به دست نیاورد، بلکه بدهی‌های دولت از طریق بودجه عمومی در طول این مدت هشت برابر شده بود. نکته تامل برانگیزتر اینکه در همین دوره زمانی که بدهی دولت از طریق بودجه عمومی در طول 8 سال هشت برابر شده، بدهی شرکت‌های دولتی در همین مدت ۲۳ برابر شد. این به مفهوم آن است که وقتی دولت با بحران مواجه شد، شرکت‌های دولتی به یک حیاط خلوتی تبدیل شد که بخش اعظم کارهای مالی که توجیه بودجه‌ای ندارد و ریخت وپاش‌ها و هزینه‌های بی‌مورد از کانال شرکت‌ها تحت عنوان اینکه اوضاع و احوال شرکت‌ها انعکاس پیدا نمی‌کند، انجام شد.

دلواپسی روزنامه حامی دولت از لایحه بودجه غیرکارشناسی

در حالی که برخی دولتمردان به تحسین و تمجید از لایحه بودجه تقدیمی به مجلس مشغولند، روزنامه حامی دولت، این لایحه را ناپایدار، غیرواقعی، ناتراز به لحاظ هزینه‌های جاری و عمرانی و اجمالا نادرست و موجب اختلال در اقتصاد کشور توصیف کرد.

سرمقاله‌نویس «دنیای اقتصاد» درباره لایحه بودجه 1400 خاطرنشان کرد: نگاهی عمیق به این بودجه، آمار و ارقام نگران‌کننده ارائه می‌دهد که می‌تواند از یک طرف اثرات نامطلوب بر پایداری مالی دولت و از طرف دیگر اثرات نامطلوبی بر متغیرهای اقتصاد کلان از جمله نرخ تورم، نرخ ارز و نرخ بیکاری باقی بگذارد.

دولت منابع عمومی بودجه در سال 1400 را حدود 841 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است که نسبت به قانون بودجه سال 1399 حدود 59 درصد و نسبت به پیش‌بینی عملکرد سال 1399 حدود 75 درصد افزایش نشان می‌دهد.

طبق روال سال‌های گذشته و پیش‌بینی عملکرد دولت در سال 99، انتظار می‌رود در سال 1400 حدود 330 هزار میلیارد تومان درآمد از محل درآمدهای مالیاتی، گمرکی و سایر درآمدها کسب کند. این در حالی است که دولت باید در سال 1400 تنها حدود 130 هزار میلیارد تومان را به میزان بازپرداخت اصل و سود اوراق مالی (و وام‌های داخلی و خارجی) منتشر شده در سال‌های گذشته اختصاص دهد. یعنی حدود 40 درصد از درآمدهای مورد انتظار سال 1400 باید به بازپرداخت اوراق و بدهی‌های گذشته اختصاص یابد.

همچنین منابع حاصل از صادرات نفت در لایحه بودجه 1400 حدود 199 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که نسبت به رقم مصوب سال 1399 حدود 3/5 برابر شده است. تحقق این امر حتی با فرض رفع کامل تحریم‌های نفتی از ابتدای سال 99، امکان‌پذیر نیست.

دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: بودجه دولت حدود 511 هزار میلیارد تومان کسری ساختاری دارد که قرار است از محل درآمدهای نفتی، صندوق توسعه ملی، فروش اموال و سهام شرکت‌ها و اوراق مالی تامین شود.

به هر میزانی که این 511 هزار میلیارد تومان به هر دلیلی تامین نشود، با توجه به پایداری هزینه، منجر به ایجاد کسری بودجه خواهد شد. با توجه به اینکه امکان تامین استقراض مستقیم از منابع دولت وجود ندارد، دولت این کسری را از طرق غیرمستقیم یعنی تامین مالی از طریق بانک‌ها، شرکت‌های دولتی و صندوق توسعه ملی و بدهی این سازمان‌ها به بانک مرکزی تامین خواهد کرد. اثرات چنین اقدامی منجر به افزایش پایه پولی، نقدینگی خواهد شد و به تبع آن در میان‌مدت به نرخ تورم و نرخ ارز خواهد رسید.

تدوین یک استراتژی نادرست در مدیریت منابع و مصارف بودجه در سال 1400 می‌تواند عملکرد ارکان اقتصادی کشور را دچار اختلال کند؛ بنابراین از دولت انتظار می‌رود اگر تمایلی به اصلاحات ساختاری بودجه نظیر مدیریت جریان نقد، مدیریت تعهدات و تضامین، بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد و... ندارد، حداقل شرایط اقتصاد کلان را درنظر گرفته و با استفاده از نظرات کارشناسان اقتصادی کشور تصمیم‌گیری کند.

ایران

پیشنهاد راه اندازی دفتر مشاوره حقوقی برای طلاب

   خبر اول اینکه، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دیدار با مدیر کل دادگستری استان قم پیشنهاد راه اندازی دفتر مشاوره برای طلاب را مطرح کرد.به گزارش ایسنا، آیت‌الله هاشم حسینی بوشهری با تمجید از عملکرد دستگاه قضایی و بویژه سند تحول قضایی گفت: برخی پرونده های قضایی گاه به علت ناآشنایی و ناآگاهی منجر به بروز مشکلاتی برای مردم، از جمله طلاب و روحانیون می شود و برخی طلاب به علت عدم آشنایی و آگاهی از قوانین و گاه بخاطر نیازهای معیشتی، فریب افراد سودجو را می‌خورند  و گرفتار می‌شوند، بنابراین پیشنهاد می شود که یک دفتر مشاوره حقوقی و قضایی ایجاد شود و طلاب بتوانند با حضور در این دفتر مشکلات خود را مطرح کنند و یا در صورت نیاز به مشاوره در سرمایه‌گذاری های مالی از جزئیات و عواقب موضوع خبردار شوند. وی افزود: البته این مسأله، نیاز به یک همکاری همگانی دارد و ما هم در جایگاه خود این موضوع را توسط اساتید حوزه، به طلاب منتقل می‌کنیم. از سوی دیگر لازم است که همکاری بین حوزه و دادگستری ایجاد و در جلسات مجازی یا حضوری، این قبیل مسائل برای حوزویان تبیین شود.

 عاملان ترور شهید  سلیمانی در دادگاه شبیه‌سازی محاکمه شدند

  خبر دیگر اینکه، جلسه نخست شبیه‌سازی محاکمه عاملان ترور سردار سلیمانی و هیأت همراه با همکاری مشترک پژوهشگاه قوه قضائیه و دانشگاه جامع امام حسین (ع)  و حضور برخط  «هاشم کامل»، معاون وزیر دادگستری عراق برگزار شد.به گزارش ایسنا، در ابتدای این دادگاه اعلام شد که تاکنون مستندات این پرونده ۴ هزار صفحه شده است. در ادامه، دادگاه به صورت رسمی آغاز شد و دادستان با بیان اینکه ۴۶ متهم شناسایی شدند گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا که رسماً فرماندهی عملیات تروریستی را بر عهده داشت و وزیر امور خارجه امریکا که پیشنهاد و توصیه انجام این اقدام تروریستی را داشته است و همچنین وزیر دفاع امریکا و دیگران فرماندهان و مقامات نظامی امریکا در منطقه که در این عملیات تروریستی دست داشتند باید به سزای اعمال خود برسند. در ادامه وکیل مدافع اشخاص متهم در این پرونده هم دفاعیات خود را مطرح کرده و ترور شهید سلیمانی را اقدامی پیشدستانه خواندند. پس از استماع اظهارات دادستان و وکیل مدافع اشخاص متهم، هیأت قضایی وارد شور شد و با احراز مجرمیت متهمان اعلام کرد: آمران، مباشران، شرکا و معاونان این اقدام به اشد مجازات‌های مقرر در قانون مجازات اسلامی شامل اعدام، حبس ابد وحبس‌های طولانی محکوم می‌شوند و مشروح رأی متعاقباً اعلام خواهد شد.»

 مجلس مسئولیت طرح های خود را می پذیرد؟

  شنیدیم که، حمید ابوطالبی، مشاور سیاسی پیشین رئیس‌جمهوری با اشاره به دو طرح سیاسی مجلس که آنها را خروج ایران ازبرجام و تعیین تکلیف برای دولت درخصوص منطقه تا سال ۱۴۲۰ خوانده نوشته: «‌آنان که نگران معیشت مردم‌اند چرا می خواهند آن را در محاصره‌ای سهمگین‌تر از تحریم قرار دهند؟ آنان که دغدغه‌ زندگی مردم دارند چرا اصلی‌ترین عرصه معیشت و اقتصاد را به بحران‌های پیچیده گره می‌زنند؟ ‌آنان که دغدغه‌ کشور دارند چگونه مسئولیت ناامنی در عرصه‌ سیاست خارجی را پذیرا می‌شوند؟»به گزارش ایرنا، وی افزود: « روشن است هرچه در آینده اتفاق بیفتد مسئولیت آن با مجلس انقلابی است و تنها مسأله، شفاف کردنِ رابطه‌ قدرت ومسئولیت و پذیرشِ مسئولیت تبعات آنها از سوی مجلس است؛ دولت که با مخالفت خود تاکنون سلب مسئولیت کرده و خود را کنار کشیده است. نامه شهید رجایی به رئیس‌جمهوری فرانسه را هرگز فراموش‌ نکنیم!»

‌تعلیق مقام عراقی در پی توهین به سردار سلیمانی

  دست آخر اینکه، درپی اظهارات اخیر «هشام داوود»، مشاور نخست وزیر عراق درباره سردار سلیمانی، رسانه‌های عراقی اعلام کردند که مصطفی الکاظمی فعالیت وی به عنوان مشاور را به حالت تعلیق درآورده است.ایسنا به نقل از شبکه العهد نوشت: مشاور الکاظمی اخیراً در گفت وگویی با شبکه بی بی سی مدعی شده بود که سردار سلیمانی احساس می کرد که هر وقت می خواهد می تواند وارد و یا خارج کشور شود و قوانین و اصول کلی عراق جزو اولویت‌های او نبود. این اظهارات هشام داوود با انتقاد شدید مسئولان عراقی رو به رو شد.

آرمان ملی

 

شکایت صداوسیما از یک فعال رسانه‌ای

شکایت صداوسیما از یک فعال رسانه‌ای با انتشار پیامی در توئیتر از طرح شکایت صداوسیما علیه خود خبر داد. فرید مدرسی نوشت: «صداوسیما از من شکایت کرد. این نهاد عریض و طویل آنقدر بی‌توجه به ضعف و ناکارآمدی خود است که به اندک انتقاد و خبر و نظر را برنتافته و شکایت کرده. اما شکایت خللی بر پایبندیم به قانون و دفاع از منافع عمومی ایجاد نکرده و باوجود حضور مدیران توانا، معتقدم آقای علی‌عسکری مدیری ناتوان است.»

حسادت شغل دوم مردم ایران!

سرمربی تیم گل‌گهر سیرجان فوتبال اظهار داشت: از بعضی کارها پشیمان شده‌ام. 42 سال کار کرده‌ام. ما معصوم نیستیم که اشتباه نکنیم. امیر قلعه‌نوعی در برنامه فوتبال برتر گفت: به قول عزت‌ا... انتظامی شغل دوم مردم ایران حسادت شده است. وظیفه من است که از مربیان جوان حمایت کنم. آمار بیشترین امتیاز و گل زده را دربیاورید. اگر تمام 900 گل بازیکنان با سانتر بوده باشد هم خوب است. وی افزود: تیکه کلام من «بزرگوارید» است.

گاف عجیب تلویزیون محلی روسیه

پخش تصویر نصف و نیمه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه برای مدیر یکی از تلویزیون‌های محلی در این کشور دردسرساز شد. این اتفاق هنگام پخش زنده سخنرانی پوتین به مناسبت سال نوی میلادی رخ داد. در تصاویر منتشرشده بینندگان تنها قادر به دیدن قسمت پایین‌تنه رئیس‌جمهور روسیه بودند. در این تصاویر چشمان و پیشانی پوتین 68 ساله به‌طور کامل حذف شده بود. ساکنان منطقه «کالینینگراد» و مناطقی در غرب این کشور این تصاویر را از گیرنده تلویزیونی خود دریافت کرده بودند.

کشف کشتارگاه زیرزمینی در تبریز

مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی از کشف و پلمب یک محل غیرقانونی و غیرمجاز که در آنجا اقدام به کشتار غیرمجاز دام می‌کردند، خبر داد. امیرحسین بهداد گفت: در این محل، دام به‌صورت غیرمجاز کشتار و پس از قطعه‌بندی در همان جا به فروش می‌رسید که پس از بررسی‌های به‌عمل‌آمده با اخذ مجوز و حکم مقام محترم قضائی به علت کشتار و فروش گوشت غیرمجاز دام و تهدید علیه بهداشت عمومی تا اطلاع ثانوی پلمب شده و شخص متخلف به مراجع قضایی معرفی شد.

رونالدو بستنی‌فروش می‌شود

فوق‌ستاره تیم فوتبال یوونتوس قصد دارد امتیاز یک کارخانه بستنی‌سازی را خریداری کند. کریستیانو رونالدو به غیر از موفقیت در رشته فوتبال و رکوردشکنی‌های متوالی در شغل‌های دیگر هم موفق عمل کرده است. رونالدو بعد از موفقیت در تولید عطر، ثبت نشان تجاری البسه مخصوص خود، افتتاح رستوران‌های زنجیره‌ای و... قصد دارد امتیاز یک کارخانه بستنی‌سازی را خریداری کند. طبق اعلام منــابع آگاه، نام ایــــن کــارخانه به «CR 7» تغییر می‌کند و مدیریت آن بر عهده برادر رونالدو خواهد بود.

جنجال استایل جدید آقای خواننده!

رضا بهرام تصویری جالب را از خود در صفحه اجتماعی‌اش منتشر کرد که مورد توجه بسیاری از کاربران فضای مجازی قرار گرفت. در این عکس بهرام استایلی متفاوت از خود را با طرفدارانش به اشتراک گذاشت. آنها نیز در واکنش به سبک جدید لباس او جملات طنزی را نوشتند که بهرام نیز آنها را در صفحه خود منتشر کرد. رضا هلاورجانی با نام هنری رضا بهرام در بیستم دی‌ماه سال 1370 در یزد متولد شده است و با قطعه «از عشق بگو» مشهور شده و مخاطبان زیادی را به خود جذب کرد.

محکومیت 38 میلیاردی قاچاقچی ماینر

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان البرز گفت: با گزارش پلیس آگاهی شهرستان ساوجبلاغ تعداد 330 دستگاه ماینر (استخراج ارز دیجیتال) در یک باغ ویلا اطراف هشتگرد کشف و به دلیل فقدان مدارک و مستندات گمرکی و عدم ثبت در سامانه صنعت، معدن و تجارت توقیف شدند. حجت‌ا... هراتی افزود: پرونده این گزارش به شعبه اول بدوی تعزیرات حکومتی ساوجبلاغ ارجاع و پس از رسیدگی و احراز تخلف، حکم به ضبط ماینرهای مکشوفه صادر و متهم به پرداخت 38میلیارد و 738 میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

ایران علیه ویلموتس سند رو کرد!

فدراسیون فوتبال اعتراض خود را به رأی پرونده ویلموتس ارائه کرده و امیدوار است در دادگاه عالی ورزش بتواند برنده باشد. فیفا فدراسیون را به پرداخت 6 میلیون و 137هزار یورو محکوم کرده است. ایران حالا در تلاش است تا به هر شکل ممکن رأی را بشکند و به این مربی سه ماه دستمزد به عنوان غرامت بپردازد. خبرهای رسیده حکایت از آن دارد فدراسیون دفاعیه خوبی داشته و مدارک خوبی هم به کاس فرستاده است. ویلموتس در شکایت خود از ایران ادعا کرده بدون تیم مانده و به همین خاطر ضرر کرده است.

طرح بازنشستگی پیش از موعد معلق شد

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس از معلق شدن طرح بازنشستگی پیش از موعد خبر داد. علی بابایی کارنامی با اشاره به اعلام وصول طرح بازنشستگی پیش از موعد گفت: کمیسیون اجتماعی این طرح را به دلیل مسائل مختلفی مانند کاهش سن نیروی کار برای بازنشستگی، مشکلات صندوق‌های بیمه‌ای و تامین منابع و بار مالی برای دولت و بخش‌های خصوصی مراعا و معلق کرد. وی اظهار کرد: البته مخالفان معتقدند این طرح ضد اشتغال است، چون افرادی که بازنشسته می‌شوند، باز هم شروع به کارهای مختلفی می‌کنند و بیکار در خانه نمی‌نشینند.

خبر خوش برای زائران اربعین

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس گفت: بانک‌ها و موسسات اعتباری مکلف هستند اطلاعات مالی و اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی را که مالیات‌هایشان معوق است و تا پایان سال 99 آن را پرداخت نکردند، در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند و 30 درصد مطالبات معوقات مالیاتی را از این افراد کسر کنند و اگر انجام ندهند، بانک‌ها و موسسات اعتباری 2 درصد و بیمه‌ها 5 درصد جریمه خواهند شد. رحیم زارع افزود: همچنین مقرر شد که از زائران عتبات و مرزنشینان یک بار در سال مالیات اخذ شود و زائران اربعین از 4 شهریور 1400 تا 22 مهر 1400 از پرداخت عوارض معاف هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس