به گزارش مشرق، کانال تلگرامی مرکز اسناد انقلاب اسلامی نوشت: روز ۵ دیماه ۱۳۵۷، در پی حمله عمال رژیم پهلوی به اعتصاب اساتید دانشگاه در محل دبیرخانه وزارت علوم، دکتر کامران نجات‌اللهی به شهادت رسید. روز بعد مراسم تشییع پیکر این شهید با حضور مردم برگزار شد.

حسن‌ غفوری‌فرد در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است می‌گوید: در مراسم تشییع جنازه شهید نجات‌اللهی، یک راهپیمایی بسیار عظیمی برگزار شد که از راهپیمایی‌های به یاد ماندنی آن دوران است. بعد از تیر خوردن نجات‌اللهی، ابتدا ایشان را به بیمارستان آبان که نزدیک ساختمان وزارت علوم بود، ‌بردند. وی در همان‌جا به شهادت رسید. بعد از آن برای رد گم کردن، جنازه ایشان را شبانه به بیمارستان امام خمینی‌ بردند. چون رژیم به شدت نگران جنازه‌ی ایشان بود، تمام اقدامات را برای جلوگیری از تشییع انجام داد. انتقال جنازه به بیمارستان امام خمینی که از مرکز شهر دور بود، یکی از این اقدامات بود. در بیمارستان هم برای اینکه جنازه شناخته نشود، جسد را به یکی از کلاس‌های بیمارستان برده و زیر صندلی مخفی کرده بودند، ولی افرادی آن را شناخته بودند.

فردای آن روز جمعیت بسیار عظیمی در اطراف بیمارستان امام خمینی تجمع کرد. رژیم مصمم بود اجازه تشییع جنازه را ندهد ولی مردم به تشییع جنازه و راهپیمایی مصمم بودند. نزدیکی‌های ظهر مراسم تشییع شروع شد. تمام مسیر بین بیمارستان امام خمینی تا میدان انقلاب مملو از جمعیتی بود که شعار می‌دادند. آن هم شعارهایی که مستقیماً علیه شاه بود. وقتی جنازه به جلوی میدان انقلاب رسید، رژیم فهمید که نمی‌تواند جمعیت را کنترل کند و امکان گرفتن جنازه از جمعیت وجود ندارد، به همین خاطر تیراندازی شروع شد و تعدادی هم، همان‌جا شهید شدند. بالاخره جنازه را به بهشت زهرا بردند و در آنجا دفن کردند.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۵
  6 0
  خوب بود دوتا عکس هم میذاشتین
 • IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
  0 0
  از مقابل بیمارستان در دو طرف جمعیت نظامیان تا به دندان مسلح می امدند تادرمیدان انقلاب (24 اسفند سابق) نیروهای نظامی موضع گرفته بودند فرمانده میدان هنگامیکه دستورتیراندازی به سمت مردم را داد عده ای از سربازان تمرد کردند میدان که صحنه جنگ شده بود ومردم بیگناه را مثل برگ خزان به زمین می ریختند افسری که در میدان دستور تیر وخودش تیراندازی میکرد توسط یکی از سربازان درحمایت از مردم مورد اصابت قرار گرفت ودر همین حین نظامی دیگر آن سرباز را به شهادت رساند.