کد خبر 1158278
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹
پرستاران نمایه

مجاهدت پرستاران در التیام بخشی بیماران به ویژه در دوران ملتهب کرونا در نزد رهبر معظم انقلاب و عموم مردم ایران مورد تعظیم و تکریم قرار گرفته و همگان این جانفشانی را تحسین می‌کنند.

به گزارش مشرق، شغل‌شان حکایت از ایثاگری و نوع دوستی است؛ آن زمان که چهره مضطرب بیماران در گوشه تخت دلگیر بیمارستان در هم فرو رفته و جسم و روحشان آزرده شده است،دستان گرما بخش آنها همچون مرهم شفا بخشی،حال و روز نزار بیماران را التیام می‌بخشد.

بیشتر بخوانید:

تکالیف بر زمین مانده با کادر درمان و بیماران چه کرد؟

اکنون که در روزهای نفسگیر شیوع کرونا هستیم، نقش این فرشتگان سلامت در درمان بیماران کرونایی بسیار تاثیر گذار است؛ به طوری که جدال کادر درمان به ویژه پرستاران در میدان نبرد نابرابر با این موجود منحوس و نامرئی، آنچنان سخت و طاقت فرساست که به قیمت جان دادن یکصد پرستار در مراکز درمانی و ابتلای بیش از ۶۰ هزار نفر از جامعه زحمتکش پرستاری به کرونا شده است.

حالا مجاهدت قشر ایثارگر و ساعی پرستاران در مجموعه کادر درمان‌ بیمارستانها در بحبوحه دوران ملتهب کرونا در نزد عموم مردم ایران زمین مورد تعظیم و تکریم قرار گرفته و همگان این جانفشانی را تحسین می‌کنند.

در این میان، رهبر معظم انقلاب  روز گذشته به مناسبت میلاد حضرت زینب(س) و روز پرستار در بیانات امید بخشی خطاب به جامعه پرستاری کشور، ضمن تکریم مقام و جایگاه والای خدمات آنها در مراکز درمانی به ویژه در دوران شیوع کرونا، به ضرورت توجه و اقدام سریع نسبت به رفع مشکلات جامعه پرستاری تاکید کردند.

ایشان در بخشی از بیانات ارزشمند خود فرمودند:‌«در این قضیّه‌ کرونا مردم فهمیدند که پرستاری چه کار بزرگی است، چه کار مهمّی است، چه ارزش‌های والایی در درون آن وجود دارد؛ این را مردم فهمیدند.

 مسؤولان هم تکالیفی دارند، باید تکالیف خودشان را انجام بدهند، باید به فکر باشند. شاید یکی از کارهای لازم‌الاجرا عبارت باشد از اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری که این قانون مدّتها قبل تصویب شده و آن طور که برای من گفته می‌شود، این قانون به سود پرستارها است و برای آنها مفید است لکن اجرا نشده؛ یک قانونی است بایستی اجرا بشود. البتّه کارهای دیگری هم وجود دارد.
 
۲) از جمله کارهای خیلی خوب، استخدام پرستار است. من البتّه این را شاید در سه چهار سال پیش یک وقتی به مسئولین محترم گفتم که باید حدود سی هزار پرستار را استخدام کنید؛ مشکلاتی داشتند و مُتعذّر(۲) شدند به آن مشکلات و نشد؛ اخیراً خب یک اقداماتی انجام گرفته.

این را باید بشدّت و با جدّیّت دنبال کنند؛ شوخی نیست. وضع پرستارهای ما بایستی آن‌چنان باشد که اینها بتوانند با خیال راحت به کارشان بپردازند.»

این بیانات امید بخش و بهجت آفرین رهبر معظم انقلاب باعث ایجاد امید و افزایش روحیه آنها در مسیر ارائه خدمات درمانی به بیماران به ویژه بیماران کرونایی این روزها شده است.

در این میان باید به این موضوع مهم توجه کنیم که تامین معیشت پرستاران به عنوان بخش فعال در حوزه سلامت که همواره در خط مقابله با انواع بیماری ها قرار دارند و تنها گروهی از کادر درمان هستند که به صورت ۲۴ ساعته بر بالین بیماران بستری در بیمارستانها حاضر هستند از جمله بدیهیات  و ملزومات مهم بوده و رفع این نگرانی و دل مشغولی چند ساله این عزیزان در روند درمان بیماران  بهبودی سریع تر بیماران بسیار تاثیر گذار است.

محمد میرزا بیگی، رئیس سازمان نظام پرستاری در مراسم بزرگداشت پرستار در حضور رئیس جمهور، گفت: مجوزهای خوبی برای جذب پرستاران داده شده است، اما آقای رئیس جمهور این افراد باید زودتر جذب شوند و اگر روند استخدام کند باشد، دردی دوا نمی‌شود

وی ادامه داد:‌در بحران کرونا ۶۰ هزار نفر مبتلا داریم و ۷ هزار نفر منفک شده هستند و پرستارانی داریم که ۲ هفته بر بالین بیمار حضور دارند اما با این حال تعداد آنها کم است.

وی افزود: طی ۷ الی ۸ سال گذشته تعداد نیروهای پرستار کم شده است. نظام پرداخت در نظام سلامت بسیار تبعیض آمیز و غیرعادلانه است.

میرزابیگی گفت: پرستاران از مزایای قانون مشاغل سخت و زیان آور محرومند و به درستی در کشور اجرا نمی‌شود.

رئیس سازمان نظام پرستاری اضافه کرد: آیین نامه‌ای که شورای عالی امنیت ملی در حوزه شهدای سلامت تدوین کرده است کامل نیست و این حد از سخت‌گیری و محدودیت‌ها برای مدافعان سلامت جایز نیست.

وی گفت: آقای رئیس جمهور عده‌ای در حوزه کرونا سلامت خود را برای همیشه از دست می‌دهند ما نمی‌گوییم برای آنها مثل دفاع مقدس جانبازی در نظر بگیریم، بلکه باید مزایایی برای آنها در نظر گرفته شود.

محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار درباره «تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر رفع سریع مشکلات جامعه پرستاری»، اظهار داشت: بیشترین خدمات را جامعه پرستاری ارائه می‌دهد و در کشورهای موفق در حوزه سلامت محور را پرستار گذاشتند.

وی ادامه داد: پرستار ۲۴ ساعته بالای سر بیمار است و در تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌ها برای بیمار نقش دارد.متاسفانه در کشور کم توجهی نسبت به پرستاران بوده و در این ۷ و ۸ ساله بیشتر شده است.

تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و کمبود پرستار و استخدام نیرو از مطالبات اصلی پرستاران است

دبیرکل خانه پرستار با اشاره به دو مطالبه اصلی جامعه پرستاری، خاطرنشان کرد: تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و کمبود پرستار و استخدام نیرو از مطالبات اصلی پرستاران است.کمبود پرستار مطالبه مردم  است.

شریفی مقدم افزود: در دنیا بر اساس گفته صاحبنظران و سازمان جهانی بهداشت، نیروی انسانی در حوزه سلامت بیشترین تاثیر گذاری را در ارائه خدمات سلامت به مردم دارد و پرستاران بیشترین خدمات را در این زمینه ارائه می‌دهند.

وی اضافه کرد: اگر مردم بخواهند به طور متوسط خدمات از پرستاری دریافت کنند به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۵ تا ۶ نفر نیاز است که این تعداد در کشورهای آسیایی مانند ژاپن۹ نفر، در چین ۷ تا ۸ و حداقل آن سه پرستار به ازای هر هزار نفر جمعیت است.

دبیرکل خانه پرستار تصریح کرد:در حالی که این ضریب در ایران ۱.۵ نفر است؛ یعنی علیرغم همه تلاش‌هایی که پرستاران ارائه می‌دهند باز ۵۰ درصد مردم خدمات لازم را دریافت نمی‌کنند که آن هم به دلیل کمبود نیرو است.

شریفی مقدم متذکر شد:همچنین از نظر علمی هر چقدر هم پرستاران  تلاش کند؛ در بحران‌هایی مانند کرونا که ما ۱۰ ماه درگیر آن هستیم، نمی‌تواند به اندازه ۳ نفر کار کنند.

وی با اشاره به درک عمیق رهبر معظم انقلاب از شرایط فعالیت پرستاران در کشور، گفت:هر چقدر میزان شاخص پرستاری کمتر از ۳ باشد، به همان میزان نیز مرگ و میر بالا می‌رود و این نسبت مستقیمی دارد.

دبیرکل خانه پرستار با اشاره به قانون تعرفه گذاری، خاطرنشان کرد: بحث دوم در خصوص قانون تعرفه‌گذاری است. همواره سیستم پزشک سالار وزارت بهداشت مخالف آن بوده است و طرح کارانه به ازای فعالیت یا فی فور سرویس ارائه شد.

شریفی مقدم یادآور شد: بنده چهار دوره در نظام پرستاری بوده‌ام. طرح کارانه‌ای وجود داشته که این طرح کارانه ای وجود داشت که «فی فور» سرویس است باعث شده بود یک تبعیض ایجاد شود.

وی با اشاره به مصادیق ایجاد تبعیض در پرداخت به پرستاران و پزشکان، افزود:   مثلا برای نمونه در ایام کرونا در طرح کارانه به پرستار ۲۰۰ هزار تومان می‌دهند اما در کنار آن به پزشک فرضا ۵۰ میلیون؛ یعنی این ۱۰۰ برابر می‌شود. این باعث شده بود  قانون تعرفه گذاری در سال ۸۶ در مجلس تصویب شود.

دبیرکل خانه پرستار متذکر شد: بعد از آن علی رغم اینکه روسای جمهور وقت دستور دادند و تمام اقدامات کارشناسی لازم انجام شد، اما همواره وزارت بهداشت مخالف بوده و کارشکنی صورت گرفت.

باید بحث تعارض منافع را در نظام سلامت حل کنیم

شریفی مقدم علت آن را بحث تعارض منافع برشمرد و گفت:باید بحث تعارض منافع را در نظام سلامت حل کنیم؛ همان طور که دنیا آن حل کرده است. مثلا  بسیاری از مسؤولان دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت صبحها در بخش خصوصی مشغول ویزیت، آنژیو و عمل کردن هستند.

وی افزود: قانون در سال ۷۳ نیز تصویب شده که پزشکان باید یکجا کار کنند و بنده پزشک که معاون، نماینده مجلس و رئیس دانشگاه هستم و از یک طرف سهام دار بخش خصوصی بوده و در بیمارستان خصوصی فعالیت می‌کنم؛ قوانین طوری است که آن را به نفع خودم می‌بینم.

دبیرکل خانه پرستار ابراز داشت: بحث کارانه از سال ۷۵ آمده و این افراد ابتدا دیدند منابع یا همان ثروت خوبی می‌آید، بعد مناصب را در دست گرفتند و اکنون تمام رؤسای دانشگاه‌ها، پزشک متخصص هیات علمی هستند، روسای بیمارستان و در وزارتخانه نیز همین طور بوده و ذینفع هستند.

شریفی مقدم تصریح کرد: این تعارض منافع و افرادی که قدرت گرفتند یک طبقه جدیدی در وزارت بهداشت ایجاد شد که این طبقه جدید تمام قدرت، یعنی مناصب را داشت، ثروت که منابع هست را هم بدست گرفت و نظارت را نیز در دست خود دارند؛ یعنی اکنون بازرسی نیز در دست پزشکان و خودشان است.

وی اضافه کرد: اینها دستورالعمل گذاشتند که مثلا اگر فردی پزشک کشیک بیمارستانی است، در آنجا هرگونه اقدام جراحی برای بیمار بخش جراحی انجام شود، به جیب پزشک می‌رود و پزشک در خانه خوابیده اما تعرفه می‌گیرد.

 حکم رهبر معظم انقلاب، حجت را بر مسؤولان اجرایی تمام کرده و هیچ بهانه‌ای که در این ۱۴ سال داشتند برای این قانون متصور نیست و منتظر اجرای هرچه سریع تر این قانون هستند

دبیرکل خانه پرستار یادآور شد: به مرور زمان این باعث شد اینها تمامیت خواه و انحصار طلب شده و سیری ناپذیر شوند.اکنون پرستاران دو مطالبه اصلی دارند؛ یکی قانون تعرفه گذاری پرستاران که مصوبه سال ۸۶ بوده اما مخالفت کردند و در نهایت ایرادی که گرفتند این بود که چون در قالب طرح به مجلس آمده، پشتوانه مالی ندارد.

شریفی مقدم  تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه کشور، تبصره ذیل بند ث ماده ۷۴، دولت مکلف به اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است. این برنامه ششم از سال ۹۵ شروع شده و تا سال ۱۴۰۰ تمام می‌شود.

وی افزود:منبع آن مشخص است و باید از منبع عمومی تامین شود، اما امسال هم در بودجه پیشنهادی مطرح نشده است و گفته شده پرستاران منتظر اجرای قانون نباشند، اما با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب این رویه تغییر خواهد کرد.

رهبر معظم انقلاب امروز به صراحت دو مسئله اجرا شود؛ یکی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرا شود و دوم اینکه فرمودند سه سال پیش ۳۰ هزار پرستار استخدام شود و این نیز باید اجرا شود

دبیرکل خانه پرستار گفت: امروز روز بزرگی برای جامعه پرستاری کشور بود و با فرمایشات رهبری که  به صراحت فرمودند و حکم کردند تا قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرا شده و ۳۰ هزار نیروی پرستار جذب شود.

شریفی مقدم  متذکر شد: این ۳۰ هزار پرستاری که رهبری فرمودند سه سال پیش گفته بودند، بنده یادم است که در آن زمان جلسه‌ای گذاشته بودیم و در آن جلسه قرار شد سالانه ۱۰ هزار پرستار استخدام شود تا وضعیت موجود حفظ شود اما در سال ۹۶ و ۹۷وضعیت استخدام پرستار صفر بود و در سال ۹۸ هم آزمونی به نام پرستاران برگزار شد که ۳۸۰۰نفر از آن نیز در سال ۹۹ وارد کار شدند.

وی تاکید کرد:رهبر معظم انقلاب امروز به صراحت فرمودند دو مسئله اجرا شود؛ یکی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرا شود و دوم اینکه فرمودند سه سال پیش ۳۰ هزار پرستار استخدام شود و اکنون این نیز باید اجرا شود .

دبیرکل خانه پرستار افزود: به نظر بنده این بزرگترین هدیه روز پرستار از طرف رهبر معظم انقلاب برای جامعه پرستاری است و با این خبر، پرستاران کشور تجدید قوا و روحیه کردند. خستگی ۱۰ ماهه ناشی از کرونا که جامعه پرستاری را بسیار تحت فشار قرار داده است و کم توجهی که نسبت به آنها شد؛ به طوری که  عملا دولت فقط شعار داد و هیچ اتفاقی هم نیفتد.

شریفی مقدم افزود: قطعا با پیام رهبری روحیه پرستاران دو چندان می‌شود و جامعه ۲۰۰ هزار نفری پرستاران از حسن توجه ایشان سپاسگزار هستند.موقعی که بالاترین مقام مملکت علی رغم ظاهر قضیه که وزارت بهداشت هم موافق نیست تا تعرفه گذاری برجسته شود، ایشان وارد مطالبات اصلی می‌شوند و این جای تقدیر دارد.

وی بیان داشت: جامعه پرستاری کشور در این خصوص از ایشان تشکر و قدردانی ویژه دارد و این حکم، حجت را بر مسئولان اجرایی تمام کرده و هیچ بهانه‌ای که در این ۱۴ سال داشتند برای این قانون متصور نیست و منتظر اجرای هرچه سریع تر این قانون هستند. جامعه پرستاری و ما به طور کامل  این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

دبیرکل خانه پرستار افزود: خانه پرستار با تشکر از رهبر انقلاب که در این روز بزرگ این هدیه ویژه را که در تاریخ پرستاری بی سابقه بوده و فراموش ناشدنی است به پرستاران اهدا کردند تشکر می‌کند و جامعه پرستاری در عمل، به مردم جواب خواهند داد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
  3 0
  انگار شما تو یه کشور دیگه زندگی میکنی و مردم و پرستارهای کشور شما کسایی دیگه ای هستن نه اینهایی که ما باهاشون سر و کار داریم و زندگی میکنیم.
 • پیمان IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
  1 1
  از خود گذشتگی و زحمات خستگی ناپذیرو شجاعت بی نظیر کادر درمان ایران و پیوستن عموم مردم به صفوف مبارزه با کرونا در سخترین شرایط همه دنیاره متعجب کرد و بار دیگه میل به همیاری و جهاد در راه خدا مردم ایران را به رخ جهانیان کشید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس