مسکن نمایه

قیمت مسکن در شهر تهران که مدت ها روند صعودی را طی می کرد نزولی شد و کارشناسان معتقدند این روند ادامه دار خواهد بود.

به گزارش مشرق، بررسی متوسط قیمت مسکن در شهر تهران از ابتدای سال تا آبان ۹۹ روند صعودی داشته است، اما در آذر ماه متوسط قیمت مسکن در شهر تهران با روند نزولی همراه شده است.

در این بین متوسط قیمت مسکن در آذر ۹۹ در تهران نسبت به ماه قبل با کاهش ۱.۱ درصدی روبرو بوده است؛ امری که سال‌ها بود در این ماه رخ نداده بود.

بیشتر بخوانید:

جبران تورم زمین با طرح ملی مسکن

با توحه به گزارشات منتشره از سوی بانک مرکزی متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در آذر ۹۹ به رقم ۲۶ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان رسیده این درحالی است که قیمت مسکن در آبان ۹۹ متری ۲۷ میلیون و ۱۹۳ هزار تومان بوده است.

در این بین قیمت مسکن نسبت به سال گذشته با رشد ۹۸ درصدی روبرو شده و از رقم ۱۳ میلیون و ۵۲۵ هزار تومان در آذر ۹۸ به رقم ۲۶ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان در آذر ۹۹ رسیده است.

تعداد معاملات مسکن در شهر تهران نیز با تعداد ۲ هزار و ۶۰۰ فقره نسبت به ماه قبل ۴۲ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۷۳ درصدی روبرو بوده است.

بیشتر بخوانید:

اختلاف ۱۴ درصدی دو نهاد از کاهش قیمت مسکن

بیشترین سهم معاملات مسکن با ۱۵.۶ درصد مربوط به واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متری بوده و پس از آن واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متر با ۱۴.۱ درصد در رتبه دوم و واحدهای ۷۰ تا ۸۰ متر با ۱۱.۳ درصد در رتبه سوم معاملات قرار گرفته است.

به طور کلی ۵۵ درصد از معاملات مسکن شهر تهران در آذر ۹۹ مربوط به واحدهای زیر ۸۰ متر بوده است.

لازم به ذکر است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۹.۱ درصدی بیشترین تقاضا را در شهر تهران داشته است.

احمدرضا سرحدی در گفت‌وگو با میزان در خصوصی آینده بازار مسکن اظهار کرد: کاهش چند هزار تومانی قیمت دلار در بازاردر مدت اخیر تاثیر مستقیمی بر بازار مسکن خواهد داشت.

وی افزود: قیمت‌ها بیشتر در مسیر نزولی قرار دارد که دو دلیل عمده برای آن مطرح است؛ اول اینکه قیمت‌های اعلامی از سوی فروشندگان بسیار بالا است و خریداران توان خرید ملک با قیمت‌های اعلامی را ندارند و به امید کاهش قیمت هستند؛ دوم اینکه فروشندگان از شکست قیمت‌ها و کاهش سود در آشفته بازار مسکن می‌ترسند.

کارشناس بازار مسکن معتقد است در حال حاضر اغلب مردم در بازار فروشنده هستند و میل به فروش ملک خود دارند از طرفی فروشندگانی که تا چند وقت پیش قصدی برای فروش ملک نداشتند از ترس اُفت بیشترقیمت‌ها فروشنده شدند.

به گفته سرحدی اغلب خریداران با وجود عرضه بالای ملک در مدت اخیر به دلیل امید به کاهش بیشتر قیمت‌ها از خرید ملک منصرف شدند.

وی در مورد قیمت مسکن در ماه‌های آتی گفت: روند نزولی قیمت ارز و روشن شدن روابط بین الملل می‌تواند موجب کاهش بیشتر قیمت مسکن در بازار شود.

این کارشناس بازار مسکناعلام کرد: قیمت مسکن در مدت اخیر با رشد چشمگیری روبرو شده بود که قطعا شاهد یک شیب به شدت نزولی در قیمت‌ها خواهیم بود.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس