کد خبر 1161674
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۰
غفلت عجیب ۲ فدراسیون در مقابله با کرونا!

برگزاری مسابقات آزاد در رشته تفنگ بدون انجام تست کرونا و حتی انجام تست تب‌سنجی ورزشکاران، چیزی جز سهل‌انگاری فدراسیون تیراندازی و ضعف نظارت و تدوین مقررات از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی نبود.  

به گزارش مشرق، مسابقات آزاد در رشته تفنگ در حالی که قرار بود اسفندماه سال گذشته برگزار شود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو و تا دی‌ماه سال جاری برگزار نشد، با این حال برگزاری این مسابقات بدون انجام تست کرونا و انجام تست تب سنجی در وسط مسابقات جای سوال دارد و متاسفانه چیزی جز بازی با سلامت ورزشکاران، مربیان و عوامل برگزاری رقابت ها نیست.

 به تازگی علی گداری، رییس کمیته مسابقات تیراندازی در مورد آغاز مسابقات آزاد در رشته تفنگ بیان کرد که اسفندماه سال گذشته مسابقات آزاد زمستانی را برنامه‌ریزی کردیم و ثبت نام انجام شد اما به دلیل شیوع کرونا مسابقات لغو شد و تا کنون هیچ مسابقه رسمی نداشتیم. وی در پاسخ به این سوال که چرا تست pcr گرفته نشده است اعلام کرد که قرار بر این شد ورزشکاران به مراکز استان خود مراجعه کنند و برگه سلامت بگیرند، از طرفی فدراسیون پزشکی ورزشی شفاها اعلام کرد که برای تعداد زیر ۳۰ نفر تست لازم نیست، اما اگر بالا تر باشد باید ۴۸ ساعت قبل قرنطینه شوند و تست pcr دهند.

رییس کمیته مسابقات تیراندازی در خصوص انجام ندادن تب سنجی پیش از شروع مسابقات نیز اذعان کرد که همین اکنون و بعد از ورود به مسابقات تست تب سنجی انجام شد.

شوخی با کرونا از سوی فدراسیون تیراندازی

موضوع بسیار مهم در خصوص برگزاری مسابقات آزاد تیراندازی بدون انجام تست کرونا است؛ رییس کمیته مسابقات تیراندازی در اظهارات خود عنوان کرده است که باید ورزشکاران به مراکز استان خود مراجعه می کردند و برگه سلامت می گرفتند.

بیشتر بخوانید:

صحبت‌های متناقض مسئولان درباره تهیه فشنگ/ فدراسیون تیراندازی چگونه مهمات تهیه کرد؟

این اظهارات از سوی گداری در حالی مطرح شده که در هیچ کجای دنیا روند مقابله با کرونا در ورزش اینگونه مدنظر قرار نمی گیرد و حتما تست کرونا از ورزشکاران، مربیان و عوامل برگزاری مسابقات پس از حضور در محل برگزاری رقابت ها انجام می شود، چراکه ممکن است تا پیش از حضور در محل برگزاری، شاهد ابتلای افراد به ویروس باشیم.

مورد دیگر که نشان از سهل انگاری بیش از حد فدراسیون تیراندازی دارد این است که حتی تست تب سنجی پیش از شروع مسابقات نیز انجام نشده و بعد از ورود به مسابقات مدنظر قرار گرفته است.

غفلت عجیب فدراسیون پزشکی ورزشی

فدراسیون پزشکی ورزشی به عنوان متولی اصلی ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش از همان ابتدای امر تدوین پروتکل های بهداشتی را با همراهی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مدنظر قرار داد و تصمیم بر این شد که فعالیت مجدد رشته های ورزشی مختلف با تصمیم این ستاد و بر اساس پروتکل های بهداشتی تدوین شده باشد.

در رابطه با مسابقات آزاد در رشته تفنگ و مسابقاتی از این دست که امکان برگزاری آن ها در آینده وجود دارد، به طور مشخص با توجه به اینکه پروتکل خاصی برای رشته مربوطه تدوین نشده است، ملاک عمل همان دستورالعمل کشوری مقابله با کرونا (ویژه ورزش) که در آن انجام تست پی سی آر لحاظ نشده است و صرفا عنوان شده است که در همه مسابقات ضروری اعم از برخوردی و غیربرخوردی ورزشکاران و دست اندرکاران قبل از شروع مسابقه غربالگری شوند و دمای بدن آن ها با تب سنج نوری کنترل شود.

مسئله دیگری که در مورد عملکرد فدراسیون پزشکی ورزشی جای ایراد دارد، نبود نظارت مناسب و حتی موضع انفعالی پس از اطلاع از چنین رویه است. پیش از این اعلام شده بود که به جز رشته فوتبال، در مورد تمامی رشته ها و فدراسیون ها، فدراسیون پزشکی ورزشی به عنوان ناظر و عامل برخورد عمل خواهد کرد و با استفاده از بازرسان سلامت نه تنها به مقابله با کرونا خواهد پرداخت بلکه در صورت ارائه گزارش، برخورد را نیز در دستور کار قرار می دهد؛ مسئله ای که در رابطه با مسائل پیش آمده مربوط به فدراسیون تیراندازی ملاک عمل فدراسیون پزشکی ورزشی قرار نگرفته و جز غفلت و بی توجهی نمی توان نام دیگری بر آن نهاد.

دیگر موردی که باید به آن اشاره کرد مربوط به اظهارات رییس کمیته مسابقات تیراندازی و واکنش فدراسیون پزشکی ورزشی است؛ گداری عنوان کرده بود از طرف فدراسیون پزشکی ورزشی شفاها اعلام شده که برای تعداد زیر ۳۰ نفر تست لازم نیست، اما اگر تعداد بیشتر باشد باید ۴۸ ساعت قبل قرنطینه شوند و تست pcr دهند. مسئله ای که از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی رد و به اعلام شد که هیچ مجوز و مسئله ای از سوی این فدراسیون به صورت شفاهی اعلام نشده است.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس