پیام تسلیت مقامات در پی درگذشت آیت الله مصباح یزدی

مسوولان و مقامات کشوری با صدور پیام هایی، درگذشت آیت الله مصباح یزدی را تسلیت گفتند.

به گزارش مشرق، مسوولان و مقامات کشوری با صدور پیام هایی، درگذشت آیت الله مصباح یزدی را تسلیت گفتند.

پیام تسلیت  آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید

به گزارش جمعه شب دفتر این مرجع تقلید، در پیام آیت الله نوری همدانی آمده است: خبر ارتحال فقیه عالیقدرآیت الله حاج شیخ محمدتقی مصباح یزدی موجب تاسف وتاثر عمیق اینجانب گردید.درگذشت آن عالم متقی بی شک ثلمه عظیمی است که به راحتی قابل جبران نخواهد بود.

پیام حاکی است: علمیت ایشان درابعاد مختلف، تواضع و اخلاص، تقوی و زمان شناسی، صراحت لهجه در دفاع ازارزش های اسلام و انقلاب موجب برجستگی آن مرحوم بوده است.

وی بیان کرده است: تربیت شاگردان فراوان و تاسیس مرکزعلمی وپژوهشی امام خمینی (ره) و آثار قلمی متعدد و بیان مناظره های مستدل ومحکم ازخصوصیات ویژه وی بود.

پیام حاکی است: آیت الله مصباح یزدی سراسر عمر باارزش خود را در راه ترویج مکتب اهلبیت (ع) سپری کردو از هیچ کوششی در این راه دریغ نکرد و این ویژگی می تواند به عنوان یک الگو ارزنده برای طلاب دینی باشد.

آیت الله نوری همدانی در پایان ارتحال وی را به ساحت مقدس امام زمان(عج)، مقام معظم رهبری، حوزه های علمیه، شاگردان، همسر و فرزندان آیت الله مصباح یزدی تسلیت گفته است.

 علی لاریجانی مشاور مقام معظم رهبری در پیامی درگذشت آیت الله مصباح یزدی را تسلیت گفت. 

در پیام وی آمده است: 

َانا لله و انا الیه راجعون
رحلت فیلسوف گرانقدر و متفکر ارزشمند ، آیت الله آقای حاج شیخ محمّدتقی مصباح یزدی، مایه تاسف و تالم گردید.. آن عالم بزرگوار  در طول عمر پر برکت خودر وادی تألیف، تحقیق و تعلیم گام هایی ارزنده برداشتند و  آثار علمی با ارزشی پدید آوردند.  نگاه فلسفی ایشان به مسائل اسلامی، در شمار حسنات علمی و فکری دوران حاضر است . این‏جانب ضمن تسلیت این ضایعه به حضرت ولی عصر( عج) ، مقام معظم رهبری، حوزه های علمیه،  جامعه‏ علمی کشور و مخصوصاً به بازماندگان  ارجمند ایشان، رحمت و مغفرت الهی را برای آن عالم بزرگوار مسألت می‏ نمایم.

پیام تسلیت آیت الله سید محمدرضا مدرسی یزدی عضو فقهای شورای نگهبان

متن این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرَّحمن الرَّحیم

إنّا لله وإنّا إلَیْهِ راجعُون

مصیبت دردناک رحلت قهرمان همیشه آماده دفاع از مرزهای عقیده و ایمان، سرو قامت بوستان علم و دین، رسوا کننده ملحدان و منافقان، روشنی بخش دل مؤمنان، ایثارگر راه هدایت، ستمدیده و زجرکشیده افشاگری روش های ضلالت، یاور راستین ولایت، متفکر، مبتکر و نواندیش، فیلسوف، مفسّر، عالم محقّق و مجاهدِ راه خدا حضرت آیت الله محمدتقی مصباح یزدی قُدِّسَ سِرُّهُ الشّریف را به محضر مبارک بقیّة الله الأَعظم عجّل الله تعالی فرجَهُ الشّریف، مقام معظّم رهبری مُدَّ ظلُّه العالی، حوزه های علمیّه، خانواده معزَّز ایشان و عموم مؤمنین تسلیت گفته، برای آن عزیز علوّ درجات و حَشْر با صِدّیقین و شهدا را از درگاه احدیّت جلَّ و عَلا درخواست می کنم.

پیام تسلیت سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

در متن این پیام آمده است:

«انالله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت حکیم فقیه، عضو فقید مجلس خبرگان رهبری، آیت الله محمدتقی مصباح یزدی پس از تحمل دوره بیماری موجب تاثر گردید.

ایشان اهتمام ویژه‌ای در تدریس و تربیت و نیز تالیف آثاری ماندگار در تفسیر و فلسفه و پاسداری از عقاید دینی داشت.

اینجانب فقدان این استاد مبرز علوم اسلامی را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، علمای اعلام و حوزه‌های علمیه و شاگردان و بیت مکرم ایشان تسلیت می‌گویم.

از خداوند منان برای آن فقید سعید رحمت و آمرزش الهی و برای بازماندگان محترم صبر جمیل و اجر جزیل مسالت دارم.»

پیام تسلیت سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی  نایب رئیس مجلس شورای اسلامی

متن پیام او بدین شرح است:

قال رسول الله(صلی الله علیه وآله طاهرین وسلم) : 

اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدها شیء 

ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه الزهراء(س) ارتحال جانسوز آیت الله مصباح یزدی، آن فقیه وارسته، عالم ومجاهد عرصه جهاد که در طول فعالیت‌ها و اقدامات سیاسی در مسیر حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی گام برداشتند و در حوزه های علمیه نیز منشأ خدمات علمی فراوانی بودند به محضر حضرت ولی عصر(عج الله تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبری، حوزه­‌های علمیه و بیت مکرم ایشان تسلیت می­گویم و برای آن فقید سعید علو درجات و رحمت واسعه الهی و صبر جمیل و اجر جزیل برای بازماندگان را از درگاه حضرت حق مسئلت دارم.

ایشان یار راستین رهبری معظم ووزنه‌ای سنگین برای حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی بودند، آن عالِم عامل، افزون بر مجاهدت مستمر در راستای صیانت و حراست از حریم آموزه‌های بلند دینی و اسلامی از حضور در میدان جهاد سیاسی نیز غافل نماند و با تأسّی به سیره حضرت امام خمینی(ره)، تلاش در مسیر تحقّق اهداف نهضت اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی را وجهه همت خویش قرار داد و در طول چهار دهه گذشته نیز در جایگاه‌ها و مناصب گوناگون، نسبت به خدمت خالصانه و مجدانه به‌نظام مقدس اسلامی اهتمام نمود.

همان گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی در وصف ایشان می‌فرمایند: «بنده نزدیک به چهل سال است که جناب آقای مصباح را می شناسم و به ایشان به عنوان یک فقیه، فیلسوف، متفکر و صاحب نظر در مسائل اساسی اسلام ارادت قلبی دارم. اگر خداوند متعال به نسل کنونی ما این توفیق را نداد که از شخصیت هایی مانند علامه طباطبایی و شهید مطهری استفاده کند، اما به لطف خدا، این شخصیت عزیز و عظیم القدر، خلأ آن عزیزان را در زمان ما پر می کند.»

آیت‌الله مصباح یزدی از چهره­ های شاخص و ارزشمند حوزه علمیه قم؛ انسانی متفکر، نظریه‌پرداز، و تکلیف محور که هم قبل از پیروزی انقلاب و هم بعد از پیروزی انقلاب در عرصه­ های مختلف بر اساس تکلیف عمل کرده و شخصیتی بودند که دوست و دشمن را نسبت به بعد علمی و جایگاه وی به واداشته بود.

بصیرت، ایفای نقش به عنوان عنصری فعال در صحنه‌های خطیر سیاسی، شجاعت، عمق، صراحت وبنیه علمی و همچنین تواضع در اوج این عظمت، ستودنی و از نکات مهم اخلاقی است که ایشان را برجسته می‌کرد.

ازدیگر خصوصیات ایشان ولایت پذیری وی بود، چنان که می‌فرمایند: «اطاعت از ولی‌فقیه‌ مانند اطاعت از ائمه معصومین واجب است؛ هر چند که ولی‌فقیه معصوم نیست.»

همچنین ایشان، با مشاهده توطئه‌های اعتقادی دشمنان در راستای اقدامات نرم خود وبالاخص علیه جوانان ارزشی، در طول عمربابرکت انقلاب اسلامی، بر آن شدند که برای حفظ و نگهداری ارزش های دینی، اعتقادی، توحیدی و پاسداری از ارزش‌های انقلاب اسلامی و حفظ نشاط ارزشی وانقلابی جوانان، به شیوه‌های مختلف و در مراکز گوناگون به سخنرانی، روشنگری و پاسخ به شبهات می‌پرداختند.  

بی‌گمان آثار، برکات و نقش کم نظیر آن استاد برجسته و فقیه ربانی، به عنوان عالمی وارسته و بصیر در بسیاری از میادین مجاهدت در قبل و بعد از انقلاب، در پیش برندگی انقلاب و صیانت از آرمان‌های متعالی اسلام عزیز همواره در بین مجاهدان و خدمتگزاران صدیق تاریخ انقلاب اسلامی همچون نگینی برجسته خواهد درخشید.

اینجانب ضمن تسلیت مجدد این ضایعه به بیت مکرم، علو درجات و حشر با اولیای الهی را برای ایشان از خدای متعال مسئلت می نمایم.

پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها

متن پیام به شرح ذیل می باشد:

انالله و انا الیه راجعون
روح ملکوتی فیلسوف عالی مقام و مجاهد انقلابی حضرت آیت الله مصباح یزدی به ملکوت اعلی پیوست، عمر پر برکت این عالم فرزانه سالیان متمادی در راه اسلام و تقویت انقلاب اسلامی صرف شد، ایشان در سالهای پیش از انقلاب ضمن حضور در مبارزات تشکیلاتی از سابقون انقلاب بود و سالها در کنار بزرگانی چون شهید دکتر بهشتی به کادرسازی برای انقلاب اسلامی پرداخت.

آیت‌الله مصباح را باید معمار فضای عقیدتی و سیاسی بسیاری از نیروهای انقلاب دانست، باقیات‌الصالحات طرح ولایت نقش پررنگی در بالندگی فضای فکری تشکل های دانشجویی داشت و ان‌شاءالله خواهدداشت.

ایشان در عرصه سیاست هم مشی و مرام حق طلبی را پیشه خود ساختند و در دوره هجمه سنگین برخی از سیاسیون و به اصطلاح روشنفکران در دهه هفتاد و هشتاد با جان و دل از انقلاب صیانت کردند،حمایت ایشان از جریان انقلاب در سال ۸۴ سبب نشد که چشم بر انحرافات برخی عناصر معلوم الحال در دولت دهم ببندند و شجاعانه ضمن مرزبندی با فتنه با انحراف هم مبارزه کردند.

درگشت این عالم نستوه ضایعه ای بزرگ برای حوزه و دانشگاه است.

این مصیبت را به رهبر انقلاب و بیت مرحوم آیت الله مصباح یزدی و شاگردان و علاقه‌مندان ایشان تسلیت و تعزیت می‌گویم.

پیام تسلیت رییس سازمان اورژانس کشور

پیر حسین کولیوند رییس سازمان اورژانس کشور نیز درگذشت آیت الله مصباح یزدی را تسلیم گفت. در پیام وی آمده است:

انا لله و انا الیه راجعون  

لحظاتی پیش روح بلند و ملکوتی فقیه  انقلابی فیلسوف مجاهد عمار رهبر انقلاب و از اعضای خبرگان رهبری آیت الله علامه محمدتقی مصباح یزدی به ملکوت اعلی پیوست.  اینجانب رحلت این عالم ربانی را به حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف و نایب بر حق ایشان مقام معظم رهبری و عموم ارادتمندان  و مردم شهید پرور ایران اسلامی تسلیت عرض می‌کنم.

           

آیت الله مصباح یزدی عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس موسسه اموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) قم  از حدود یک ماه قبل به دلیل بیماری گوارشی تحت مراقبت های پزشکی قرار دارد که عصر امروز جمعه 12 دی دار فانی را وداع گفت. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 2
  • IR ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
    5 8
    آقا روز به رزو دارن تنها تر میشن ...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس