مرغ نمایه

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری گفت: وقتی ارز بالا می رود مرغ نیز گران می شود زیرا ما فناوری تولید مرغ را نداریم و فقط آب و دانه به آنها می دهیم.

به گزارش مشرق، دکتر مصطفی قانعی امروز در مراسم رونمایی از  «خط تولید استارتر لبنی» توسط یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس گفت: در روده ما حدود ۲۰ گرم باکتری وجود دارد که مدیریت سلامت بدن بر عهده این باکتری ها است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه این باکتری ها وضعیت سلامت بشر را تعیین می‌کنند، افزود: با توجه به این موضوع می توان چنین استنباط کرد که کشوری در سلامت مردم موفق است که بداند در روده مردمانش چه نوع باکتری هایی وجود دارد تا از این نوع باکتری ها استفاده کند.

بیشتر بخوانید:

قیمت مرغ به ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسید

به گفته دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دهه آینده دهه پروبیوتیک هاست زیرا شاهراه سلامت انسان به باکتری ها ختم می شود و سلامت باکتری ها به مدیریت پروژه پروبیوتیک بستگی دارد.

وی با تاکید بر اینکه استارترهای لبنی به دست باکتری ها است، گفت: با استفاده از باکتری ها می توان متناسب با ذائقه مردم محصول تولید کرد.

قانعی با گلایه از عدم استفاده از فناوری در کشور خطاب به معاون علمی عنوان کرد: همانطور که مستحضر هستید جوجه یک روزه از خارج وارد کشور می‌شود و نگهداری آنها در کشور به انجام می رسد ولی اینگونه اعلام می کنند که صاحب هشتمین تولیدکننده مرغ در کشور هستیم. 

وی ادامه داد: این گونه است که وقتی ارز بالا می رود مرغ نیز گران می شود زیرا ما فناوری تولید مرغ را نداریم و فقط آب و دانه به آنها می دهیم.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: کشورهای صادرکننده، همواره پیچیدگی های فناوری را در کشور خودشان نگه می دارند و محصول دیگری را به کشور ما وارد می‌کنند؛ به عنوان مثال در تولید محصولات کشاورزی بذر وارد کشور می‌شود و بار آبیاری و کشت آن بر عهده خودمان است.

قانعی بیان کرد: همچنین در حوزه لبنیات استارترها وارد کشور می‌شود و مابقی تولید بر عهده خودمان است.

وی گفت: این که پیچیدگی فناوری را نگه می دارند و محصول حاصل فناوری را به کشور ما وارد می‌کنند نشان می دهد که کسی در کشور ما، مراقب فناوری نبوده و حواسش نیست که کدام حوزه ها را در کشور نهادینه کنند.

بیشتر بخوانید:

پیش‌بینی افزایش دوباره قیمت مرغ

قانعی با بیان اینکه ما باید حواسمان به ورود محصولات به کشور باشد، گفت: یکی از شاهکارهای معاونت علمی در زمینه زیست فناوری این بوده که مراقب ورود چنین فناوری هایی از خارج به کشور بوده است تا از بسیاری مصیبت ها و بیماری ها و در ادامه آن پرداخت هزینه های گزاف درمان جلوگیری کند.

وی خاطرنشان کرد: ما باید بتوانیم ماست و لبنیاتی تولید کنیم که برای مردم خودمان جذابیت داشته باشد و در عین حال مقرون به صرفه باشد.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: زمانی که ما ترکیب غذایی خوبی داشته باشیم می توانیم از بروز بسیاری از بیماری ها همچون سرطان جلوگیری کنیم در واقع هدف ما از بین بردن سرطان ها با سبک های غذایی به روش رشد باکتریایی است.

وی تاکید کرد: بیشترین افتخار ما در زمینه تحقیق و توسعه آن چیزی است که در حوزه زیست فناوری رخ داده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • نازنین فاطمه IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۹
  1 1
  تو که راست میگی
 • محمد طاها۴۶۵۳ IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۹
  5 2
  البته ما یک فناوری خوبی داریم تولید اصلاح طلبکاران
 • سید حسین PK ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۹
  6 0
  اشتباه فرمودند ، فناوری مرغ لاین در ایران موجود هستش ولی چون دولت توجهی بهش نمی دهد ، بازار هنوز دست مرغ وارداتی می باشد.
 • IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۹
  5 0
  فناوری تولید رو داریم . کار را به اهلش واگذار کنید
 • علی IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۹
  4 0
  اگه فناوری تولیدشو ندارید چرا این همه جوجه یه روزه زیر خاک دفن کردین؟
 • IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  2 0
  پس تو این 7 سال دولتِ روحانی داشتی جک میگفتی و تخمه می شکوندی؟!!
 • ابوالفضل نژادخیر IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  کی گفته فناوری تولید جوجه نداریم . این همه کارخونه جوجه کسی تو کشور فعاله ، این حرفا همش خزعبلاته و هیچ دلیل توجیه کننده ای برای واردات جوجه یک روزه نیست .