حال ناخوش حوزه اجتماعی در بودجه ۱۴۰۰/ مجلس غفلت دولت را جبران کند

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: نظر مجلس شورای اسلامی بر رد کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ است زیرا اشکالات جدی دارد.

به گزارش مشرق، مالک شریعتی، درباره لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: رویکرد تدوین بودجه اگر عالمانه و مبتنی بر اعداد و ارقام باشد، قاعدتاً بودجه نویسی باید واقع‌بینانه اتفاق بیفتد.

بیشتر بخوانید:

تصمیمی درباره کلیات بودجه گرفته نشد

وی بیان کرد: حتی برخی افراد معتقدند که به دلیل شرایط خاصی که داریم، باید بودجه را بدبینانه پیش‌بینی کنیم تا دچار مشکل نشویم اما اگر بدبینانه هم در نظر نگیریم، حداقل باید واقعیت‌ها را در نظر بگیریم.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بودجه در شرایط فعلی به تعبیری خوش‌بینانه نوشته شده است و از دولتی که شعارش تدبیر است، بعید است که بخواهد با خوش بینی مفرط بودجه نویسی کند.

شریعتی با بیان اینکه ظاهراً یک پیام سیاسی در نگارش بودجه سال ۱۴۰۰ لحاظ شده است، گفت: متأسفانه دولت، خوش‌خیالی ناشی از نگاه به خارج از کشور را در مقدرات اقتصادی و در بودجه که مهمترین سند مالی برای برنامه‌ریزی و پیش‌بینی آینده کشور است، لحاظ کرده است که اصلاً به صلاح نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما از دولت می‌خواهیم که اصلاحات جدی را در لایحه بودجه لحاظ کند و بودجه را واقع‌بینانه به مجلس ارائه کند و تقریباً نظر مجلس شورای اسلامی بر رد کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ است زیرا اشکالات جدی دارد.

وی گفت: البته باید ببینیم که رأی مجلس شورای اسلامی و نظر کمیسیون تلفیق مجلس هم درباره بودجه چه خواهد بود اما پیشنهاد ما آن است که دولت، بودجه را اصلاح کند.

شریعتی ادامه داد: البته اگر اتفاق خوبی افتاد و شرایط کشور بهتر شد که همه آرزو می‌کنیم شرایط کشور بهتر شود، دولت می‌تواند متمم بیاورد و بودجه را اصلاح کند اما حتماً بودجه باید واقع‌بینانه باشد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وابستگی بودجه سال آینده به نفت، گفت: وابستگی بودجه به نفت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بسیار زیاد است و قطعاً کمتر از ۴۰ درصد نیست، در حالی که قرار بود وابستگی بودجه به نفت کاهش یابد اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس